Jump to content

Moto Zajednica

Kratke voznje

Recommended Posts

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
On 7/6/2020 at 6:30 PM, yogibear said:

Još malo fotografija vezanih za moj prethodni post...

 

20200619_165051_edited1_edited1.jpg

 

20200619_165731_edited.jpg

 

20200619_170455_edited.jpg

 

20200619_170711_edited.jpg

 

20200619_172142_edited.jpg

 

20200619_173245_edited.jpg

 

20200619_175040_edited.jpg

 

20200619_175503_edited.jpg

 

20200619_180134_edited.jpg

 

20200619_180604_edited.jpg

 

Prelepo!

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 838 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Već danima pokušavam da nađem radnu stolicu da kupim, iskrivih se u ovoj iz koje radim, evo već od marta. Bio sam na dosta mesta po BG-u, nijedna me nije kupila, tako da već nekoliko dana planiram put do Novog Sada. Jer kako otvorim gugl, tako mi izbacuje prodavnice po NS-u. Danas, iako je subota i većina tih mesta ne radi, odlučih da se provozam do gore. Kišno odelo u kofer, pa kako mi bude.

 

I ne da mi je bilo! Od jednog tmurnog dana, današnji se, u NS-u, pretvorio u možda i najlepši letnji dan ove godine. Temperatura 23-24'C, taman za vožnju. Popnem se do Petrovaradinske tvrđave i pravo na onaj bedem gde bude main stage na Exitu. Popnem se na bedem, spustim jaknu na travu i izležim jedno 20 minuta na suncu. Opustilo me više nego svaki dan na Lidu do sad. Gledam onaj NS i nekako mi baš lep.

 

Odatle kroz centar do prodavnice, ali zalud, izbor kriminalan. I ono što sam gledao ne netu katastrofa. Šta ću, vratim se na jedan index i opet nazad istim putem. Već je krenulo da se mrči u pravcu mosta Slobode, tako da nisam otkrivao nove puteve, već lagano, brzim korakom, za BG. 

 

I usput, u Inđiji, opet vidim jedan poznati, crno-narandžasti KTM :D  

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1557 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Verujem da se Topola sa okolinom mahom većini našla na nekoj od ruta. Na zahtev mojih prijatelja pretstaviću ovde dve istorijske lokacije, dva mesta koja su moja topla preporuka za obilazak i za koja se malo zna. Na mapi sam formalno obeležio trasu iz Beograda, oni koji eventualno budu zainteresovani naravno, neka lokacije ubace u svoje planirane rute (vožnje). 

 

Beograd je u vreme vladavine sina kneza Lazara, viteza, putnika, ratnika i pesnika bio centar trgovine, diplomatije, zanatstva i umetnosti. Opčinjen Beogradom, „Najkrasnijim mestom od davnine“  obnovio je razrušeni grad posvetivši ga Bogorodici.

 

Kao i mnogi vladari i plemići tog doba, despot Stefan Lazarević je voleo da odlazi u lov u okolna sela. Okolina Kosmaja bila mu je jedna od omiljenih lokacija. Prilikom jednog takvog lova, 19. Jula 1427. godine (na današnji dan) despot Stefan je umro od posledica moždanog udara.

 

Smrt ovog strogog, ozbiljnog i prosvećenog vladara na neki način je u narodu predstavljena kao propast, kao Strašni sud, naročito posle  propasti despotovine i pada pod tursku upravu sa kojom se gubi i državni identitet srpske srednjovekovne države.

 

Na mestu upokojenja (smrti) omiljenog vladara, a u neposrednoj blizini crkve čiji je ktitor sam bio, postavljen je kameni beleg. Najbliži saradnici koji su u trenutku nesreće činili despotovu svitu, podigli su obelisk od venčačkog kamena, ispisujući poruke odanosti i poštovanja. U tim zapisima se kaže da je spomenik podigao vlastelin Đurađ Zubrović. Na čeonoj strani spomenika uklesan je epitaf uz koji je urezana i predstava Hristovog krsta na Golgoti, simbol stradalništva i mučeništva, kao i slabo vidljiva predstava jelena koja aludira na događaj u lovu. Natpisi na svim stranama spomenika svedoče o zahvalnosti, ljubavi i bolu zbog gubitka vladara: „Blagočastivi Gospodin Stefan, dobri gospodin...„ i „Predobri i mili i slatki gospodin despot, o gore tomu ko ga vide na ovom mestu mrtva“.

 

Epitaf na čeonoj strani jedan je od najlepših zapisa ove vrste:

 

„Car slave Isus Hristos NI KA. Ja Despot Stefan, sin svetoga kralja Lazara, i po njegovom predstavljeniju milošću Božijom bih gospodin svim Srbima, Podunavlju i Posavlju i česti Ugarske zemlje i bosanske još i Primoriju Zetskom. I u bogomdanoj mi vlasti provodih života mojega vreme koliko se blagom Bogu svide godine 38. I tako dođe mi zapovest opšta od svih cara i Boga. Govoreći poslanik meni i anđeo „idi“. I tako duša moja od uboga razluči se tada na mestu zvanom Glavagodine 6935 indiktona 5, sunčanog kruga 19 i mesečeva 19. meseca julija, 19, dana“.

 

Spomenik despotu Stefanu se nalazi u Crkvinama, zaseoku sela Markovac nedaleko od Mladenovca, u porti crkve Svetog proroka Ilije. Spomenik od belog kamena je inače i najstariji javni spomenik na teritoriji Beograda. 

 

Capture.JPG

 

20200708_153048_edited.jpg

 

20200708_153623_edited.jpg

 

20200708_152654_edited.jpg

 

20200708_152628_edited.jpg

 

  • Sviđa mi se 11
  • Haha 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1557 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Druga lokacija koju sam spomenuo u prethodnom postu nalazi se u selu Gorovič.

 

Zadužbina despota Stefana Lazarevića, drevni hram posvećen Preobraženju Hristovom, u kome se krstio, venčao i pred prvi srpski ustanak sa ustanicima pričestio vožd Karađorđe Petrović i dalje izgleda veličanstveno iako napušten i oronuo propada u sred šume. 

 

Crkva u Goroviču, zadužbina despota Stefana, jedna je od najstarijih u Šumadiji i jedna od najvećih iz tog doba. Predanje kaže da je despot 1396. godine pred Nikopoljsku bitku tu zanoćio sa vojskom. Usnio je, bar tako kaže predanje, san u kojem je bacio koplje preko glave. Obećao je da će, ako preživi, na mestu gde se koplje zabolo da podigne crkvu pokajnicu, u znak zahvalnosti i kajanja. Tako je i bilo. Crkva kroz istoriju nije rušena, pa su graditeljski radovi originalni. U 18. veku nekoliko puta je obnavljana, a konačno je napuštena 1860. godine. Priča se da je SPC digla ruke od ovog hrama jer je i dalje prisutno mnoštvo paganskih simbola...

 

Mesto je zaista vredno posete a o njemu se malo zna. Za one koji budu zainteresovani, postavio sam mapu sa putanjom kroz Gorovič. Malo je zaguljeno naći jer Gugl ne može da vas dovede do same crkve jer jednostavno nema unesene nikakve puteve i ulice kroz selo. Koordinate koje su na mapi sam uzeo ispred crkve gde sam i parkirao motor. Poslednjih nekoliko stotina metara do same crkve vodi makadamski put pa oni koji su voljni da obiđu a ne žele da se bahću sa makadamom mogu da ostave motor na završetku asfaltnog puta, nije daleko.  

 

Capture3.JPG

 

20200708_163401_edited.jpg

 

20200708_163932_edited.jpg

 

20200708_174803_edited.jpg

 

20200708_174830_edited.jpg

 

20200708_173918_edited1.jpg

 

20200708_164853_edited.jpg

 

20200708_165015_edited.jpg

 

GOPR0081_edited.jpg

 

20200708_165342_edited.jpg

 

20200708_171723_edited.jpg

 

20200708_165515_edited.jpg

 

20200708_174222_edited.jpg

 

20200708_174457_edited.jpg

 

  • Sviđa mi se 19
  • Hvala 3
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1543 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Kakva gre'ota da ovakav spomenik bude tako devastiran i zapušten, prepušten zubu vremena da odradi svoje... Pa šta ako hram ima elemente paganstva, i srpske slave vuku isti koren pa ih se ne odričemo (i zašto bismo) - to je sve naša istorija... :neznam:

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3110 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie
Pre 22 sati, yogibear je napisao:

 

 

Capture3.JPG

 

 

 

20200708_173918_edited1.jpg

 

20200708_164853_edited.jpg

 

Tačno 160 godina crkva u mestu Gorovič kod Topole Kragujevačke, u kojoj se venčao Karadjordje i tako ozvaničio početak jedne od najznačajnijih dinastičkih loza u Srbiji, čeka da bude obnovljena, ali njene obnove nema ni na vidiku, dok je trava koja izbija iz njenih temelja sve bujnija i veća!

 

Hvala što si dokumentovao, znam za ovo i sramota je, ne mala... ali znate već, sami ćemo sebe uništiti, ne treba nam niko! 

Šta mislite da Amerikanci imaju ovakvu istoriju koliko bi se izreklamirali širom sveta i hvalili, na kraju i obogatili? 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

Yogi, hvala ti za ovaj kratki putopis, iskreno ja nisam znao za ovu crkvu i baš gledam slike i neverovatno koliko me je sramota da su naši slepci dozvolili da dođe u ovakvo stanje to parče istorije. Ee živote, biće nas ispod jedne šljive... default_0tuzan.gif

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1557 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

@DraganNS - apsolutno si u pravu. 

 

@shoyyka - nema na čemu, nažalost potpuno si u pravu. Izgleda da smo sami sebi najveći neprijatelji. Nije ovo jedini slučaj, postaviću još fotografija sa nekih zanimljivih lokacija na kojima sam bio a koja su prepuštena zubu vremena.

 

@king_julien - Nema na čemu, drago mi je da sam probudio bar još nečije interesovanje jer mesto je zaista izuzetno. Što se osećanja sramote tiče ništa mi ne pričaj... Bukvalno sam gledao gde stajem da ne bih zgazio na nešto, na neku neku ploču, na neki delić naše istorije... Onu ploču na kojoj je mrtvačka glava sam jedva primetio, bila je prekrivena svime i svačim... ja sam je očistio. A onda na samom ulazu sa desne strane vidiš kako je neki mamlaz crnim flomasterom obojio par simbola. Pa o čemu mi pričamo? 

 

@bajker71 - nema na čemu, biće toga još. Iskreno, prijatelji su me potsetili da pretstavim ljudima neka mesta na kojima sam bio jer nagomilalo mi se puno toga a ja sam se malo ulenjio što se pisanja tiče...

 

Da upotpunim post o napuštenoj crkvi evo i jednog video zapisa, možda se nekome svidi. Ne zamerite, nisam se previše trudio da to izgleda "profi", moglo je i bolje. 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 961 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT
On 7/20/2020 at 12:21 AM, yogibear said:

Druga lokacija koju sam spomenuo u prethodnom postu nalazi se u selu Gorovič.

 

Zadužbina despota Stefana Lazarevića, drevni hram posvećen Preobraženju Hristovom, u kome se krstio, venčao i pred prvi srpski ustanak sa ustanicima pričestio vožd Karađorđe Petrović i dalje izgleda veličanstveno iako napušten i oronuo propada u sred šume. 

 

Crkva u Goroviču, zadužbina despota Stefana, jedna je od najstarijih u Šumadiji i jedna od najvećih iz tog doba. Predanje kaže da je despot 1396. godine pred Nikopoljsku bitku tu zanoćio sa vojskom. Usnio je, bar tako kaže predanje, san u kojem je bacio koplje preko glave. Obećao je da će, ako preživi, na mestu gde se koplje zabolo da podigne crkvu pokajnicu, u znak zahvalnosti i kajanja. Tako je i bilo. Crkva kroz istoriju nije rušena, pa su graditeljski radovi originalni. U 18. veku nekoliko puta je obnavljana, a konačno je napuštena 1860. godine. Priča se da je SPC digla ruke od ovog hrama jer je i dalje prisutno mnoštvo paganskih simbola...

 

Mesto je zaista vredno posete a o njemu se malo zna. Za one koji budu zainteresovani, postavio sam mapu sa putanjom kroz Gorovič. Malo je zaguljeno naći jer Gugl ne može da vas dovede do same crkve jer jednostavno nema unesene nikakve puteve i ulice kroz selo. Koordinate koje su na mapi sam uzeo ispred crkve gde sam i parkirao motor. Poslednjih nekoliko stotina metara do same crkve vodi makadamski put pa oni koji su voljni da obiđu a ne žele da se bahću sa makadamom mogu da ostave motor na završetku asfaltnog puta, nije daleko.  

 

Capture3.JPG

 

20200708_163401_edited.jpg

 

20200708_163932_edited.jpg

 

20200708_174803_edited.jpg

 

20200708_174830_edited.jpg

 

20200708_173918_edited1.jpg

 

20200708_164853_edited.jpg

 

20200708_165015_edited.jpg

 

GOPR0081_edited.jpg

 

20200708_165342_edited.jpg

 

20200708_171723_edited.jpg

 

20200708_165515_edited.jpg

 

20200708_174222_edited.jpg

 

20200708_174457_edited.jpg

 

Ovo nisam znao. Svaka cast na tekstu i slikama. Po ovoj crkvi i njenom stanju vidi se da smo sami sebi najgori neprijatelji.

  • Sviđa mi se 1
  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

@mali_veseljak u svim Srbskim zemljama, pa i u ovoj sto je preostala, ima jako puno zaostavstine. Gde zagrebes, eto nesto iz antike ili skorasnje istorije a i zna se ko su nam neprijatelji, mi sami sebi sigurno nismo.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Apsolutno se slažem. Istorija se  falsifikuje i prepravlja kako to zapadu odgovara. Prave se novi jezici, novi narodi... O bogatoj istoriji i tradiciji svedoče još spomenici kao nemi svedoci vremena i crkva koja gotovo nepromenjena postoji kroz vekove i čuva stare zapise istorijskih događaja. Zbog toga toliko smeta neprijateljima, jer zna istinu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Kao narod jako malo ali ima pojedinaca koji nešto učine u skladu sa svojim mogućnostima. Lep primer je naš kolega @yogibear koji nam je sve ovo lepo publikovao što možda može uticati da se nešto pokrene u cilju zaštite ovog kulturnog dobra. 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1557 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Šumske doline Kosmaja vekovima kriju tajne Svete gore despota Stefana Lazarevića, koji je na pitomoj šumadijskoj planini stvorio poslednje utočište za pravoslavne monahe, učene ljude i umetnike koji su prevaljivali hiljade kilometara sklanjajući se od osmanske najezde. Početkom 15. veka oni stižu u despotovinu Srbiju iz celog Istočnog rimskog carstva, iz Sinaja, Male Azije, manastira i skitova Atosa natovareni knjigama i relikvijama.

 

Nedaleko od Beograda, Manastir Kastaljan (Kasteljan) nalazi se na severoistočnoj padini Kosmaja u selu Nemenikuće, posvećen je Svetom Đorđu.

 

Podignut je verovatno u 13. veku na temeljima rimskog kastruma iz 2. ili 3. veka u vreme kralja Dragutina što svedoči crkva koja pripada raškoj arhitektonskoj školi. Obnovio ju je despot Stefan Lazarević u 15. veku dodajući joj kupolu. Crkva je najstariji deo manastirskog kompleksa koji još čine trpezarija i konak.

 

Trpezarija je iz 15. veka sa prizemljem i spratom. U trpezariji je nađena nadgrobna ploča iz 1332. godine koja svedoči o starosti ovog zdanja, ali je ona odneta. Konak je nešto mlađi od trpezarije sa prizemljem-odeljenjem za smeštaj putnika i spratom.

 

Ceo manastir je porušen krajem 17. veka. Krajem šezdestih i početkom sedamdesetih godina 20. veka manastir je bukvalno otkopan. Tom prilikom pronađena je časna trpeza sa urezanim likom jelena i fragmenti fresaka, što govori da je manastir nekad bio živopisan.

 

U toku Prvog svetskog rata u okolini manastira Kastaljan otpočeo je odlučujući kontranapad Timočke divizije u Kolubarskoj bici. Danas, manastir Kastaljan je u ruševinama, propada neistražen čekajući neka bolja vremena...

 

Iako zabačen i napušten, Kasteljan nije teško pronaći. Po nekom nepisanom pravilu kada se radi o lokalitetima ovakve vreste i do ovog vodi makadamski put.

 

 

Capture.JPG

 

20200704_154214_edited.jpg

 

20200704_145747_edited.jpg

 

20200704_150152_edited.jpg

 

20200704_150457_edited.jpg

 

20200704_150558_edited.jpg

 

20200704_150632_edited.jpg

 

20200704_150754_edited.jpg

 

20200704_150842_edited.jpg

 

  • Sviđa mi se 9
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja