Jump to content

Moto Zajednica

WD-40 i ciscenje lanca

Recommended Posts

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

Podrzavam...

probao sve...

odlican je WD ali samo za nov lanac sa dobrim gumicama...

starom j.. kevu...ispere sve iznutra i dzaba sprej posle...

petrolej mi se najbolje (i najeftinije) pokazao... :takoje:

 

post-25314-0-21420700-1459503302.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Meni u uputstvu piše da koristim sredsva poput kerozina ili nešto na bazi petroleja. U radnji sam kupio 1l petroleja (245 dinara), a prodavac mi preporučio neko sredstvo za pranje motora od masnoća (385 din) što sam takođe kupio. Kerozin ne znam gde kupiti. Kakva su vaša iskustva, tj. čime je bolje od ova dva sredstva prati lanac. U uputstvu mi takođe piše da ne treba koristiti benzin

Kerozin jeste petrolej, ali na amerikanskom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Petrolej u pumpicu i to onu koja moze da napumpa i onda prskanje po svim masnim delovima na i oko lanca.Rezultat je fenomenalan bolji od Eko klinera,Famina i slicnih sredstava za pranjezamascenih delova.Posle ovoga ko sta voli... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Petrolej u pumpicu i to onu koja moze da napumpa i onda prskanje po svim masnim delovima na i oko lanca.Rezultat je fenomenalan bolji od Eko klinera,Famina i slicnih sredstava za pranjezamascenih delova.Posle ovoga ko sta voli... 

 

Čime to posle skinuti, krpom, mazom vode... Šta uradiš prije spreja za lanac?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Dizel je dosta agresivan po pitanju gumenih prstenova.

Zato je preporuceno petrolejom (ili na engleskom kerozinom). Prvi put kad sam citao uputstvo motora i video da pise kerozin, odmah sam se zapitao gde da nadjem avionsko gorivo :D Tek posle skontao da se ustvari misli na obican petrolej, nema nikakve veza sa avionima :D

 

Naprsces, malo istrljas cetkicom, operes vodom pod pritiskom i lanac bude kao nov. Na off-u mi se lanac poprilicno isprlja i nema tog spreja koji bi mi pomogao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

 

Petrolej u pumpicu i to onu koja moze da napumpa i onda prskanje po svim masnim delovima na i oko lanca.Rezultat je fenomenalan bolji od Eko klinera,Famina i slicnih sredstava za pranjezamascenih delova.Posle ovoga ko sta voli... 

 

Čime to posle skinuti, krpom, mazom vode... Šta uradiš prije spreja za lanac?

 

Uzmem cistu krpu okrecem tocak i brisem lanac.Naravno nece biti suv ali nece biti suv ni posle WD-a.Okrenem jos nekoliko krugova pa opet brisanje i na kraju sprej za lanac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Litar petroleja kupljenog pre dve nedelje 240 dinara.Ako je lanac i sve oko njega jako zaprljano dovoljno je pola litre.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 241 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Honda Hornet the Grey

I ja sam sa petrolejom cistio, jos je lakse ko ima stender, za 15 min da se oprere kao iz fabrike.. posle presusim, provozam , i naprskam onaj ipone sprej za podmazivanje, ostavim preko noci i teraaam...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pana, 414 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha XV535

- Čime god koristili kao odmašćivač , posle to sredstvo treba očistiti i zaštititi  gumice . 

Petrolej  i dizel nisu baš toliko agresivni sem ako  lanac ne ostaviš potopljen na duže . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

WD 40 je nacelno naftni sprej (sa nesto primesa drugih derivata), odlican je cistac i tiho nagriza (na duze vreme), odlican odvlazivac. Neko je u pocetku napisao da je zastareo jer ima skoro 20 godina, e pa komsija, ima i 50-60 godina taj WD. Secam se, bio sam mali.  Posle njega je neophodno naneti podmazivac bilo koje vrste zbog zastite na duze vreme. WD sam po sebi ne podmazuje na duze vreme.

Pre 30 i 40 godina lance sam cistio naftom (dizel) a podmazivao motornim ili menjackim uljem SAE 30, SAE 50, SAE 90, koje nadjem (sto gusce to bolje). Ulje u camcic pa cetkicom polako ceo krug, obrisati i prvo polako voziti. Jos stariji drugar je topio tovat mast pa (se) mazao, bilo je masti i po lancu...

Prosli mesec kupim u farbari petrolej za lampe, malko petroleja u camcic pa ocistim cetkom lanac ceo krug, brzo se osusi i cist je. Na stalku upalim motor, ubacim u prvu rukom (PAZNJAAA) i dok okrece tocak (!!!) SILKOLENE sprej sa slamcicom uradi sto treba. Prosle sedmice opet isto, i milina. Nemoraju posle mene celog da prskaju i peru FAMINOM.

Nikako se nesme lanac prati nitrorazredjivacem, acetonom, pa ni benzinom. Te materije (jaki organski rastvaraci) vec ostecuju O-ring gumice. Bude i da se odmah ocmolje dok se cisti, ili se gumice skrute pa raspadnu u prah voznjom.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ili 'otkuvati' lanac po starom receptu. Ne znam samo jel moderni lanci trpe toliku toplotu?

IMG_0955.PNG


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Aha, samo da su vatrogasci blizu u ovom slucaju a trudbenik (u daljem tekstu pocinilac) da ima brze noge. NIKAKO NA BUTANU KAO OVDE, ako se topi mast ili greje ulje onda to neka bude na malom elektricnom sporeticu, malom temperaturom,  NAPOLJU DOVOLJNO DALEKO OD OBJEKTA.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: Cetinje
  • Motocikl: VESPA PX200 1988 BMW R1200GS 2015

Praktikujem nesto slicno kao kolega Marshall. Motor na stender, petrolej i cetkica za zube i cepaj... Kad odmastim lanac,

pere se cijeli motor sapunicom, podje i po lancu... Isperem Karcherom, ostavim da se malo ocijedi.

Susenje i poliranje motora, zatim malo WD40 u krpu da posusim lanac. Pali se motor i u prvu, ako imam vise vremena onda krug,

lanac se osusi i zgrije. Motul Chain lube (bijeli), ne stedi se, motor da prespava i ujutro je spreman za upotrebu.

Sa litrom petroleja 4-5 pranja. Sto neko rece, ako je lanac dobar i ako se odmah ispere, nece mu puno nauditi

ni nafta ni WD, jer se vrlo kratko zadrzava na lancu, barem u mom slucaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Tako je, ni nafta ni WD (naftni sprej) se ne zadrzavaju dugo. Posle toga pravi podmazivac na lanac, bilo cetkom bilo sprejom i stvar u redu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: S . Mitrovica
  • Motocikl: K 1200 S

Danas sam stavio motor na centralni stender, uzeo četku za ribanje tepiha, plastičnu posudu u koju sam nasuo petrolej. Umočim četku u petrolej, motor u prvu brzinu ler gas, pritisnem četkom lanac i tako odmašćujem i skidam prljavštinu. Četku properem u petroleju  i tako par puta ponovim postupak.

Onda obrišem krpom lanac. Ubacim ga u neku treću brzinu da se vrti koji minut. I onda sprej za podmazivanje, isto u prvu brzinu... Nadam se da mu ribaća četka ne škodi. Video sam na YouTube da "Majstori" takođe trljaju četkom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 442 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer

Mozda je ipak bezbednije da rukom okreces tocak, ostali su neki tako bez prstiju


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: S . Mitrovica
  • Motocikl: K 1200 S

I ja sam to pomislio, ali sam se kasno setio. Mada vidim da se koristi ona teostrana četka, samo pitanje koliko je ona gruba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja