Jump to content

Moto Zajednica

Kom se carstvu privoleti - Transalp ili Afrika

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nakon letošnjeg blic kruga od pet šest kilometara na Arakisovom Transalpu, uz oduševljenje enduro motorom, juče je pala prva ozbiljna tura. Dobio sam od drugara Željka, kome neizmerno hvala, Afriku RD 04 i sa suprugom i društvom put Bukulje, prva vožnja na velikom motoru. Kao sa Transalpom, Afrika mi je isto legla i odmah sam stekao utisak kao da odavno vozim svoj motor. Jako upravljiv, lako pada u nagib i sigurno sledi krivinu, miran i udoban u svakom momentu, jednostavno uliva poverenje i snagu i subjektivni osećaj bezbednosti. Konačno sam doživeo i shvatio kvalitet velikog motora ko što mi svi pričaše. Što je jako bitno i supruzi se dopao motor ulivajući joj sigurnost pre svega. Pada odluka o kupovini i sad je dilema iz naslova. Ono što su mi nedoumice, potrošnja agregata i težina vožnje kroz beogradske špiceve. Mislim da je AT nešto višlji što mi je možda glavna prepreka jer iako 187, al kabast (130), moram rukom da pridržim nogu i kad se penjem i silazim, a već poodmaklih godina, biću sve sve trapaviji. Naravno i cena figurira al ne presudno. Opcija je da zadržim skuter za grad, makar dok ne dođem do sopstvenog iskustva jer mi sad motor izgleda ko da bi terao šleper kroz Terazije. A prvi skuter sam uzeo upravo da bi prevazilazio sve veću gužvu u gradu tako da će u krajnjoj liniji i motor mnogo više vremena kotrljati tu nego na putu. Doduše, stvorila se ideja puta do Španije dogodine, al do tad ko zna. Veliki je izbor oba modela na oglas sad pa bih molio za pomoć , znam da ima vas dosta koji ste oba mmotorcikla vozali ili prošli kroz sličnu dilemu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

TA ti je bolji po gradu, malo je manji, laksi i uzi od AT, sto su prednosti u gradu. AT je bolja za putovanje i duze relacije. Ne znam ni sam zasto ovo pisem jer ti to sve vec znas... :D

 

Uzmi onaj koji je u boljem stanju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 927 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

Što se tiče visine sedišta nije ti skoro nikakva razlika. Ja na Africi obe noge držim lepo na zemlji, a isto tako i na Transalpu (visoka sam oko 170cm). Ti opet možeš da spustiš koliko ti odgovara.

 

Za duži put, definitivno Afrika. Ma, uzmi je odmah da ne razmišljaš :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ma nije meni Afrika velika, s obe noge stojim, nago mi teško kad se treba popeti i naročito sići. I potrošnja, troše oba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • UruK Hai, 2083 postova
  • Lokacija: Bgd/Vozdovac
  • Motocikl: ADV

Provuci ces se sa AT isto kao i sa TA, nije to neka velika razlika... Zbog tvoje konstitucije bio bih slobodan da predlozim Afriku, ima nesto vise snage od TA koja ce ti biti potrebna ukoliko planiras duza putovanja udvoje!

Razlika potorsnje goriva je diskutabilna. Zavisi od tereta i nacina voznje na otvorenom putu!

::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nema zavisi od tereta, ne poredim sebe i mog komšu Saleta koji sa krevetom nema 60 kila a vozi AT. Mene ima da tegli, plus suprugu, cirka 200 koila žive vage. Ne volim ijedan agregat da teram u visoke obrtaje već u što nižim, možda i preniskim. Juče AT tražio sedmu brzinu, jel ima 6, nisam brojao, sve mi mnogo 5000 rpm. Naravno, stisnem i ja al samo kad treba, nisam siledžija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Nema zavisi od tereta, ne poredim sebe i mog komšu Saleta koji sa krevetom nema 60 kila a vozi AT. Mene ima da tegli, plus suprugu, cirka 200 koila žive vage. Ne volim ijedan agregat da teram u visoke obrtaje već u što nižim, možda i preniskim. Juče AT tražio sedmu brzinu, jel ima 6, nisam brojao, sve mi mnogo 5000 rpm. Naravno, stisnem i ja al samo kad treba, nisam siledžija.

 

Sad da sam pakostan ja bi rekao da nijedan V (mislim pre svega na AT i TA) ne moŽe da se vozi na niskim obrtajima a da se ne cima dok Super Tenera može da se tera kao auto od 1200 obrtaja pa na gore ide linearno. Generalno za koji god se odlučiš nećeš pogrešiti, kao potrošači su vrlo skromni pa čak i sa tvojim gabaritima će trošiti malo (ukoliko su naštelovani kako treba)

 

Što se tiče penjanja na motor ima tehnologija za nas nerazgibane a to je da kada prilaziš motoru na ćopavoj prebaciš prvo koleno preko sedišta i onda se popneš a suvozač-ica kada si ti spreman sa obe noge na zemlji može da se uhvati za tvoje rame pa na fuzaster kao uz stepenice i lagano prebaci nogu (samo nemoj da te iznenadi, kad se penje moraš biti sa obe noge na zemlji i pripremljen da zadržiš motor vertikalno).

 

Sad su toliko cene pale tako da možeš za male pare pazariti vrlo lep primerak ;)

 

Moj glas ipak za Afriku (Transalp je odličan ali ti si krupan čovek tako da će ti biti malo lepše na većem motoru), kad već nisi uzeo ST kao opciju :D :D :D

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Sad da sam pakostan ja bi rekao da nijedan V (mislim pre svega na AT i TA) ne moŽe da se vozi na niskim obrtajima a da se ne cima dok Super Tenera može da se tera kao auto od 1200 obrtaja pa na gore ide linearno.

 

Pogotovo uzbrdo :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Popsy, ma kako kolenom prvo, a kofer pozadi. Suvozač je manji problem, fuzaster i rame, penje se supruga normalno. Koliko sam zaključio, TA i AT troše manje od ST. I opet niko ne kaže stvarnu razliku između TA i AT.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • festina lente, 749 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV

Koliko ja znam i sta su mi pricali drugi TA ima osetno manje ponija u odnosu na AT, nize sediste i nizi klirens, sveukupno je manji i za nijansu se lakse vozi. AT RD03 je najvisa, ima vise konja od TA i ona je made in japan. RD04 i RD07 su nize, i po sedistu i po klirensu. AT je veca i za putovanja udobnija. Mada ljudi su obilazili svet i na TA i na AT. Eh sad posto ce zafaliti snage na AT sigurno postoji GS, za nase registracije 1100, koji je jos veci, jos jaci, jos bolje koci i ima kardan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 805 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: ktm

TA ti je bolji po gradu, malo je manji, laksi i uzi od AT, sto su prednosti u gradu. AT je bolja za putovanje i duze relacije. Ne znam ni sam zasto ovo pisem jer ti to sve vec znas... :D

 

Uzmi onaj koji je u boljem stanju...

Slazem se ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Popsy, ma kako kolenom prvo, a kofer pozadi. Suvozač je manji problem, fuzaster i rame, penje se supruga normalno. Koliko sam zaključio, TA i AT troše manje od ST. I opet niko ne kaže stvarnu razliku između TA i AT.

 

ajde ovako, prilaziš motoru sa njegove leve strane (zbpg ćopave, tu je niži), podigneš desnu nogu i saviješ je u kolenu, prebaciš koleno preko sedišta i lagano guraš koleno ka napred dok ti stopalo ne prođe pored kofera i to je to ;)

 

Pokazaću ti kad se vidimo, druga opcija je "zmaj udara repom" tehnika koja je mnogo smešnija i teža, priđeš motoru i kao da oćeš nekog da šutneš desnom nogom ispravljenom i kad dođeš u najvišu tačku posočiš sa levom da ti stoplalo desne noge pređe sedište :D :D :D

  • Haha 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Ma nije meni Afrika velika, s obe noge stojim...

 

Eto, sam sebi si dao najbolji odgovor :) Kupuj bre AT, ništa ti više ne treba... TA je takođe OK motor, ali za tvoje gabarite svakako bolje leži AT. Pogotovo što ćeš se vozati sa suprugom. To je valjda i presudno u izboru AT-TA.

 

...nago mi teško kad se treba popeti i naročito sići. I potrošnja, troše oba.

 

Za pentranje treba samo malo vežbe i tehnike. Ja se sada penjem na AT isto kao na bicikl. Popsy ti je dao odličan savet vezan za savijanje u kolenu. Na motor se uvek penji sa nejgove leve strane kada je na ćopavoj, jer je sa te strane, jeli, niži :) A kada je podignut na centralni, staneš levom nogom na levi fuzaster, podigneš se na tu jednu nogu i samo opkoračiš motor. Spustiš noge i zaljuljaš ga napred. Prosto k'o pasulj :)

 

Elem, koji god da kupiš, da nam lepo javiš, pa da ga u zdravlju zalijemo... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ajde da se umešam.

Imam TA 600 (89). Uglavnom putujemo udvoje i motor je pri tome potpuno "natovaren". Ja sam 194cm/93kg, ali imam izrazito duge ruke i noge pa mi je svaki motor "mali". Na TA sam još malo podigao sedište. Motor koristim kao osnovno prevozno sredstvo (grad, prigrad, putovanje, priroda .. ) i to u svim vremenskim uslovima. TA uglavnom zadovoljava sve te zahteve. Imam i skuter ali od kad sam uzeo TA ne koristim ga uopšte.

Drugar ima AT 650 (90) i ponekad "menjamo" motore. Meni se inače AT strašno sviđa, ali na žalost ne odgovara mojoj konstituciji. Nemam dovoljno mesta za kolena i meni lično je neudobniji za vožnju. Imam osećaj i da je niži od TA. Za gradsku vožnju definitivno nije.

Dakle ako planiraš uglavnom duža putovanja i ako ti AT "leži" (što se tiče ergonomije) uzimaj ga. Robustan i stabilan u vožnji. Ukoliko misliš da motor koristiš kao univerzalno prevozno sredstvo uzimaj TA. Vrlo "poslušan" motor u svakoj prilici.

Što se snage tiče nisam primetio neku mnogo bitnu razliku (u normalnoj vožnji po lokalnim i regionalnim putevima). A potrošnja im je slična.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Ti si egzaktan covek, uzmi metar i premeri sedista na TA i AT. Videces da je sediste na AT krace i uze nego na TA. Obzirom na tvoje gabarite, moze da bude malo tesno. :D

 

TA je vise za urbanu upotrebu i tako je i "tjuniran", AT je robusniji i vise usmeren ka OFF-u, a samim tim i manje udoban.

 

Sto se snage motora tice, meni u onom opsegu brzine kojom se ja krecem, snage nije nedostajalo i pod punim opterecenjem.

 

Pozzzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Kod si dosao do afike..mozes i do ST da dobacis..razlika je skoro dupla u ceni..

da ne potezemo pitanje golfa dvojke ;D

 

Moja je recimo kudikamo vislja od Zexove..i ja imam totalno naopaku tehniku penjanja..ponekad zajasem sa desne strane i skacem kao na kamilu..imam 177 i do pola stopala mi je..na sta sam se navikao, kao i to da kada ustanem..glava mi je iznad vozaca autobusa..a bogami i kamiona :D

Otprilike kao da vozis velikog djipa..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Jager je u pravu oko penjanja na AT, i ja se penjem na Afriku sa lijeve strane, tako sto stanem lijevom nogom na fuzaster i uzjasem je, slicno kao sto se penje u sedlo na konju.

 

Nebitno da li je na copavoj ili na centralnom stenderu, enduro motori su to, fuzasteri i stenderi su dosta robusniji i napravljeni su da izdrze vece tezine nego na drugim motorima.

 

Inace, izmedju Transalpa i Afrike, moj glas je za Afriku. Uostalom, dosta ljudi koji su imali ili imaju Transalpe sanjaju Afrike :D .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Niko da ofira potrošnju sa preciznim podacima.

 

Evo sto se tice mog motora, letos, na reliju, pod punim opterecenjem, pri brzinama oko 100 km/h, ispod 4,5L. Na otvorenom pri brzini od oko 120-130km/h oko 5L, u gradu, malo ostrija voznja, oko 6L.

 

Inace, TA je moj definitivan izbor, kada bude doslo vreme za menjazu, bice to BMW F800GS ili mozda pre, ako/kad HONDA izbaci nesto od 800cm3, pa za jedno 5-6god.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Vlajko, ma mogu da dobacim al mi teško more a neću da se mučim ako ne moram. Da sam tvog stasa po kilaži, de bi mi bio kraj.

 

@Jafer&Svestenik, Bogami, da se penjem na fuzaster a motor na ćopavoj, ne bi časte mi. Pretežak sam mada sam obećao da ću se stesati.

 

@Borče, zanima me potrošnja AT, za TA sam već našao.

 

@Žika, ti si mi merica, ako ništa drugo zbog generacijskog bratstva.

 

Sve postove pažljivo čitam i polako listam one dve teme al ima mnogo da se čita. Vozo danas skuter, ma fali mi veliki motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Stenara..prosek 6l pa ti vidi dal ces transalpa plavog za decake..ili ?

 

Uzbrdo..nizbrdo svejedno..suvozac se ne oseca....de ces bolji motor u rasponu od 1,5 do 2 tisuce..

 

a juri skoro 200 :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Niko da ofira potrošnju sa preciznim podacima.

 

Evo ti preciznih podataka, imao sam oba motora koji te interesuju. TA trosi od 4,5-6 lit/100 km, AT za litar vise u istim rezimima voznje. Ja bih na tvom mestu svakako odabrao Afriku. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Definitivno afriku. Ako izaberes nju umesto TA videces vrlo brzo da si ispravno postupio. Ako uzmes TA ubrzo ces poceti da se okreces za afrikama na ulici.Ne vidim ni jednu manu AT u odnosu na TA (sem litar vece potrosnje) ali zato AT ima dosta prednosti. Za tvoju kilazu + saputnica ne bih ti preporucio TA. Izvinjavam se vlasnicima TA, iako sjajni motori ipak su dosta slabiji od AT. Vi ste se navikli pa i ne primecujete.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja