Jump to content

Moto Zajednica

Kocioni cilindar, da li se neko razume pliz?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

cao druze, hvala na interesovanju

 

nazalost ja sam shvatio da u stanu nista od alata nemam, osim par malih inbusa i srafcigera. Za sisicu dole na klestima treba kljuc 10ks mislim i verovatno neki malo veci inbus za razmontiranje kocionog cilindra i rucice kocnice.

 

najbolje je da odem na ranch gde imam garazu i sav alat. Ono sto mogu da ti predlozim ako si za vikend raspolozen za malo voznje (prognoza - suncano)

da svratis do smedereva, taman na rucak i da pogledamo motor. Keva extra kuva, sigurno neces zazaliti :)

 

ako je hladno imamo opciju da iskuliramo ispred kamina, ili ako nije da odemo u voznju.

 

Nista javi samo da li bi dosao u subotu ili nedelju, da klopa bude spremna :)

 

cek, poslacu ti kontakt info na pm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

evo keva vec smislja sta ce da sprema za vikend, rekao sam joj da dolazis i da mnogo volis da jedes. Ako budemo imali srece spremice i neke kolace :D

 

eto sad ne mozes da odustanes :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

ako neko moze da pomogne sa objasnjenjem

 

imam sledeci problem, majstor u servisu je primetio da prednja kocnica jako slabo hvata, tj maltene moras do rukohvata da pritegnes, da bi zakocio. Sto je naravno jako opasno pogotovu za pocetnika. Brinem se da cu najebati ako to tako ostavim.

 

E sad covek mi je objasnio da je u stvari ovaj originalni kocioni cilindar suvise mali za dupla brembo kljesta na prednjem tocku i teflonska creva, te da zbog toga nema dovoljnu snagu da pritegne plocice.

 

Bilo me sramota da smaram sa pitanjima, vec sam ga davio svaki dan dok motor nije bio gotov. Ako moze neko da mi objasni laicki sta je po sredi, i kakav deo da trazim u radnjama da bih ovaj zamenio. Majstor rece da se ovakvi cilindri stavljaju u skutere, i da mi treba neki polovan bilo kog veceg motora.

 

Jos bih napomenuo da su kocnice jako dobro radile pre nego sam odneo motor u servis. One su pustale pritisak polako nakon duzeg drzanja, ali su sa jednim prstom zakivale definitivno. Znaci u ovo sam apsolutno, 100% siguran. E sad nakon servisa imam problem da nekad jako slabo hvata i sa dva prsta, a ako ga izdrukam malo hoce bolje. Ali nije to to, kao sto je bilo. Ako ga uhvatim punom sakom (bez smejanja) i stisnem, hvata momentalno, i dize na prednji bez problema.

 

Dakle ako mozete molim vas da mi date savet. Prvi problem je taj sa slabim kocionim cilindrom sta da radim. Majstor kaze da ce propadanje prestati ako uzmem polovan neki veci.

 

Drugi problem je sto imam slabu silu kocenja uz pritisak jednog prsta (kazem do pre par dana je sve bilo ok), pa me zanime da li ovo mogu da resim samo ispustanjem vazduha? Jer kontam samo je to moglo da se desi za par dana, nije moglo da se sjebe nesto. Mozda u servisu nisu dobro ozracili ili nesto?

 

hvala unapred

 

hm.... nemojte me sad "popišati" jer nisam pročitao cijelu temu, a idem se praviti pametan ...  ;D

 

Na tom motoru ima mala "caka" kod odzračivanja sistema i bez toga je jako teško to napraviti kako treba... a caka je tako jednostavna, da boli glava...  ;D

 

Treba samo otšarafiti pumpu i nagnuti je pod drugim kutem (uglom) u odnosu kako stoji dok je na ručki .. jer je u originalmom položaju holender iznad najnižeg nivoa pumpe i tu dolazi do zadržavanja malog mjehurića zraka (vazduha  :) ) ... kad se nagne, dovoljno je par puta stisnuti kočnicu i vidjet će se da su mjehurići ušli u posudu ... a kočnica će odmah postati tvrda.....

 

Isti kočioni sistem je i na 750SS ... a kako na njemu zna zezati polugica između ručice i klipa pumpe, provjeri i to...

 

i još jedna sitnica... na ručici kočnice bi trebao biti vijak (šarafčić) za štelanje polugice za dubinu prolaza klipa, ako je previše zašarafljen, dolazi do toga da se klip ne može dovoljno uvući u cilindar i onda ne propušta ulje nazad u posudu, pa može doći do ubrzanog trošenja disk pločica...

 

Još jednom, sorry na upadu u temu i možda je ovo već netko napisao, ali nisam pročitao ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

To je i meni palo na pamet ali nisam imao vremena da se bavim Staljinističkim motorom. Isti problem postoji na zadnjim klještima starijih BMW-ova i rešava se gotovo na isti način. Skineš klješta, okreneš ih da sisica bude višlja od creva i lagano pritisneš pedalu. Samo radi. Ne treba da se cimaš. Mehurići sami izađu i zategneš sisicu. Ende.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

To je i meni palo na pamet ali nisam imao vremena da se bavim Staljinističkim motorom. Isti problem postoji na zadnjim klještima starijih BMW-ova i rešava se gotovo na isti način. Skineš klješta, okreneš ih da sisica bude višlja od creva i lagano pritisneš pedalu. Samo radi. Ne treba da se cimaš. Mehurići sami izađu i zategneš sisicu. Ende.

 

hahahaha... doooobra...

 

ali ako ćeš tako gledati, onda je i tvoj Hitlerovski ...  ;D ;D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ehe pa ponovo radi bioskop, lepo

 

kocnica sredjena... ispostavilo se da je sistem gubio ulje. kad sam otvorio rezervoar, bilo samo malcice na dnu.

stvarno sam u rebusu, nema dva meseca kako je bilo napunjeno.

 

LM, napunio dot4, malo odzracio kolko sam mogao sam onako. probam, rucica tvrda, da sad ne dajem neko bezobrazno poredjenje.

 

eto sve cool naredna dva meseca dok ne izgubi ulje. odusevljen sam svojim majstorskim sposobnostima !

 

da ne bude sve tako lepo, pobrinuli su se semerinzi, koji su otisli evo nakon nekih 20.000 od zamene.. zar to be traje malo duze majku mu?

 

al ne mogu da se zezam vise, garazirao sam motorce. ide mi registracija auta sad u novembru, nemam jos i ovo da sredjujem :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

 

eto sve cool naredna dva meseca dok ne izgubi ulje. odusevljen sam svojim majstorskim sposobnostima !

 

 

Čekaj bre, ne sme da gubi ulje. Gde curi? Jesi li pronašao mesto? Kakva crna dva meseca dok ne izgubi ponovo. Vidi gde curi pa to rešavaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

čitao sam tu negdje na forumu temu o "repariranju" kočionih čeljusti u kojoj je čovjek napisao da se klip i cilindar čiste finim vodobrusnim šmirglom sve dok se ne poravnaju svi "risevi" na klipu ... :blink:

 

To je APSOLUTNO pogrešno, ali tko sam ja da nekoga kritikujem ... ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Moguće je da u staru nije dobro ispušten vazduh pa se ulje u međuvremenu "sleglo". Ako se ne ponovi (ne ponovilo se) to je. U međuvremnu bih pratio spojeve, sama klješta s unutrašnje strane, sisicu za ispuštanje vazduha... Ne može daizlazi a da se ne vidi!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Blago šmirglanje vodenim finim papirom, preko 1000, može da se ispolira površina od sitnih riseva i to je onako za nuždu, radi al nalaže zamenu delova. I pregled dal su gumice rapave, ako jesu, mora zamena.

 

Curenje se dešava uglavnom na konusnim holenderime gde usled višeputnog skidanja se ošteti sic usled prejakog stezanja ividi se golim okom i teško da ima popravke. Takođe, ako postoje bakrne podloške, one se spresuju i ne dihtuju. Rešenje je zamena ili grejanje brenerom kako bi one ponovo "narasle" i imale sposobnost oblikovanja po zaptivnim površinama holendera creva i cilindra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

izvinjavam se svima koji su postovali, a ja nisam odgovorio. bio sam par dana van zemlje

 

ahah Bobane zezno si se, klopa bila super. Kad sam video da ne odgovaras, uradio sam jedinu razumnu stvar - cutao sam ko zaliven, i posle pojeo i tvoju porciju.

 

Nego bezveze bilo to sto je cale za meze naseckao dalmatinski prsut (domaci, on ga sprema) pa sam se tolko najeo da posle nije bilo mesta za rostilj :( bio sam zedan naredna dva dana.

 

Nego sto se tice kocnice, hvala svima za brigu. Nadam se da ce biti ovako ko sto kolega kaze, da se samo sleglo zbog odzracivanja, pa da nece vise. Trenutno ne mogu da provalim gde curi, jer su mi oba semeringa popustila i cela prednja viljuska pliva u ulju :D

 

Bio sam garazirao zver ono kad je pocelo hladno vreme, al evo kako zima nikako da stigne, mozda cu skupiti kintu da odem kod majstor Joce i sredim sve to.

 

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Moram da priznam da mi je drago :nanana: sto jos neko ima problema sa kocnicom i luftiranjem iste. Od prilike od kada je tema krenula i ja sam poceo da mucim muku sa slicnim da ne kazem istim simptomima ali sam vas tek juce pronasao... Skuter, da ne kazem motor, da se neko ne uvredi... Aprilia Atlantic - klesta Grimeco dvoklipna fi 30mm...

 

Lan6K_photo904.jpg

 

I kod mene je pocelo sa povremenim propadanjem kocnice i gubljenjem ulja zadnje kocnice, ali simptom je pronadjen i stavio sam nove gumice na klipove klesta. Stavio sam odmah i nove klipove jer su stari bili alu i malo pohabani...

 

Problem sa luftiranjem se pojavio i do sada sam minimum 15 puta >:( sipao ulje i luftirao i jos uvek nisam zadovoljan. Ostavim po par dana pa onda ponovo pokusam kad imam vremena i volje ali do proleca je moram resiti...Ona super koci ali je malo mlohava i mogu da je pritisnem do kraja i onda rucica udara u rucku, doduse treba malo jace pritisnuti... dok prednju nema sanse stisnuti toliko...

 

Pronasao sam negde da treba od dole sipati ulje pomocu sprica, ali ni to ne daje rezultat i jos uvek je mlohava... Za sada mislim da je problem u kanalicu koji vodi ka daljem klipu klesta gledajuci od ulaza za ulje i da vazduh tu ostaje zarobljen jer je kanal predug i preuzak...(prolazi kroz cela klesta u spaja se gumicom na polovini klesta)

 

Ako ovo nije problem onda mi Scubin post deluje najprihvatljivije, a glasi

 

Drugo, moguće je da po malo pušta gumica glavnog kočionog cilindra i tako gubi pritisak pri povlačenju ručice ali zaptivna gumica je dobra pa ne vuče vazduh i ne curi ulje na gl. kočionom cilindru. Prosto, umesto da gumica nabije pritisak ka klještima, malo ulja procuri pored i vrati se u čantru iznad ručice. Otud slabija sila kočenja i "propadanje" ručice.

 

Pozdrav!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Da, sve sa spricem za punjenje sistema. Grimeca klesta, zamenjene gumice fi 30x3x3,2 odgovaraju od Lade Nive, narucene iz Zrenjanina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Problem sa luftiranjem se pojavio i do sada sam minimum 15 puta >:( sipao ulje i luftirao i jos uvek nisam zadovoljan. Ostavim po par dana pa onda ponovo pokusam kad imam vremena i volje ali do proleca je moram resiti...Ona super koci ali je malo mlohava i mogu da je pritisnem do kraja i onda rucica udara u rucku, doduse treba malo jace pritisnuti... dok prednju nema sanse stisnuti toliko...

 

Ajde da probamo još jedan "trik" pre nego što kreneš da biješ cilindre francuskim ključem... Pošto reče da je skuter u pitanju najverovatnije su oba kočiona cilindra sa rezervoarima (ono kockasto) na ručicama... takođe je verovatno da kada si sređivao klješda da si zamenio celo ulje (logično :D ). ima jedna "sitnica" kod sipanja ulja u gornje posude ako nisu pod "dobrim" uglom ostane dosta vazduha koji kočioni cilindar ne može da izbaci... tj. ti drukaš drukaš i dobiješ neki otpor al se posle on izgubi... znači kada sipaš ulje ručica kormana treba da bude okrenuta (sad nisam baš siguran na koju stranu to ćeš pitati Shumarz@ -a koji je imao taj problem) ali tako da može da izađe vazduh iz komore kočionog cilindra...u svakom slučaju ako je pre radila postoji velika verovatnoća da i dalje radi nego ima vazduha koji kočioni cilindar ne može da izbaci ;)

 

nadam se da će pomoći (tj. provo to probaj pre nego bilo šta drugo - rasturanje kočionog i sl. ;) )

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Klesta imaju dva klipa, jedan na jednoj i drugi na drugoj polovini. Mislio sam da je onda logicno da su dvoklipna... mada, mozda i nisam u pravu, jer sam laik sto se toga tice i prihvatam sugestije...

 

45Cox_photo905.jpg

 

Glavni kocioni je fiksiran na sredini stuba kormana i postoji samo jedan, mada cu probati i foru sa okretanjem rucice kormana u stranu, hvala...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

Moram da priznam da mi je drago :nanana: sto jos neko ima problema sa kocnicom i luftiranjem iste.

 

 

pu jebem ti lebac

 

evo ja jos nisam sredio komplet, a ti?

 

nisam dalje gubio kocionu tecnost iz sistema, i rucica ne propada posle 2-3 minuta nego drzi pritisak konstantno. Jedino sto je taj pritisak slab, tj. mlohavo je ko kod tebe. da izvines

 

Ja bre ocu kad stisnem do pola da ne moz' da mrdne vise, a ne ovo jednim prstom do kormana povuces <_<

 

kako nisam imao kesha za majstore, lepo uzmem pa razmontiram ceo cilindar, iscackam srafcigerom sve gumice iz unutra i ima da zovem Sigurnost Zrenjanin u ponedeljak, sve nove gumice da nabavim.

 

Nego me brine cilindar je bio bas prljav unutra, mislim da to ne sme tako?

 

Da vidim sad, necim moram da isperem ceo sistem pre nego ulijem novo ulje. dal sme nafta ili samo sme kociona tecnost?

 

e bash sam se zainatio, ima da resim ovo do sezone ne zvao se ja Lorimer !

 

evo da vidis kako izgleda :)

post-9961-0-87073300-1295697835_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Eeee bato, moj problem resen :zvizduk: ... potrosio sam 0,5l DOT4 iako u sistem staje oko 0,05l ali problem je resen i to sa poslednjom dozom iz flasice...

 

Za dlaku da i ja podjem tvojim stopama i rasklopim kocioni na rucki iliti rucci... ali sada kad sam video sliku tvog, uplasih se (mislio sam na cilindar) dali zbog silne rezolucije ili svih tih silnih i cudnih gumica.

Ne razumem se preterano i tesko da ti ja mogu reci cime da isperes ali sam zapazio jednu stvar ...

Ako uspes sve to da vratis na svoje mesto i budes sipao ulje od dole kroz sisicu spricem sto bih ti preporucio. Obavezno nasuti pune soljice ulja i klipom istisnuti ulje i sav vazduh iz klesta pogotovo iz "dalje" soljice jer je kanal predug i preuzak pa kontam da se meni tu zadrzavao vazduh koji nije bilo sanse istisnuti pogotovo jer mi je motor bio na hladnom, a ulje zgusnuto...

 

Takodje moram priznati i da sam korman okrenuo skroz na levo, tj. na stranu na kojoj je problematicna kocnica i sve to zajedno rezultiralo je uspehom...

 

Hvala svima na pomoci i nadam se da ce nekom ovo sto sam napisao biti od koristi, pozdrav!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

drago mi je da si regulisao sve. nije kocnica za zezanje. ja sam imao jednu kriticnu situaciju jesenas kad sam brzo naisao iza krivine, a auto ispred stoji u mestu. Mogao sam samo u slow-motion da gledam kako stiskam rucicu do kraja a ne usporavam dovoljno >:(

 

i ja cu da sredim ovo moje bre ! obecao sam sebi da ako uspem da montiram cilindar i vratim sve ove gumice bez icije pomoci, ima da se castim milkom od 300g. cudo jedno kako se poveca motivacija

 

e da, jos jedna stvar. smarao sam brata oko ovoga i kaze da kocnica polako postaje sve mlohavija kako se jedu paknovi, i da je kao to normalno ?!

 

nisam skontao zasto jednostavno kad pojedes 2mm pakne samo ne dopunis ulje, i automatski dobijes isti pritisak kao da imas nove pakne. medjutim burazer kaze kao to nije isto... ne znam

 

ee i jos sam sebi svecano obecao da cu da nabavim knjigu o odrzavanju motora, i polako ima da izucavam zanat. Cilj mi je za 2 godine da umem osnovne stvari neke da radim, sinhronizacija karbova, stelovanje ventila i te stvari.

 

Za godinu dana ako ne znam ni da beknem, imas dozvolu da mi lupis samarcinu ! eto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

e da, jos jedna stvar. smarao sam brata oko ovoga i kaze da kocnica polako postaje sve mlohavija kako se jedu paknovi, i da je kao to normalno ?!

 

nisam skontao zasto jednostavno kad pojedes 2mm pakne samo ne dopunis ulje, i automatski dobijes isti pritisak kao da imas nove pakne. medjutim burazer kaze kao to nije isto... ne znam

ee i jos sam sebi svecano obecao da cu da nabavim knjigu o odrzavanju motora, i polako ima da izucavam zanat. Cilj mi je za 2 godine da umem osnovne stvari neke da radim, sinhronizacija karbova, stelovanje ventila i te stvari.

Za godinu dana ako ne znam ni da beknem, imas dozvolu da mi lupis samarcinu ! eto

 

šta ti je Dukati, još će da napravi mehaničara od tebe :D :D :D

 

kako se troše paknovi kočnica ne postaje "mlohavija" već eventualno malo niže hvata... pod uslovom da je sve kako treba tj. ne ulazi vazduh u sistem ili voda ;)

 

@Mr Black - drago mi je da upalilo ovo sa okretanjem kormana :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ma na to sam mislio, da nize hvata, nisam se lepo odrazio :)

 

nego u koju stranu okrecete korman? ako bleedujem kocnicu koja je na desnoj strani, korman okrecem levo ili desno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

e sad, ako je na desnoj strani onda na desnu stranu a moguće da sam skroz pogrešio... trebalo bi da bude na stranu od koje cilindar kreće tj. na desnu kod motora sa menjačem, a kod skutera zadnja na levo, a prednja na desno kao i kod motora... neka me neko ispravi ako sam pogrešio... a u najgorem slučaju probaj try&error sistem, tj, prvo na desnu stranu pa ako neće na levu :jee:

 

 

I generalno ukoliko uspeš da nadrukaš otpor a posle nekog vremena se kočnica "omlitavi" 99% je vazduh u sistemu... kada su starijji motori u pitanju, problem mogu da prave i creva koja izgube svoja svojstava pa počinju pod pritiskom da se šire i samim tim prenose manju silu na kočione cilindre ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja