Jump to content

Moto Zajednica

Promena vlasnistva pri prodaji vozila

Recommended Posts

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Da li insistirate na promeni vlasnistva prilikom prodaje motocikla (ili automobila) ?

 

Da li po novom zakonu odgovarate ako neko vozilom koje je u vasem vlasnistvu napravi neko sranje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Insistiram, itakako. Jedino EVENTUALNO, ako čoveka poznajem, ili je na neku jaku preporuku, može da sačeka prepis do isteka registracije.... Duže ne.

 

Ako nemaš kupoprodajni ugovor koji je kupac potpisao, pa on napravi neki cirkus i zbriše, itekako možeš imati problema sa organima reda :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Da, ovlascenje i mene zanima? Koliko kosta prenos vlasnistva i da li je potreban ugovor ili to mzoe da se resi u SUP-u, tj da se dobiej nova saobracajna? Da li u tom slucaju to kosta kao cela registracija ili...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 900 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Pre par dana sam kupio motor i resio da odmah uradim prepis iako je motor registrovan do 4. 7. 2011.

Ugovor, odjava, prijava, svi porezi, takse i provizije su me izasli nesto malo preko 10.500 din a tablica mi ostaje ista posto je na NS. Ovo je napovoljnije sto sam mogao naci a obisao sam preko 10 agencija i jos toliko saltera.

Zesce sam popizdeo ali sta je tu je, posao se mora sada dovrisiti do kraja jer cu tek onda moci mirno da spavam  :)

Ince u pitanju je Honda Dominator 650 iz 1995. godine

Mogu misliti koliko bi me tek izaslo da je motor malo mladji ili da ima malo vise KW

Ukupan iznos prepisa varira od grada do grada a izgleda da je kod mene u Backoj Palanci najskuplje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

Insistiram,.........kao što sam ja odmah prebacio na svoje ime da predhodni vlasnik ne bi imao problema (bez njegovog insistiranja) ako mene negde "uslikaju" ili zapišu table i kako bi ja bio miran zbog same papirologije.

 

Nisam koristio agenciju, izašlo me blizu 8.000 din sa novom saobraćajnom i tablicama. Motor je iz 1995e, 600 kubika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Beograd - Jug
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 500s

Uvek gledam da prenesem na sebe vlasništvo, ali i kada prodajem da se ODMAH radi kupoprodajni ugovor.

 

Evo i licnog iskustva:

 

Pre godinu dana sam prodao auto, napravili odmah kupoprodajni ugovor, čovek platio porez, ali nije preneo saobracajnu na sebe, već je rekao da će sačekati registraciju. Završili trgovinu, pozdravili se i to je to.

Posle pola godine zove me inspektor iz SUPa da me pita da li sam vlasnik tog i tog auta. Objasnim mu kako je i šta je... Ponositi novi vlasnik je napravio sudar i pobegao.

Morao sam da idem da dajem izjavu kome sam prodao auto, da mu dam kopiju zavedenog kupoprodajnog ugovora itd...

 

Da nisam imao ugovor imao bih još veće komplikacije i još više bih gubio vreme, i u ovom slučaju sam izgubio oko 4 sata.

 

Naravučenije:

 

Preneseš na sebe ili kada prodaješ dogovoriš se za prenos odmah i ne boli glava ni tebe ni drugu stranu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Postoje li neka specijalna pravila kako ugovor treba da izgleda, tj sta sve treab da sadrzi i treba li da se overava?

 

I ako sam dobro shvatio, ugovor je dovoljan da biste izbegli komplikacije (osim tog objasnjavanaj inspektoru) ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

Ugovor odradiš u agenciji, oni to sve ispune i urade sve po PSu, tvoje je samo da potpišeš.........naravno kupac i prodavac moraju da budu prisutni.....

 

Čini mi se da usluga košta 1000 din.......

 

Neka me neko ispravi ako grešim, ali čini mi se da je potreban ugovor kada prebacuješ motor na svoje ime.............

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

Drugar je imao lose iskustvo jer je dao ovlascenje liku koji se nepropisno parkirao negde, pa mu je stiglo na kucu da plati kaznu, morao je da dokazuje da auto vise nije njegov, znam da se mnogo cimao, a sta je uradio ne znam.

 

Ovlascenje je samo za drugare, nizakog vise ( mada drugarima izbegavam da prodam bilosta ) i sluzi da ta osoba moze da vozi, registruje otudji automobil, motor.

 

Misljenja sam da je mnogo bolje uraditi prenos i ne zezati se vise sa tim, jer kada prodas automobil, dobijes pare, ne treba ikakve veze da vise imas sa tim.

Dobro ti nece doneti sigurno, moze samo probleme, a ko nece da radi prenos, ne mora se njemu ni prodati.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 65 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Widowmaker

Ja sam imao slicno iskustvo kao tvoj drugar, ali kad sam otisao u MUP, policajka mi 'ladno kaze kako je moja duznost bila da uradim prenos vlasnistva automobila u roku od 7 ili 15 dana (ne secam se tacno vise), jer tako je po zakonu, a i u ugovoru pise. Malo mi to nije bilo jasno, sto sam joj i rekao, jer ja ne mogu da uradim prenos bez saobracajne, koja vise nije kod mene, vec kod novog vlasnika i ako on nece da se pojavi da to zavrsimo, ja sam nemocan, ali ona se i dalje drzala svoje price, tako da od tada uvek i za auto i za motor trazim prenos vlasnistva, makar po ceni da ga zbog toga i ne prodam, jer izgleda ni policija ni taj uguvor ne stite preterano prodavca.

Bio sam sa tim ugovorom i u parking servisu, ali su mi oni rekli da to nije njihov problem i da ja platim kaznu koju nisam skrivio, a da posle jurim tog lika da mi vrati pare, jer ce u protivnom pokrenuti sudsku tuzbu protiv mene, zbog toga sto je auto na moje ime.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Beograd - Jug
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 500s

Ugovor se napravi u nekoj agenciji. Do sada je koštao 1000 din. Ugovor mora negde biti zaveden, agencija ili opština ili sud.

 

Posle sklopljenog ugovora potrebno je da se plati porez za prenos vlasništva na opštini prodavca. Ovaj porez je do sada bio u obavezi da plati prodavac, jer jelte on je stavio neke pare u dzep. Tako da kada napraviš ugovor obično se dogovoriš na časnu reč kupca da će platiti porez u tvoje ime, ako si ti prodavac.

 

Ja sam to rešavao tako da ako kupac spušta cenu, spušta je i za prenos, ako ne, onda se obično dogovorimo oko tih troškova pola-pola.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Dogovor oko toga ko plaća pored na apsolutni prenos vlasništva se može jednostavno uključiti u ugovor i onda nikoga ne boli glava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Друг члан, 636 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Honda Transalp

Ja sam 2005. godine prodao auto...lik je nakon isteka registracije vozio auto i napravio sudar. Jos uvek se provlacim po sudu zbog toga, zbog objektivne odgovornosti jer sam ja bio naznacen kao vlasnik vozila u MUPu.

 

Prenos i bez brige...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 433 postova
  • Lokacija: Beograd-KARABURMA
  • Motocikl: BMW R 1200 GS ADVENTURE LC 2015god, Piaggio Liberty 125ccm 2000god.

Pozdrav iz agencije GM MOTO....Pratim temu pa rekoh da vam dam neke korisne informacije...Uvek treba uraditi kupoprodajni ugovor da bi se znalo ko postaje vlasnik,ja razumem vreme krize i da se nema para ali ako mene pitate moje misljenje je da ako vec dajete neku odredjenu cifru za vozilo bolje je dodati jos 50-100-150e za porez tj za prenos apsolutnih prava,naravno u zavisnosti od marke,godista,tipa vozila...nego da u nekoj situaciju dodjete u problem da se postavi pitanje ko je napravio prekrsaj sa tim istim vozilom ako lice nije na licu mesta identifikovano.

Ako je vec zaista tolika nemastina pa u odredjenom trenutku nemate novaca za prenos-tj porez,onda to uradite u najskorijem roku ili na prvoj registraciji.Postoje i opcije za ovlascenje da vam se da ali opet ponavljam,bolje se stisnuti i platiti nekoliko hiljada dinara nego da razmisljate sta sve moze da se desi.

Ako ikako mogu da pomognem u bilo cemu i za svaku informaciju,stojim na raspolaganju...

GM MOTO 065-8620-973 Milos

www.gmmoto1@gmail.com

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Moj slucaj:

Kupim Punta od drugara, uradim ugovor, saobraćajnu zamenim kroz par meseci. nakon toga stiže kazna za pogršno parkiranje u Obrenovcu od pre godinu dana kada ja nisam ni bio vlasnik auta. Sto je jos ludje, kazna je bila na ime mog oca, a stigla je na adresu moje majke, a razvedeni su preko 30 godina!!!

Pozovem ja njih i oni kažu napiši žalbu. Ja napišem, kada mi posle 10ak dana dolazi kazna na moje ime...

Onda pretnja tužbom od strane njih. Onda ja izvadim potvrdu od kada sam vlasnik vozila koju nisam hteo da im dam na uvid već sam im rekao da se vidimo na sudu, pa pretnja njima za tužbu za uznemiravanje...

Sve u svemu kao i u svemu u ovoj državi je da se ništa ne zna. Niti oni imaju pojma, niti su definisane procedure.

Ovi razgovori sa njihovom pravnom službom su uveseljavali kolege iz kancelarije. Inače sam komunikativan, strpljiv u razgovoru, tako da sam ih dovodio do ludila. Nekad su me kolege terale da ih zovem jer nam je dosadno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kinez prince 125

Ja ovakvih slucajeva imam vise...Prodam auto napravim kupoprodajni ugovor i ne vidim coveka vise od godinu dana.posle dve godine stize zahtev -osiguravajuca kuca iz BG -vase vozilo udarilo vozilo ruske ambasade tad i tad steta preko nekog limita. par hiljada evra morate da platite molimo vas dodjite da se dogovorimo oko naplate.Drugi tj treci kupac moga auto sa laznom licnom kartom vozio moj bivsi auto i napravio udes a meni stize na naplatu.Srecom imao sam ugovor i nasli su ko je vozio pa nisam imao vecih problema.Pre 20g prodam ficu ,pa posle toga jednog pa drugog keca ,kako sam skupljao pare tako sam isao na bolje,2 sata nocu lupa policija na vrata ja otvorim krmeljiv oni mi traze dozvolu i pitaju me sto sam pobegao,a ja nemam pojam ni gde ni od koga-ispostavi se da je tip skinuo tablice sa mog prvog auta i stavio na neki drugi ,udario jedan auto ,drvo kucu prevrnuo se i pobegao.Krvi okolo kolko hoces a panduri kazu nadji kome si sve prodao auto i kada .Na kraju par kazni placenih i nikad vise bez kupoprodajnog ugovora pa makar to bio i drugar,jer ne znas kome ce on prodati.Prodam drugaru on ne registruje odseli se vozi bez dozvole -opet placaj kaznu nisam vratio tablice, nisam odjavio ,njega uhvatili neregistrovanog.... Overen ugovor je ZAKON...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Keeway speed 150-2007,Kawasaki GPZ 500S-1996

Zdravo, Ja sam pre dva meseca kupio Kawasaki GPZ 500s proizveden 1996.Kupoprodajni ugovor sam platio u AMSS 1200 din.( krece se od 1000 do 1500 din.)Platio sam porez na promet vozila 2000 din.Nije mi jasno kako su neki platili tolike cifre na ime poreza, pa zar im nije bilo sumnjivo sto treba toliko da plate.Na resenju o uplati poreza (to je onaj papir sto ste dobili) imate pri kraju :Protiv ovog resenja moze se podneti zalba Ministarstvu finansija-Poreskoj upravi-Regionalni centar(_______), a preko ove Filijale, u roku od 15 dana od dana dostavljanja resenja..Inace porez se placa prema skali ali vam u opstini sigurno nece pokazati tu skalu jer obicno gledaju da zaracunaju vecu cifru ali vecina agencija za kupoprodajne ugovore ih ima tako da mozete pitati njih za cifru.Nadam se da sam barem nekom bijo od pomoci.Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♥Amor Vincit Omnia♥, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd/Kina
  • Motocikl: Fazer 600

Ako je osoba kojoj sam prodala motor moj dobar prijatelj (Helena, Forest) ne insistiram na prenosu vlasnishtva. Kapiram da te pare mogu da potroshe i na neshto drugo. Dam im uvek sva moguca i nemoguca ovlashcenja i vozi Mishko.

Ako pozele da prodaju taj motor jednog dana, onda ce obavezno ici prenos vlanishtva.

 

Ja kada sam kupila ovog TA, imala sam knap bukvalno u dinar para da platim motor i sipam 10 litara goriva :D

Tako da sam pitala prethodnog vlasnika da li je OK da uradim prenos kada istekne registracija. On nije imao nishta protiv.

Registracija mi istiche sad 6-og novembra, i to ce da me izadje neshto malo manje od 23000din (registracija + prenos) .

 

Naravno ako ne poznajem osobu koja je kupila motor od mene ili nemam nekog dobrog garanta, trazim da se prenos uradi odmah po kupovini.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 792 postova
  • Lokacija: Svuda po malo
  • Motocikl: Lep

Da ne otvaram novu temu

 

Posto poslednji put kada sam ovo radio bilo je pre skoro 5 godina.

 

Prilikom prodaje, jednostavno se treba otici u poresku upravu, izvrsiti prenos i platiti porez i to je to (tablice su vracene)? Da li su nesto menjali? Jel nije sada cimanje od nekoliko dana i slicno, ako neko zna?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2809 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

overa ugovora,Opština ,mesna kancelarija,notar.Plaćanje poreza poreska,to negde traje i po par dana u NS na primer.Posle toga u MUP ako je već odjavljen ako nije vlasnik u saobraćajnoj ide da odjavi ili neko ko ima punomoć u kojoj piše da može da odjavi

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 792 postova
  • Lokacija: Svuda po malo
  • Motocikl: Lep

Hvala mnogo!

 

Ukoliko prodam, ja cu tu biti jos dva dana, pa ako je nesto od par dana, ne bih onda da obecam kupcu da cu ja to odraditi, jer jednostavno necu moci. Morace on u tom slucaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250 S

Kada prodajes najbitnije ti je da potpisete ugovor u opstini ili sudu ili kod notara. Mozes i ti da odes u policiju i odjavis tablice i saobracajnu ili kad si vec u sudu ili opstini da overis kupcu i ovlascenje da to moze i sam. Sto se poreza tice nigde ugovorom nije definisano da li to placa kupac ili prodavac vec je ostavljeno da se dogvoori. U praksi to uglavnom radi kupac vozila tako da cak i oko toga nemas neke obaveze a mozes i ti da uradis.

I ono sto je najbitnije, nikako nemoj da dajes kupcu ovlascenje da posle sam prenese auto na sebe, ne zato sto ce da te prevari ili nesto nego zato sto je pre par meseci doneta neka uredba da ne moze na osnovu ovlascenja da se prenese auto na sebe nego samo na trece lice, tj. ne moze na ugovori da stoji isti potpis i kupca i prodavca.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 52 postova

Ja sam skoro prenosio motorce na svoje ime i po novom zakonu samo vlasnik moze da odjavi tablice tako da nikakva ovlascenja ne vaze.Kupoprodajni ugovor naj bolje overiti u opstini.Ima jos jedna stvar od prodavca obavezno uzeti osiguranje od auto odgovorosti ako je vazece.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja