Jump to content

Moto Zajednica

NSU Pretis 175 - Sta,kako,zasto ???

Recommended Posts

  • U prolazu, 10 postova

Skinuta su oba filtera i opran je rezervoar ulja, koji je u sebi imao taloga, sad je cist kao suza. Inace, koje ulje je predvidjeno za taj motor? Negde sam procitao da je SAE 10 i SAE 20, al iskreno, mislim da mu nista nebi falilo 15-40, tako da me zanima sta Vi koristite. Zna li neko, gde i kod koga mogu da kupim stitnike za lanac? Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Motor ko motor je urađen do perfekcije, sama mašina je puna igličastih ležajeva pa motor samo ša<<puće kad radi. Ono što najčešće crkava kod njih je jedna mala kajlica u menjaču koja služi za uzupčavanje kurble, pa kad crkne - treba rasturiri celu mašinu radi zamene. Zato pažljivo sa kurblanjem. Druga stvar koja zna da propadne su biksne na polugama koje pokreću bregastu, a uzrok njihovog propadanja je nestručnost majstora koji je podešavao ventile ili ugao bregaste .

Što se istrajnosti tiče, nailazio sam na neke koji su propali sa 10 - 15.000 km i ostavljeni tako zbog kvara, a nailazio sam na druge koji su prešli po pedesetak hiljada i radili ko novi .

Sa naših puteva su nestali uglavnom zbog nestručnog održavanja, jer naš narod sve zna, pa što bi motor terao kod majstora kad može i sam da ga održava ( a zameniti klip na APN 4 i na NSU 175 je razlika ko nebo i zemlja ) .

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Na koj nacim se podesava taj ugao bregaste?

Gde se moze naci mehanicar koji se razume u njihovu popravku? Inace, moja masina lepo radi nakon zamene karika i male pesnice, al opet, voleo bi da znam nekoga ko samo njih radi. Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa podešava se lako ako imaš odgovarajući alat . A taj alat je kontrolna prizma za štelovanje bregaste na NSU 175 . Staviš prizmu na mesto predviđženo za to i onda kontrolišeš kontrolnim špijunom koliki je zazor. Kad podesiš kako treba onda sve osiguraš kontra navrtkama i gotovo.

Gde naći nekog ko se razume u popravku NSU-a 175. Pa ima nas po celoj Srbiji. I ja sam jedan od njih . E sad neko zna više - neko manje - obično tražiš nekog ko ti je najbliže mestu gde živiš. Raspitaš se malo ko vozi il je vozio takav motor, pa vidiš sa njim ko je njemu održavao . . .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Danas sam nabavio vojnu knjigu i u njoj ima svega sto se tice samog motora a i stelovanja bregaste, pomocu prizme i spiuna. U mojoj okolini, nisam vidjao NSU 175, tako da nisam ni imao koga da pitam. Inace, zivim u Golupcu. Gde se se moze nabaviti ta prizma, posto bi voleo da proverim zazor-nagib kod bregaste? I naravno, kako mogu stupiti sa Vama u kontakt, posto imam brdo pitanja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Prizmu ćeš teško nabaviti, ja je tražim već 30 godina - to su imali opvlašćeni servisi koji već davno ne postoje. A što se kontakta tiče, pa već kontaktiramo . Pitaj šta te interesuje ovde il na pp .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa nije neka tajna. Sve se svodi na osnove rada četvorotaktnog motora. Bregasta treba da bude paralelna sa radilicom. Sa leve strane je bregasta fiksirana onom polugom koja je tu samo radi distance, a desnu stranu šteluješ onim loptastim navrtkama. Treba naći komad metala debljine otprilike onoliko koliko bregasta štrči nad glavom sa leve strane + još neki špijun da bude tačno, pa isto tako naštelovati i desnu stranu, pa opet premeriti levu ( jer se bregasta sad malo mrdnula, pa opet desnu - i tako par puta dok ne doteraš na pravu meru .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Ja sam svojevremeno stelovao tako sto sam ravnao ekscentar poluge sa onim okruglim uloscima koji su na bregastoj ,skinuo onaj mali zamajac pa kratak metalni lenjir naslonio na ekscentar-polugu , ustvari na biksnu u poluzi i poravnao pomocu onih srafova koji drze bregastu na oprugama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

He, he, preturam nesto po starim dokumentima, i nadjoh jednu staru caletovu knjizicu, "uputstvo za upotrebu" NSU Supermax izdanje 1959 :zdravo:

Mislim da je red da podelim to sa vama.

 

 

maxpt.jpg

img009.pdf

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Hvala,ovo mi je trebalo,imam supermaxa,neke stvari sam znao,neke ne,za neke nisam bio siguran.....sada je sve kompletirano. :takoje: :takoje: :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova

Na koj nacin vrsis stelovanje bez te prizme? Ako nije tajna majstorskog zanata.

 

nije tajna ja sam mojim NSU pretis 175 iz 1966 presao 50000 i nikad nisam stelovao nagib bregaste prizmom vec samo skinem klackalice i ostavim nagib bregaste tamo gde se masina najlakse vrti i to je to nikada mi nije pojeo bronzane caure niti mi je upropasto bregastu a menjao sam mu karike 8 puta. i ne samo moj nsu radio sam 20tak i niko se nije zalio da lose radi ja sam u pocetku imao problem sa menjacem bilo mi je tesko da pogodim poloza biracu brzina (burence) ali sad sam se izveshtio. Nemora da mi verujete ali moj pretis je sve fabricki i maximalno moze da razvije 150 kmh provereno Policiskim radarom.nije nsu pretis bauk niti njegova cudna tehnicka resenja nsu je isto ugradio taj pogon bregaste i automobil Nsu Princ 1100 pod nazivom Nsu Dohc Ultramax

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova

150km/h, Pretisom??? Odakle si Marjane? Ako si blizu mene, voleo bih da se u to lično uverim.

 

Ja sam iz Surdulice Evo i broj telefona da mi se javite da budem kuci 063/8686-168 izbego sam jedan detalj o podesavanju NSUa na zubcaniku gde se uzubljuje pogon bregaste staviti 1 zub u ranije i motor super radi inace svaki Pretis kad radi na ler gas i kada vozac doda gas on pocne da puca a moj Pretis ne zato sto pri uzubljivanju sam ga ja ostavio za 1 zub u ranije pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 99 postova
  • Lokacija: Vojvodina

E ovo je jedna jako interesantna tema,pratim,samo hrabro nastavite.imam i ja jednog pretisa nedavno nabavljenog ali kodnjega je problem sto ima jako veliki sum kad radi.sta bi to moglo biti ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: NSU Pretis custom

Što se tiče šuma, meni su rekli iskusniji da je to karakteristično za njega i potiče od igličastih ležajeva kojih ima puno u mašini. Ako je to taj šum u pitanju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 99 postova
  • Lokacija: Vojvodina

Što se tiče šuma, meni su rekli iskusniji da je to karakteristično za njega i potiče od igličastih ležajeva kojih ima puno u mašini. Ako je to taj šum u pitanju...

pa iz samog agregata dolazi,a bas je i prebucan sto mislim da nije normalno posto sam vec sa prethodnim pretisima prosao bez ijedne sitne greske.a ti su bili da kazem ka singerica...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Probaj da lokalizujes taj sum , duzi srafciger naslonis na uvo pa na razlicite delove masine , glavu cilindar blok , naravno dok motor radi. Imao sam i ja jednu masinu od pretisa koja je bila neobicno bucna ( sama masina ne racunajuci usis i izduv ) ali je odlicno vukla.Posle sam vido da je razlog luft klipnjace i razvoda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja