Jump to content

Moto Zajednica

GPS: iGo uredjaji i MapSource

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

1. Vrlo cesto dobijam na pp pitanja o Cryptonu i iGo navigacionom softveru. Najcesce pitanje je ipak, kako projektovati put na racunaru, pa to preneti na GPS. I mene je to zanimalo :) ali nisam imao vremena da se pozabavim tim. Ova kisa je pomogla da se problem resi.

 

Prvo da pojasnim o cemu se radi. Za sada najbolji program za projektovanje puta na racunaru je Garminiov MapSource. Ne znam kako je sad, ranije je mogao da se skine sa Infotimovog sajta besplatno i da se koristi ako umesto serijskog broj unesete DEMO. Posto kreirate rutu, snimite je u nekom od formata koje podrzava MapSource, a najcesce se radi o formatu sa ekstenzijom .gpx ili .gdb.

 

Prvo sto morate da uradite je da ovakav .gpx fajl konvertujete u ekstenziju .kml koju koristi GoogleEarth. U tu svrhu mozete da koristite recimo program ITN Converter 1.63. Postoji i verzija 1.64 ali sam od antivirusnog programa dobio obavestenje da je zarazena, a lako cete je naci uz pomoc Google-ta.

 

itnconverter.gif

By lalajko1

 

Sa "Open" ucitajte zeljeni .gpx fajl, a sa "Export file format" odaberite zeljeni izlazni format, kao sto rekoh, .kml. Klikom na "Export" zavrsavate posao.

 

Sledeci korak je da vas iGo GPS uredjaj povezete USB kablom sa PC-jem. Potrazite iGo folder (kod Cryptona se on zove MobileNavigator), pa content folder, zatim u njemu napravite folder userdata, pa u ovome konacno folder route. Znaci imacete strukturu igo\content\userdata\route. Sada u ovaj folder prebacite .kml fajl dobijen konvertovanjem i otkacite GPS uredjaj sa PC-ja. Ruta koju ste kreirali u MapSorce programu sada se nalazi u spisku snimljenih ruta i mozete pokrenuti navodjenje po njoj.

 

Mozda jos vaznija mogucnost je da track logove dobijene od prijatelja ili skinute sa Neta konvertujete i koristite na ovaj nacin. Na net se obicno postavljaju logovi bas u gpx formatu i na ovaj nacin ih mozete lako koristiti.

 

2. Trazeci neki program za konvertovanje, nasao sam na ovaj koristan link: RouteConverter. Koliko sam shvatio, i on moze da konvertuje logove, ali mi se vise svidela mogucnost jednostavnog pregleda loga na kome ste obelezavali interesantne tacke. Evo recimo jednog interesantnog track loga sa Stare planine. Skinite ga i ucitajte u Route converter. Dobicete ovakvu sliku:

 

lhlJm_routeconverter9822296.jpg

By lalajko1

 

Setnjom kroz spisak tacaka na desnoj strani, program ce ih obelezavati na mapi na levoj strani ekrana. Program radi uz pomoc GoogleMaps-a i naravno da morate imati internet konekciju da bi funkcionisao. Sem toga, morate imati instaliranu Javu.

 

Svo pominjani programi su besplatni i slobodni za koriscenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Brmbrm, 448 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM Life Race

Bravo Lalajko!

Ovo mi je bas trebalo.

Zanima me da li si ga koristio na navigaciji. Pitam jer znam da je bilo muke oko konverzije logova iz Map source u IGO za reli rute.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Sa ovim konvertovanjima sam se ja danima zezao za reli. Izvorne fajlove sam dobio od severiana i naizgled lako sam sve odradio, ali se ispostavilo da to nije radilo dobro. Konverovane rute su na IGO bile duze duplo pa i vise. Vremena je bilo malo pa nisam imao vremena da se zezam sa tim, a od tada se nisam ni setio.

 

Moje misljenje je da nije bilo problemsa sa samom rutom. Po meni je sve pobrljavilo zbog waypointa koji su ukljucivali ucrtane parkinge, benzinske stanice i ko zna sta sve jos. Takve neke stvari se razlikuju za garmin i igo i ja pretpostavljam da je zbog toga doslo do brljanja. Mislim da ne bi trebalo da bude problema ako se tacke koje se unose nisu takve vec samo tacke na putevima, t.j. uluce, adrese, sta god

 

Ako budem imao vremena igracu se malo, ali ne verujem da ce to biti jako skoro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Uh... ja sam napisao odgovor pa sam zatvorio editor bez klika na dugme Posalji. Godine... :)

 

Delimicno sam uspeo.

 

1) Sta sam uspeo?

Uspeo sam da konvertujem logove dobijene od nekog sa neta. Ti logovi su obicno u .gpx formatu i predstavljaju jednostavan niz koordinata hvatanih svake sekunde puta. Takav log, obradjen postupkom opisanim gore bez problema se konvertuje u rutu sa kojom ce vas vas iGo uredjaj voditi.

 

2) Sta nisam uspeo?

Nisam uspeo da isto ovo odradim sa .gpx fajlom dobijenim iz MapSource programa. Mislim da se radi o ovome: sem samih prolaznih tacaka upisanih u telo .gpx fajla u hederu tog fajla se nalaze i koordinate pocetne, kranjnje i prolaznih tacaka. Problem sa MapSource .gpx-om je sto nema "tela" vec samo heder. Garmin uredjaju koji koristi identicne mape kao MapSouce to nije bitno - kreirace identicnu rutu kao MapSource. Medjutim, kada se takav .gpx konvertuje u .kml i prebaci na iGo moze da dodje do problema. Ukoliko putevi korisceni na MapSourcu postoje i na iGo mapama, sve ce biti u redu. Medjutim, ukoliko neke tacke (nebitno koje) nema, iGo ce povuci vektor, pravu liniju do sledece poznate tacke, ili ici nekom svojom logikom, drugim putem. Ovo je jos vec problem prilikom kreiranja ruta kroz bespuca - kao rezultat se na iGo dobija prava linija izmedju pocetne i krajnje tacke.

 

Resenje bi bilo u formatu koji bi simulirao telo .gpx fajla - upisivanje jedne tacke na svakih 10 metara puta. Problem je sto ja ne znam kako da to izvedem i koji format datoteke to podrzava, a da je ima u MapSource programu. Ako neko sazna, ima pice :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Evo jedne rute dobijene u MapSource da vidite kako to radi:

 

Grid Lat/Lon hddd°mm'ss.s"

Datum WGS 84

 

Header Name Description Type Position Altitude Depth Proximity Temperature Display Mode Color Symbol Facility City State Country Date Modified Link Categories

 

Waypoint 001 Map Line N44 21 13.3 E20 11 27.7 Symbol Unknown Waypoint 12/7/2010 1:27:19 PM

Waypoint 002 Map Intersection N44 20 13.8 E20 12 43.1 Symbol Unknown Waypoint 12/7/2010 1:27:19 PM

Waypoint 003 Map Intersection N44 07 17.6 E20 29 00.2 Symbol Unknown Waypoint 12/7/2010 1:27:19 PM

Waypoint 004 Map Intersection N44 08 07.8 E20 29 35.5 Symbol Unknown Waypoint 12/7/2010 1:27:19 PM

Waypoint 005 Map Intersection N44 08 16.7 E20 29 33.7 Symbol Unknown Waypoint 12/7/2010 1:27:19 PM

Waypoint 006 Map Line N44 10 09.0 E20 30 56.8 Symbol Unknown Waypoint 12/7/2010 1:27:19 PM

Waypoint 126 126 Map Line N44 10 09.0 E20 30 56.8 Symbol Unknown Flag, Blue 12/7/2010 1:27:19 PM

Waypoint Road Road Map Line N44 21 13.3 E20 11 27.7 Symbol Unknown Flag, Blue 12/7/2010 1:27:16 PM

 

 

Header Name Length Course Waypoints Link

 

Route Road to 126 55.5 km 128° true 8 waypoints

 

Header Waypoint Name Distance Leg Length Course

 

Route Waypoint Road 0 m

Route Waypoint 001 0 m 0 m 180° true

Route Waypoint 002 2.5 km 2.5 km 138° true

Route Waypoint 003 48.4 km 45.9 km 138° true

Route Waypoint 004 50.5 km 2.0 km 27° true

Route Waypoint 005 50.7 km 278 m 352° true

Route Waypoint 006 55.5 km 4.7 km 28° true

Route Waypoint 126 55.5 km 0 m 235° true

 

Dakle, on samo upisuje karakteristicne tacke, a njihovo spajanje prepusta Garmin GPS uredjaju. Zato dolazi do onih problema na iGo i zato nema problema sa podacima dobijenim iz (bilo kog) GPS uredjaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Brmbrm, 448 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM Life Race

Problem je sto ja ne znam kako da to izvedem i koji format datoteke to podrzava, a da je ima u MapSource programu. Ako neko sazna, ima pice :)

 

Cuj pice, klopu!:care:

Time bi prakticno mogli da koristimo Map source za rutiranje za IGO uredjaje. Doduse, pokusavao sam da nadjem pandan programe Map source-u, ali sam nasao samo sw za androide. Mozda jos guglanja....:staa:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja