Jump to content

Moto Zajednica

Alati

Recommended Posts

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Jakovo-Beograd
  • Motocikl: VN 900,,NSU PRETIS 1960.

Lalajko, imaš li ti skid plate na svom sokoćalu? Pošto voliš da se vozaš po volffucking predelima mislim da ti je baš potreban 0namigivanje.gif

 

Ma jok. To je precenjeno :D

stvarno mislis da je PRECENJENO??!!!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Lalajko, imaš li ti skid plate na svom sokoćalu? Pošto voliš da se vozaš po volffucking predelima mislim da ti je baš potreban 0namigivanje.gif

 

Ma jok. To je precenjeno :D

stvarno mislis da je PRECENJENO??!!!!!!!

 

Objasniću ti :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa

Ljudi koliko je alat bitan. Moj drugar kupi neki kineski ključ za svećice i krene na ZZR-u da odvija svećicu koja je inače malo dublje na ZZR-u, Zaglavi i ključ i svećicu, oblajznu i jedno i drugo od silnog cimanja i zaglavi ključ. U svoj toj muci uzme bušilicu da razbuši i oslobodi ključ i probije aluminijumski blok. Katastrofa a razlika u ceni ključa je bila smešna. E sad jeste se on pravio pametan ali.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Tema je i započeta da bi se iznela zapažanja i iskustva sa alatima ali je izgleda to manje interesantno dok se ne desi ovakva stvar. Na žalost, par puta sam se sam opekao na buvljački alat i vratio sam se staroj ljubavi, dobrim i prilično skupim alatima. Ne kažem da je najskuplje uvek i najbolje ali kad je reč o alatima izgleda da je tu ostao baš takav odnos. Što je bolji to je skuplji. Može se i na buvljaku nabasati na alatku koja je solidna i ne košta mnogo ali je to dovoljno retko da ne može činiti pravilo. Samo izuzetak koji potvrđuje ono drugo pravilo. Lično se najviše obradujem starim alatkama koje su do danas ostale kvalitetne i na koje se možeš osloniti u radu a vidi se da je radila i radila decenijama.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Pa kad već govorimo o iskustvima, danas sam doživeo jedno. Prilično opasno ali sam na sreću jeftino prošao. Sekao sam neki šraf brusilicom. Kamen za sečenje je 1.5mm debljine, kupljen u Merkuru (najbliža radnja iako ne volim da Janezima ostavljam pare). Dakle, trebalo bi da je kvalitet na nivou. Samo što sam stavio nov kamen i krenuo da sečem, otpade komad i zviznu u zid.

 

Uvek na brusilici držim štitnik, sečem i brusim u debelim rukavicama i obavezno imam zaštitne naočare na očima. Setio sam se u trenutku našeg kolege Rip-a kome je takav isti projektil umalo otfikario celo uvo i gadno ga posekao po vratu. S jedne strane, ko mnogo radi brusilicom mora kad-tad doživeti nešto slično ali s druge strane, istih takvih šajbni sam potrošio na stotine komada bez incidenta. Ili je ovaj komad loš i neka kontrola kvaliteta ga je propustila ili je to upravo potrvdilo da skupo ne garantuje da je i dobro. Nije buvljački kamen, kupljen je u renomiranoj radnji i na pakovanju su ispisani svi mogući atesti i standardi a opet se raspao kako je pipnuo predmet rada.

 

Ne ulazim u razmatranje šta nam prodaju Merkur, buvljak, ostale radnje, samo govorim šta mi se desilo. Sledeći kamen iz istog pakovanja je odradio posao bez greške kako se i očekuje. Najčešće koristim Luga abraziv kamenje ali se i Euro-star pokazao kao dobar. Ovaj je bio Euro-star. Inače, kamenje za brusilicu držim u kutiji koja dobro dihtuje i u nju trpam kesice silika gela iz kojekakvih pakovanja da bi kamenje bilo suvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ja najčešće koristim šajbe za rezanje od 1mm .. najmanje materijala se baca i najbrže siječe.... ali su i najosjetljivije upravo na to da se okrnje... a to se najčešće dešava ljudskom greškom, a manje greškom u alatu .... Pri rezanju ako se brusilica i na trenutak najmanje "nakosi" u odnosu na smjer i osu rezanja, doći će do puknuća (djelomičnog ili cijele) rezne šajbe

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Naravno da se ne sme zezati sa tako tankim kamenjem. Malo sam danas gledao taj kamen jer ga nisam bacio. Jeste da se na nekim mestima vidi mrežica i gotovo da je proziran na tim mestima. Kao da mu fali mase karborunduma i kvarca. A to su mesta do kojih nije stigao da se očeše o bilo šta. Na ostalom kamenju iz istog pakovanja nema takvih "propusta".

 

Baš zbog ljudskog faktora nikad ne skidam štitnik za kamen i uvek imam zaštitnu opremu na sebi dok rukujem brusilicom. Kamenje od 1 mm je čak zadivljujuće elastično do izvesne mere i njega najviše i koristim. Ovo kamenje sam kupio jer nije bilo tanje kad mi je zatrebalo i tu brusilicu koristim samo za ravne rezove na sitnijim stvarima. Zbog prirode posla koristim tri brusilice sa tri različita kamena da ne bih svaki čas menjao kamen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V-strom DL1000

Skoro svake druge nedelje sa kompanjonom koji je isto zaludjen za alat odemo u zemun, kod lejkersa na jutarnju rasprodaju. Cigosi sve zivo donose a i nemaju pojma sta prodaju. Prosli put sam video ceo stender malo koriscenih moto jakni (sto koznih sto platnenih) za max 60 evra. Jeste da je od cige al jbg, ako je skoro novo i ne oguljeno zasto da ne.

Anw, buduci da cackam i pravim gitare, popravljam drugarima vratove i lemim elektroniku od alata ne zahtevam neki ultra hard kvalitet. Samo mora da bude nekog prihvatljivog kvaliteta, jer X puta mi se desilo da zbog loseg alata zajebem telo gitare sto dalje znaci smirglanje, gitovanje, farbanje, smirglanje, poliranje...sve to zbog loseg srafcigera :P e kad sam naucio lekciju nema vise greski :)

Nailazio sam na set gedora u fulu! Vidi se da je koriscen (sto je dobro) i da perfektno radi. Isplati se procunjati po tim buvljacima, svasta ljudi prodaju po mizernim cenama. Samo, treba znati prepoznati kvalitet :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Beograd, Visnjica
  • Motocikl: Yamaha XT 600 47N

Pricas o zemunskom buvljaku? Tamo jos uvek nisam isao...

Kada preporucujes da ima smisla ici? Vidim da ti ides nedeljom?

 

Isao sam par puta subotom na bubanj potok, ali tamo nisam nasao nista specijalno kvalitetno a povoljno ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Mozda nekome bude korisna informacija:

 

Trenutno u ELtecu imate dugotrajnu akciju na kojoj je BETA rucni alat na popustu. Imate i katalog na http://www.eltec.rs/

 

Inace, BETA je definitivno u prvoj klasi svetskih alata, pa mislim da ovo moze da bude solidna prilika za nabavku/dopunu kvalitetnog rucnog alata (imaju npr. ODLICAN komplet visokokvalitetnih bitseva).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V-strom DL1000

Pricas o zemunskom buvljaku? Tamo jos uvek nisam isao...

Kada preporucujes da ima smisla ici? Vidim da ti ides nedeljom?

 

Isao sam par puta subotom na bubanj potok, ali tamo nisam nasao nista specijalno kvalitetno a povoljno ...

 

Aha, onaj gde cigosi valjaju sve i svasta. Nije garancija da ces nesto naci ali vredi prosetati! Donose razne gluposti. Realno, to je sve kradena roba iz austrije, nemacke, italije.

To ti je kod Sajkacke ulice i Pazovackog puta. Tu je romsko naselje.

Sto ranije dodjes, isto kao i svaki buvljak. Ja ono, u 8 ujutru zapalim tamo pa na sta naletim. A poceo sam odlazak tamo zbog gitara. Zdipe original Gibsona Les Paul-a od 1000 evra i prodaju ga za 50, samo da ode :) Shou su! :)))))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Evo jedna slika vrhunskog alata. To je krckalica iz alata koji je bio na Americkom transporteru iz drugog svetskog rata. ;)

To je doneo od drugara cale pa ovaj nasledio.

E to se zove alat! Nema sta nije prosao drugar ga je koristio i kao cekic itd... Ovakav se alat vise ne pravi! :aha:

 

IMAG0113.jpg

IMAG0112.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+

Imam komplet okasto-viljuškastih ključeva marke "Gedore" Made in India, u veličinama 8-19, koje je moj otac doneo iz Trsta davnih sedamdesetih godina prošlog veka. Kupljeni su na rasprodaji po nekoj smešnoj ceni, jer je u kompletu nedostajao ključ OK12, a bila su spakovana 2 komada OK13. Napominjem da moj otac nije bio neki stručnjak za alat, nego je uzeo jer su bili jeftini. Ključevi i danas izgledaju kao novi, a preživeli su sve moje motore i sva (nestručna) majstorisanja! Inače alat najčešće nabavljam na pančevačkom starom buvljaku, a to je više "lov" nego planirana kupovina. Često se naleti na kvalitetan komad po povoljnoj ceni. Poslednja takva kupovina je bio OBD2 čitač kodova za 1000 din, jer prodavac nije baš bio siguran čemu to služi, i ubeđivao me je da je to nešto za kompjuter jer je u paketu bio CD sa programom i kodovima grešaka. A nikako ne mogu da prežalim klešta za osiguranje šrafova uvrtanjem žice - ko se bavio moto trkama zna o čemu govorim, tako su se osiguravali šrafovi na kočionim čeljustima i sl. dok nisu počeli masovno da se upotrebljavaju "loctite" i ostali tečni osigurači. Nismo se dogovorili oko cene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 781 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Dok sam prolazio kroz Vrnjačku Banju imao sam maler sa gumom i tako naletim na neku radnju koja je imala ručni alat marke TAKEDA. Inače je alat kineski ali me je privukla završna obrada i cena. Na završnoj obradi bi SVI proizvođači alata trebali da zavide. U žurbi uzmem 16-17 i 18-19 okaste, koristim ih svaki dan EFEKTIVNO, evo več drugu godinu ih arčim i nisu ni ogrebani a šta sve prođu . . . . .

Pre jedno 10 godina na nekom sajmu sam uzeo mali komplet TORX ključeva (muški) kao sa doživotnom garancijom i sećam se da su bili skupi u 3.14čkeM. ali rade do bola, nisam uspeo ni na jednom ni hromirani deo da oštetim a kamoli nešto drugo.

Šrafcigeri isključivo UNIOR, lepo mi leže u ruci.

 

Moram da nabavim i taj IMPACT , imam i ja muka sa odvrtanjem, dosta mi sekača i čekića.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Evo da ubacim ovde jednu korisnu alatku. To je elektricni udarni odvrtac. Pogodan je za odvrtanje svega sto je jako stegnuto. Meni licno jako koristi za odvrtanje korpe kvacila, a i za zavrtanje iste ( moze i da odvrce i da zavrce ) . Retko kad moram da blokiram spoljni i unutrasnji deo korpe ( dovoljno je samo da ostanu lamele unutra i da se dobro stisnu rukom - preko krpe ) . Ovaj moj je jacine 250 Nm , a ima i jacih, pa treba paziti sta se sa cim odvrce i zavrce da ne bi otisao navoj .

 

img0232-a.jpg

 

img0233-a.jpg

 

img0234a.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja sam nabavio cubaku i byyzzi alat i did,ov za sklapanje i rasklapanje lanaca u agregatu,za pogonski lanac/za tocak/ alat za stelovanje smese,za merenje potrosnje goriva tek treba da stigne,mada mi to deluje,,bezveze :moto3: ali ide u kompletu sa radnim stolom,taj radni sto veliki ima 8vakumetra merenje napona ,merenje obrtaja,tacke paljenja bla bla,i jos milion dugmica za koje nemam pojma cemu sluze, i i pise da ima 21operaciju,4 sam nabrojao za ostalo nemam pojma,neka svapska stvarcica kupljena iz ch za neke ajd da kazem smesne pare,inace vakumetri su zivini, tako da sam sad miran dozivotno sa tim :moto3: radi na 220 volti i mislim da cu se bar nedelju dana igrati sa tim stolom kako ga zovu dok ne provalim cemu sta sluzi..trenutno je upakovan i ceka novu dodatnu garazu da se instalira,

stigao kilo kljuc od 0,5kg do 3, a klasican vec imam, cekam jos nov pistolj za odvijanje srafova/pneumatski klasicni/ i pazarih juce vazdusnu gedoru,

:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Moslim da je ovo prava tema da pitam, zna li ko gde da kupim alat za skidanje filtera za ulje. Da probam da opisem to je kao metalna kapa sto se stavi na filter i odvrne gedorom. Da napomenem da ne mislim na onaj univerzalni sto se steze. Vec je po meri iskljucivo za moto filtere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

nemaš univerzalni moto filter .... ;) ali vjerovatno misliš na ovo ..

 

133410.png

 

82254.jpg

 

meni bas takav treba. jel neko vidjao ovo kod nas? jel ga ima u merkuru?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

nemaš univerzalni moto filter .... ;) ali vjerovatno misliš na ovo ..

 

133410.png

 

82254.jpg

 

E bas sam na to mislio. Ali kada sam rekao univerzalni mislio sam na univerzalni alat. Znas sigurno na sta mislim, ima kao tri kraka i kako zatezes oko filtera tako ga steze i odvrce. To imam ali to hoce da proklizava i nije bas to.

Gde bih to mogao naci?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Kod nas u HR ima u svakoj bolje opremljenoj trgovini sa alatom ... a ako nema trenutno, narući se u par dana... samo trebaš točno znati koji ti treba...

 

ili u Louisu ... ;)http://www.louis.de/_402428f95b9bf27e12c84d713b2e3c2ed0/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003451

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

nemaš univerzalni moto filter .... ;) ali vjerovatno misliš na ovo ..

 

133410.png

 

82254.jpg

 

meni bas takav treba. jel neko vidjao ovo kod nas? jel ga ima u merkuru?

 

Koj će ti pa, zajmiš od mene, uzeo u Luisu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja