Jump to content

Moto Zajednica

Kom se carstvu privoleti - Transalp ili Afrika

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Juče regulisah porez na promet. Po novim odredbama u upravnom postupku, agencije više ne mogu da rade zvaničan kupoprodajni ugovor, odnosno mogu samo da ga ispišu ali je potrebno otići u bilo koju oštinu, može i sud, i tamo na šalteru potpisati ugovor ispred službenika. Overa po primerku u Beogradu je oko 666 Din, u Nišu 500...Načelno je dovoljan samo jedan primerak za porez i registraciju ali radi verodostojnosti valja da i prodavac ima overen ugovor jer time pokriva sebe od svih neprijatnosti koje mogu da nastanu upotrebom vozila. Bio momak na šalteru ispred mene, prodo auto na ovlašćenje, taj nekom dalje i počele da stižu kazne za prekršaje samo tako.

 

Prenos ide u opštini prodavca jer se on po zakonu duži kao obaveznik plaćanja bez obzira što je uobičajeno u praksi i ako se i navodi u ugovoru da ga plaća kupac. Potreban je popunjen obrazac-poreska prijava PPI 4, kupuje sa na pisarnici, 8 konti, kopija i original saobraćajne dozvole, kopija lične karte prodavca, overen ugovor na koji se udara pečat da je izmiren porez i kopija tog ugovora koji ostaje u poreskoj upravi i naravno svoja lična karta. Ja sam overen ugovor kopirao u boji. Službenik da instrukcije za uplatnicu, razreže iznos, nakon uplate ponovo u red za pečat.

 

Službenik koristi katalog ali ako je u ugovoru unet veći iznos nego u katalogu, to će biti osnovica, znači uvek idu na viši iznos. Došao čovek, nije upisao iznos u ugovor smatrajući da se vrednost uzima iz kataloga, al je službenik tražio da bez obzira upiše makar 100. I šta će, ponovo na šalter za overu, zezanje samo tako.

 

Ja sam metuo 80k a porez izneo 1.690 Din. platio i kad je službenik kontrolisao uplatnicu, kao trebao da mi naplati još 400 jer je uneta vrednost bila višlja od kataloške. Pošto sam se malo šalio sa njim, oprostio mi i nije tražio doplatu, "nećemo osiromašiti za 400 Dinara."Znači, skroz nizak iznos treba staviti.

 

Sad sam u dilemi da li da prenosim motor u policiji sad ili da čekam do isteka registracije polovinom maja. Jel zna neko da li postoji neki obavezujući rok. Uradio bi to odmah naravno, nije problem što se plaća nova tablica i saobraćajna koja ostaje trajno. Bacio bi pare na nalepnicu za 3 meseca i morao da platim upotrebnu taksu od skoro 2k. Da je motor iz drugog mesta, morao bi da ga tamo odjavim i onda sve ovo da uradim. Mislim da ću vozati za sad ovako i sa sobom nositi kopiju u boji overenog ugovora kao dokaz da je motor moj.

 

Postavljam i tipski ugovor dobijen u jednoj agenciji, ja ga nisam koristio jer mi je kasno drugar poslao.

 

Još nešto, slušo sam na televiziji da policija neće uvažavati ovlašćenja za upravljanje, mada je taj stav suprotan opštim obligacijama, al šta ćemo.

Kupoprodajni ugovor.doc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Za kraj prvog dela hoću da iznesem svoj pogled oko kupovine motora. Pregledao sam pristojnu količinu TA tako da sam stekao već neki kriterijum. Imao sam pomoć još par iskusnih drugara koji jako dugo voze motore, popravljaju i pripremaju za trke pa bez obzira na nepoznavanje Transalpa, njihovo mišljenje je bilo od presudne važnosti.

 

Susreo sam se sa više prodaja. Prodavci-trgovci, odnosno uvoznici. Motor se uvozi radi zarade, znači maksimalno jeftino kupljen za što skuplju prodaju, što je normalno. Nema mnogo prostora za cenkanje, delimično postoji nešto nepoznato o primerku jer često se motor tek pali kad stigne ovde. Gledao sam motore, ali primerci nisu bili kako su oni navodili. Čast Milanu iz Banatskog Novog Sela za koga svi imaju reči hvale, pa i ja, iako nisam trgovao sa njim. Ponudio mi je motor na osnovu obećanja koje je on dobio od inostranog partnera, dogovorili smo se za cenu, -100€, i dan isporuke,( zato nije bio najavljeni ponedeljak). Tog dana me je Milanče pozvao uveče i iskreno rekao da motor ne zadovoljava kriterijum nakon što ga je video, što govori o njegovom izuzetnom poštenju koga na žalost svi mi sve manje imamo.

 

Sledeći su ljudi koji su kupili motor ni ne znajući šta je to, jednostavno čuli za čudo, Hondu, Enduro, Transalp...Uvide da im taj motor ne odgovara, da nije atraktivan, da ne ide nešto za pohvalu, razni su razlozi za kupovinu, te da i on mora da se i sređuje, održava i popravlja...i nakon jedne sezone pokušavaju da ga se otarase i da izvuku pare. Pri prodaji pričaju hvalospeve o primerku.

 

Po prepurici mnogih, obraćao sam se nekima za koje su predpostavljali da bi možda prodali svoj primerak. Jesu, al po sistemu, hoće ako im neko ponudi basnoslovnu sumu. Otprilike bi i ja sad rekao znatno veću cenu jer mi se motor ne prodaje.

 

Prodavca kome je hitno nisam susreo, tako da ni pomena od neke ekstremno povoljne kupovine u smislu cene.

 

Malo je bilo onih koji su i duže bili vlasnici i već doneli odluku da pređu na nešto drugo. Takvi primerci su i dobri i cena kolko tolko vrlo korektna, spremni na dogovor, do detalja iznose rodoslov svog motora jer se ipak rastaju sa nečim lepim. Imao sam dobrih ponuda al tad ja još nisam bio do kraja lično iskristalisan. Mislim da je to najbolji izbor.

 

Motor je kupljen na forumu što smatram boljom opcijom nego od skroz nepoznatog. Marko je prodavao motor još lane jer je preživeo lom ruke, nije apovao oglas, hteo je nešto drugo al ne pod moranje. I opet da se vratim na Milana iz BNS. Čoveka sam samo lično upoznao. U toku nekoliko telefonskih razgovora iznosio sam mu šta sam gledao, pomenuo mu Markov motor, odmah se setio jer je redak belo sivi komad, rekao mi i cenu i da je perfektan komad, bez obzira što smo tog časa dogovarali da mi uveze i što sam vruć kupac kako reče i da mu mogu pobeći, kako se i na kraju desilo. Još jednom, svaka čast za ophođenje.

 

I moram da skrenem pažnju na bugarsku ponudu. Bilo je preko tridest primeraka na mobile.bg. Poslao sam preko petnaestak upita preko sajta, odgovorio mi samo jedan i to nudivši neku muvanu, TA na 400 kubika. Bilo je par lepih primeraka izloženih sa velikim rasponom cena. Navedeni sajt firmin ne radi al ih nađem na fejsu. Pošaljem mail, dobijem odgovor sa 3 komada, cena i kao svi odlični. Ja zatražim više detalja, jel ima oštećenja, stanje, datum i vrstu guma, stanje diskova, kakve papire ima, ( brif-vlasnički list), kako se prodaju ko firma il privatno i jel mogu da dovezu do crte. Dobijam odgovor da su odlični da oni prodaju po Srbiji i Makedoniji i da nema nikakvih problema. Ja ponovo sa istim pitanjima, srpski, engleski i prevodeno na bugraski preko gugla. Dobijam mail sa slikama novih primeraka i opet onako uopšteno. Ponovo zatražim detalje, oni opet neku svoju priču. Na kraju sam rekao da sam kupio star primerak al da me ipak interesuje, kao i par mojih poznanika pa da pošalje slike sa detaljima uz napomenu da nije prihvatljivo uopšteno dobro. Zaključak se sam nameće.

 

Sad su dani nešto lepši pa polako krećem-o u nove priče:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/60032-carstvovanje-recju-i-delom-doterivanje-transalp-a/

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Nedavno smo u ovoj temi "tupili" nešto i oko guma za TA. Ja sam se opredelio za Conti Trail Attack. Znam da pojedini primerci prednjih umeju da prave zajebanciju ali sam ipak riskirao (jer su mi gume nikakve). Takođe je i cena ovih guma bila veoma povoljna. (13.650 din za par). Gume su mi stigle danas i imaju oznake: 130/80-17 m/c 65S i 90/90-21 m/c 54S. I prednja i zadnja su proizvedene u Koreji. Sutra ću da ih montiram i da napišem utiske.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

aca-pn

Postavljeno Danas, 09:25 AM

 

Mozda bi bili korisniji utisci posle nekog vremena koriscenja guma od utisaka sa montaze

Možda ja montažu guma obavljam u "toplesu" i u "tangama", pa nekima bude interesantno. :nanana:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja čekam Anakee da stignu. O Kontiju sam čitao neke iskustva i mišljenja, definitivno treba imati sreće kad se kupe zbog deformacije prednjeg točka. A vozna iskustva su različita što zavisi od subjektivnog osećaja. Nemam nekog razloga da hvalim Mišelin al kad premotam svoja iskustva od svoje prve trkaće gume pa do trenutnih uličnih, zaključujem da nijihovo ponašanje odgovara meni i mojim reakcijama na proklizavanje i možda zato imam subjektivni osećaj dodatne sigurnosti pa zato sad i odabiram Mišose.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Conti Trail Attack namontirane i isprobane (desetak kilometara). Bilo me strah od mogućih problema u prednjoj gumi, ali izgleda da sam imao sreću. Dakle, pri brzinama od 0-145km/h (nisam imao mogućnosti za brže) motor potpuno miran. Nikakve vibracije ni pri vožnji "bez ruku" u svim režimima. A u krivine motor sam "upada" i sada moram da se navikne na bitno drugačiji način vožnje. Nisam pokušavao oštrija "zaleganja" jer su hladni i gume i put. Za sada sam oduševljen. Sutra moram na put (stotinak kilometara) pa ću da budem u prilici da bolje isprobam gume.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Voblovanje ide na malim brzinama, oko šezdesetak i na nižem pritisku. Al ako si imao sreće, ne čačkaj mečku,vozi i ćuti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ko što već rekoh nema nikakvih problema. Međutim nemam nikakav podatak na koliko treba da se pumpaju ove gume, a na forumima pominju od 2,2-2,5 za prednju i 2,4-2,9 za zadnju?

Ja sam gume napumpao na 2,2 prednju i na 2,5 zadnju.

Honda daje podatak: 2,0 bara i za prednju i za zadnju i ja sam na prethodnim gumama tako i pumpao. I

Zna li neko podatke za ovu gumu na Transalpu (za asfalt)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Da nije malo preterano reci "Al ako si imao sreće, ne čačkaj mečku,vozi i ćuti."? Pa nije kupio gumu nekog privatnika iz Bocvane!? :stabre:

 

Takodje, mislim da se te price o "voblovanju", preterane! Kao i o falsifikovanim uljima, kao i na kraju, krajeva svemu, jer mi smo "kraljevi teorije zavere"! (Sto uopste ne znaci da ista ne postoji) :lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ako si bio siguran ponašanjem po fabričkoj preporuci, ostavi tako ili povisi malo, al sa 2 na 2,9 mi se čini mnogo. Ne bi trebalo toliko da se razlikuje preporuka proizvođačla guma i motorcikla. Javiće se neko ko je isprobavao različite pritiske.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Boki, ja razgovarao sa nekim momkom koji radi za u nekoj firmi za gume, kao kreću sa distribucijom Mišelina, potpisuju ugovor baš tog dana i blabla, reko, daj mi cenu plus interesuje i je još jednog momka. A on mi nudi Outlet- nove al bajate gume a kao zvanični prodavac. Kod nas se sve i svašta uvaljuje. A za problem prednjeg Kontija je bilo pisanja po netu.

 

Što se tiče divljaka iz bilo čega, jako je teško povezati i dokazati falsifikat nečega. Konkretno, ulja ne moguće osim ako direktno iz rafa ne ide u labaratoriju gde postoji provereno orginalni uzorak. Prodavci to znaju i obilato koriste.

 

Gume većina kupuje il prestarele il kod nezvaničnih prodavaca tako da svačega ima. Zvao sam firmu koji se deklariše ko zvaničan distributer, reko hoću 2 Anakea, dve unutrašnja i dva pojasa, sve komplet sa ugradnjom i garancijom. Samo spoljne imaju i sutra da nešto ne valja, rekli bi možda, ne valja ti unutrašnja a oni je nemaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova

Zdravo Djunto,

jest da je malo kasno, ali cestitke za motor i neka te dobro sluzi. Evo doslo lepo vreme pa moze i neka voznjica da padne, neki lep makadam...

Pronasao sam sebe u ovim tvojim tekstovima, i ja imam naviku da se doobro raspitam i upoznam pre kupovine, i mnogi mi se cude na toj detaljnosti oko utvrdjivanja stanja - a ta navika je proistekla upravo iz situacija slicnih tvojoj - cak i ovaj tvoj, skoro idealni motor, i stvarno u dobrom stanju, ima vise mesta za popravkice, zamene delova i neko ulaganje... Normalno, jer je star 20 god, ali se vidi da je dobro cuvan to vreme. A kakva bi tek situacija bila da si uzeo neki prvi koji si naisao, ili ne daj boze onaj u najlosijem stanju koji si video?!

Za mene je motor izgled i funkcionalnost zajedno i ne bi mogo da gledam ruzan, ostecen motor u garazi. Tako da i ono prvobitno ushicenje kupovinom, zaletanje i zanemarivanje estetskih nedostataka na kotno lake kupovine, mora da stane u red iza zdravorazumskog procenjivanja stanja. Jer vec posle svega nekoliko dolazaka u garazu i uocavanja upravo tih nedostataka, menja se "pogled" na taj isti motor i ti nedostaci pocinju sve vise da smetaju. A tek ako se vremenom otkriju i brojni drugi nedostaci estetsko-mehanicki!!!

Tako da je perfekcija vrlo bitna, kod mene, a zakljucio sam i kod tebe. Perfektni motori postoje, motori koji imaju samo jednog ili dvojicu vlasnika koji znaju kako se koristi, odrzava, koji su zaljubljenici u motor.

 

I prosto je neveroatno kako su kod nas skupi polovni motori (osim skutera). Neverovatno kako recimo, jednom sam bio u Bugarskoj, i sad, u Dimitrovgradu taj motor kosta 3000evra, medjutim, svega 50km dalje, u Bugarskoj, isti takav motor, u istom stanju vredi 1500 evra. Samo 50km dalje! Pa ja bi preneo na ledjima taj motor 50km za 1500evra :) I sad, pricam ja sa tim Bugarinom (znam odlicno bugarski) koliko taj tvoj motor realno vredi, nisam kupac ali me zanima, kaze 1500 evra, 50evra gore dole. Epa, kod nas taj motor ne moze da vredi 3000evra! Tu nesto ne stima. Verovatno nasa drzava.

 

I tako, malo sam oduzio....

 

htedoh da te pitam, ako si se provozao malo, kako ti je potrosnja i kako ti se cine suspenzije na TA?

Ja sam inace iste orijentacije TA-AT-ST, pa sam zato i procitao celu temu. Recimo da ja malo vise naginjem ka ST, zbog te malo srcanije prirode od nekoliko divljih konjica vise a dok su AT-TA nesto kao neki dresirani pitomi konjici ;)

Pozdrav.

 

Izmena:

I da, ne znam da li ti je bila namera, ali svaka cast na unikalno izvedenoj kupovini motora (ovoj temi) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hvala prijatelju. Za vožnju, uvek raspoložen. Motor jeste u jako dobrom stanju, pogotovu za toliku starost, niko ne veruje, izgleda bolje čak i od nekih 98-99. godišta. Bio sam prekjuče sa drugarom do Avale, navrto sam ga na 9.000 rpm, kaže, ni trunke dima kad mu otvorim naglo gas, kompresija merena, odlična al mu curka ulje na deklu i zato mu se smanjuje nivo i što najviše sumnjam, divljak ulje u njemu. Naručio šraf magnetni za karter pa kad stigne, menjam ovih dana ulje, filter...Šta hoću da kažem, slažem se sa tvojim mišljenjem, onaj zanos čini svoje, neke stvari se jednostavno ne primete, neke istolerišu al kasnije sve to izađe na videlo, to je jednostavno tako. Čim je nešto polovno podrazumeva se da će mu nešto faliti i sve što se više zagleda i sređuje, sve više mu se nadodaje. Očistio sam šrafove na oklopu, bili malko zarđali, uh kao super, a sad mi već smetaju i kupio bi nove i to tako može da ide u nedogled. Ovih dana očekujem da mi stignu gume, navrzo sam se na Anakee 2 iako su mi na motoru skoro nove Danlopice i to je to o čemu pričamo, pa ću da detaljno pristupim doterivanju motora i da nastavim u novoj temi koju sam postavio, mada očigledno ova ovde je svima nekako draga.

 

Juče ispraznio prvi put rezervoar, na 173 sam prebacio na rezervu, natočio ponovo pun na istom pištolju, možda malko više nego prvi put, potrošnja 6,4, lokalna vožnja, malko grejanja pod saugom, ja još ne vešt, al to sigurno neće ići ispod 6 ni pod razno. U odnosu na skuter od 150 ccm, duplo. Što se tiče same vožnje, taman mi je motor, da je malko teži, već bi mi bio pretežak, ala AT i ST. Voleo bi da još lakše povlači iz nižih obrtaja, al to je moguće samo kod četvrtaka.

 

Što se tiče cena, pa takve su. Trgovci ih uvoze, pored nabavne cene i troškova, zaračunaju i zaradu za svoj trud što je i pošteno, država uzima oko 300-400 za ove starine pa se sve to skupi, plus što se odmah mora ulagati opet nekoliko stotki i eto visoke cene. Sa Bugarima sam vodio prepisku i odustao od ideje jer nisam bio siguran u regularnost jer jednostavno nisam dobijao odgovore na nekoliko pitanja. Nemoguće je da su svi tamo falš, al za par stotki nisam hteo da se zezam. Ovde se zna ko je predhodni vlasnik, uvoznik tako da je čovek pošteđen niza neprijatnosti u slučaju da nešto ne valja. Može motor, a i auto, da se uveze u Srbiju bez problema jer naša država još uvek ne radi proveru iz međunarodne baze, a AMSS to naplaćuje preko 100€ i čeka se od 3-10 dana, tako da dok motor ne izađe na crtu nije skroz verifikovan i otuda se desi da se posle niza godina voženja ovde pojavi iznenađenje. Sad, za ove starine je malo šansi da se to desi al postoji.

 

Zadovoljan sam prvim motorom, mada mi se čini da se drugačije vozi Afrika kada sam se vozao sa suprugom i tek juče sam sa njom seo na TA i malo potego i sad mi deluju oba motora isto. Kaže supruga, u al ga gaziš, neću da prejudiciram, ne bi škodio još neki konjčić i veći disk napred, nisam mogao da zablokiram prednji ko zadnji i pored više putnog pokušavanja, doduše na baš dobrom asfaltu na Resničkom putu, već razmišljam o većem prečniku, teflon crevu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja