Jump to content

Moto Zajednica

WD-40 i ciscenje lanca

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

OK hvala, pogledao sam link. Jel zna neko da li je agresivan prema gumicama (ringovima) na lancu? Jel ga neko koristi duze vreme? Koliko dugo? Hvala unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja sam prilikom poslednjeg (pu pu) ciscenja lanca koristio Famin, i moram reci da je lanac izgledao sjajno (bukvalno). E sad, da li nagriza gumu, ne znam. Ne bih rekao, jer u mojoj firmi se kupuje na burad a ima dosta opreme od gume. (da ne objasnjavam sad sta i kako)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Pa dobro, Dane, mogao si da napomeneš još pokoji link, a nedajbože da ga i sam proèitaš, pa ondak da pljuješ po WD-40, ljubi ga majka! Yamaha FZ1 forum (plava slovca) na dnu stranice tog istog llinka... :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 788 postova
  • Lokacija: Indjija

Malo da vratimo temu iz mrtvih,

pre par dana prao sam prvi put lanac sa wd-om, i rezultati su bili bas bas, sto rece neko izadje iz lanca boga i oca prljavstine, bas ocisti. Do sada sam prao sa "eko clean"-om, iako na boci pise engine cleaner svi ga zovu eko klin, ne znam zasto, ali eto.. Rezultati su takodje bili bas bas, ali se i useres bas bas, ne da povucem smrad ja koji sam neposredno u kontaktu, nego komplet dvoriste a boga mi i kuca ako prozori ostanu otvoreni bazdi na "eko clean" poprilicno dugo  ;D , ali kod operacije sa wd-om nisam ni ruke posteno umastio, sledeci na probi je motulov chain cleaner..

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Malo da vratimo temu iz mrtvih,

pre par dana prao sam prvi put lanac sa wd-om, i rezultati su bili bas bas, sto rece neko izadje iz lanca boga i oca prljavstine, bas ocisti. Do sada sam prao sa "eko clean"-om, iako na boci pise engine cleaner svi ga zovu eko klin, ne znam zasto, ali eto.. Rezultati su takodje bili bas bas, ali se i useres bas bas, ne da povucem smrad ja koji sam neposredno u kontaktu, nego komplet dvoriste a boga mi i kuca ako prozori ostanu otvoreni bazdi na "eko clean" poprilicno dugo  ;D , ali kod operacije sa wd-om nisam ni ruke posteno umastio, sledeci na probi je motulov chain cleaner..

 

 

Dakle, WD 40 nije bash najbolje sredstvo za čišćenje lanca, i to ne zbog čišćenja ( tu je dobar )

nego WD otapa dosta jako masnoće, a samim tim i mazivo oko O/X ringova. Dakle, WD će

očistiti lanac ali ga i posušiti preko mjere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
Dakle, WD će očistiti lanac ali ga i posušiti preko mjere.
A koje to sredstvo npr dobro očisti lanac a da ga pri tom ne osuši??? Nisam imao dosad problema te vrste sa WD-om, samo bahato ;D (što kaže Najzli) nasprejam lube-om posle WD-a i nihc problem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Nasao sam neki "Double T" sprej. Duplo jeftiniji od WD40, ali ne stiti od rdje. Inace se isto ponasa kao WD (subjektivan osecaj, a i proizvodjac tvrdi tako).

 

Inace znam da WD ne preporucuju za podmazivanje lezajeva i slicno bas zato sto ocisti sve i iscuri za kratko vreme, tako da se njime moze cistiti, ali obavezno staviti mast naknadno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Niksic
  • Motocikl: KTM 990 Adv, KTM 350 Freeride

a recite mi sledece, sta radite poslije wd ili nekog sli preparata, da li odma stavljate za podmazivanje nesto ili napravite koji krug da se "osusi" lanac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
a recite mi sledece, sta radite poslije wd ili nekog sli preparata, da li odma stavljate za podmazivanje nesto ili napravite koji krug da se "osusi" lanac
I krug i DOOOOBRO obrišem krpom ostatke štroke i WD-a, pa ''bahato'' namažem lanac...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Za ciscenje lanca koristim FAMIN ili neko drugo sredstvo iste namene a drugog imena. U principu moze se kupiti u bilo kojoj farbari ili benzinskoj pumpi. Samo treba da se trazi sredstvo za ciscenje motora. Nanosi se cetkom i odlicno skida svu stroku. Sacekam par minuta i nanesem sprej za podmazivanje lanca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: BGD

Svakoi trece podmazivanje, operem lanac  Faminom ili slicnim sredstvom domace proizvodnje. Nanesem pumpicom po lancu, ostavim neko vreme i dobro operem sa hladnom vodom pod pritiskom. Toliko dobro ocisti, da lanac postane suv. Posle ide Motul za podmazivanje i to je to.

 

Nisam probao Motul za pranje lanca, probacu.  Imam preporuku od bivseg vlasnika motora, Rase, inace vrsnog poznavaoca masina,  da koristim Famin.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica

Ja sam do sada koristio samo WD, ali posle svega procitanog probacu i druge stvari mada sam i sa WD-om zadovoljan,ali posle svih ovih komentara o nagrizanju sad vec neznam...Sta to dobro ocisti lanac, a ne prodre u njega?Mislim malo smesno zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 788 postova
  • Lokacija: Indjija

WD otapa dosta jako masnoće, a samim tim i mazivo oko O/X ringova. Dakle, WD će

očistiti lanac ali ga i posušiti preko mjere.

 

Pronasao sam na netu po raznim forumima gomilu ljudi koji peru lanac wd-om unazad 20 godina i nisu imali bas nikakvih problema sa istim. Tacno je da kada bi dosao u kontakt sa masti iza o ili x ring-a da bi napravilo problem, moje licno misljenje a i misljenje ogromnog broja ljudi sirom sveta je da wd ne moze da naskodi o ili x - ring lancima, nemoze da razjede gumu, a samim tim ni mast koja je iza o ili x ring-a, sto ne znaci da ne bi naskodio starom i pohabanom lancu sa losim ring-ovima i samim tim mu skratio zivotni vek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 570 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Gle - natrčah na isti link i reko' da ga podelim sa kolegama,

 

al' reko', daj da vidim da li postoji neka tema vezano za WD - da ne otvaram duplikat.

Kad ja tamo - ono međutim - Dane me pretekao...

Potpuno isti link!

Vidim ja da ću morati da uzmem bolovanje pa da počnem da čitam ceo forum - od prve teme... :)

 

Al' kada smo već tu - 'ajde da malo osvežimo temu...

 

Dobar zaključak bi mogao biti da WD verovatno ne šteti novim i lancima sa dobrim gumicama, ali bi mogao da "isuši" mazivo ispod loših gumica...

 

pozz...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

Cuo sam da je WD sasvim ok za kratkorocno cicsenje i podmazivanje-tipa prosao kroz blato,pa naprskaj obrisi do pravog ciscenja. To sam i radio.

Cistim naftom,ali mi je jedan matori bajker rekao da je bolji petrolej jer je manje agresivan od nafte,ali onda treba vise zuljati cetkom. Nisam probao.

Podmazujem nekim lepljivim Liqui-Moly-jem i dobro odbija vlagu i nisam nesto primetio mnogo prljavstine (ne idem off road).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

wd je dobar za pranje jer je na bazi nafte , ali isto tako losh za podmazivanje , wd je skracenica od water displacer ... i ne sluzi za odshrafljivanje kao shto mnogi misle , a ako podmazete lanac wd-om on ce posle 2km da izleti iz svih pora jer je redak kao voda , plus ce razmastiti lanac koji ce na spoljashnim uticajima ubrzo pocheti da rdja ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Koristio sam Ipon i Molul sprej za ciscenje lanca i odlicni oba, mada je motul prica za sebe.

Posto prilokom ciscenja lanca ovim sprejevima uvek malo poprskam i desni rub gume da li to moze stetno da deluje na nju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: HONDA CBR 500

wd je dobar za pranje jer je na bazi nafte , ali isto tako losh za podmazivanje , wd je skracenica od water displacer ... i ne sluzi za odshrafljivanje kao shto mnogi misle , a ako podmazete lanac wd-om on ce posle 2km da izleti iz svih pora jer je redak kao voda , plus ce razmastiti lanac koji ce na spoljashnim uticajima ubrzo pocheti da rdja ...

Ma sigurno ce da rdja,pa nebi ga koristili za vezove na skijama jer tu nije nimalo suvo.

Ja ga licno koristim i za vezove na skijama i za podmazivanje lovačkog oružja.Za sada mi nije nista zardjalo,a ko lovi shvatiće, šta kiša i sneg radi oružju i to maltene može da se prati golim okom u toku kišnog dana, kad je oružje suvo nepodmazano,kiša pada i polako puška crveni od rdje kao da je stid.

Izvinjavam se za off,ali morao sam da branim WD-40 jer je stvarno dobar,pa čak i za el.instalacije na autu(razvodna kapa) i mnogo širi spektar primene da ne nabrajam.Ovo kažem iz svog ličnog iskustva,a ne neko mi pričao i mogu samo da preporučim koristite slobodno za lanac bez dodatnog premazivanja mastima jer on u sebi sadrži ulje koje se vezuje za materijal u tankom sloju i štiti dosta dugo. javascript:void(0);

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Negde piše water dispersant a negde water-displacing što mu verovatno dođe isto.?

A ja sam mislio da je to nemačko, i da znači wasser dicht :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

Evo ga off topic,ali lanac je u pitanju!WD ili bilo sta drugo za ciscenje a onda:litijumova `tovatna`mast,u nekoj posudi zagrejana tako da predje u tecno stanje,pa lanac unutra,pa savijanje,motanje,guzvanje istog jedno 10-tak minuta,pa onda cedjenje uz pomoc centrifugalne sile-kako se ko snadje,pa hladjenje,pa onda prskanje silikon sprejem,da se ne hvata prasina (mada to nista ne moze spreciti,ma kako jaku reklamu imalo to sredstvo),pa montaza,pa benzinska pumpa,gps on i-to je to!Jeste bio off,ali koristan! 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova
  • Lokacija: Raška
  • Motocikl: shadow 750 aero

Za ciscenje lanca koristim FAMIN ili neko drugo sredstvo iste namene a drugog imena. U principu moze se kupiti u bilo kojoj farbari ili benzinskoj pumpi. Samo treba da se trazi sredstvo za ciscenje motora. Nanosi se cetkom i odlicno skida svu stroku. Sacekam par minuta i nanesem sprej za podmazivanje lanca.

a kada se ocisti faminom ja sam cuo ???da treba napraviti kilometar dva da se zagreje lanac pa onda silikonski sprej i tako ostaviti pola sata  ???posle voznja od 500 do 800 km

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Кладово
  • Motocikl: Мотобус

Meni u uputstvu piše da koristim sredsva poput kerozina ili nešto na bazi petroleja. U radnji sam kupio 1l petroleja (245 dinara), a prodavac mi preporučio neko sredstvo za pranje motora od masnoća (385 din) što sam takođe kupio. Kerozin ne znam gde kupiti. Kakva su vaša iskustva, tj. čime je bolje od ova dva sredstva prati lanac. U uputstvu mi takođe piše da ne treba koristiti benzin

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja