Jump to content

Moto Zajednica

Opušteniji vožnjom u levo

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Gledo neki motor da kupim, polizana leva strana prednje gume. Svratim do iskusnog motoriste i prenesem zapaženo, reko kriv ram. Odgovorio mi je: ne mora da znači, više smo opušteniji ne levu stranu pa se guma po levoj ivici više ližu. Zamislim se,  i meni lakše na levo da okrenem osmicu i  taman mislio da vežbam desni nagib. Jel to tačno ili uobrazilja.

 

Uz ovo, primetio sam da mi je habanost prednjeg točka po boku  više nego na zadnjem, ko da njime više idem u nagib što je nempguće. Zna li neko u čemu je štos. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha XVS 250

Hmmm,ovo me podseca na onaj  "Veciti trip" - Aj posle velike nuzde pokusaj da se ne okrenes za sobom....

 

Elem,mora da probam ovo "više smo opušteniji ne levu stranu pa se guma po levoj ivici više ližu"...  ;D Javljam zakljucke!

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 582 postova
  • Lokacija: Beograd/Avala

Ja sam opusteniji na levo... Ali... Na desnoj vozim uvek na falcu gume dok na levoj kako kad...

Zasto? Zato sto se u levim krivinama vise izbacim sa motora, i samim tim manje ga obaram...

:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

Ne treba mnogo mudrosti, da bi se došlo do pravog odgovora; obzirom da se u kontinentalnoj Evropi vozi desnom stranom, leve krivine imaju veći radijus, pa je logično da nam više odgovaraju leve krivine ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

Delimicno tacan

ono sto nisi rekao je saobracaj

kad proklizas u desnoj krivini ides vozilu koje nailazi ka tebi direktno pod tockove a kad prolizas u levoj bole te uvo zavrsio si u nekoj travuljini (pod uslovom da se misli na one krivine iza avale gde vecina nas vozi)  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja sam ovo levo orjentisanje shvatio kao osobenost čoveka, ala konj recimo. Autom ne pravim razliku al motorom nisam siguran. Danas tero do Kosmaja, možda različito postavljam skuter i drugačija putanja al nešto nemam subjektivni osećaj više straha na neku stranu osim što sam oprezniji da glavom ne preteram preko linije da mi je neko ne otkine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: Vfr 750

 

kad proklizas u desnoj krivini ides vozilu koje nailazi ka tebi direktno pod tockove a kad prolizas u levoj bole te uvo zavrsio si u nekoj travuljini

 

I ja kad vozim koristim se ovom logikom ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 582 postova
  • Lokacija: Beograd/Avala

Delimicno tacan

ono sto nisi rekao je saobracaj

kad proklizas u desnoj krivini ides vozilu koje nailazi ka tebi direktno pod tockove a kad prolizas u levoj bole te uvo zavrsio si u nekoj travuljini (pod uslovom da se misli na one krivine iza avale gde vecina nas vozi)  ;)

 

Amin!

 

Za nas sto se vozimo oko Avale...  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 413 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vfr 750

Delimicno tacan

ono sto nisi rekao je saobracaj

kad proklizas u desnoj krivini ides vozilu koje nailazi ka tebi direktno pod tockove a kad prolizas u levoj bole te uvo zavrsio si u nekoj travuljini (pod uslovom da se misli na one krivine iza avale gde vecina nas vozi)  ;)

 

Ovo je prvi razlog.

 

Drugi, meni bitniji, koji me sprečava da u desnu krivinu ulazim sa malim procentom rezerve kao što se ne libim da ulazim u levu, je česta situacija dolazećeg vozila koje seče krivinu. Tu sliku uvek imam u glavi, često se i ostvari. To je moja fobija koja me sprečava da se postavim lepo, uz liniju, pred desnu krivinu, fobija od sekača krivine koji prolazi baš tamo gde bih trebao da budem pred ulazak u krivinu. Bez saobraćaja, druga priča. Na Huji mi je najdraža dugačka desna sa duplim apexom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Delimicno tacan

ono sto nisi rekao je saobracaj

kad proklizas u desnoj krivini ides vozilu koje nailazi ka tebi direktno pod tockove a kad prolizas u levoj bole te uvo zavrsio si u nekoj travuljini (pod uslovom da se misli na one krivine iza avale gde vecina nas vozi)  ;)

 

Ovo je prvi razlog.

 

Drugi, meni bitniji, koji me sprečava da u desnu krivinu ulazim sa malim procentom rezerve kao što se ne libim da ulazim u levu, je česta situacija dolazećeg vozila koje seče krivinu. Tu sliku uvek imam u glavi, često se i ostvari. To je moja fobija koja me sprečava da se postavim lepo, uz liniju, pred desnu krivinu, fobija od sekača krivine koji prolazi baš tamo gde bih trebao da budem pred ulazak u krivinu. Bez saobraćaja, druga priča. Na Huji mi je najdraža dugačka desna sa duplim apexom.

 

Sitacija od danas, par krivina pre Avale iz pravca Kosmaja, taman počeo da idem duboko uz levu crtu kad lik na metar seče, joj kuku, cimaj korman da oborim, nije bilo prijatno iako ne toliko opasno, nisam ga očekivo na mojoj strani, prepo me.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Delimicno tacan

ono sto nisi rekao je saobracaj

kad proklizas u desnoj krivini ides vozilu koje nailazi ka tebi direktno pod tockove a kad prolizas u levoj bole te uvo zavrsio si u nekoj travuljini (pod uslovom da se misli na one krivine iza avale gde vecina nas vozi)  ;)

 

Naucio nesto novo! Hvala matori, ljubim te puno  :-*

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

Delimicno tacan

ono sto nisi rekao je saobracaj

kad proklizas u desnoj krivini ides vozilu koje nailazi ka tebi direktno pod tockove a kad prolizas u levoj bole te uvo zavrsio si u nekoj travuljini (pod uslovom da se misli na one krivine iza avale gde vecina nas vozi)  ;)

 

Naucio nesto novo! Hvala matori, ljubim te puno  :-*

daj bolje kontakt neke iz smedereva iz but & guz teme da me ljubi puno  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 348 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: bez

Мени су увек лакше ишле десне кривине, док се за леве мало теже и дуже припремам. Дуго ме је мучило то док нисам схватио да ми је лакше јер ми је гас и кочница некако "ближе" у десној кривини, и самим тим ми је лакше да контролишем улаз-излаз из кривине. Надам се да разумете шта хоћу да кажем. Због тога се у десној више избацим телом са мотора а у левој више обарам мотор а мање висим.

То је моје виђење овог проблема. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Hmmmm ovo sto rece uff je prilicno tacno, ako te desna izbaci neces dobro proci, trava je uvek bolji izbor......ali nesto razmisljam, ja na Miseluku u Mixerovu koja je desna udjem full do kraja, vise se ne moze.....ali pored boxa je leva, tu sam par puta ocesao nogarama, sto je sami kraj....

 

Nisam siguran, bas je za razmisljanje, ako je desna, da je vidis opet je brza kao i leva.....??????

 

Mislim da imam isti osecaj stim sto leva dopusta gresku pa mi je logicno da je malo brza....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Sto se mene tice, nije mi toliko vazno da li je leva ili desna krivina, ali s obzirom na to da su leve uglavnom preglednije, vise peglam leve.

Bila situacija prosle godine u Hr, desna krivina, ja prvi sa nekih 130 u punom nagibu, natovaren, a pored puta stena. Negde na pola krivina, dvoje ljudi idu jedno PORED drugog u mojoj traci... Pipnuo kocnicu, video da cu imati srece da ih promasim, i prosao par desetina cm od njih...

 

Dakle ukoliko su leva i desna istog radijusa, uvek je leva preglednija , i daje vise vise prostora za manevar ukoliko se nesto pojavi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Ne treba mnogo mudrosti, da bi se došlo do pravog odgovora; obzirom da se u kontinentalnoj Evropi vozi desnom stranom, leve krivine imaju veći radijus, pa je logično da nam više odgovaraju leve krivine ;)

 

Slažem se, mada mislim da tu ima možda neki procenat još nečega, a to je kako kome leži koja krivina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Koliko sam Vas shvatio, hoćete da kažete da se  zbog normalnog straha formira uslovni refleks koji se posle javlja i u običnoj vožnji, odnosno da lakše teram osmicu u levo nego u desno. Ja zaista autom ne pravim razliku, e sad motorom nije isto, veći je zent svakako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Ima tu nesto sa glavom. Pokusaj kolima u levo i u desno po nekoj nacrtanoj krivini i to tako sto ces pokvasiti tockove pa pokusati da tockovima pratis luk koji si iscrtao kredom. U levo skoro tacno a u desno i ne bas!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1216 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno

...ipak mislim da je do radijusa u samoj krivini ;)....mislim da je bila tema prošle ili pretprošle godine pa je valjda maki i crtao da lakše objasni  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!

Delimicno tacan

ono sto nisi rekao je saobracaj

kad proklizas u desnoj krivini ides vozilu koje nailazi ka tebi direktno pod tockove a kad prolizas u levoj bole te uvo zavrsio si u nekoj travuljini (pod uslovom da se misli na one krivine iza avale gde vecina nas vozi)  ;)

 

Ima veze, psiha je chudo,ali se najezim i od celicnih branika u lijevoj krivini ;):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Finger deep within the borderline.
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 Fazer

Ima tu nesto sa glavom.

definitivno nije samo do radijusa...

ajd motor ,gde 3x losije vozim desne od levih krivina , ali ko ce mi objasniti

kako mi se isto dogadja na skijanju sa desnim i levim zaokretima...

nekako mi se cini da u levim krivinama mogu da obaram motor lepse, vise ,sigurnije i

mnogo brze i preciznije  ih prodjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ima tu nesto sa glavom. Pokusaj kolima u levo i u desno po nekoj nacrtanoj krivini i to tako sto ces pokvasiti tockove pa pokusati da tockovima pratis luk koji si iscrtao kredom. U levo skoro tacno a u desno i ne bas!!

 

Vidno polje je drugačije svakako i zato mora da utiče na istovetnost. Nekad nisam autom imao ikakvu razliku, bar ne svesno a danas možda, ne jurcam pa se izgubio osećaj. Kad sam postavljo temu, mislio sam na glavu, odnosno na takav mentalni sklop koji definiše pisanje desnom a ne levom rukom, čast izuzecima naravno. A ako je stečen strahom od točkova, onda se može treningom dosta suzbiti.

 

@Grtof, ne mislim sad na radijus, već apsolutno posmatrano ko na pisti. Osmica na poligonu je simetrična a opet mi lakše u levo neg u desno i valjalo bi razlučiti zašto je to tako ko što reče moj poznanik sa početka i neutralistati što više jer se radi o bezbednosti, na stranu trkanje. I to za skijanje, interesantno, presto sa tim pa ne znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja