Jump to content

Moto Zajednica

R1100RS: HAL senzori

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Uh,ala si ti to bas detaljno uradio.To ozicenje kod tebe vise nece zezati sigurno.0takoje.gif

 

Nije bilo naznake da će da zeza a kamoli zezalo, čisto preventivno što se pokazalo ispravnim po stanju izolacije i kad tad bi došlo do šlusa prilikom koga može i Motronik da gekne. Iz internet štiva je kao samo kod 94 bila loša žica, međutim nisu ni kasnija godišta pošteđena čak i kod 1150, 1200 ne pratim.

 

Šrafštuk i parče lima.

 

52_zps1ccd89e8.jpg

 

Malo šira šlajfna pa pasovanje, ispolirano i ofarbano bojom koja izdržava temperaturu.

 

53_zpsbd4f14c2.jpg

 

Nije feder lim već običan i debeljuškat.

 

54_zpsd68e489d.jpg

 

Ispod njega ide profilisan O ring koji nije mogao da bude navučen na kabl nakon lemljenja pinova, ništa strašno, rasečen, čemu inače često pribegavam gde god nema potrebe za zaptivanjem.

 

55_zps07f1aef2.jpg

 

Pasovanje pritiskivača da tek stiska gumu.

 

56_zps81f1ab37.jpg

 

Fiksiranje sa "kalibrisanim" zazorom, ne valja da se oslanja na holender.

 

57_zps4a1d913b.jpg

 

Stegnuto.

 

58_zpsd7f79385.jpg

 

Malo masti po semeringu i osovini ali obrisano krpom, čisto radi reda.

 

59_zpsa98b2c0d.jpg

 

Blago stegnuta ploča, provereno još jednom da nema klaćenja i pritiskivanja o kabl, mandril i stezanje.

 

60_zps7737b223.jpg

 

Ako je lepo centrirano ne vidi se u rupi odstupanje ploče od nje a i otisci šrafova se ne vide što znači da je sve vraćeno na mesto koje je i bilo ali će paljenje naknadno biti provereno i po potrebi podešeno.

 

61_zps33e452d9.jpg

 

Na remenici namašćen centrator.

 

62_zps418d104c.jpg

 

Voditi računa da se zub ubaci u žljeb na osovini a pri tome ne deformiše,

 

63_zps3edb644e.jpg

 

obeležen sa spoljne strane

 

64_zpsf3da9ac7.jpg

 

i ide na poziciju.

 

65_zps9d0f2924.jpg

 

Prilikom zavijanja spojeva koji imaju definisanu silu valja sve da bude obezmašćeno i čisto, šraf remenice sa podloškom, ( smer ili strana podloške uvek kako je bila, ( načelno se trudim da svi šrafovi, matice i šajbne budu vraćeni po zatečenom sledu i na pozicije gde su bili, manji je rizik da se nešto pobrka i što je bitnije, nema ponovnog pasovanja ili samourezivanja)),

 

66_zps0511a72b.jpg

 

i oslona površina sterilna.

 

67_zps8d18775c.jpg

 

Postavljeno i stegnuto ovlaš prstima.

 

68_zps8de3a615.jpg

 

Remenica u levi kraj lufta.

 

69_zps8a31efac.jpg

 

Kod svih iole jačih stezanja ja čistim alat em je manji rizik da ključ ispadne em je tačaniji osećaj sile zatezanja odnosno frikcije.

 

70_zpsf607d426.jpg

 

Mandril u zamajac, malo se mrdne remenica da se čvrsto uglavi i zapne, ( i po stezanju odmah izvući da se ne zaboravi i napravi štetu,(pre neke operacije spremim i očistim sav potreban alat i po završetku zgomilam i vratim na svoje mesto, to mi je još jedan kontrolnik da sam sve uradio i ništa nisam zaboravio u sklopu),

71_zps1dbbbcfe.jpg

 

stezanje rukom, retko koristim kilo ključ. Po nekim datama se preporučuje stavljanje tredlokera ali ga ja izbegavam kad god mogu ali uvek sve što je u spoju čistim detaljno hemijom i stezem malo +, plus dotežem jedva osetnim secom ali alat mora da bude krut.

 

72_zps3665a860.jpg

 

Nakon ovoga ide nameštanje alternator kaiša koji može biti spušten ispod pre montaže remenice ili kasnije malko na silu bez skidanja uljnog voda.

 

http://forum.bjbiker...or-kais-zamena/

Promenio član đunta
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ok!! cujemo se! javis kad stigne i koliko je para ,pa se dogovaramo šta i kako!! :takoje:

 

Stigli su, 1.919,- Din. komad, proizvod su frnacuskog Elccor-a. Tražio sam od prodavačice da mi pročita oznaku ali sam dobio odgovor da je nema i dobio neki kataloški broj koji korespondira nekoj drugoj fimi, bar sam tako razumeo mrmljanje, pa ću čim pre da odem i pogledam pikap i slikam pa da vidimo. Senzori iako na oko isti mogu imati različite električne parametre i vrlo verovatno da bi agregt radio samo je pitanje kako i koliko. U ovoj zemlji je na tržištu sve grđe od grđeg po sistemu daj samo da se zbudži tako da ako se ne utvrdi validnost onda je neki no neim plagijat pa bi ja da se ogradim pri donošenju odluke.

 

..........................................

 

Podešavanjem paljenja utvrdio sam da servisni marker nije tačan i da odstupa oko 2,5° na kasnije. Ne znam kako je paljenje bilo podešeno pre jer nisam kontrolisao, zaključujem tek sada da je motor imao takv pokazatelj ali sam tu anomaliju pripisivao aftermarket loncu i topu, te pohabanim TB-ima,tek ću sad moći da utvrdim. Sretao sam se kroz život sa pogrešno obeleženim oznakama i nedovoljno tačno postavljenim razvodom tako da nije ništa neuobičajeno. Putem više metoda od koji nijedan nije apsolutan kad se uoči greška, definisao sam tačno paljenje i ploča je pomerena u stranu, odnosno rupe za trn se ne poklapaju, moglo bi verovatno da se i to dotera,ne važno je, ali bi tad postojao neki rizik samoodvijanja remenice.

 

20_zps76c51c8d.jpg

 

21_zpse46c0be5.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 934 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000

e jel to oko 16 i po eura komad ako sam dobro izracunao!? nista provjeri ti to sto si rekao pa ako je to,to dogovaramo se kako da ti uplatim lovu ili da dam na ruke nekome....,i kako cemo to da prebacimo... autobusom,preko nekog...idu dva komada kako sam shvatio!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

e jel to oko 16 i po eura komad ako sam dobro izracunao!? nista provjeri ti to sto si rekao pa ako je to,to dogovaramo se kako da ti uplatim lovu ili da dam na ruke nekome....,i kako cemo to da prebacimo... autobusom,preko nekog...idu dva komada kako sam shvatio!!!

 

 

ah da ! nemoj da ti to bude obaveza vec ako ti je usput!! hvala u svakom slucaju!! :takoje:

 

Da, kom je tolko novca. Mislim da je možda pametnije uzeti polovnu celu ploču, prežičiti i imati uvek spremnu za rezervu kod sebe, plus su original OEM pikapovi za razliko od ovih:

 

"Radi se" o "MEAT&DORIA" senzorima, kataloški broj 82722, ponovo ih nije bilo na stanju al će doći danas pa sam slikao dva komada iz kataloga koja se uzajamno poklapaju. O čijem proizvodu se tačno radi ja nemam tačno saznanje, dal je taj neki Elcor il tako nekako, il Mitdoria il pa Noname, uglavnom izgleda da se prodaju redovito. Mogu da okrenem par telefona i pokušam da dobijem neku pouzdaniju informaciju al to će ipak biti relativno pa prepuštam tebi odluku, za sve ostalo ne beri brigu.

 

73_zps49afb1b6.jpg

 

74_zpse6228fd6.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 934 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000

e ovako meni lici da je to to!! sacekaj kraj mjeseca da legne plata,ja ti se javim i ti kupuj,ako ti se da provjeri za sigurno da je to to!!! ja se slabo razumijem u te amperaze,volte i ostalo...uglavnom uzimam samo da legne plata!! bog si i batina!! hvala ti puno!!!! :care::zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Gledam kako se mucite sa tim senzorima ... Ja sebi nabavio komplet plocu sa senzorima da imam za rezervu .

 

 

Jos samo da kupim motor koji ima Hal senzore 1lol.gif1lol.gif1jee1.gif1lol.gif1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

To je i moj plan,tj. Đunta predložio,i pametno se sjetio!!!! :care:

 

Zamena pikapova na samoj ploči nije da je baš bezazlena plus rizik da izađu iz simetričnosti i da nisu pod 180° il po razdelu ko kod tebe a kod aftermarketa za to šansa postoji, onda muka da se podesi a nikako ne valja da cilindri imaju različitu tačku paljenja jer će agregat da kleca ko kad nije sinhronizovan i naravno neće dobro da ide. Idealno je uzeti još jednu komplet ploču, prežičiti obe i Bog te veseli, ima dva rezervoara da nadžive. Ima na ebay-u relativno povoljno samo treba voditi računa na konektor jer bar kod modela 1.1 ima različitih.

 

Ako nemaš mogućnosti, organizovaćemo kupovinu:

 

75_zps0ebd5d0e.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 934 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000

značii pametnije mi je da uzmem orginalnu sa senzorima... nego da kačim aftermarket senzore na ploču!? samo se bojim da i ti polovni ne dođu pokvareni pa da ne budem donji... ok razmislit cu i o tome!! ova gore cjena i nije loša samo da dostava nije preskupa,kao što obično i jeste za bosnu i herc. ajd kad mi plata legne ću razmislit o tome!! a ovaj hall sa pločom i priključkom mi se čini da je isti kao moj!!hvala ti na svemu,mislim da si stvarno jedan od članova foruma koji su najdostupniji za pomoći nekome i za posavjetovati!! hvala ti puno!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

značii pametnije mi je da uzmem orginalnu sa senzorima... nego da kačim aftermarket senzore na ploču!? samo se bojim da i ti polovni ne dođu pokvareni pa da ne budem donji... ok razmislit cu i o tome!! ova gore cjena i nije loša samo da dostava nije preskupa,kao što obično i jeste za bosnu i herc. ajd kad mi plata legne ću razmislit o tome!! a ovaj hall sa pločom i priključkom mi se čini da je isti kao moj!!hvala ti na svemu,mislim da si stvarno jedan od članova foruma koji su najdostupniji za pomoći nekome i za posavjetovati!! hvala ti puno!!!

 

Saže, senzori crkavaju mahom zbog kratkog spoja u žicama, bar kod BMW-a i mislim da je nepotrebno menjati same glave preventivno ako rade, pogotovu što nisu OEM, na stranu zezanje sa nitovanjem i mogućom greškom tačke paljenja na jednom cilindru. Po meni je uputno imati kompletnu ploču uvek sa sobom ko set za krpljenje guma jer ako dođe do kvara tu motor osta, nema dalje, a ko što se vidi, zamena na licu mesta ploče je uvek moguća. Dalje, nije loše imati po nešto od rezervnih delova unapred jer se radi o kalendarski matorim motorima koji mogu sami od sebe da crknu i u garaži, to je jednostavno tako, a novih delova će sve manje biti naročito u OEM izradi ko što više nema Hanivelovih senzora na komad. Moj rezon je uzeti još jednu polovnu ploču komplet i prežičiti obe. Čak bi valjalo i ganc novu iz radnje prežičiti.

 

Jeste neki rizik uzeti polovan deo ali na Ebay-u je kupovina dosta sigurna i garancija gotovo uvek ostvariva, ne trguje se ciljano u svetu podvalama ko u Srbiji, lično bih imao više vere i sigurnosti u polovno sa ebay-a nego u novo iz radnje u Beogradu gde čak i nekog znam il imam vezicu. Cena sa slike je niža nego uobičajeno, polovne komplet ploče su oko 80€ plus poštarina iz EU, oko 14€, nov set košta oko 260€, mislim bez remenice.

 

Mali_zmaju, na tebi je da odlučiš, evo ti link pa razmišljaj dok je aktivan il se ne proda, mada možeš i ovde možda da dođeš do polovne ploče al ću da se uzdržim od preporuke.

 

http://www.ebay.com/...=item1c42e0c76c

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ok hvala ti razmislit cu... svakako hvala na savjetima!!

 

:dobrodosli2:, sve što sam se ponudio, važi i na dalje, kad rešiš tu sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nisam znao do koje godine su žice kritične, upravo je jedan od nekolicine koji znaju znanje sa ADV-a iskopao podatak, verovatno se radi o zvaničnom obaveštanju, zaključno sa modelima proizvedenima 2002 godine je preporučljivo zameniti kablove:

 

Hall%20Sensor%20Wire%20Comparison_resize

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Da se pohvalim da su mi nedavno crkli HAL senzori, tacnije, jedan senzor. Kupljena ploca kod Dzerija, zamenjena i motor veselo prede. Staru plocu cu srediti i ostaje za rezervu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 934 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000

Ja sam na kraju sredio motor,nisu bili hall senzori,i ne sjećam se šta je bilo..,nekih žica viška bilo..,al motor je davno prodan,ali i dalje sam zahvalan Đunti što je imao strpljenja sa mnom,teškim i neukim amaterom!!   Hvala ljudino,nikako da se zateknem  u Srbiji,al na duže,pa  da čovjeku platim pivu.ćevape!!! Bog je i batina!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 13.7.2018. at 16:03, mali_zmaj je napisao:

da čovjeku platim .ćevape!!!

 

Ko je viknuo

 

20180806_205250.jpg.3489d0049f28b605dae666e51670d5d8.jpg

 

Šalu na stranu, tu i tamo čujem  o otkazivanju senzora, upravo kako se bata Lakiju desilo, motor stao i tu ostao, nema nastavka vožnje i to će se desiti pre ili kasnije zbog proboja usled loše izolacije žice jer senzori u načelu ne crkavaju sami od sebe. Kvar se uglavnom ne najavljuje već se desi nenadano i zato treba preventivno zameniti kablažu. Ne znam da li se vide slike, ukoliko je potrebno mogu ponovo da ih postavim na forumski server i svako iole vičan lemilici može izvršiti zamenu, već za tačno podešavanje paljenja je potreban dodadni pribor ali uz markiranje zatečene pozicije će vraćanje biti zadovoljavajuće. Reparacija zamenom samih senzora mislim da nije razumna, jedan senzor košta od ranije oko 2.000 Dinara, da bi se znalo da li je crkao moraju da se razdvoje postojeće žice što je praktično veliki dao posla, a sama zamena senzora vrlo pipava pa je bolje sprečiti nego lečiti.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Zanima me gde mogu da kupim zamenski senzor? Osposobio bih HAL koji mi se pokvario i nosio bih ga kao rezervu na svaki duzi put. Nije mi problem lemljenje i ozicavanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 22 sati, lalajko je napisao:

Zanima me gde mogu da kupim zamenski senzor?

 

Na kraju Plavog Mosta u Beogradu, tel. 011 347 1188, barem bilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Sumnjam da je u mom slucaju do ozicenja - prethodni vlasnik, Nemac, mi je rekao da je nekoliko meseci pre nego sto mi je prodao motor zamenio HAL senzore i lezaj i semering kardana. Kompletan sklop koji sam skinuo sa motora izgleda odlicno, zice su meke, izolacija deluje odlicno kao i buzir kroz koji su provedene. Dakle, kupio je novi model HAL-a.

 

Kako god, resio sam da ovo osposobim i drzim kao rezervu, jer sa rezervnim HAL, kablom od svecice i bobinom i rezervnom pumpom za gorivo bih smeo odmah na put oko sveta.

 

Originalni senzor je Honeywell 2AV54 i vise se ne proizvodi. Kazu da ga ima na velikom broju automobila, Golfovi recimo, ali ne znam na kom modelu i gde se nalazi.

 

Zamenski senzor od Honeywell-a je HME56, naravno ni njega nema kod nas, bar ja nisam nasao. 

 

Ovaj senzor mi deluje kao dobro resenje:

 

https://hiem.com/hall-effect-switches/vane-sensor-bbhme56/

 

Moze da se nabavi na ebay, cena oko 60e za par.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/JEU-DE-CAPTEUR-A-EFFET-HALL-BMW-R-850-1100-1150-ET-AUTRES-MOTOS-BMW-/141696293270

 

Zanimljivo je da proizvodjac daje dozivotnu garanciju i da ce bez pitanja zameniti svaki senzor koji prestane da radi. Prosecan radni vek je 10 godina. E pa, nek potrosim bar jos 3 seta...

 

Zatim, imamo i sajt u nemackoj koji se bavi samo prodajom senzora cuvene firme ChengYang, ali je zato cena zanimljiva, oko 13e po komadu:

 

http://www.hallsensors.de/Hall-Vane.htm

 

Naravno, tu je i nas omiljeni Aliexpress pa kad se tamo postavi upit dobije se:

 

https://www.aliexpress.com/item/NEW-Sensor-2AV54-Hall-sensor-leaf/32681592197.html?spm=2114.12010108.1000013.3.14b5262cJAznwT&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.90158.0&scm_id=1007.13339.90158.0&scm-url=1007.13339.90158.0&pvid=ed505420-fa67-4cff-91a2-f1a246110ffe

 

... po ceni od 11e po komadu i 1.5e shiping-a. Nije mnogo za renomiranog proizvodjaca YongKe Tai Tong. Za vise narucenih komada cena ide prilicno na dole.

 

ili:

 

https://www.aliexpress.com/store/product/2AV54-2AV56-2AV63-HONEYWELL-SENSOR-100-New-and-original-in-stock-verify-which-one-you-need/832139_1344948040.html?spm=2114.search0104.3.27.2e3e42e8inlhQU&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10065_10068_10059_5016511_10696_100031_10084_10083_5015611_10103_451_452_10618_5016411_10307_5016311,searchweb201603_2,ppcSwitch_5&algo_expid=f4b67160-d037-421a-b429-e29a70b147e5-4&algo_pvid=f4b67160-d037-421a-b429-e29a70b147e5&transAbTest=ae803_1&priceBeautifyAB=0

 

Eto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja