Jump to content

Moto Zajednica

GP i SBK

Recommended Posts

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

jel bi mogao neko da da poredjenje ova dva sampionata? OK, o GP-u se manje-vise sve zna, ali ja priznajem da o SBK znam vrlo malo.

Koja je razlika izmedju serijskih modela i ovih na SBK, kakve su modifikacije dozvoljene, kolika je snaga, tezina i mozda vremena koja na istoj stazi postizu GP motorcikli a koja SBK.

Znam da sve ovo moze da se sazna i guglanjem ali nije lose da imamo neki trag ovde (a i mrzi me da trazim :) )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty

Evo ti jedan zanimljiv podatak Yamaha M1 koju vozi Valentino Rossi ima 250 konja na zadnjem tocku , a Suzuki K5 ima 235 konja koje je u oba slucaja tesko preneti na asvalt , atako da je najtezi deo posla na proivodjacima guma.

Motori za SBK moraju da imaju homolagaciju i kao takvi moraju da postoje i u slobodnoj prodaji , dok su Moto GP motori kao bolidi i koriste se samo u to takmicenju.

Medjutim nece jos dugo trajati u 1000 nego idu od 2007 na 800 ccm zapremine u vrziji GP , a SNK najverovatnije ostaje u 1000 posto je skoro podigut sa 750 i kao takav i postoji u prodaji.

Mnogi timovi kao MV Augusta koji pokusavaju da razviju SBK motor moraju da naprave homologacije , sto znaci da moraju da imaju minimum 300 komada u slobodnoj prodaji.( da bi se ibegla dominacija i monopol)

Dalje ce Cale da ispravi i li doda jos neke stvari

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Nema bas mnogo tu da se doda. MotoGP motori NE SMEJU da imaju delove koji se koriste na motorima u serijskoj proizvodnji. Ekjipa WCM je imala problema sa tim pravilom, jer su za osnovu hteli da uzmu Yamahu R1, sto im nije dozvoljeno. Snage se pogadjaju, ali se znaju odokativni brojevi, to jest da snaga na zadnjem tocku prelazi cifru 250. Minimalno dozvoljena tezina je 148kg za motore sa 4 i 5 cilindara (mala nepravda koja favorizuje Hondin V5). U poravilniku su jos motori sa 3 i 6 cilindara. Maksimalna brzina postignuta na trkama je ~343km/h, a lako bi presla i 350km/h sa malo duzom ravnicom. Tu brzinu motori razviju za ~20 sekundi, dok im do 200km/h treba oko 5 sekundi. Zavisno od staze, GP motorcikli prvom stizu do 190km/h. Trenutni zapreminski limit je 990cc sa 22 litra goriva. Od sezone 2007 na snagu stupa 800cc limit sa cini mi se 21 litrom goriva.

Superbike motori su motori iz serijske proizvodnje, koji moraju da budu proizvedeni i prodati u minimalnom broju kako je Dirty naveo. Ostalo je prilicno slobodno za modifikacije, s tim da je limitirana buka ista kao kod GP motora na 105db. Najbolji SBK motori su brzi od losih GP motora i obicno bi se superbajk superpole pozicija na GP startu nalazila oko 15. mesta. SBK motori su zavisno od staze sporiji za oko 2 sekunde po krugu. Negde je to 1, negde 3 sekunde. Dobar primer je Troy Bayliss koji je na prvim testovima u Qataru, krajem prosle godine sa SBK Ducatijem postigao bolje vreme nego na GP Hondi iste godine. Evo ovde sam pronasao neka poredjenja iz 2003. godine:

 

1) WSBK pole sitter Frankie Chili's best lap was just 1.1secs slower than MotoGP pole sitter Loris Capirossi – despite Chili riding a two-year-old Ducati 998RS with around 50 less horsepower and weighing around 20kg more than Capirossi's Desmosedici V4 prototype.

 

2) Chili's time would have put him 11th on the MotoGP grid! The following is a list of the riders and teams he beat on his 'street bike':

 

Ukawa (Honda + 0.055secs), Hayden (Honda +0.124secs), Bayliss (Ducati +0.273secs), Haga (Aprilia +0.314secs), Kagayama (Suzuki +0.727secs), Hopkins (Suzuki +0.841secs), Hofmann (Kawasaki +1.298secs), Tamada (Honda +1.477secs), McWilliams (Proton +2.122secs), Pitt (Kawasaki +2.497secs), McCoy (Kawasaki +2.533secs), Kiyonari (Honda +2.833secs) and Aoki (Proton +5.298secs).

 

3) Under the 107% rule, using Capirossi's time, the top 22 WSBK riders at Assen would have qualified for the MotoGP race. That includes both Foggy Petronas machines ridden by Troy Corser and James Haydon! Corser was just 0.1secs slower than McCoy's Kawasaki.

 

4) Top Suzuki qualifier, Gregorio Lavilla – riding a GSX1000R – was just 0.6secs slower than top Suzuki MotoGP qualifier, Yukio Kagayama.

 

5) Top Kawasaki qualifier, Ivan Clementi – riding a ZX7 RR – lapped 1.1secs slower than top Kawasaki MotoGP qualifier Alex Hofmann. But, Clementi was faster than both Andrew Pitt and Garry McCoy – despite his significantly smaller engine size.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd

Upravo iz razloga homologacije odnosno koriscenja serijskih masina kao osnove, uvek mi se svidjao vise SBK (ovde govorim o takmicenju kao takvom, bez ulazenja u pricu oko samih vozaca). Inace pratio sam proslu sezonu koliko sam stigao preko Eurosporta, i primetio sam da i u SBK postoji nekoliko "heroja" koji se dosta isticu, te mi se cini da je takmicenje neizvesnije nego GP (dobro, sa Rossijem u trci je sve predvidljivo, da ne kazem dosadno)... Da li Cale ili neko drugi moze da napravi neku listu odnosno malo poredjenje SBK ridera sa Velentinom, Biaggiem itd.. ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty
Upravo iz razloga homologacije odnosno koriscenja serijskih masina kao osnove' date=' uvek mi se svidjao vise SBK (ovde govorim o takmicenju kao takvom, bez ulazenja u pricu oko samih vozaca). Inace pratio sam proslu sezonu koliko sam stigao preko Eurosporta, i primetio sam da i u SBK postoji nekoliko "heroja" koji se dosta isticu, te mi se cini da je takmicenje neizvesnije nego GP (dobro, sa Rossijem u trci je sve predvidljivo, da ne kazem dosadno)... Da li Cale ili neko drugi moze da napravi neku listu odnosno malo poredjenje SBK ridera sa Velentinom, Biaggiem itd.. ?[/quote']

Evo ti jedan podatak, koji mnogo govori o razlicitosti ta dva takmicenja.Nikad ni jedan takmicar iz SBK nije napravio neki rezultat u Moto GP.Te dve klase su ipak dupe i glava

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Jesu motori po performansama prilicno blizu, al je kraljevska klasa ipak nesto posebno, pa mozda i zato sto su to motori specijalno i pravljeni za to takmicenje...

 

Ni ja nisam nesto posebno pratio SBK 2005, al ove godine bas planiram da pratim sto mogu vise...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

MotoGP vozaci su jednostavno vanzemaljci. Legendarni Carl Fogarty je legenda superbike takmicenja. Bio je 4 puta prvak sveta, ima najveci broj pobeda itd. Okusao se u GP takmicenjima, ali bez uspeha. Ista stvar je i sa Corserom koji je bio 2 puta superbike sampion. Najnoviji primeri su Bayliss, Edwards i Hodgson koji su bez pobede u MotoGP takmicenju. Jedino je John Kocinski imao pobede u obe serije, ali tu postoji velika razlika. Kocinski je vec vozio GP, da bi na kraju GP karijere otisao u superbike i osvojio titulu kojoj u GP nije bio ni blizu. Evo ove godine cemo imati u superbike-u nekoliko solidnih GP vozaca i verujem da ce oni dominirati. Prognoziram borbu Barros-Bayliss-Biaggi i ako zaista sva trojica budu vozili, drugim vozacima ce biti jako tesko doci na postolje. Evo liste svih SBK prvaka od kako takmicenje postoji:

 

2005 Troy CORSER (Suzuki)

2004 James TOSELAND (Ducati)

2003 Neil HODGSON (Ducati)

2002 Colin EDWARDS (Honda)

2001 Troy BAYLISS (Ducati)

2000 Colin EDWARDS (Honda)

1999 Carl FOGARTY (Ducati)

1998 Carl FOGARTY (Ducati)

1997 John KOCINSKI (Honda)

1996 Troy CORSER (Ducati)

1995 Carl FOGARTY (Ducati)

1994 Carl FOGARTY (Ducati)

1993 Scott RUSSELL (Kawasaki)

1992 Doug POLEN (Ducati)

1991 Doug POLEN (Ducati)

1990 Raymond ROCHE (Ducati)

1989 Fred MERKEL (Honda)

1988 Fred MERKEL (Honda)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

E Cale, svaka cast! Ti si bre pokretna biblioteka sa informacijama o svemu sto ima veze sa motorima :D Bravo! :pivo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Evo kako je Vermeulen objasnio razliku GP i SBK:

 

I think where the similarities end between a SBK and a MotoGP bike end are that they have 2 wheels. There were a lot of things that struck me about my first rides on a GP bike, for instance weightwise a GP bike is lighter and smaller. The brakes, being carbon fibre, work very differently to normal steel brakes and the power and engine management control and what is adjustable with it is incredible, making it very hard to get it working right for yourself. I found that with my riding style on the GP bike I had to have a lot more finesse and be smoother.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

po ovom zadnjem komentaru ipak je velika razlika izmedju ove 2 klase. podesavanje, ogibljenje, tezina, snaga, kocnice.... sve se da podesit prema zahtjevima vozaca u GP-u. totalno su favorizovani vozaci koji predjose u SBK, pa je za ocekivat da ce Biaggi vjerovatno odradit dobar posao.

koji kanal prenosi njihove trke? nisam ih do sad pratio uopste, samo na blic po koji put

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd
po ovom zadnjem komentaru ipak je velika razlika izmedju ove 2 klase. podesavanje' date=' ogibljenje, tezina, snaga, kocnice.... sve se da podesit prema zahtjevima vozaca u GP-u. totalno su favorizovani vozaci koji predjose u SBK, pa je za ocekivat da ce Biaggi vjerovatno odradit dobar posao.

koji kanal prenosi njihove trke? nisam ih do sad pratio uopste, samo na blic po koji put[/quote']

 

Ne znam da li imas mogucnost da pratis Motors TV? Oni ih prenose. Trenutno bas ide pregled sezone '05.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR
po ovom zadnjem komentaru ipak je velika razlika izmedju ove 2 klase. podesavanje' date=' ogibljenje, tezina, snaga, kocnice.... sve se da podesit prema zahtjevima vozaca u GP-u. totalno su favorizovani vozaci koji predjose u SBK, pa je za ocekivat da ce Biaggi vjerovatno odradit dobar posao.

koji kanal prenosi njihove trke? nisam ih do sad pratio uopste, samo na blic po koji put[/quote']

 

Ne znam da li imas mogucnost da pratis Motors TV? Oni ih prenose. Trenutno bas ide pregled sezone '05.

 

Sky Star kartica je cudo :twisted: . thanx

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Cisto malo i ja da se ugradim,rekord za najvecu brzinu na u kvalifikacijama (Moto GP) drzi Loris Capirossi (valjda se tako pise :? ) sa Ducatijem. u sezoni '04 on je poter'o Dukca 374,5km/h, i pao u poslednjoj krivini, nisam siguran koja je staza u pitanju ali cu videti pa naknadno javiti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
Cisto malo i ja da se ugradim' date='rekord za najvecu brzinu na u kvalifikacijama (Moto GP) drzi Loris Capirossi (valjda se tako pise :? ) sa Ducatijem. u sezoni '04 on je poter'o Dukca 374,5km/h, i pao u poslednjoj krivini, nisam siguran koja je staza u pitanju ali cu videti pa naknadno javiti...[/quote']

 

Mislim da si permutovao malo, tj. da je bilo 347,5 :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Ja mislim da je rekord za nijansu bio nizi, ali ga je Barros oborio na istoj stazi u Mugellu, a ako me secanje dobro sluzi, iznosi 343,? km/h. Danas su poceli SBK testovi u Australiji. Vozila su samo 2 Suzukija i 3 Yamahe. najbrzi je bio Corser, a zatim AMA sampion Mladin, obojica na Suzukijima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Bas je dobar, ali je Corser bio brzi na istom motoru. Osim toga Corser mora da vozi na Pirelli gumama, a Mladin bira koje hoce. Corser je probao MotoGP i nije nista uradio, tako da ne verujem da je Mladin bas prva liga, ali mu u Americi ne mogu nista. Australijanac im uzima titule zadnjih 6-7 godina. Kazu da je po naravi kao Max.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Evo kako ce verovatno izgledati startni grid u moto GP klasi:

 

5. Colin Edwards (USA) Camel Yamaha Team-Michelin

6. Makoto Tamada (JPN) JIR Konica Minolta Honda-Michelin

7. Carlos Checa (SPA) Tech 3 Yamaha-Dunlop

10. Kenny Roberts (USA) Team Roberts, KR211V-Michelin

15. Sete Gibernau (SPA) Ducati Marlboro Team-Bridgestone

17. Randy de Puniet (FRA) Kawasaki Racing Team-Bridgestone

21. John Hopkins (USA) Team Suzuki MotoGP-Bridgestone

24. Toni Elias (SPA) Fortuna Honda-Michelin

25. Jason Perez (USA) WCM-Bimota-Michelin (Bimota ram-KTM masina)

26. Dani Pedrosa (SPA) Repsol Honda Team-Michelin

27. Casey Stoner (AUS) Honda LCR-Michelin

30. Jose Luis Cardoso (SPA) D' Antin Pramac Ducati-Dunlop

33. Marco Melandri (ITA) Fortuna Honda-Michelin

46. Valentino Rossi (ITA) Camel Yamaha Team-Michelin

56. Shinya Nakano (JPN) Kawasaki Racing Team-Bridgestone

65. Loris Capirossi (ITA) Ducati Marlboro Team-Bridgestone

66. Alex Hofmann (GER) D' Antin Pramac Ducati-Dunlop

69. Nicky Hayden (USA) Repsol Honda Team-Michelin

71. Chris Vermeulen (AUS) Team Suzuki MotoGP-Bridgestone

77. James Ellison (GBR) Tech 3 Yamaha-Dunlop

99. Jeremy McWilliams (GBR) WCM-Bimota-Michelin (Bimota ram-KTM masina)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Danas je po kisi vozen trening na stazi Phillip Island:

 

1. Shinya Nakano Kawasaki 1:42.60 :kul:

 

2. Nicky Hayden Repsol Honda 1:42.62

3. Marco Melandri Fortuna Honda 1:42.67

4. Toni Elias Fortuna Honda 1:42.96

5. Randy DePuniet Kawasaki 1:43.37

6. Makoto Tamada Minolta Honda 1:43.74

7. Dani Pedrosa Repsol Honda 1:43.87

 

 

Osim toga F1 momci su imali priliku da opeglaju Rossija, ali im je nekako slabo polazilo za rukom. Vozilo se u Valenciji:

 

1 F. Alonso Renault / Renault V8 / R26

2 J. Button Honda Racing / Honda V8 / RA106 + 0.036

3 M.Schumacher Ferrari / Ferrari V8 / 248 F1 + 0.540

4 J.P. Montoya McLaren / Mercedes V8 / MP4-21 + 0.707

5 R. Barrichello Honda Racing / Honda V8 / RA106 + 0.771

6 H. Kovalainen Renault / Renault V8 / R26 + 0.822

7 J. Villeneuve BMW Sauber /BMW V8 / F1.06 + 1.328

8 R. Zonta Toyota / Toyota V8 / TF106 + 1.369

9 V. Rossi Ferrari /Ferrari V10 / F2004 + 1.565 :kul:

10 D. Coulthard Red Bull Racing / Ferrari V8 / RB2 + 1.592

11 A. Wurz WilliamsF1 /Cosworth V8 / FW27C + 1.634

12 G. Paffett McLaren / Mercedes V10 / MP4-20B + 1.646

13 M. Webber WilliamsF1 /Cosworth V8 / FW28 + 1.759

14 J. Trulli Toyota / Toyota V8 / TF106 + 1.787

15 R. Kubica BMW Sauber /BMW V8 / C24B + 2.041

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

A koja su pravila sad u F1 - V8 ili V10?

 

Verovatno bi Rossi bio konkurentan i u formuli, ali mislim da su ipak prave trke trenutno jedino u moto sportu. Kad kazem prave, mislim na zestoka preticanja i uopste dinamiku trke. Formula je nekako postala dosadna, bar meni... Sad je mnogo vaznija taktika koju tim ima, nego sam vozac i njegovo umece. Delom verujem da postoji i objektivni nedostatak formule, jer su staze ipak preuske za bolide, u smislu preticanja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Slazem se 100% u vezi moto i F1 trka. Motori su mnoooogo interesantniji i dinamicniji. U formuli je ovo "prelazna" sezona, pa ce voziti V10-3000cc motori sa nekim restrikcijama i V8 - 2400cc motori. Sledece sezone ce svi imati V8. Ekipa Toro Roso ce koristiti V10 koji ima mnogo lepse razvijanje snage pa su moguca iznenadjenja. Rossi je vozio proslogodisnji Ferrari, pa je imao brzi auto od ostalih, ali ostali prelaze po 20-30 000km godisnje u bolidima, a on je nedavno "pao s Marsa". Vreme mu je uporedjeno sa M.Schumacherovim najboljim krugom u istom autu protekle sezone, slabije za 2,5 sekunde, sto po meni opet nije tako lose, s obzirom kolko dugo M.S. vozi. Ipak je on najbolji vozac u istoriji F1.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
Slazem se 100% u vezi moto i F1 trka. Motori su mnoooogo interesantniji i dinamicniji. U formuli je ovo "prelazna" sezona' date=' pa ce voziti V10-3000cc motori sa nekim restrikcijama i V8 - 2400cc motori. Sledece sezone ce svi imati V8. Ekipa Toro Roso ce koristiti V10 koji ima mnogo lepse razvijanje snage pa su moguca iznenadjenja. Rossi je vozio proslogodisnji Ferrari, pa je imao brzi auto od ostalih, ali ostali prelaze po 20-30 000km godisnje u bolidima, a on je nedavno "pao s Marsa". Vreme mu je uporedjeno sa M.Schumacherovim najboljim krugom u istom autu protekle sezone, slabije za 2,5 sekunde, sto po meni opet nije tako lose, s obzirom kolko dugo M.S. vozi. Ipak je on najbolji vozac u istoriji F1.[/quote']

 

Po meni broj titula (znamo kakvih) ne odredjuje najboljeg vozaca, al dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja