Jump to content

Moto Zajednica

Albanija za početnike + zapažanja sa zadnjeg sedišta

Recommended Posts

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Iako ovog leta nisam očekivao da će mi se ukazati prilika za neku zanimljiviju vožnju, odlučio sam da iskoristim vrhunac sezone i napravim jedan krug. Naime, već par godina želim da posetim Albaniju pa sam na forumu potražio dodatne informacije i vrlo brzo isplanirao kompletnu rutu.

Osnovna ideja je bila da čitavu turu od oko 2.000 Km spakujem u najviše 4-5 dana i to na sledeći način:

Pošto podmladak skoro čitav juli provodi kod babe i strica u Nišu, prva etapa je planirana tako da se krene u popodnevnin časovima, veče provede sa porodicom i sledeći dan u celosti iskoristi za vožnju. Put nas vodi preko Vranja, Kumanova, Skoplja, Tetova, Kičeva do Ohridskog jezera. Za drugi dan je planiran ulazak u Albaniju i vožnja preko Korče i Djirokastera do obale tj. Sarande. Treći dan sam rezervisao za obilazak kompletnog albanskog primorja stim da se obavezno svrati i do Tirane. Tu noć bi proveli u Ulcinju ili Baru jer je za četvrti dan planirana najduža etapa. Ona bi trebala da ubuhvati Podgoricu i Nikšić, pa preko Durmotora do Žabljaka i onda preko Pljevalja do Prijepolja (manastir Mileševa) sve do Sjenice tj. meanda na Uvcu. Ukoliko stignemo prekasno za nastavak prema kući tu bi i prenoćili.

Što se tiče troškova, trebalo bi da nam za gorivo bude dovoljno 80-100 Eur, za noćenje 50-60 mada ćemo možda poneti kamp opremu. Sve zajedno, oko 250 Eur bi trebalo da bude dovoljno. Iako nam vize više nisu potrebne za svaki slučaj smo pripremili i nove pasoše.

 

7QlrX_mkalcg.jpg

 

Uglavnom, to je bio osnovni plan i moram priznati da u sam u nekim stvarima napravio krupne greške. Ipak, na kraju je sve ispalo mnogo bolje nego što smo očekivali a više o tome ... već za par dana ...

 

Zapažanja sa zadnjeg sedišta

 

Moja pozicija suvozača pruža malo drugačije viđenje ovog putovanja, pa imam želju da pojasnim neke detalje da bi stekli što kompletniji utisak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

1. dan 17/07/10 Polazak

 

wxjJK_bgni.jpg

 

Petak popodne, temperatura je još uvek preko 300 pa nam se na žuri sa pakovanjem. I onako do Niša ima manje od 250 Km. Ipak, oko 5 konačno krećemo! Plan je da vozimo starim putem prema Mladenovcu i nastavimo preko Topole do Markovca. Ako nas u međuvremenu ne uhvati mrak, tu ćemo se priključiti na auto put i produžiti prema Nišu. Tako je bilo, prvo malo krivina do Avale, zatim još malo do Ralje i Mladenovca da bi se konačno u daljini pojavio Oplenac. To je značilo da se približavamo Topoli i da ćemo uskoro skrenuti na levo prema Markovcu. Posle nešto manje od dva sata lagane vožnje stižemo do Lapova i pravimo prvu pauzu na OMV-u.

 

Otntj_p7160001.jpg

 

4H0eO_p7160005.jpg

 

Vigqs_p7160007.jpg

 

Kafica, javljanje da uskoro stiižemo i po prvom mraku već ulazimo u Niš. Ovoga puta ne idemo kroz centar, već vozimo pravo prema Sofiji i koristimo novu petlju za istočni deo grada. Nije mnogo kraće ali se bar ne zadržavamo na semaforima. Ko poznaje Niš, zna gde je Durlan a to je naš današnji cilj.

 

Prvo moram da pomenem okolnosti pod kojima krećemo na put. Familiji ne prijavljujemo da idemo u Albaniju, već u Makedoniju na Ohrid i to na nekoliko dana. To im se čini prihvatljivo pa mnogo i ne zanovetaju. Jedino naš stariji sin zna da nam je pravi cilj Albanija a Ohrid samo usputna stanica. Sve vreme putovanja me prati osećaj kao da sam sa 16 godina pobegla od kuće i to na more, pa još sa dečkom. Ubrzo se doznaje gde smo pošli, pa počinju besomučni pozivi i rasprave preko telefona. Ali mi smo već u Makedoniji i ne odgovaramo na pozive.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

2. dan 18/07/10 Pravo na jug

 

WjtAP_nioh.jpg

 

Iz Niša smo krenuli već oko 8h jer iako do Ohrida nema više od 400 Km želimo da stignemo što ranije. Tamo nas čekaju prijatelji koji su istog jutra krenuli iz Novog Sada. Ipak, moramo da se zadržimo još taman toliko da napravimo par fotki za ispraćaj.

 

404.jpg

 

jRkuA_p7170012.jpg

 

Ostatak autoputa do Leskovca i magistralu kroz Grdeličku klisuru brzo savlađujemo ali nas kod Vranja stiže letnja vrelina pa stajemo na pumpu da se napojimo - neko benzinom a neko vodom.

 

q7WPS_p7170017a.jpg

 

iuUcJ_p7170015.jpg

 

Prilikom putovanja ne volim da slikam, jer to mi odvlači pažnju od mnogo zanimljivih detalja koji promiču pored nas. Ovom prilikom sam opremljena debelom trakom na kojoj je zakačen foto aparat pa mi on visi oko vrata, da bi bio stalno dostupan. Drugi manji je u džepu, on radi bez podešavanja i fotke su promenljivog kvaliteta, zavisno od ko zna kojih faktora. Saša insistira da što više slikam, da bi on mogao natenane da gleda gde je sve prošao. Često se žali da je maksimalno skoncentrisan na vožnju, pa nije ni svestan kroz šta sve smo prošli. Kasnije će se ispostaviti da sam ga često bojkotovala jer su mi smetale razne svari u vožnji. Uostalom, fotke su samo mali delić onoga što smo videli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Po ovako vrelom danu nismo ni pomišljali da granicu sa Makedonijom pređemo kod Preševa. Gužva je sigurno velika, pa čak ni to što smo na motoru ne predstavlja garanciju da ćemo brzo stići na drugu stranu. Zato biramo drugu mogućnost i skrećemo levo prema manastiru Prohor Pčinjski. On se nalazi u dolini reke Pčinje a granični prelaz je udaljen svega par stotina metara.

 

LNZ8e_p7170021.jpg

 

fRkma_p7170030.jpg

 

o9Z2c_p7170022.jpg

 

fx7Jj_p7170034h.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Manastir se nalazi na izuzetno lepom mestu, pa iako smo ranije već imali prilike da ga obiđemo nismo mogli tek tako da nastavimo dalje. Zato smo odlučili da napravimo malu pauzu i u naš album dodamo još nekoliko fotki. Ako želite da saznate nešto više o istoriji i značaju ovog mesta kliknite na link http://sr.wikipedia.org/sr-el/Манастир_Прохор_Пчињски

 

Ci6TC_p7170036.jpg

 

CG9hQ_p7170038v.jpg

 

DlJrQ_p7170043t.jpg

 

VS8Nl_p7170049p.jpg

 

ZW1mH_p7170052.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Posle pola sata pauze i prijatnog odmora u hladovini, krećemo prema graničnom prelazu a tamo - razočarenje! Nismo jedini, ispred nas je jedna stara lada - i njen vozač očigledno zna da ovde nikada nema gužve. Ipak, dok se jedan carinik bavi putnicima iz lade, nama prilazi drugi i odmah nam postavlja pitanje - da li je vruće na motoru? Ja mu pomalo ironično odgovaram - samo dok stojimo - na šta se on samo nasmejao i sa našim pasošima otrčao do službenog kontejnera. Vratio se za manje od pola minuta da nam vrati dokumenta i poželi srećan put. Par kilometara dalje je makedonski prelaz na kome se zadržavano još kraće i konačno stižemo u inostranstvo.

 

QuX4l_p7170056x.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Ajde Sale...i ja sam takodje nestrpljiv ali pored Albanije koja je uvek interesantna jedva cekam da procitam deo o Zabljaku preko Durmitora. Uskoro cu morati za CG a plan mi je da se iz kanjona Pive popnem na Trsa pa preko Durmitora da sidjem na Zabljak ;) Pre dve nedelje sam to prosao kolima i jedino sto mogu reci: Fantazija :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Do naše prve stanice u Makedoniji smo stigli već posle 10-tak minuta. U pitanju je Staro Nagoričane - malo mesto na glavnom putu prema Kumanovu. Zašto nam je to bili interesantno? Pre dve godine smo tu samo projurili a da nismo imali pojma da se u neporednoj blizini nalazi prelepi manastir iz XIV veka - Sv. Đorđe.

 

Zdz8f_p7170059.jpg

 

q4xen_p7170060.jpg

 

L4IkF_p7170066.jpg

 

Podigao ga je srpski Kralj Milutin 1313 god. i u njemu se nalaze verovatno najbolje očuvane freske iz tog perioda. Čak je sačuvan i originalni ikonostas koji prikazuje Svetog Đorđa i Bogorodicu.

 

U prvom trenutku smo bili pomalo razočarani što su vrata bila zaključana ali se iznenada pojavio mladić sa pitanjem - da li želimo da pogledamo i unutrašnjost manastira? Ispostavilo se da on živi u susedstvu i čuva ključ za ovakve prilike.

 

ZDhYB_p7170064.jpg

 

mqjsu_p7170075.jpg

 

5gfql_p7170074.jpg

 

kB3Ly_p7170080.jpg

 

nUYwi_p7170083.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Nastavljamo dalje prema Kumanovu i na samom priključku na magistralu nailazimo na još jedan redak prirodni fenomen. U pitanju su bazaltne stene koje datiraju iz najranijih geoloških perioda. Sastavljene su iz 8 slojeva bazalta koje deli sunđerasta lava. Na žalost, sa puta se ne vidi baš najbolje, a nismo imali vremena da stajemo i prepešačimo do vrha. Možda neki drugi put...

 

W9yQ4_p7170087.jpg

 

DeT06_p7170093.jpg

 

Nastavljamo kroz ravnicu prema Kumanovu...

 

bI0HX_p7170090.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Ulazimo u Kumanovo ali nikako ne uspevamo da pronađemo pravac prema Skoplju. U stvari, ne bi bilo nikakvih problema da nismo hteli da izbegnemo autoput, ali se na karti jasno vidi da postoji i prečica. Na sreću, nailazimo na par na motoru koji nam se učinio poznatim pa ih sustižemo i odmah uspostavljamo kontakt. Kolega ne može da se načudi da smo potegnuli čak iz Beograda kad on ne ide dalje od svog mesta ali nas vrlo rado vodi do puta za Skoplje.

 

JbRNc_p7170096.jpg

 

RAemF_p7170097.jpg

 

Na kraju, dobijamo i savet da se nikako ne zaustavljamo u Aračinovu! Naime, to naselje se nalazi nadomak Skoplja ali je naseljeno isključivo Albancima i tu je pre nekoliko godina i izbila pobuna protiv makednoske vlasti. Možda je upravo to i bio razlog zbog koga je na brdu iznad grada podignut ogroman krst, jer se on nalazi tačno u pravcu koji vodi ka Aračinovu. Doduše, ni druga strana nije ostala ravnodušna pa se ovde nalazi novoizgrađena džamija koja po svojim dimenzijama prevazilazi i one u Istanbulu.

 

I7sRK_p7170100.jpg

 

oVoIv_p7170106.jpg

 

kmK2W_p7170108.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Kroz Skoplje prolazimo najkraćim putem koji vodi ka Vodnu. Jednostavno nismo želeli da se na preko 300 kuvamo na svakom semaforu a i cilj nam bio je da slikamo panoramu i obiđemo još jedan značajan srednjovekovni manastir. Plan je na papiru bio dobar, ali je na kraju ispalo malo drugačije. Naime, do vidikovca tj. vrha na kome se nalazi već pomenuti krst se može samo pešice jer je žičara još u izgradnji a čuveni manastir Sv. Pantelejmona je maltene pretvoren u kafanu. Sa puta se vide samo terase sa suncobranima pa sam skoro promašio parkiralište ispred manastira. Čak nismo videli ni čuvenu fresku Oplakivanje Hrista jer su nam na ulazu tražili po 80 denara. Možda je i vrućina učinila svoje ali ja sam samo želeo da što pre stignemo na sledeće odredište - kanjon Matka koji se nalazi na oko 20 Km od grada.

 

BRgjg_p7170117.jpg

 

njqMw_p7170120.jpg

 

Aeohi_p7170122.jpg

 

vF9gM_p7170123.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Matka je omiljeno izletište Skopljanaca. Kako i ne bi, kada je Treska tako bistra i sveža - jedva sam odoleo da se ne pridružim deci koja su se bezbrižno brčkala. Iznad reke se diže veličanstvena klisura i čitav ambijent je kao stvoren za letnji odmor. I nama je prijao kasni ručak, ali nije bilo previše vremena za razgledanje - Ohrid je još daleko a mi smo već u priličnom zaostatku.

 

iNbf9_p7170129.jpg

 

tns1s_p7170132.jpg

 

tsfoP_p7170133e.jpg

 

h42M9_p7170131.jpg

 

K2vt4_p7170126.jpg

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Zbog stiske sa vremenom, prvobitni plan da se do Gostivara stigne lokalnim putevima gubi svaki smisao, pa izlazimo na autoput prema Tetovu. Posle 3-4 naplatne rampe i 100 denara manje u džepu stižemo do Kičeva i odmah nastavljamo prema prevoju koji se naziva Straža. Na visini od preko 1000 mnv pa je mnogo prijatnije nego na autoputu. Kratka pauza za benzin i kafu pa juriš dalje prema Ohridu.

 

l8zbm_p7170149n.jpg

 

20dxH_p7170145.jpg

 

MC5rv_p7170140.jpg

 

1DGsO_p7170157.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

U Ohrid stižemo u sumrak. Bio je dovoljan samo jedan poziv da nas naš domaćin Neim sačeka i pokaže put ka svom lokalu. Tamo nas nestrpljivo čekaju Quasaar i Federfufna koji su bez obzira na mnogo duži put stigli znatno pre nas. Smeštaj, tuširanje i presvlačenje na brzinu i pravo u grad. Nama ovo nije bio prvi put da smo u Ohridu ali našim prijateljima jeste pa ih provodimo kroz najznačajnija mesta. Samulovu tvrđavu, rimski amfiteatar, crkvu Sv. Sofije i centar grada. Pošto smo svi već prilično umorni, odustajemo od dalje šetnje i ostatak večeri provodimo uz piće i priču o putu koji nam predstoji. Oni sutra idu za Grčku a mi za Albaniju....

 

iXpRh_p7170169.jpg

 

cGy6y_p7170170y.jpg

 

20czn_p7170173.jpg

 

R5HIN_p7170174.jpg

 

wbMq5_p7170175.jpg

 

K3auY_p7170182.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

3. dan 18/07/10 Ohrid - Saranda (Ksamil)

 

Konačno smo spremni za nove horizonte! Dan kao poručen za avanturu, konjići spremni a mi nestrpljivi. Ipak, pre polaska svraćamo u obližnji market i popunjavamo zalihe: voda, sokovi, keks i još po nešto - za svaki slučaj! Ipak idemo u nepoznato!

 

6btHd_ohks.jpg

 

404.jpg

 

Esg99_p7180188.jpg

 

r5QII_p7180191.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

U drušvu je svakako mnogo lepše, pa zajedno krećemo prema Sv. Naumu. Put vodi pored samog jezera a ono je tog jutra bilo vrlo mirno mada prekrivenio slojem retke izmaglice. Uz obaliu se nižu mnogobojne plaže, ali ovoga puta nema ništa od kupanja - imamo mnogo ambicioznije planove!

 

gLvGW_p7180192.jpg

 

lm8Kt_p7180201.jpg

 

jfD1H_p7180203.jpg

 

Na sledećoj fotki nije nikakvo turističko naselje već muzej. Uostalom, zar nije logično da se istorija jezera i ljudi koji uz njega žive prikaže na malo drugačiji način?

 

Apdhi_p7180216.jpg

 

4f2we_p7180218.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Sv. Naum je poseban dragulj Ohrida. Jedino mi se nije dopalo što do njega možete doći samo pešice i do kroz čitav vašar tezgi sa suvenirima i drugim uglavnom nepotrebnim stvarima. Plaže su na tom delu relativno lepo uređene ali je za kupanje pomalo nezgodno to što se desetak metara od obale javlja struja ledeno hladne vode. To je u stvari reka koja protiče kroz celo jezero a njen tok se može videti i golim okom. Sa druge strane su izvori i veoma bujna vegetacija. Uostalom...

 

fLRkk_p7180226.jpg

 

0KGHr_p7180228.jpg

 

YdH38_p7180232.jpg

 

VGEQi_p7180233.jpg

 

EbAFT_p7180237.jpg

 

yvwy9_p7180239.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Balkan Hard Enduro, 600 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sherco SER 300 Factory, Beta 300RR, Husqvarna Te300i

Bravo Vesna i Sasa!Prolazimo slicnom marsutom kroz Albaniju uskoro,pa me interesuje svaki detalj  ;D ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Do Albanije se može i preko Sv. Nauma, ali smo odličili da pre toga bacimo pogled i na Prespansko jezero. Ono se nalazi sa druge strane planine Galičica, koja je inače poglašena za nacionalni park zbog velikog broja biljnih vrta koje se samo tu mogu pronaći. Ne znam da li se to odnosi i na životinje ali Federfufna je spasila jednu šumsku kornjaču koju bi sigurno neko zgazio jer je bila na sred puta.

 

WRdfm_p7180243.jpg

 

5HCUt_p7180246.jpg

 

Put vijuga pa se Ohrid vidi kao na dlanu. Na žalost, pored vidikovca smo samo protutnjali jer smo očekivali da postoji mesto sa koga se vide oba jezera. Tu smo bili u pravu, ali je problem u tome što se do njega može doći samo pešice ili na dobrom kros motoru.

 

oNWWE_p7180252.jpg

 

PpcHD_p7180251.jpg

 

UUhdA_p7180255.jpg

 

Tb4uF_p7180257.jpg

 

ifpFh_p7180259.jpg

 

O4PQy_p7180253.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Posle Galičice put vodi samo nizbrdo, sve do raskrsice na kojoj se rastajemo od naših saputnika i sami krećemo na onaj deo puta koji smo sa nestrpljenjem očekivali.

 

ZUy58_p7180265.jpg

 

GV5Em_p7180266.jpg

 

gyoOK_putokaz.jpg

Photo by Quasaar

 

Možda bi posle malo dužeg uvoda ovo trebalo da bude pravi početak putopisa...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Od ove raskrsnice do graničnog prelaza ima svega nekoliko kilometara. Čim smo prošli poslednje naselje sa makedonske strane - Stenje, stigli smo do rampe i pružili dokumenta. Procedura je sa ove strane bila krajnje jednostavna, a ja sam se pitao da li će tako biti i sa albanske? Za divno čudo, iako je u pitanju mali prelaz, nismo bili sami već su ispred nas bila dva automobila tako okićena da je bilo očigledno da idu na neku svadbu. Zanimljivo je što su u njima bili samo muškarci, a uskoro se pojavio i kombi pa su napravili malu kolonu. Mi smo stali sa strane i pričekali da dođemo na red. Albanski prelaz je očigledno još u izgradnji, jer su nadstrešnica i prateći objekti bili potpuno novi ali je put bio bez asfalta. Konačno je i na nas došao red, pa sam predao dokumenta i pokušao da pratim proceduru. Carinik je na brzinu pogledao naše pasoše i okrenuo se prema drugoj osobi koja je iza njega ležala na nekoj vrsti kauča. Očigledno je to bio šef, jer sam čuo nešto poput - Serbia, visa? Na to je glavni dasa odgovorio sa jo - što znači ne, pa smo za tili čas dobili pečate i pravo da nastavimo dalje. Na žalost, prva fotka koju sam napravio je na oko 200 m od prelaza pa se na njoj vidi samo neasfaltirani put ali se ubrzo pojavila potpuno nova i moderna saobraćajnica.

 

fEAwv_p7180269.jpg

 

Čim smo krenuli dalje, osetio sam neko čudno krckanje pod točkovima. Stanem i pogledam na dole, a na putu reka skakavaca koji idu na sve strane! Ne znam koliko se to vidi na fotkama, ali ove tamne tačke su skakavci i to primerci od po nekoliko cm.

 

h1rBn_p7180271.jpg

 

5tEnG_p7180274x.jpg

 

Moji komentari su vezani isključivo za Albaniju, jer je to moj dominantni utisak sa puta. Prelazimo Makedonsko-Albansku granicu na prelazu koji je na nekim kartama ucrtan, a na nekim ne. Sa novim pasošima prolazimo mnogo elegantnije nego igde ranije. Tu pominjemo ministra u pozitivnom smislu, kako nam je uradio pravu stvar. Granični prelaz je u makadamu, ali to je normalno, jer pored njega postoji i nekoliko većih oko Ohridskog i Prespanskog jezera. Ali na 100-tinak metara od granične kućice, počinje nov put i asfalt preko koga ide najezda skakavaca. Skakavci pod gumama pucaju kao krupne bubašvabe. Ne treba mnogo opisivati kakav me osećaj obuzima.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja