Jump to content

Moto Zajednica

Zazor ventila

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

U svakom manuelu pise ovako nesto:

...

- izmjeri zazor

- ako je van tolerancije, postelaj

...

 

Sad se ja pitam sledece. Od cega zavisi odstupanje zazora od tolerancije?

Kako je moguce da nekad npr. 1 ili 2 ili 5 ventila mora da se steluje, a nekad ni jedan?

Mazu se isto, rade svi isto...bem li ga.

 

Ima li neko nekakvo objasnjenje za ovaj fenomen?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5226 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Ne podmazuje se sjediste ili sic ventila i pecurka na ventilu..+ lose ulje na gornjem djelu koji se podmazuje....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ne podmazuje se sjediste ili sic ventila i pecurka na ventilu..+ lose ulje na gornjem djelu koji se podmazuje....

 

Hoces da kazes da su kanali za podmazivanje doticnih ventila suzeni/zacepljeni? Iliti zasto bas ti odredjeni ventili (koji su izvan tolerancije)

 

ps. jedno pod pitanje

- pise okupaj u ulju na bazi molibdenuma...

 

To znaci da moram da kupim to ulje (imam takvu mast i obicno ulje, ali ne takvo ulje)

Nakon instalacije se sve podmazuje obicnim uljem, pa se pitam zasto molibdenum kod sastavljanja?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5226 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

To oko molibdenuma  neznam  a to je i novo pitanje.U vezi prvog djela tj prvog pitanja.Nikad svi cilindri  nerade 100% isto..Recimo jedan karb daje vise goriva od drugog i  stvara sa mali talog na diht mjestu, samim tim taj ventil neko vrijeme ne udara u svoje sjediste istom snagom kako onaj koji je cist(talog amortizuje udarac) i taj ventil ce malo sporije da se podere od onog koji je cist.Taj koji se podere  uranja u sjediste i automatski smanjuje zazor izmedju  ventila i bregaste.To je pogotovo izrazeno kod olovnog benzina...u vezi kanala..nemora da bude zapusen kanala dovoljno je da je lose ulje i trenje(habanje) povecano..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Vidis, to mi nije palo na pamet. Ja sam tripovao da zazor moze samo da se poveca uslijed trenja (trosenja materijala)...opet nesto naucio. Hvala.

 

Krenuo da provjerim ventile, skinuo sam tank i vidio da su sharafi dekla glave odvrtani, pa se pitam da li da idem dalje. Zato i postavih temu.

LM, ventili se stelaju svakih 40K, a motor je presao 47500. Sad, ako je dekl skidan, vrlo vjerovatno su vec stelani, ali hajd mu ga znaj....

 

Kako do sad nisu smislili neku foru da na display-u ocitas zazor... :P ;D

Stvarno je extra smor sve raskopati.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Idemo redom.

Koliko god da je svaki cilindar isti,apsolutno je nemoguce predvideti ili jos bolje podrazumevati jednako habanje komponenti pri exploataciji.

Zato i sluzi kontrola i odrzavanje.

Odstupanje od tolerancije nastaje bas zbog habanja,sedista,pecurke,vrha ventila koji je u kotaktu sa podizacem,samih podizaca,plocica....

Isto tako nagomilavanje naslaga koje nastaju od sagorevanja utice na ovu pojavu.

Potreba da se zazor koriguje plocicom koja je veca od 2,8 mm ukazuje da je problem ozbiljan i da je potrebno skunuti glavu.

 

Sto se tice molibdena.

To je sastojak koji smanjuje trenje,pa se preporucuje da nebi doslo do ostecenja pri prvom (suvom) startu.Isto tako ova supstanca se u vidu paste (prah zamucen sa uljem) moze naneti na delove.Jedan od poznatijih proizvodjaca koji stavlja ovu komponentu u svoja ulja je Mobil,mada to rade i drugi i to mora da pise na konfekciji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Jos jedna stvar.

OBAVEZNO izmeri plocicu mikrometrom.To sto pise na njoj zna da ne bude istina  ;)

 

e jbga...samo mi je jos to trebalo. Nemam micrometar. Bolje da nista nisi pricao... ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sensei servis, 347 postova
  • Lokacija: Novi Sad, Beograd
  • Motocikl: "viljuske"...al' na kardan!

..a i to sto je skidan poklopac glave, ne mora da znaci da je vrseno podesavanje zazora vetila...mozda je radjena samo kontrola. Ja licno merim zazor na svakih 20 000...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

A što to nisi otero u servis pa nek se oni njakaju sa ventilima ?

 

eh, prvo sto sam skrtica, a drugo sto im ne vjerujem....ili prvo sto im ne vjerujem, a drugo sto sam skrtica...ne znam vise... ;D

 

@Lalajko

Nesto sam skeptican u vezi jeftinih micrometara...da ne zaokruze na desetu?  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Svi su u toleranciji  pompom.gif

 

...jes' da sam 3 EX ventila morao popreko da pogledam, ali sta je tu je. Tolerancija je od 0.18 do 0.25.

0.15 ulazi bez problema, 0.20 sa povelikom mukom, ali ulazi. Ostali su svi 100% OK.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

E svasta od tebe. KO jos proverava ventile na Yamahi. Nije to Honda ili KTM na kom treba svakih mesec, dva stelovanje ventila. Kvalitet je to na Yamahama  ;) Da si pitao bilo koga ko je otvarao Yamahu, lepo bi ti rekao da su zazori vent. u toleranciji i ti nebi morao da prljas ruke  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Brod
  • Motocikl: Yamaha FZ750

Da li neko zna mjere zazora za fz750 1985 ima 20 ventila a ne mogu naci mjere tolerancije


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Brod
  • Motocikl: Yamaha FZ750

Hvala puno
Da li znas ggdje se na ovim karburatorima stima smesa ida li mora biti izmedju 2 i 3 cilindra plastika ta sa vakumom kao izmedju 1 i 2 , 3 i 4

WWW.DODAJ.RS

Image CB9C27ED 740D 408E A6B8 22D4856E2FD0 at Image Hosting

WWW.DODAJ.RS

Image 6C40F2FE 792A 4971 AD42 70A7B09E1E75 at Image Hosting

WWW.DODAJ.RS

Image 4D985BA7 FE3A 4A85 B854 6A93C21EF501 at Image Hosting

WWW.DODAJ.RS

Image 73FB68B7 6D74 46D1 83C8 055F1CE90804 at Image Hosting

WWW.DODAJ.RS

Image 760276D0 5F1F 4B0F 9741 C5E8A736BBE4 at Image Hosting

WWW.DODAJ.RS

Image A77BDF3A 7D21 4D0F 9513 7FB2461AA70E at Image Hosting



Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Brod
  • Motocikl: Yamaha FZ750

Danas sam premjerio zazor ventila na mojoj yamahi fz 750 tako sto sam odvrnuo svjecice i ubacio sipku do klipa i okretao radilicu dok klip nije dosao skroz gore i svi izudvni ventili su bili u toleranciji a od 12 usisnih 10 ih je sa manjim zazorom ako je to moguce. Usisni ventili trebau imati zazor od 0.11 do 0.20 a kod mene listic od 0.10 ne prolazi na 10 ventila , ja sam taj motor skoro kupio i bacio se na preradu u cafe racera pa ga nisam puno ni vozio ( oko 150km do kuce)  ponasao se dobro taj dan ali je sutra tesko palio i nekad je kad se ugrije radio na 2 cilindra i ja sam promijenio svjecice i radili su onda svi klipovi i odma sam ga rastavio pa me zanima da li je moguce da motor radi ako su ventilii pretegnuti ili ja nisam dobro mjerio to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja