Jump to content

Moto Zajednica

Kocioni cilindar, da li se neko razume pliz?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

@M900 da li za Ducati postoji sajt sa sifarnikom delova (OEM parts ili kako vec) kao sto npr postoji za mnoge motore ( ako pogledas moj potpis videces za BMW ) gde je sve razlozeno , gde moze da se preuzme slika npr. celog kocionog sistema sa sve siframa koje svugde vaze kao bi se lakse narucivali delovi?

 

O tome sam pricao sa PapaStalinom , a on nema taj sajt pa ako imas neki link... bas bi mu znacilo :)

 

 

 

http://www.carlsalter.com/download.asp?fileid=10680117109910970116010510951077011101100115011601010114109510541048104810451055105310481045105710481048109510491057105710511095108301010114011801051099010110951077109701100117109701081095104010710101011401091097011010411046011201000102

 

http://www.carlsalter.com/download.asp?fileid=10680117109910970116010510951077105510531048103210801097011401160115103210501048104810481046011201000102

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

@m900

 

Pa ili jedno ili drugo. Nit sam rasturao njegov cilindar nit sam ozračivao, nit sam vozio. Ručica propadne do kraja a Papa kaže da kad se dobro stisne, na kraju i zakoči. Dakle, prvo nek pripremi delove za zamenu pa tek onda početi sa radom. JA ne znam koliko ima vazduha jer nisam ozračivao klješta. Sve što si napisao stoji ali čovek još nema gumice pa tako nema smisla ni otvarati kočnice. Mislim da je najbolje pomeniti gumice gl. kočionog cilindra i onda videti za dalje oko malog O-ringa ako i dalje vuče vazduh jer je sve resto suvo i nigde ne balavi ulje.

 

Kažem, nemam iskustva sa Ducatijem ali imam iskustva sa Brembom. To oko kapaciteta gl. kočionog cilindra nisam izmislio već sam čuo od par majstora u Bg. (neću reći od kojih i ne možete me naterati  8) ).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 413 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vfr 750

Vezano za kočioni sistem, da se nadovežem na postojeću temu, koju pratim od starta. Skoro sam remontovao kočioni sistem- stavljen novi kočioni cilindar (wemoto), pancirna creva (Boban), klješta očišćena, sa novim gumicama. Kočnica je odlično tvrda, kočiona sila je fenomenalna i primetno jača nego ranije, umesto creva 1 u 2 namestio sam dva odvojena voda direktno od cilindra (2 u 2).

 

Elem, ono što  se dešava je da se pločice ne odvajaju od diska dovoljno da ga oslobode u potpunosti. To u vožnji ne smeta, točak mogu da okrenem rukom, ali ne kao ranije- zavrtim ga maks. jedan pun krug, znači otpor postoji. I povećava se nakon vrlo jake primene kočnice (ovo sve se dešava sa motorom na stenderu, sa točkom u vazduhu- u vožnji se ne oseća). Pri okretanju točka (guranje motora, vožnja), čuje se vučenje pločica po disku (konstantno, ne kao kad kači na jednom mestu na ceo krug). Znači da ne vraća klipove kako treba.

 

Podmazao sam klizače klešta tovatnom (u ponedeljak odoh po silikonsku), klipovi mogu da se uvuku primenom sile (kad se skida točak, uguram ih bez mnogo muke), sistem je lepo ozračen... Malo sam zbunjen, ne treba da se dešava ovo što se dešava. Šta još može biti uzrok? Teško mi je da identifikujem, pošto su sve varijable koje postoje promenjene- i cilindar, i vodovi, i pločice. Treba mi sugestija od čega da počnem.

 

Što se tiče mekane poluge kočnice i nedovoljne kočione sile kod pomenutog Dukatija, tipujem da negde srče vazduh (pretpostavimo da nije cilindar, pošto je do skoro sve radilo kako treba).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova

i ja sam imao taj problem i izginio sam sa tim. pipni disk posle vožnje pa ćeš da vidiš da li se oseća ili ne.

meni klešta tj pločice nisu paralelne sa diskom i zato je kočilo. to možeš da rešiš tako što postavljaš tanke tanke plotne između klešta i mesta gde su zakačena za viljušku ili uzmeš parče žice i zavučeš ga više ili manje i tako ispraviš klešta. klešta ne mogu da budu kriva nego onaj deo što ih povezuje sa viljuškom ali sam tako reko.

 

kod mene je tako bilo a kod tebe je možda nešto drugo jer si dosta toga izmenjao. to će vremenom da prestane jer će pločice da se formiraju ali ko to da čeka. nije to mnogo krivo, kad pogledaš ne vidi se, meni je ta plotna koju sam stavio manja od pola mm

 

e da, to dal su ti kriva možeš da vidiš tako što odviješ klešta i zavrtiš točak, ako se lako okreće znači da su klešta kriva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

@HoochieMan

 

Kako si uradio to razdvajanje 2 u 2? Da tu nije problem vraćanja ulja u bočicu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 413 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vfr 750

Originalni Hondin sklop je da iz kočionog cilindra ulje prolazi kroz šuplji šraf u jedno crevo, koje se na blatobranu razdvaja u dva. Šraf kojim se crevo vezuje na cilindar i posudu za ulje ima jednu rupu. Tzv "racing" kitovi markiranih creva za moj motor, od kojih sam uzeo ideju, imaju šraf sa dve rupe, od kojih kreću dva creva, svako do svojih klešta. Ustvari, tako funkcioniše sistem kod svih motora sa dva razdvojena creva.

 

A zaista mi liči da je negde problem sa vraćanjem ulja, ne znam da li da sumnjam na sam cilindar- da li je moguće da lepo nabija pritisak, ali da ne vrati kako treba? Creva sam opet pregledao, vizuelno mi ne liči da su igde uštinuta da bi mogla da blokiraju tok ulja.

 

@pegaso

Ne razumem u potpunosti na šta si mislio, ali u startu sam siguran da nije u tome problem. Kad odvijem klešta, moram mehanički malo da uvučem klipove da bih ih uopšte svukao sa diska.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mislim da je problem u debljini novih creva od glavnog kočionog do klešta. Trebala bi biti malo šira u ovoj novoj "konstelaciji".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 413 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vfr 750

Moguće je, mada me čudi da bi kod Bobana napravili takvu glupost, obzirom da sam im doneo originalna creva da po njima odrede koja će pancirna pasovati. I to bi značilo da su napravili brljotinu od 40e.

 

Apropo promera creva u "dva u dva" varijanti, logika mi kaže da nije potrebno da budu šira od "jedan u dva". Znaš li možda neki način da se koliko-toliko pouzdano utvrdi jesu li creva problem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Normalno je da pločica ovlaš dodiruje disk i to nije zabrinjavajuće osim ako ne podkočuje točak, znači samo se čuje da češe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

zahvaljujem na angazovanju da se ovi problemi sa kocnicama rese, izgleda nas ima vise sa istim simptomima

 

eto meni je kvar konstatovan. definitivno je ta gumica u cilindru, odma mi je Scuba rekao, kolko god da odzracujes, uvek ima vazduha, i bas se tako manifestuje.

 

meni ostaje da nadjem gde bas tu gumicu mogu da kupim, pa se onda javljam za montiranje.

 

sad sam nesto na poslu u guzvi, cim se oslobodim potrazicu.

 

stvarno nezgodan, tj fantomski kvar jbg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Moguće je, mada me čudi da bi kod Bobana napravili takvu glupost, obzirom da sam im doneo originalna creva da po njima odrede koja će pancirna pasovati. I to bi značilo da su napravili brljotinu od 40e.

 

Apropo promera creva u "dva u dva" varijanti, logika mi kaže da nije potrebno da budu šira od "jedan u dva". Znaš li možda neki način da se koliko-toliko pouzdano utvrdi jesu li creva problem?

 

Pokušavam (kao elektroničar :D) da se setim čuvene "mehanike fluida" i nešto slabo mi ide, davno bilo, zaboravilo se :D

 

Tanje crevo, veći pritisak, manji protok...i obrnuto. Sigurno postoji razlika u sistemu: jedno crevo - T račva - dva creva do čeljusti od jednog creva od glavnog kočionog do čeljusti.

 

Picajzle bi izmerile pritisak preciznim manometrom sa priključcima koji bi se namontirao uz same čeljusti :D...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 413 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vfr 750

Normalno je da pločica ovlaš dodiruje disk i to nije zabrinjavajuće osim ako ne podkočuje točak, znači samo se čuje da češe.

 

Rešeno danas, i citat iznad je suština cele ujdurme. Sve se ponaša kako treba da se ponaša, a moja moto-hipohondrija se opet otrgla s' lanca i divljala po psihi.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Normalno je da pločica ovlaš dodiruje disk i to nije zabrinjavajuće osim ako ne podkočuje točak, znači samo se čuje da češe.

 

Rešeno danas, i citat iznad je suština cele ujdurme. Sve se ponaša kako treba da se ponaša, a moja moto-hipohondrija se opet otrgla s' lanca i divljala po psihi.

 

Bravo. Ja iko znam da je to tako, da samo češka, često osluškujem i stiskam ručicu ne bi li nestalo, a sve zbog te moto-hipohondrije. Nasmejo si me sad od srca  tom dijagnozom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Dakle, pločice ne smeju da vidno koče dok se točak vrti u prazno. Treba samo da ovlaš lizuću disk i da se jedva čuje fino šuškanje. Ako ti u prazno pločice ipak vidno zaustave točak, onda "previše ližu" i zapravo ga koče kad ne treba. Vidi ti to malo razradi, blago meni. Mislim, kočione klipove u klještima i proveri da li ti je crevo/creva potpuno prohodno. Ako je nabreklo unutra, može se desiti da ne vraća ulje natrag i tako ostaje povišen pritisak u klještima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 413 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vfr 750

Dobio sam sledeće objašnjenje:

 

pločice moraju da klize po disku nakon kočenja, i sve dok ne postoji neka kočiona sila na diskovima, sve je u redu. To znači- ako si na blagoj nizbrdici, motor sam kreće pod inercijom, ili ako ga guraš, guraš ga bez problema. Blagim kontaktom sa diskom, pločice se između ostalog i blago zagrevaju (što je u slučaju mojih pločica vrlo dobro, izuzetno koče na vruće). Kontakt pločica sa diskom, a naročito sa dva diska sputava točak od slobodnog okretanja u beskonačnost kada ga zavrtiš rukom, i svodi se da ga zaista mogu zavrteti taj jedan krug ili nešto slično toj meri. To ne šteti disku, čak ni pločicama. Ne troši disk, a ni pločice.

 

Elem, ja sam i dalje bio skeptičan, i onda smo lepo podigli prednji točak nekoliko motora sa dva (neplivajuća) diska koja su se zatekla u radionici (seven fifty, i ne sećam se koji sve još) , i gle čuda:  moto-hipohondrija se naglo ućutala. To zaista tako funkcioniše.

 

Usledila je priča o plivajućim diskovima, koji nakon pritiska pločica doživljavaju malu, ali dovoljnu deformaciju da pri popuštanju hidrauličkog pritiska elastičnom silom razdvoje pločice od diska, taman dovoljno više od običnih diskova.

 

Pretresli smo i kočioni, i vodove, sve je u redu. I dalje sam prezadovoljan izuzetno direktnom i jakom silom kočenja, ali ću mirnije da spavam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Pa to ti je to. Fino šuškanje, blago lizuću ali ne koče u prazno. Možda nisam bio dovoljno jasan. Točak treba da se lako pokrene ali će ga pločice kad tad zaustaviti jer ipak ližu disk. Ako je prevelika sila onda se točak teže pokrene i vrlo brzo se zaustavi. Vidno ga koče. Negde je to krug, negde dva kruga ali nema vidnog kočenja i teškog pokretanja. U svakom slučaju, dobro je što si smirio dušu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

dobio sam od clana Perlx info o radnji na Tosinom Bunaru koja radi gumice po meri

 

"http://scooterclubbeograd.forumup.com/viewtopic.php?t=3225&mforum=scooterclubbeograd

Ovo je kompletna tema.

A detalji:

Slucajno, raspitujuci se okolo, saznam za firmu Hil Tech, ili tako nesto, u zanatskom centru u Tosinom Bunaru. Tamo sam gumice platio 300 dinara par. Napomena, mora se odneti stara gumica da vide, jer i ne znaju za sta je doticna gumica.

Telefoni firme koja ima te gumice su 011/3192953, 011/3192410.

Konkretna tema je o gumicama 30x3,175x3,175 za frija a iz price sa akijanom sam shvatio da imaju raznih gumica, a i da prave.

Pozz

p"

 

 

eto ako nekom zatreba

 

ja sad moram da vidim sa njima dal neko zna da rasmontira ovaj cilindar, izvadi gumice, jer mora da se odnese uzorak da bi napravili isti takav

bemu sunce

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ma znam da on zna, al ako u visnjickoj razmontiram, kako da stignem do tosinog bunara

 

mislio sam da na licu mesta razmontiram, pazarim gumicu po zelji i samo zamenim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

ma znam da on zna, al ako u visnjickoj razmontiram, kako da stignem do tosinog bunara

 

mislio sam da na licu mesta razmontiram, pazarim gumicu po zelji i samo zamenim

 

Samo da ne bude: Nema problema, napravicemo ti iste ovakve prema uzorku, dodji za par dan!

A tebi motor razmontiran na ulici

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

Jos nisam resio ovaj problem sa gumicama u cilindru. Ukratko, pritisak se sam od sebe bio popravio, i onda odjednom je sve crklo.

 

Znaci jednog dana sam imao bas jak pritisak u kocnici (cak sam i pomislio u jebote vidi odjednom se pritisak vratio na staro ispravno stanje), a vec sutradan stiskanje rucice kolko god mogu nije proizvodilo ma ni 5% kocione sile. Motor nije udaren, nista nije skidano, majstorisano, jednostavno vratio sam se sa posla sve ok, sutradan krenuo na posao, i tokom voznje primetim sve slabije i slabije koci, dok jednostavno nije dosao do toga da ko i da nisi stisnu kocnicu :(

 

frka mi je ovako da vozim, bas mogu da nastradam, pa zelim sto pre da sredim. Da li bi neko mozda bio voljan da provede sa mnom par sati dok ovo skidam/vracam. Cisto ako se malo razume u problematiku, da me spreci da napravim jos vece s..nje. Mogu da dodjem ja do vas, al najbolje da je sto blize vidikovcu, da bas ne rizikujem mnogo :)

 

Ako imate vremena, necu da presiram nikog ??

 

nasao sam ove jako korisne HOW-TO video materijale, ima svasta, pa sad gledam polako.

http://www.ehow.com/videos-on_526_repair-motorcycle-brakes.html

 

hvala unapred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja