Jump to content

Moto Zajednica

WD-40 i ciscenje lanca

Recommended Posts

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Evo nadjoh ovo na netu

 

http://www.webbikeworld.com/t2/motorcycle-chain-lube/#wd40

 

Uglavnom ne bi trebalo koristiti WD za ciscenje lanca, po tom clanku, jer jako dobro penetrira, pa se desava da prodje o ringove i onda rastvori fabricku mast...

Inace, koga interesuje malo vise o pranju lanca i podmazivanju, ima jako puno, malo prolutajte i nacice te razne rasprave, da li je WD dobar ili ne, da li sprej za pranje lanca ili nafta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nevezano za ciscenje lanca, ovde ima sjajnih informacija. Trebalo bi slicne sajtove da popisemo i postavimo jednu lepljivu sa spiskom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Bravo Dane za post, sad` æu natenane da proèitam

 

P.S. Sto se tièe WD 40, ja sam takodje proèitao da se ne preporucuje za lanac, ali da je naprotiv dobar za prskanje po površinama koje mogu rdjati jer odbija vodu, pa sam ja neke metalne delove motora, ukljuèujuæi i diskove malo poprskao pred zimu. Nešto sa WD a nešto sa Silikon sprejem. :D

 

Al‚ za odvijanje i podmazivanje je zakon.

 

Što se nafte tièe, oèigledno da èisti jako dobro. Majstor Caki mui je rekao da je ne koristim za lanac jer X i O rings nabubre. Luka sa foruma mi je napomenuo, da je nj mišljenje da te to može desiti samo ukoliko se lanac, nakon èišæenja nafrom ne ispere deterdžentom, i to više dana nakon pranja....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: bijela,montenegro

wd je zastarjela formula i bila je bum prije 20 godina kad nije bilo nista drugo. ljudi moji, zar sad,kad ima spreja i mazalice za sve ama bas sve posebno, treba koristiti wd40 izasta osim za zapekle sarafe :?:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator
wd je zastarjela formula i bila je bum prije 20 godina kad nije bilo nista drugo. ljudi moji' date=' zar sad,kad ima spreja i mazalice za sve ama bas sve posebno, treba koristiti wd40 izasta osim za zapekle sarafe :?:[/quote']

 

Ima jedan matori koji lovi pastrmke po Bajinoj Bašti, kaže da je njegova tajna to što naprska "mušice" sa WD40. Eto, ipak se koristi. :wink:

 

Inaèe, slažem se sa Mandiæem.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: bijela,montenegro

Ima jedan matori koji lovi pastrmke po Bajinoj Bašti' date=' kaže da je njegova tajna to što naprska "mušice" sa WD40. Eto, ipak se koristi. :wink:

 

Inaèe, slažem se sa Mandiæem.

 

najzli[/quote']

 

eto, vise nije ni tajna, ote se u narodne mase :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Evo ima jos jedan matori koji koristi i WD i koji ce ga koristiti verovatno jos dugo. Onsovna namena WD-a i nije za odbvijanje matica, za to se koriste specijalizovani sprejevi (Odvijac i sl.). Na bocici pise da u sebi sadrzi molibdendisulfid koji ima fantasticne podmazujuce sposobnosti. Sem toga dobro ga je naprskati tamo odakle treba proterati vlagu. Da sad ne tupim, ima zaista mnogo nacina primene i verujem da ce jos dugo trzisno opstati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 724 postova
  • Lokacija: Srem
  • Motocikl: Bandit 650 K7
Evo ima jos jedan matori koji koristi i WD i koji ce ga koristiti verovatno jos dugo. Onsovna namena WD-a i nije za odbvijanje matica' date=' za to se koriste specijalizovani sprejevi (Odvijac i sl.). Na bocici pise da u sebi sadrzi molibdendisulfid koji ima fantasticne podmazujuce sposobnosti. Sem toga dobro ga je naprskati tamo odakle treba proterati vlagu. Da sad ne tupim, ima zaista mnogo nacina primene i verujem da ce jos dugo trzisno opstati.[/quote'] :D TSUBAKI CHAIN preporucuje WD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd

Za ciscenje lanca koristite sredstva namenjena za to, ima ih koliko hocete, Motul npr. Nema razloga da se stedi sa kojekakvim "kucnim" preparatima i varijantama kada postoje vec spremne hemikalije u vidu spreja ili tecnosti, kupis, naneses na lanac, malo odstoji da deluje i gotovo.

WD je zastarjela formula

Ne vidim problem sa tim. WD40 je izuzetan u onome za sta je namenjen.

I tocak je izmisljen pre vise hiljada godina pa ga svi koristimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: BG
WD je zastarjela formula

Ne vidim problem sa tim. WD40 je izuzetan u onome za sta je namenjen.

I tocak je izmisljen pre vise hiljada godina pa ga svi koristimo.

 

I ne samo to, nego se formula vise nego verovatno vremenom menja.

 

BTW, koga interesuje: http://www.wd40.com/pdfs/WD-40_2000UsesList.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 560 postova

Ja sam se na licnom primeru uverio da sprejevi za ciscenje lanca nemaju nikakvog efekta u slucaju da se motor vozi cesto van puta...u toj situaciji nafta,benzin,pranje vodom pa podmazivanje-sprej za podmazivanje bih pohvalio(extra stvar)...WD40 nisam koristio-ali znam ljude koji ga koriste i zadovoljni su,sad...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Interesantna tema... Za pranje lanca sam do sada koristio Eko-klin, WD-40 i Ipon chain clean! Najprljavija , najduža i najjeftinija opcija je Eko-klin! Najbezbolnija(i najskuplja) je Chain clean i traje par sekundi ''bez posledica'', dok mi je WD-40 omiljen, traje minut i izadje zlo i naopako štroke iz lanca, a ne košta mnogo! :wink: WD-40 :kul: :kul:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: Obrenovac

Slicno po ceni, imate MOTIPove sprejeve za ciscenje lanca i za podmazivanje lanca! Cena prvog - nisam siguran, a drugi je oko 500 din i solidan pristupacan izbor! Uostalom pogledajte: www.motip.co.yu ima raznih mazalica i tehnickih sprejeva, a cena nije neka! :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ja isto koristim wd za ciscenje, a za podmazivanje koristim motipov sprej prilicno je dobar za pristojnu cenu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Za ciscenje lanca koristim Famin, sredstvo za pranje motora. Nanesem ga na lanac cetkicom, sacekam 2 min, protrljam jos jednom, isperem mlazom tople vode, pa ga izduvam i osusim kompresorom. Posle toga lanac je kao nov.

Podmazujem Ipon sprejem za lanac, super je, ne razbacuje uopste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Honda XLV 750R

Famin je zakon što se tièe odnosa cana i kvaliteta. Košta oko 270 din. litar i ima ga gde hoæeš. Ja ga sipam u flašu sa pumpicom, poprskam lanac i saèekam 10-tak minuta. Posle ispiranja sa mlazom hladne vode (jer je u stvari i namenjen za hladno pranje), lanac stvarno bude kao nov.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric
Famin je zakon što se tièe odnosa cana i kvaliteta. Košta oko 270 din. litar i ima ga gde hoæeš. Ja ga sipam u flašu sa pumpicom, poprskam lanac i saèekam 10-tak minuta. Posle ispiranja sa mlazom hladne vode (jer je u stvari i namenjen za hladno pranje), lanac stvarno bude kao nov.

 

Ja koristim WD za ciscenje i MOTUL-ov sprej za podmazivanje lanca, ali ni ova varijanta nije losa, moracu da probam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Najbolja (ali ubjedljivo najskuplja) varijanta je Motul Chain Clean (nevjerovatno ciscenje, na svim testovima sprejeva za ciscenje je izvan konkurencije) u kombinaciji sa Motul Chain Lube (podmazivanje). Ja to koristim i imam nevidjen rezultat, lanac mi je uvijek kao nov. Sta radim, prvo, jednom detaljno operem lanac i onda svako 300-400 km prije podmazivanja samo naprskam Chain Clean (svaki put) sacekam da se osusi (on tada taman skine ono malo sto se uhvatilo jer je lanac detaljno opran) i podmazem sa Chain Lube. I vise nemam potrebu da odmascujem i detaljno cistim lanac, jer mu na ovaj nacin ne dozvoljavam da se isprlja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo
Najbolja (ali ubjedljivo najskuplja) varijanta je Motul Chain Clean (nevjerovatno ciscenje' date=' na svim testovima sprejeva za ciscenje je izvan konkurencije) u kombinaciji sa Motul Chain Lube (podmazivanje). Ja to koristim i imam nevidjen rezultat, lanac mi je uvijek kao nov. Sta radim, prvo, jednom detaljno operem lanac i onda [b']svako[/b] 300-400 km prije podmazivanja samo naprskam Chain Clean (svaki put) sacekam da se osusi (on tada taman skine ono malo sto se uhvatilo jer je lanac detaljno opran) i podmazem sa Chain Lube. I vise nemam potrebu da odmascujem i detaljno cistim lanac, jer mu na ovaj nacin ne dozvoljavam da se isprlja.

 

Nisi probao Famin...pa ne mozz da prichash. Koshta 200 dindzi i traje.. :shock: ...bem li ga kolko traje. I u kombinaciji sa chetkicom do jaja za sredjivanje zzivaca! :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Zanimljiva iskustva, ali ja sam samo hteo da vidite sta neki drugi misle o cicenju lanca WDom, pa da mozda preispitate svoje koriscenje istog za ciscenje lanca.

Inace ja cistim naftom :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...Nisi probao Famin...pa ne mozz da prichash. Koshta 200 dindzi i traje.. :shock: ...bem li ga kolko traje. I u kombinaciji sa chetkicom do jaja za sredjivanje zzivaca! :D

Nisi probao Motul Chain Clean pa ne mozes da pricas :wink: Traje onako ali kosta... :shock:

:lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5343 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: Honda Varadero 1000 ABS

WD koristim za ciscenje lanca i ja sam prezadovoljan. Cuo sam da nafta ne valja za gumice koje su medj` karikama.

 

Za podmazivanje sprej,dok ne popizdim cisteci,ali tu je i testerol,lanac cist kao suza,samo mora se malo cesce podmazivati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Sta je zapravo "famin" ? Nisam nikad cuo za to niti ga video na benz. pumpama. Ima li neko objasnjenje, sliku, jel se prodaje u ambalazi ili poneses svoju? Na kojim pumpama (koje firme) ga ima? Aj nek neko napise sve sto zna jer izgleda da ima nas koje to zanima a nismo upuceni bas :oops:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja