Jump to content

Moto Zajednica

Zadnji amortizer Africa Twin

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Zmajevo-Novi Sad
  • Motocikl: Honda Africa Twin RD07a

Pitanje za sve :)

 

U toku priprema u garazi, primetio sam da mi je Afrika, u poredjenju sa drugim, poprilicno niska tj kao da bi amrotizer trebao drugaciej da je drzi. Probali smo da sabijemo oprugu ali ni to niej donelo neko veliko poboljsanje. Koji je najbolji nacin da proverim jel sa amortizerom sve uredu? Od kada sam kupio Afriku, nisam dirao onaj mali kontejner sa gasom, koji je vezan za amortizer. Ima li to kakve veze?

 

Poz svima,

Kopljas

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

izmeri joj visinu sedišta pa proveri u service manual-u da li je niža ili ti se samo čini... Moja je niža za 3cm ali je nisam još podizao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

na amortizeru iznad opruge ima saraf za stelovanje visine a na gasnom,saraf,sluzi za tvrdocu

koliko god da zavrneš/odvrneš taj šraf dužina amortizera ostaje ista, na taj način se menja tvrdoća opruge. Dakle, nema veze sa visinom. Zadnji kraj se diže samo ako se ugrade kraći dog-bons.

 

A na toj đunti "mali kontejner sa gasom" podešava se povrat amortizera.

 

I na kraju, Kopljaš, kuda si prošao tim motorom nije ni čudo da se jadna Afirka spustila.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Gresis B@ne, ima veze sa visinom.

 

 

Tako je, na tom srafu se steluje predopterecenje zadnje opruge, sto je vise zavijen motor je vislji i amortizer tvrdji. 

 

Amortizer ima svoju dužinu i sa oprugom i bez opruge, a to znači da ma koliko da se matica, koja je iznad opruge, zavrće i sabija oprugu visina motora ostaje ista. Opruga je na amortizeru, a amortizer se kači na ram i zadnju viljušku. A to znači da dužina opuge nema uticaja na visinu motora.

Jedini način da se visina motora poveća je da se ugrade kraći dog-bons i obrnuto, sa produžavanjem dog-bonsa visina motora se smanjuje.

Svaki motor u tehničkim karakteristikama ima navedenu visinu sedišta od tla, ta visina u cm je ista bez obzira koliko je stegnuta opruga.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Bane grešiš, a greše i ovi što kažu da je motor viši (što je istina) i tvrđi (što nije istina).

Amortizer skinut sa motora ima istu dužinu bez obzira na "prednapregnutost" što je zbunjujući

termin. Kada je motor na točkovima njegova masa (fiksna) sabija oprugu u zavisnosti od gradacije

(fiksno). Kad počneš da dodaješ "prednapregnutost" udaljavaš gornji kraj amortizera od donjeg, tj.

"dižeš" motor povećavajući mu "static sag". Ovim procesom nisi dodao nikakvu novu masu koja bi

dodatno sabila orugu te je ona ostala iste "dužine" kao i pre "prednaprezanja". Ovo služi da

se našteluje "sag" za solo, u paru, sa teretom, ... vožnju.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

 to cranck je odlicno objasnio. Medjutim, za tvrdocu motora povecanjem prednapregnutosti znam iz prakse i to bas na primeru Afrike. Ja sam smanjio prednapregnutost, tj spustio motor i bio je osetno meksi, mnogo vise nego sto sam mogao da nastelujem na kanisteru za gas gde se steluje tvrdoca amortizera. Isto to sam radio na Transalpu, takodje je bio dosta meksi.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Taj osećaj je posledica promene geometrije. Ako se išta "realno" i desi sa tvrdoćom pri

spuštanju, trebalo bi da otvrdne jer više mase krene natrag a opruge na amortizerima su

uglavnom progresivne. Čak i ako se prodaju kao linearne. Plus linkeage celu skalameriju

čini progresivnom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Matica je je bila u gornjoj tacki, i tada je motor kada sednem na njega bio nizi i meksi. Kada sa je zavrnuo oko 30 mil. tj. sabio oprugu, zadnje vesanje je bilo osetno tvdje a motor vislji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

@ to crank

 

Ne znam, voleo bi da si mogao da probas motor pre i posle spustanja. Vidim da se dobro razumes u ogibljenje, sigurno bolje od mene, ali me osecaj za feeling nije varao   :lol:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Matica je je bila u gornjoj tacki, i tada je motor kada sednem na njega bio nizi i meksi. Kada sa je zavrnuo oko 30 mil. tj. sabio oprugu, zadnje vesanje je bilo osetno tvdje a motor vislji.

Nisi je ni malo sabio.

Zamisli da sediš na opruzi koja je na podu, vertikalno. Sabio si je svojom masom onoliko

koliko njena tvrdoća dopušta. Sad dodaj jednu ciglu ispod opruge. Podigao si celu stvar

za debljinu cigle ali je opruga sabijena koliko i ranije. Osećaj je realna stvar ali

ne odražava uvek realnost.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Nije Kepo pobrkao nista, kad zavijas maticu ne sabijas oprugu, vec se motor podize, a opruga ostaje sabijena (iste duzine) kao i uvek. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Nisam ništa pomešao. Ne sabijaš oprugu nego se o nju, već sabijenu masom/težinom,

odguruje motor na gore. Nema nove mase, nema novog sabijanja. Sigurno je ovako samo

je u pitanju masovna zabluda zbog reči prednapregnutost - preload, koja je precizna

samo kad amortizer/viljuška nije na motoru ili je motor u vazduhu. Od momenta kad

se optereti izraz postaje netačan. Za 10 milimetara "spuštanja" (ona u stvari ostaje

na istoj visini a gornji deo teleskopa ide na gore) matice vrh amortizera se podižeza

10 mm a sabijenost opruge ostaje ista.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

Covek je naglasio da je Africa pala i kad nije na njoj sto znaci da je nikakva podesavanja nece podici.Resenje su drugi amortizer(opruga) ili polugice koje povezuju ram i klackalicu..

post-8420-017678600 1288251498_thumb.gif

post-8420-008178900 1288251519_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Covek je naglasio da je Africa pala i kad nije na njoj sto znaci da je nikakva podesavanja nece podici.Resenje su drugi amortizer(opruga) ili polugice koje povezuju ram i klackalicu..

 

Tako je ! Zadnji kraj podiže smo kraći dog-bons !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Covek je naglasio da je Africa pala i kad nije na njoj sto znaci da je nikakva podesavanja nece podici.Resenje su drugi amortizer(opruga) ili polugice koje povezuju ram i klackalicu..

 

Tako je ! Zadnji kraj podiže smo kraći dog-bons !

 

 

Što ne menja činjenicu da je tvoj post na koji sam odgovorio sa "Bane grešiš..."

potpuno suprotan od istine. Tvrdiš da je visina sedišta fiksna i da je promena

prednapregnutosti opruge (termin koji te je doveo u zabludu)neće promeniti.

NIJE ISTINA!! Za svaki milimetar za koji matica istisne gornji deo teleskopa

zadnji kraj motora će otići na gore.

Drugo pitanje je pitanje promene koski. Menjanjem koski menja se i karakteristika

progresije zadnjeg vešanja. Odabirom koski prema kratkoći nogu ta promena postaje

nasumična. Ne znate zašto (i da li) mu je motor "spušten" te ne možete ni da znate

šta treba da uradi da bi ga podigao.

Još jednom da naglasim post broj 9 u ovoj temi kom sam dao negativnu ocenu iznosi

neistine i kao takvog ga treba ignorisati. Ne zato što je B@ne loš čovek nego zato

što nije stvar proučio.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja