Jump to content

Moto Zajednica

Testovi skutera iz prve ruke

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6810 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Istina je da postoje razni profesionalni testovi od strane urednistva nekakvih casopisa i ja to ne sporim. Sve oni to lepo pisu ali meni ipak vise znaci iskustvo nekog vlasnika koji je pregazio par hiljada svojim skuterom i to vise cenim nego test nekog novinara.

 

Sta ste vozili od skutera, pa polako: sta vam se svidelo, sta nije, sta se kvarilo, sta nije, itd :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 248 postova
  • Lokacija: Pančevo

Piaggio free - opšte poznat motor,nema potrebe mnogo pisati :) Od kvarova nista,vuce kao mazga,jak za svoju kubikazu itd :)

 

Kvarovi:

1.Svecica

2.Ostali potrosni materijal :)

3. ...

4. ...

5. ... :)

 

 

Trenutno na testu:

Gilera Runner - super se pokazuje,lepo vuce,malo trosi,vozi dvoje bez problema,skoro nista od kvarova osim zmigavaca koji rade brze na visim obrtajima (Arakis kaze da je to zbog toga sto stvara vise struje)

I tako.. :)

 

Kvarovi:

1.Zmigavci-brze rade.

2.Ne ide bez goriva

 

 

 

... :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5703 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Lepa tema :) Pošto imam tri skutera različitih kubikaža, evo utisaka:

 

FD8B7105-934D-A04D-A652-A2FBBBF9E418_thumb.jpg

 

1.Hyosung MS1 125 ccm.

-2004. godište,kupljen sa 841 km na satu (mislim da je prešao minimum 4-5 K (po varijatoru i gumama)

-intezivno ga vozio 1 sezonu i prešao nepunih 7K. Gradski skuter 11 ks disk napred/nazad, navodno

Suzuki agregat...Za tu kubikažu-pristojan komfor,za moj pojam tvrdo oslanjanje pozadi, vrlo upravljiv

uprkos težini - 130 kg.Ugradio mu vizir i kofer Givi 34 l.Potrošnja 3.3-3.8 l/100 km.Max.brzina 95 kmh.

Rezervoar 7 lit. 4 ventila u glavi, gume 12 coli

Pravio turice od 70-80 km uglavnom, bilo je i par tura od 150-tak km i jedna od 350 km (Žabalj-B.Crkva-Žabalj)

Ja i gospodža-putna brzina 70-80 kmh i uživancija.Koristim ga za vozikanje po Žablju i žena ga vozika...

Bilo je i kvarova.Uzmem ulje na preporuku i sipam,međutim ulje se zgrušalo i klip je zaribao...

NOv klip i stublina sa dihtunzima+majstor, bolelo je 250 eura.Posle toga Bogu hvala-sipaj i vozi...

 

2.SYM GTS 250 ccm.

-2006.godište,kupljen nov 2008.

-Od maja 2008. do avgusta 2009. prešao 19000 km.Održavan u Teletrejdu BG i osim redovnog servisa-NIJEDAN kvar...

22 ks Disk napred i pozadi, integralni sistem kočenja,utičnica 12 V, maglenke,digitalna tabla, 4 ventila u glavi.

-Gospodski smeštaj u vožnji,dograđen turing vizir i kofer Givi 47 l.Potrošnja 4.2-4.7 lit na 100 km.Max.brzina

140 kmh ( sa koferom i vizirom) putna brzina do 120 a u paru 110 kmh.Rezervoar 12.7 lit.Težina oko 190 kg spreman

za put.Gume 13 coli ali prednja profil 90.Opšti utisak:Vrlo kvalitetno urađen maxiskuter, sa dobrom pozicijom sedenja,

vrlo upravljiv,stabilan,miran agregat,lepo se obara, za tu klasu odlična vozna svojstva.

Putovao svuda sa njim, od jednodnevnih tura od po 400-tinak km pa do putovanja od 700-800 km a bio je i put na HR primorje

preko Plitvica od 1500 km.Motor koji će mi ostati u dragoj uspomeni, uprkos tome što kilavo ide prodaja...Naići će

i pravi kupac za njega...

 

3.Aprilia Atlantic 500ie

-2002. godište,kupljen sa 22840 km na satu, trenutno ima nepunih 35000.

-40 ks, board computer, EFI,dupli disk napred točkovi 15-14 coli.Max brzina 160 kmh putna 120-140

sa dvoje 120-130.Potrošnja 4.3-4.7 lit.Rezervoar 15 lit.Kofer 45 lit.Dograđen turing vizir.

Voziti ovaj motor je, bar za mene neopisivi užitak.Sve mi paše na njemu-položaj sedenja,zaštita od vetra-ma sve.

Vrlo robustan motor, težak 230 kg spreman za put...Dugo sam većao koji skuter da uzmem posle GTS-a i većao sam

razne modelea na ovom skuteru su mi se sve kockice poklopile.Bilo je i problema: nalivanje goriva u karter, cela

igranka oko 300 eura.Imam i problema sa termostatom-pobegao mi je par puta i u crveno u BG gužvama.Auspuh je po

meni ubedljivo najružniji deo ovog motora-ali to će majstor Robert da reši na proleće.

Sve u svemu ne znam šta bih vozio posle Atlantica (ako baš BMW iznenadi sa turing skuterom-ko zna)

Puno je pluseva u njegovu korist:

-Registracija-klasa ispod 500 ccm

-Potrošnja identična 250 ccm

-Komfor-kraljevski

-Mesta za prtljag kol'ko hoćeš

-Zaštita od vetra,performanse,voznost...

 

U odnosu na SYM-više vibracija motora (ipak je 500 ccm) teži za manevar na manjem prostoru.

 

Eto toliko-nadam se da će nekom da pomogne...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Bg

skroz dobra tema

 

Xciting 250 '06

 

-imam ga godinu dana,ili nekih 5000km,napravio turu do cg primorja i nazad,sve ukupno 2000km,u jednom danu sam napravio preko 500km,i nije ni stucnuo... Ja sam prezadovoljan skuterom. Mnogo mi se svidja zadnja siroka guma,i sto se dosta dobro obara u krivinama. Sa kocnicama sam prezadovoljan,napred ima dva diska (jedini u toj klasi),pozadi jedan,i sto fabricki ima pancirna creva(takodje jedini :) ) kad se koci imam osecaj da cu da se ukopam u asfalt. Ima dosta dobru zasitu od vetra,i preterano je udoban za voznju :) takodje dosta prostora ispod sedista,jedino sto ne moze da se stavi full face,ali zato tu je kofer.Potrosnja kao u klasi 4.5-5 po gradu, a na otvorenom 3.5 Jedino zamerka mi je sto je malo tezak(200kg)pa je po gradu malo teze manevrisati kada se ide sporije i provlaci...Sto se tice odrzavanja,samo redovni servisi za sada.Po meni BEST BUY kupovina,jel su mi italijani precenjeni a i servisi im nisu bas jeftini...

 

Vespa ET4 150 '01

 

-imao sam je jedan kratak period,i mogu reci samo da je ta vespa dusu dala za grad,uzak skutercic,vrlo lako se provlaci,okretna,izuzetno startna za svoju kubikazu zbog malih tockova.Imala je fabricki vizir od koga se nije osecao tracak vetra. Mali potrosac,jednom recju za grad bolje nema.Al naravno van grada nije ni za k... jel cim se predje 80km/h pocne cela da se trese,zbog malih tockova,mada je mogla da izgura bez problema do 110km/h.Sto se tice servisa kratko sam je imao da bi nesto sad pametovao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5703 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

skroz dobra tema

 

Xciting 250 '06

 

napred ima dva diska (jedini u toj klasi)

 

Mala ispravka: Piaggio X9 250 takođe ima napred 2 diska.

Simpatije za Xcitinga... da sam niži 10 cm-posedovao bih ga. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo mog posta na drugom forumu, malo opšte priče o X9, pa konkretno o mom modelu - X9 250cc 2001. (Hondin agregat):

 

Piaggio X9 je maxi turing skuter koji je u proizvodnji od 1999. godine. Nasledio je Hexagon, i mislim da je za to vreme jako napredan koncept. Generalno se deli u tri generacije PreSL, SL i Evo.

 

PreSL (kao moj) su svi modeli od 1999. do 2002, agregati su 125cc (poznat po problemima sa hladnim startom, jedini koji nije za preporuku), 180cc (Amalfi - redak, sa kubikažom prilagođenom nekim Evropskim zakonima) i nepreje_ivi 250cc (Piaggio je preuzeo agregat od Honde, model Foresight, neuništiva niskoturažna mašina bez filtera za ulje - servisni interval 3000km - poznat po izdržljivosti).

 

SL modeli su pravljeni od 2002. do početka 2004, jedina razlika u odnosu na PreSL je što imaju i PICS (dodatak na volanu, sistem za komunikaciju vozača i putnika) i vetrobran koji se podešava u tri položaja. Agregati su isti, tu je i 500cc (čuvena jer ima i električni stender, ali i puno više elektrike, pa je malo sklonija kvarovima).

 

Evo modeli su pravljeni od 2004. do 2007. (zamenio ih je X8, pa njegov naslednik XEvo - još uvek aktuelan), imaju podesivi vetrobran, ali i blago redizajniranu prednju masku. Od agregata tu su 125cc, 200cc, 250cc i 500cc, sve Piaggiovi agregati (isti kao na Beverliju).

 

Izuzev PreSL 250cc koji ima hondin agregat i jedini ima zadnji točak 13 inča, svi modeli imaju Piaggiove agregate i oba točka 14 inča.

 

Inače, svoj X9 (PreSL 250cc) vozim skoro godinu dana i evo kratkog pregleda (subjektivnog)

 

plus:

1. "prezens" na putu - odnapred izgleda kao sportski motor, pa se automobili više sklanjaju ispred mene

2. dobra svetla i kočnice (dva 55/60W fara, oba rade oboreno, oba rade dugo svetl; tri kočiona diska, desna ručka - prednji desni disk, leva ručka aktivira varijabilni vezani sistem kočenja drugog prednjeg diska i zadnjeg)

3. agregat - 19,6 konja i nije neka snaga na njegovih 160 kg, ali ima lep obrtni moment i lepo podnosi vozača i suvozača na gradskim brzinama (do 100kmh)

4. izgled - izuzev zadnjeg dela malo kockasto i neinventivno dizajniranog, motor je (za svoje vreme) veoma lep i atraktivan

5. praktičnost i detalji - priključak za struju ispod sedišta (i svetlo), digitalna tabla (sa statistikama, max brzina, pređeni km, vreme, štoperica, prosečna brzina na deonici, servisni interval, greške, obrtomer, spoljna temperatura, itd...), puno prostora ispod sedišta (dve jet kacige, cirada, malo alata, i još sitnije opreme)

6. potrošnja i rentabilnost - oko 3,5L na 100km (X9 250cc), održavanje (izuzetno izdržljiva i pouzdana - hondin agregat, do sada samo promenio jednu sijalicu i naravno potrošne stvari - ulje, pločice i gume)

7. cena - u odnosu na druge maxi skutere - malo koji (da nije kineskog porekla) polovan maxi skuter može da se uzme ispod 2000e

 

minus:

1. velika masa - posle libertija, sa 160kg ovo je mrcina, ali sam se lako navikao na parking i pomeranje.

2. osetljivi lageri volana - mana u dizajnu, mada ne prave ozbiljniji problem (mala "kvrgavost" u okretanju volana kada je na stenderu, nije skroz glatko) - nije skup kvar, ali pazite na ovo ako kupujete X9. možda malo izvikan kvar, npr. kod mene volan radi savršeno.

3. digitalna tabla je jako osetljiva na vlagu - gumeni dugmići ne dihtaju savršeno na svim modelima, ali mogu da se zaštite bolje - potencijalno skup kvar ako ne paziš, polovna tabla je oko 150e.

4. na centralnom štenderu se nalazi gumeni točkić sa funcijom da zaštiti karter kada se motor skida sa štendera. ljudima se dešavalo da se točkić ošteti ili otpadne i štender ošteti karter. ko kupuje X9, neka obrati pažnju na ovo.

 

U praksi se jako lepo vozi (250cc 2001.), svugde gde sam prolazio libertijem, prolazim i X9-kom (između kolona automobila, na trotoar između žardinjera, kroz dvorišna vrata) jer mu je težište na zadnjem točku. Noge mogu da se ispruže unapred (može da se sedi kao na kruzeru), a naslon vozača se podešava (napred-nazad), pa je odličan za više vozače (ja sam 189cm). Zaštita od vetra i kiše je odlična, izuzev ako je baš pljusak - siđem sa motora i pogledam se - mokra mi je samo kaciga i jakna na ramenima, ostatak potpuno suv.

 

Za preporuku!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Bg

skroz dobra tema

 

Xciting 250 '06

 

napred ima dva diska (jedini u toj klasi)

 

Mala ispravka: Piaggio X9 250 takođe ima napred 2 diska.

Simpatije za Xcitinga... da sam niži 10 cm-posedovao bih ga. :)

hehe,obratio sam paznju na sve ostale italijane te klase,ali skroz sam zaboravio na taj piaggio :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5703 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

hehe,obratio sam paznju na sve ostale italijane te klase,ali skroz sam zaboravio na taj piaggio :)

 

Zato smo tu brate po skuteru da se pazimo... :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja