Jump to content

Moto Zajednica

Pranje motorcikla - moj način

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Bike 1:

1-šampon ko sa slike na koferu skutera

8-valjda ko wd 40

10-odličan sprej za suvo pranje postave kacige, mali sprejić zgodan za put

 

Bike 2:

 

71-sredstvo za pranje motora, nešto ko eko klin, razređuje se sa vodom u lepom omeru

85-odličano za spoljne plastike, slika na skuteru

87-vosak u spreju ko sa skutera

92-odlična jelenska, mislim da je i ona velika

93-ogromna magična, može da se deli na 4 pa ajd

100-za unutrašnjost,nije za tkaninu

104-nije previše sjajan kokpit spraj

107-ovim se mnogo lepo zasijac motor-agregat

 

Bike 3:

 

10-lepo silikonsko mleko za spoljne plastike

11-za plastike a nije u spreju i izađe jeftino

14-tečni vosak

20-aktivna pena koju kristim,fino pakovanje i cena

23-odlična pasta za ruke po servisima

33-sredstvo za zacrnjivanje i sjaj guma, samo za bokove na motorciklu

36-ne znam razliku

50-pulimoto, ne znam al ću pitati

 

Ima još koješta u magacinu, ovo je stara lista. Uzeću novu sutra prekosutra pa ću videti i cene. Generalno je to sve jeftinije osetno u odnosu na slične proizvode u radnjama. Da, ima sprej vosak za konzervaciju i zaštitu auta, recimo za unutrašnjost, sredstvo za čišćenje auto klima...Neke stvari ima u hobi i profi varijanti al su cene neuporedivo niže u velikom pakovanju. Pa, možda i zaradim za neki sprejić. Sad može neko pitanje pa koliko znam, što ne, sutra razjasnim. Glavno pitanje je dal aktivna pena koja je savršena ili Pulimoto koji je verovatno isto što i Cleanshine i koji znatno slabije pere. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja sutra uzimam nešto za Releta koji nije iz Beograda pa ako neko ima ambicija higijene nek mi se javi na pp, ne mora za sutra već od nedelje. Moram sutra da se sretnem sa stručnim i nadležnim i da utanačim neke cene, da i meni ostane neki sprejić, šalim se. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Uzeo hemiju za Releta. Cene idu po vp za perinice bez dodatnih procena za manipulaciju, meni us put da uzmem, nemoj samo baš da kuririšem sa kraja na kraj grada. Ako nekog zanima kojka cena, može na pp.

 

Pito danas razlik nizmeđu Pulimota, profi pakovanje za perince isto što  Cleanshine, za motorcikle i pene koju ja koristim. Ova za motorcikle ne dira uopšte običan čist aluminijum, znači može za starije modele. Svi novi nemaju čist aluminijum, il je farban il eloksiran ili je neka legura. I definitivno bolje pere pena.

 

Tečni vosak se razređuje vodom, nanosi se na mokar auto isto atomizerom i isprska auto vodom da se ostrani višak. Ne briše se već se tako osuši uz postizanje i zaštitnog sloja i sjaja. Manje se prlja i lakše pere sledeći put. Mana što je veliko pakovanje i nema u hobi varijanti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nema na čem, uvek i za svakog. Podsećam, ako deliš penu, nemoj u pet boce od cole već u one jače. I, daj svoje prve utiske.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ma hemije ima. Pogledaj listu proizvoda pa da se na pp dogovaramo, ne ide da se "trguje" ovde. Ima već zainteresovanih za tečni vosak, treba 12 kila podeliti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

Htedoh danas da probam penu ali verovao ili ne nisam mogao da nadjem crevo od kompresora tako da je palo standardno pranje, ali sam zato probao vosak u spreju i mogu reći da je odlična stvar,ali motor ili auto koji se voskira mora biti totalno suv,ja sam malko više trljao zbog par kapljica zaostale vode ali je ispalo odlično.

Tako da sam zadovoljan i jedva čekam da se skupimo za tečni pa da i to isprobam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mogo si da uzmeš bilo koji rasprskivač, ko onaj za stakla, za rerne...što se stiska rukom. A vosak, pa mora na suvo osim ovog u tečnom stanju. Ja ga čak i ne prskam po skuteru već na krpu pa ga nanesem tako, da ne za,ažem crne plastike, kofer...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

Sve sam radio na brzaka i onda sve ide uz k....,auto je bio obrisan tj suv ali uvek ispod kedera ili nekih plastika ima po malo vode,ali je sve ispalo ekstra i ovako.Prskao sam direktno na auto i nisam imao problema sa plastikama,samo ih obrišem viledom.Mislim da je jedan sprej dovoljan za jedno 4 prskanja što je dovoljno za celu godinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa po navodima proizvođača ima svojstvo minimum 6 meseci uz redovno sedmično pranje kako se to radi napolju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Već 5 dana pada kiša svaki dan.... motor mi je prljav k'o svinja. Sad gledam u nebo, OPET će padati, a ja ću prvljavim motorom za Novi Sad...

 

Ma ko će ga prati kad je ovakvo vreme....

 

;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

pored današnjih self-servis praonica sa mlazovima visokog pritiska i pojedinih programa ( pranje, pranje tvrdih necistoca, ispiranje, ioniziranje, meka voda, vosak, pranje felgi, sušenje .......) sve ovo prikazano gubi smisao jer se ne isplati ni novcano ni financijski a i komunalnim zakonom je zabranjeno zbog ocuvanja voda i sl. ucinak je isti a možda i bolji. kod kuce treba samo nasprejati plastike i to je sve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa nije baš tako. Prvo, postoji određeni rizik u periniocama zbog neadekvatne upotrebe sredstava. Pranje motora kod mene u kraju je 400 Din. Samo prskanje aktivnom penom i ispiranje je 180. Pranje auta spolja je mislim jedno 250, a komplet 450. Sa tim da nikad to pranje ne bude kao što je u svojoj režiji. Koštanje po motoru je zanemarljivo, pena recimo 3 Dinara, ajd voda, jedno 30 l i struja opet minimalno, ne verujem da je to sve višeod 10 Din, nisam se bavio tom matematikom. Jeste da perač košta al zadovoljava ovaj od 6.000Din. Naravno, pranje nije moguće na ulici već u svom nekom ambijentu, dvorište, garaža...Kod nas još uvek ne postoje ekološke norme već inače sva nečistoća ide u kanalizaciju, mislim tu i na perionice. I, postoji uživanje, bar meni, da to činim, sad i motore peremo uglavnom grupno pa se uz to i lepo družimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Uzeo hemiju za saborce motoraše, samo zato što sam obećao jer nije bilo malog pakovanja, pa pretači, izgoreše prsti danas. Uzeo i tečni vosak, probam sutra kako ispada skuter posle njega. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

Danas sam prao alu felne koju su inače jako teške za oprati pa sam koristio  veću koncentraciju pene nego obično,bilo je 1:10 pena-voda i odradjuje ekstra posao,čak se oprala i unutrašnja strana koja je bila baš prljava i puna slepljenog praha od kočenja,bez ikakvih posledica po boju ili gumu.

Znači više nema sundjera i ostalih zajebancija,samo naprskam,posle par minuta isperem i brisanje viledom.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Oprez, ne treba čekati ništa, odmah spiranje. Ukoliko se pena sasuši neće se skinuti vodom već mora ponovo da se nanese pena i odmah perač. Jako je sredstvo.

 

I, ne treba brisati ništa, ostaviti tako, moj auto i skuter bez ikakvog traga osim na pleksi viziru koji moram da obrišem magičnom. Probaj tako pa ćeš videti šta je gospodsko pranje.

 

Nisam probao vosak, pukla mi boca za rasprskivanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Iako nije sezona, mora da se pere prevoz pa da dopunim svoja iskustva. Ustalio sam količinu aktivne pene, 20 ml na 2 litra vode, pokazalo se efikasno na autu, skuteru i sad motoru. Ako negde vidim pojačanu mosnoću, trljnem sunđerom ili samo navlažim malo kocentratom.

 

Vosak sam koristio i premnogo je 50 ml na 2 litra. Dovoljno je 10 ml po litru jer sa tolikom količinom se može naprskati ceo auto a i ceo motor. Posle se sa raširenim mlazom samo ovlaš sapere vosak jer na taj način se on praktično rastvori i ostane u mikro sloju na farbi. Sad, ostane malo na pojedinim mestima beličast trag tako da valja prebrisati površinu što dodatno pojača sjaj al se koža ili krpa napuni malo voskom. Interesantno je da na staklima ne ostaje onaj razmazani trag iza brisača.

 

Čitajući auto forum naišao sam na preporuku za šampon koji sadrži i vosak u sebi, protivno tvrdnji Mafre da to nije moguće. Naneo me put ka Pančevu, preduzeće Mlazmatik, koje distribuira Kerher. Kupim pomenuti šampon, 1 l cca 700 Din, redi se sa 35-40 puta vodom. Nije izdašan ko Mafra, ne skida tako dobro masnoću, al jako lepo pere, nije agresivan na aluminijum niti agresivan. Daje za nijansu manji sjaj nego nakon voskiranja tečnim voskom, al se vidi da ostavlja nekako deblji sloj, ko da je deblja boja nakon pranja. Izuzetno je gust i ne može se samostalno sipati u prskalicu, neće da se razredi niti može da se prska pa smo koristili kompresorski rasprskivač. Danas smo našli caku, uzeli 10 litara kantu sa vodom pa onda ubacili šampon, nekako se rastvori i moglo je da se prska ručnim rasprskivačem.

 

Mislim da ću njega koristiti za pranje a Mafrinu aktivnu penu povremeno, samo kad je mnogo prljav auto i motor ili za ručno uklanjanje masnoća ko sa felni na autu, viljušci i točku od lanca...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Možda sam neznatan,ali sam mišljenja da hemijom treba tretirati vizilo max.2 puta godišnje.Samo voda pod pritiskom i silikonska špakla.

 

Imaš treći post gore sa negativnom ocenom čisto na tehničke podatke pristekle iz uputstva proizvođača, svako nek pere kako misli, ja i dan danas svaki put perem na isti način, doduše, koristim drugo sredstvo. Inače, obična voda ne može bez hemije da skine masnoću i ulepljenu prašinu i brisanje silkonskim brisačem preko ostataka nečistoća čini grebanje, a sam brisač nije neophodan i služi samo da se ubrza sušenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja