Jump to content

Moto Zajednica

A bike for a tall guy

Recommended Posts

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

Pozdrav svima,

 

eto ja u 30-toj odlucio da se afirmisem kao dvotockash,iako mi je to davnashnja zhelja.Vozio sam sa 10 godina Tomos-a,Tori-ja malog ..ali naravno beznacajno iskustvo i davno proslo vreme.Visok sam 197cm i imam 93~94 kg , stoga sam vec duze u dilemi sta da uzmem.Izgleda da bi mi najvise odgovarao neki enduro ili nesto slicno (polozio sam za punu A pre neki dan,iskustvo mi je minimalno).

 

Budzet mi je 2000 e (ostavljam neke pare i za opremu), nemam mnogo iskustva ni u izboru niti da znam na sta da obratim paznju kad bih uzimao motor,preporucivano mi je i da uzmem polovan motor ,recimo KLE 500 (meni zvuci puno 500cc za pocetnika :) ) , ja sam nekim svojim hahodjenjem suzio izbor na 2 modela,pa ako neko moze nadalje da me usmeri ili da neki savet.

 

1. regal raptor SPT 350

2.Varadero 125

3. ili taj KLE 500

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Broj 1. i 2. u startu ne razmatraj, prvi zbog cene neprimerene kvalitetu, drugi zbog nejakog motora za tvoje gabarite.

 

KLE, Transalp, Africa, V-Strom (cena?)...to je nešto što će ti sigurno odgovarati. Za kubikažu i snagu ne brini, sve je u mozgu a ne u mašini :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Chovek je rekao do 2 hiljade jevreja. Super tenera bato! ;)

Jedino sa tim motorom necesh odavati utisak da si mashinu pozajmio od mladjeg brata. ;D

 

Edit: Mada kao prvi bajk... ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Sa motorom ti je kao i sa ženom, nije u redu da ti ga (je) neko drugi bira ili određuje. To moraš sam.

U principu, Arakis ti je dao skroz korektne sugestije. Ponavljam, izbor moraš napraviti sam.

Srećno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

KAo sto rece covek sve je u glavi a ne u masini

Moja preporuka Transalp Afrika (skuplje) ili naravno Tenera 750 ili 660 ;) ili TDM ako oces samo za put

Za 2000e mozes da nadjes odlican motor zaboravi te fazone pocetnik sam sedi vozi ne brini.

Na ovu danasnju oskudaciju je jako tesko prodati motor tako da si ti bog sa tvojh 2000e a rob sa nekom 125-ticom jer ces je tesko prodati za iste pare.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Varadero nije bas jeftin, a ne nudi previse performansi iako sasvim solidnih za tu kubikazu, ali ipak ce brzo da zafali, pa bih njega najpre eliminisao.

 

SPT se na sajmovima i vansezonskim popustima mogao kupiti za oko 1700-1800e, tako da i nije preskup, ali je relativno nov na trzistu pa ne znam da li je neko upoznat sa kvalitetom.

Sto se tice agregata, po meni odlican odnos upotrebljivosti u saobracaju i ne preterane snage za pocetnika, a uz skromnu potrosnju delom zahvaljujuci elektronskom ubrizgavanju i sudeci po ostalim modelima kineske proizvodnje skromnim troskovima odrzavanja, ali opet se vracam na konstataciju da se malo zna o ovom modelu, pa je pitanje da li je dobar izbor ili ne.

 

 

KLE - o njemu mozes puno da procitas na forumu, pa njbolje sam da zakljucis u kojoj bi ti meri odgovarao, ali osim par sitnih mana, misljenja i iskustva su generalno pozitivna o ovom motoru.

 

Super Teneru, Afriku i Transalpa bih zaobisao. Mislim da je za pocetnika adekvatniji malo laksi i poslusniji motor kome bi se lakse prilagodio, posebno ako na umu imas i gradsku voznju, mada samo od  tebe na kraju krajeva zavisi kako bi se snasao na njemu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Za 2000e mozes da kupis, u jako dobrom stanju, Apriliu Pegaso ili Suzuki Freewind koji su mladji od 2000. godine. Tenera, Transalp ili Arika su oko 2000e ali ponekad i po vise od 10 godina stariji od Aprilije i Suzukija. Mada, motore ne treba gledati po godistu, vec po opstem stanju.

 

Dajem prednost Apriliji i Suzukiju jer mislim da ces na njima lakse savladati tehniku voznje, a nece ti pruziti nista manje zadovoljstva od gore navedenih motora. ;)

 

P.S. Naravno da KLE ne treba da izbacujes iz kombinacije.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

Da...ne kupujem za shegacenje,vec za voznju...u pocetku za po gradu i upoznavanje sa masinom ,a posle za vikend putovanja...a kad slobodni dani dozvole i za duze odsustvovanje iz svakodnevne kolotechine :) . Slazem se za konstataciju da se motor vozi glavom/mozgom .... imao sam iskustava sa padovima i ugradjivanjem shrafova i shipki koristeci obichan bicikl,tako da vec godinama sam vrlo vrlo obazriv u saobracaju shto kao pesak,shto kao biciklista ,shto kao chetvorotockash ...a  jos malo i kao motorizovani dvotockash.

 

SPT mi niko nije preporucio,on je jedni na kome sam se iole osecao da mi nije premali a da mi se uklapa u budzet (tacno je to za sajamske popuste,1700 evra izadje) . Imam jedino strah od polovnih masina,jer se zaista ne razumem a ne bih da kupujem macku u dzaku,niti znam ikog ko bi me mogao posavetovati u izboru motora.Ja bihi verovatno i bio zainteresovan kad bih nasao neki ok primerak KLE,Transalp,Tenera,pa eto i Apriliu i Suzuki nisam ni razmatrao ... istrazicu i njih malo ... znam da mi treba vremena da se kao totalni pocetnik "srodim" sa mashinom....ali ne sumnjam da ce sve ici nekim normalnim tempom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Za 2000e mozes da kupis, u jako dobrom stanju, Apriliu Pegaso ili Suzuki Freewind koji su mladji od 2000. godine. Tenera, Transalp ili Arika su oko 2000e ali ponekad i po vise od 10 godina stariji od Aprilije i Suzukija. Mada, motore ne treba gledati po godistu, vec po opstem stanju.

 

Dajem prednost Apriliji i Suzukiju jer mislim da ces na njima lakse savladati tehniku voznje, a nece ti pruziti nista manje zadovoljstva od gore navedenih motora. ;)

 

P.S. Naravno da KLE ne treba da izbacujes iz kombinacije.

 

 

 

+1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Suzuki zaobidji. Ja sam ga takodje dugo merkao ali je premalen za nas vislje, dok je KLE sa druge strane skroz ok. Ja sam na KLE presao sa skutera i stvarno nije neki problem uhodati se sa voznjom. Ono sto je po meni daleko bitnije je da imas iskustvo i rutinu u saobracaju(sa skutera,kola nebitno) i da mozes u napred da ocekujes kakve bi sve gluposti ljudi oko tebe mogli da urade i minimalna blokada u mozgu da ne divljas dok ne udjes u stos. Inace KLE sam po sebi nije nervozan motor,moze da ide lepo ali treba lepo i da zavrnes gas a to se nece bas tako lako dogoditi samo od sebe, visok je pa ti je saobracaj izuzetno pregledan a mozes lepo i da se provlacis po guzvi. TA,AT,ST,Teneru i ostale iako zelim jos uvek nisam uspeo da probam pa zato necu da pricam napamet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Banglades
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600 N

Za 2000e mozes da kupis, u jako dobrom stanju, Apriliu Pegaso ili Suzuki Freewind koji su mladji od 2000. godine. Tenera, Transalp ili Arika su oko 2000e ali ponekad i po vise od 10 godina stariji od Aprilije i Suzukija. Mada, motore ne treba gledati po godistu, vec po opstem stanju.

 

Dajem prednost Apriliji i Suzukiju jer mislim da ces na njima lakse savladati tehniku voznje, a nece ti pruziti nista manje zadovoljstva od gore navedenih motora. ;)

 

P.S. Naravno da KLE ne treba da izbacujes iz kombinacije.

 

 

 

+1

 

+2

 

Uzimaj slobodno nesto od 500, 600, 650 i vise cmm. 125cmm ces da izgustiras za mesec dana a to posle ne mozes da prodas nikako. Pored KLE ja bih dodao i Dominatora, sto da ne. Probaj vise motora, ovde na oglasima ima jako dobrih i pazljivo odrzavanih motora. Nema veze sto su u godinama kad je vecina forumasa fanaticna kad su njihove masine u pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Skoro sve su ti rekli a moja sugestija se odnosi na kupovinu novog motora. Bez obzira na tvoje mehanicarske sposobnosti ja bih u sirokom luku zaobisao nov motor bar par godina. Dok ti pronadjes motor koji ti odgovara, a neki ga nikada ne pronadju (vecina menja), izgubices mnogo novca ako budes kupavao nov. Samo isterivanje iz radnje je gubitak od 20% min. Da ne pisem o tome kako su kinezi u radnji pojeftinili za 2g i 50%.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 413 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vfr 750

Iz perspektive prvog lica. Visok sam dovoljno da se ne uklapam u 95% motora. Sa dugačkim nogama si u moto-svetu kao siroče, ne možeš puno da biraš.

 

Dužina nogu će ti biti najveći problem. Rezervoar (nekada i plastike) motora je krojen tako da lepo udomi butinu i koleno, i ako imaš iole krakatu konstrukciju tela za tvoju visinu, noge će ti prelaziti granice koje postavlja rezervoar i oklop, i završavaš u pogrešnom položaju na motoru. Na R-u je to iznad butine, na Africi ispred potkolenice itd. Znači, ne gledaj koji je motor viši u smislu koliko će ti dupe biti iznad zemlje, već gde ćeš da upakuješ noge. Torzo se lakše spakuje.

 

KLE ćeš moći da voziš. Noge ti neće udarati ni u šta, takvog je oblika, ako sam mogao ja, i ti ćeš. Afriku... bilo je smeha kada sam sedeo na njoj, sa mnom i mojim nogama, bilo je neizvodljivo. R-ove 600ccm zaboravi. Pojedine hiljadarke može, naravno nikako kao prvi motor. U principu, ne boj se kubikaže, nije to bauk čak ni za prvi motor, znaš na šta sedaš, imaš dovoljno godina iza sebe. Kriterijum bi trebalo da bude voznost i težina motora. Ako bih se vratio unazad, i bio u situaciji sličnoj tvojoj, uzeo bih KLE. Lak je, manevrabilan, nije divlji, ako ljosneš nije velika šteta, tako da ćeš voziti bez opterećenja. Uklapa se u budžet.

 

To je bilo mojih pet para, nadam se da će ti biti od koristi.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: KTM 640 Lc4 Enduro

Dodaj jos neku paru na to sto si spremio i evo dam ti moj KTM640 2000g i neces nigde da strcis jer je motor OGROMAN, ja sam 196visok i izgledam sitno na bajku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Pozdrav svima,

 

eto ja u 30-toj odlucio da se afirmisem kao dvotockash,iako mi je to davnashnja zhelja.Vozio sam sa 10 godina Tomos-a,Tori-ja malog ..ali naravno beznacajno iskustvo i davno proslo vreme.Visok sam 197cm i imam 93~94 kg , stoga sam vec duze u dilemi sta da uzmem.Izgleda da bi mi najvise odgovarao neki enduro ili nesto slicno (polozio sam za punu A pre neki dan,iskustvo mi je minimalno).

 

Budzet mi je 2000 e (ostavljam neke pare i za opremu), nemam mnogo iskustva ni u izboru niti da znam na sta da obratim paznju kad bih uzimao motor,preporucivano mi je i da uzmem polovan motor ,recimo KLE 500 (meni zvuci puno 500cc za pocetnika :) ) , ja sam nekim svojim hahodjenjem suzio izbor na 2 modela,pa ako neko moze nadalje da me usmeri ili da neki savet.

 

Isti problem sam imao prošle godine (doduše ne isti 192cm ali sličan) i kao prvi motor sam uzeo Super Teneru 750 i prezadovoljan sam izborom. OBAVEZNO sedi na više motora i gde se osetiš "prirodno" to je to... Nikola Cruz je visok 2m i isto je uzeo ST. Naravno nećeš pogrešiti i ako uzmeš neki drugi motor iz te klase, Afriku Twin, Transalpa... sve ostalo će ti biti malo a ti ćeš izgledati kao da si oteo detetu biciklu. Takođe pozicija sedenja na enduro motoru je najzahvalnija za vožnju i za početnike. Obavezno idi na kurs bezbedne vožnje kada bude organizovan, skini Twist the wrist II sa neta (imaš prevod ovde na sajtu) a i oko svakog pitanja će ti ljudi rado pomoći ovde na forumu ...

 

Na kraju, saslušaj svakog poslušaj sebe... i sretno sa izborom ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Bela Crkva
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000VA

što se tiče Suzukija freewind i Varadera 125 oni su po veličini skoro isti, tako da ćeš i na Suzukiju izlgedati kao da si ga pozajmio od mlađeg brata ;)

 

Afrika Twin se vozi lakše nego bicikl, i nećeš imati problem sa njom sobzirom na tvoju konstituciju.

 

Ja bih uzeo Afriku da sam na tvom mestu ili nju ili Teneru, ali Tenera se kvari*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* mala šala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

To je zeznuto, i ja sam gotovo identicnih gabarita. I nemoj da gledas kubikazu iz prostog razloga zato sto neces naci nista normalno na sta ti mozes da stanes ispod 900cc. A to sto si pocetnik samoznaci da ti malo vise pazis na motor a ne on na tebe. Tako da nije bitna snaga nego ti. Moj bivsi motor bi ti bas lepo legao Yamaha Diversion 900 96god ja sam ga prodao za 2200e ali bas u fulu bez greske i ulaganja u naredne 2 god sigurno. Pogledaj tako nesto, vidi bas neku diverziju pa reci sta mislis. Malo jeste tezi 260kg ali ti sa tim gabaritima bi trebalo da imas snage.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

Uzet KLE,prva voznja juche Bezdan-NS....tamo je kupljen , dodushe nocni uslovi tako da sam bio extra extra pazhljiv i skroman ....ali prvi utisci su da mi odgovara po svemu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Choda boy rules!!!, 277 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000

Pametan izbor, i nek te dobro služi.

 

BTW primetih da niko nije uzeo u obzir, po meni bitnu stvar, Cena registracije. Za KLE-a (500ccm) je oko 8000 a za aftiku TA i ostale gore pomenute motore je od 15000 (600ccm) pa na gore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2457 postova
  • Lokacija: Braunau am Inn (Austrija) - Svilajnac Bobovo
  • Motocikl: CBF1000 SC58 '07, FZ1S '06, SV650N

Bravo. Prava je lepotica, Nek je sa srecom i samo polako, kao sto rece jean covek, sve je u mozgu, moras prvo polako se privikavati na motor. Konkretno mislim na oslonjanje, kocenje i ubrzanje. Usavrsices ga vremenom pa ces se igrati snjime kao igrackom. Obrati samo paznju malo na teziste kod endura (dobro KLE nisam vozio) jer je obicno dosta visoko. Posto sam malo manji (181cm) ponekad bas se borim snjime da ostanem na nogama, jer Super Tenera ima bas visoko teziste i kada krene na stranu tesko se zadrzava da ne padne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

Od Bezdana do Sombora mi je bila velika frka,jako sam nervozan bio,em sam cekao da sredim papire,em mi je prvi motor vece kubikazhe (prvo motor nakon 17 godina),em je padao mrak....KLEo sam samog sebe,shta sam uradiom koji djavo sam kupovao motor,necu ja to moci da savladam,shto nisam slushao sve koji su me odgovarali od ideje....stao na pumpi u Somboru...took a deep breathe ...i rekao sam sebi AJ NE SERI....i onda sam zaista uzivao u voznji iako je bio mrkli mrak,dosta blata na putu od poljoprivredne mehanizacije,malo nesigurnijih ulazaka u krivine,ali iz krivine u krivinu...sve bolje i bolje sam se osecao....dok vec negde od Odzaka do NS nisam skidao osmeh sa lica.Uglavnom su me preticali (nisam hteo preko 80 da ganjam) ,ali i ja sam par traktora obishao...i tako....jedno lepo iskustvo pocetno za mene ,prva tura, i to nocna od 130+ km......ja zadovoljan :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja