Jump to content

Moto Zajednica

Zadnji amortizer Africa Twin

Recommended Posts

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000, Honda Africa Twin RD03

Meni visina motora u potpunosti odgovara, ali mislim da je moj zadnji amortizer na RD03 potpuno neispravan. Potpuno je obliven uljem, a u voznji cim naidjem na neku neravninu motor neprekidno poskakuje gore-dole sto znatno otezava voznju. Ovo je narocito izrazeno kada iza sebe imam i suvozaca. Sto se tice bocice koja stoji sa leve strane motora sraf koji se nalazi na njoj okrenut je do krajnje desne tacke tj. vec je podesen na HARD rezim, ali to ocigledno ne daje nikakav efekat.

Zanima me da li postoji mogucnost popravke (punjenja) ove vrste amortizera i koliko to okvirno kosta? Takodje me zanima da li se ovde moze nabaviti novi amortizer?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 256 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Gas Gas Ec 300

Meni visina motora u potpunosti odgovara, ali mislim da je moj zadnji amortizer na RD03 potpuno neispravan. Potpuno je obliven uljem, a u voznji cim naidjem na neku neravninu motor neprekidno poskakuje gore-dole sto znatno otezava voznju. Ovo je narocito izrazeno kada iza sebe imam i suvozaca. Sto se tice bocice koja stoji sa leve strane motora sraf koji se nalazi na njoj okrenut je do krajnje desne tacke tj. vec je podesen na HARD rezim, ali to ocigledno ne daje nikakav efekat.

Zanima me da li postoji mogucnost popravke (punjenja) ove vrste amortizera i koliko to okvirno kosta? Takodje me zanima da li se ovde moze nabaviti novi amortizer?

 

Nemas ulje u amortizeru, tj. iscurelo je, pa se ljuljas samo na opruzi... Ovaj covek radi remont http://primoto.rs/ Racunaj oko 150e, zavisi sta je sve pocrkalo u amortizeru.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Meni visina motora u potpunosti odgovara, ali mislim da je moj zadnji amortizer na RD03 potpuno neispravan. Potpuno je obliven uljem, a u voznji cim naidjem na neku neravninu motor neprekidno poskakuje gore-dole sto znatno otezava voznju. Ovo je narocito izrazeno kada iza sebe imam i suvozaca. Sto se tice bocice koja stoji sa leve strane motora sraf koji se nalazi na njoj okrenut je do krajnje desne tacke tj. vec je podesen na HARD rezim, ali to ocigledno ne daje nikakav efekat.

Zanima me da li postoji mogucnost popravke (punjenja) ove vrste amortizera i koliko to okvirno kosta? Takodje me zanima da li se ovde moze nabaviti novi amortizer?

 

Nemas ulje u amortizeru, tj. iscurelo je, pa se ljuljas samo na opruzi... Ovaj covek radi remont http://primoto.rs/ Racunaj oko 150e, zavisi sta je sve pocrkalo u amortizeru.

 

 

Pozdrav, ajd reko da malo ozivim ovu amortizersku temu sa sledecim pitanjem.

Kod mene na RD o3 je sve kao novo pa i taj amortizer. Hocu li imalo spustiti afriku ako malo odvrnem one spanere na amortizeru, jer gledao sam na njemu da je opruga bas bas sabijena tj onaj ADJUSTER i LOCKNUT su skoro na polovini raspolozvog navoja ?!?!. Koliko sam skonto ova silna polemisanja ja bi trebao odvrnuti te dvije matice i samim tim spustiti motor ili ce on samo omeksati pa ce motor samo zapravo vise zalijegati kad sjednem na njega pa ce mi se samim tim ciniti da je motor nizi....

Drugo pitanje posto nemam onaj Kljuc TJ C SPANNER WRENCH TOOL mogu li obicnim srafcigerom i cekicem odvrnuti to dvoje ?

pomagajte....

znam za dog bonse al sam mnogo lijen...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Ja kod mene maltene nisam primetio razliku u visini, u tvrdoci se oseti. Najbolje probaj pa ces videti, nije nikakav posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

i ne treba mi vise od 2 cm. Valjda se spusti toliko ??

 

a sto ne probas sa promenom dogbonova?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: RD07 '93., šareno govedo..

Pozdrav ljudi,

 

Evo dva zanimljiva i detaljna klipa oko prednje i zadnje suspenzije pa ko ima vremena nek pogleda..

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

Znaci samo nas troje ,ekipa mala ali odabrana e ovako,kao na pocetku teme cini mi se da mi je afrika niza od ostalih,amortizer je suv,nigde da vlazi,ne pusta ulje i sl,a kad sednem iako je podesavanje na hard,cini mi se da je nekako mnogo mekano ogibljenje,kao da nema ulja u amortizeru ili gasa sta vec..hteo sam da pitam jel ima neko ko radi,popravlja amortizere,neko strucan da vidimo mozda nema ulja unutra odakle znam....Zuna jesi ti menjao kompletan amortizer ili samo oprugu...nije mi zao da dam za nesto sto mi pricinjava zadovoljstvo,ali reko ajde prvo da vidimo o cemu se radi da ne srljam sa kupovinom..razmisljam o kupovini ovog amortizera,a juce zahladnelo,nemam carape da obucem na noge ,prevrnuo sam ceo stan,jedva sam sastavio isti par carapa



Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: africa twin rd07a

Ovaj je zaista odlican, ali imas i jeftiniju verziju bez podesavanja od 350e... Ako se prilikom rada amorta ponekad cuje nesto nalik sistanju, onda mu verovatno samo treba servis, tj.sisti zato sto mu fali ulja. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

Jorga upravo to,ima takav zvuk kad sednem,mislim da mu fali ulja..jel.znas mozda nekog ko radi servis..Pitao sam Djuntu,covek vise ne radi servisiranje amortizera..

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: africa twin rd07a

Nisam se raspitivao ali sam i ja planirao da se preko zime mozda pozabavim tim stvarima tako da ako nesto pametno nadjem, javljam ti. Ako pre toga budes radio nesto, javljaj sta i kako. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

Evo kompletan postupak servisiranja amortizera,mozda nekome posluzi.ja ne smem to da radim,nisam strucan...ja sam za onu varijantu,narani svinje i nista ne diraj,uvek nesto za*ebem







Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 25.9.2020. at 8:45, kaligula1 je napisao:

Pitao sam Djuntu,covek vise ne radi servisiranje amortizera..

 

Amortizer od AT sam radio 2015-te, eno ga radi savršeno još uvek:

 

Ponoviću skraćeno što sam pisao u temi, amortizer od Afrike spada u  retke i arhaik konstrukcije. Naime, komora za gas, gde stoji membrana, je naopako konstruisana i dolazi do samodegradacije pri običnom stajanju na centralnom štenderu. Posledica se vidi na slikama koje sam postavljao a i na linkovanom klipu, smežuran oblik, što i ukazuje na poremećaj hidraulike. Kada je amortizer u punoj kondiciji, mislim da nema razlike u performansi u odnosu na smatrajuće pravilanu izvedbu, ali sasvim sigurno degradacija se javi brže i više utiče na sam rad. Ja sam radio modifikaciju komore na pomenutom amortizeru da bi eliminisao pomenuto samodegradiranje, takođe dodao bočni ležaj koji omogućava opruzi da diše. Pri sabijanju i razvlačenju, svako opruga rotira, međutim, kad je sapeta ko što je slučaj kod amortizera, ona ne može da se vrti ni na jednom kraju i tad se vitoperi, tačnije, izobličuje i tad dejstvuje pod uglom na radnu osu amortizera kriveći ga i tako dolazi do bržeg habanja osovine i kliznog ležaja. Pravilnom orjentacijom opruge se delimično može umanjiti uticaj ove anomalije, ali isto tako može i pospešiti njena negativnost ako se odokativno postavi.

 

On 24.9.2020. at 12:22, kaligula1 je napisao:

kao na pocetku teme cini mi se da mi je afrika niza od ostalih,amortizer je suv,nigde da vlazi,ne pusta ulje i sl,a kad sednem iako je podesavanje na hard,cini mi se da je nekako mnogo mekano ogibljenje,kao da nema ulja u amortizeru ili gasa sta vec..

 

Ko što sam pisao i naveo instrukcije nekih proizvođača amortizera, servis je potreban u 3 navoda, 30.000km asfaltne vožnje, 15.000km off roada i posle svake trke, tačka. Ulje vremenom degradira a sama viskoznost jedan od glavnih činilaca pri radu hidraulike. Ono kapilarno nestaje tokm rada i kad dođe do rasterećenja pritiska kojim se nabija amortizer, kod AT je 15 bara kolko se sećam, relativno dugo može da traje a da ne ovlaži, sve suvo a performansa loša, vremenom se čovek privikne i kompenzuje nedostatak, uspori vožnju recimo. Ja sam samo jednom radio remont "radi reda", na nekih tridesetak hiljada na TDM-u, drugi motor posle. Sve ostalo je bilo krš i lom, da se uradi valjano, da radi kako treba i bolje od fabričkog i da traje duže, zahteva malo više od recimo, "majstore, samo da se naduva".

 

Oslanjanje omekšava zbog degradacije ulja, njegovog nestanka, već 10% bilo ulja bilo gasa znatno oslabi hidraulični sistem, potrošenosti klipne karike, ali može i zbog neispravnog podešavača na amortizeru, Afrikin je tipičan primer, rasturao i nisam uspeo da detektujem razlog. Preporuka je za bilo koji amortizer da se tokm nevožeće sezone podešavanje skroz ozvori, odnosno, otpusti.

 

Gasni amortizer zbog svog inicijalnog pritiska ima neku silu koja se opire sabijanju, ali ne toliku da bi drastično uticao na visinu motora pod opterećenjem. Pre će biti da sama opruga oslabi i izgubi svoju nosivost, kolko mi u memoriji, mislim da se radi o 2 miliona celih sabijanja.

 

Pročitao sam temu od početka, zavijanjem i otpuštanjem matice za predopterećenje se reguliše statičko i radno potonuće, "sag", u svrhu da sama opruga radi u nekom lineranom režimu i da se uspostavi pravilna geometrija oslanjanja, jednako ko što se kod automobila podešava. Posledično pomera visinu motora, ali ako se uzme da radni sag treba da bude uvek i za svakog vozača recimo 65mm, jasno je da bi visina motora trebala da bude uvek ista, što u praksi nije jer se malte ne niko ne bavi samim podešavanjem. Serijske opruge su deklarisane za cca 80kg vozača, za sve ostale je podešavanja manje ili više dalje od idealnog, odnosno, fabričkog.

 

Postavljeni klipovi su redu, mada ih nisam izdetaljisao, stoji ta stara konstrukcija kao problem, nisam odgledao punjenje ali meh mora da bude pravilnog oblika pri punjenju da bi neke relacije unutar hidraulike bile dobre. Amortizer koji sam radio je bio slične oronulosti, čišćenje nije dovoljno jer će sve ponovo da se ofuca vrlo brzo, tako da valja da se uradi puna revitalizacija, ima u mojoj temi svih detalja.

 

5 godina se niko nije javljao za amortizer za AT, jedan jedini urađen a ima ih po četeres godina starih, imo sam spremne delove al sam ih mislim pobaco, nerazumna ideja ispade naprosto.

 

026.jpg.b7fd0232325d292615ad1f253bc8912c.jpg 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

Pronaso sam na nekom forumu vezano za Africke kraljice da podizu zadnji deo motora ugradnjom ovog dela.Citam komentare svih koji su ugradili,da se motor podigao za 4-6 cm,u zavisnosti od kondicije,stanja amortizera..znaci bez ugradnje kraceg dog-bong-a..Ovo je odlicno resenje,pravi ih neki englez,i cena je 50e ad234430b1b1d6e323167bb43c8e2d73.jpg05a754085eb5e3e9b24feed88ea77dd6.jpg1e3a59c183907a003c40eec3efa4bb04.jpg

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja