Jump to content

Moto Zajednica

BMW F800 GS

Recommended Posts

  • Integrisan, 8120 postova

Pozdrav,

 

iako postoji jedna slicna tema u "Vozili smo" - otvoram pricu i ovde, buduci da je navedena tema dosta restriktivno postavljena (samo za iskustva onih koji su vozili ovaj motor, ali bez prilike za pitanja), pa da je ne off-ujem tamo, pitam ovde.

 

Elem, sve osnovne stvari o ovom motoru (BMW F800 GS) vec znam. Ipak, ako ste ga vozili ili ga vozite, zanima me i sledece:

 

1. Koliko sam video - ovaj model ima rezervoar od (svega) 16l. Da li je to sa rezervom? Sta bi ste rekli - kolika je realna autonomija na lokalnim putevima, a kolika na auto-putu (300km, manje?)?

 

2. Obrtni moment je maksimalan (odlicnih 83Nm) vec na 5750rpm, ali je i vec od oko 4000rpm prakticno konstantan. Ovo bi trebalo da znaci da je motor veoma temperamerntan u skoro svim rezimima voznje. Da li sam u pravu? Snaga nije prevelika (oko 85hp).

 

3. Koja je ugodna putna brzina na auto-putu (160km/h, vise?)

 

4. Kako bi ocenili udobnost sedista u odnosu na npr. veliki R1200GS ili npr. u odnosu na V-Strom (motor koji sada vozim)?

 

5. Da li u BG ima negde da se renta ovaj motor? Motor sam probao kratko, ali to je nedovoljno da se dobije odgovor na gornja pitanja, pa bih rado rentao na jedan vikend ;)...

 

Sta mislite?

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

ja pre par dana probao f800r  :)

a u ponedeljak uzimam da vozim f800gs  ;)

mada mislim da je bolje da ti odgovore vlasnici

a ima ih ovde

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

F 800 u odnosu na tvoj strom je nebo i zemlja u korist BMW-a

 

Motor je brutalno živahan lako se vozi, kočnice odlične.

 

Moje putne brzine na auto putu su 150-180/h

 

Izuzetno univerzalan motor sa visokom max brzinom ( ja sam ga po satu terao 220)

 

Potrošnja od 4,5 do 7,5 litara sve zavisi od režima vožnje, autonomija na regionalnim putevima je preko 300 km.

 

Ono što zameram je zaštita od vetra pa je neophodno stviti veći vizir.

 

Uporedio sam kawu z750 za koju sam očekivao više. BMW je mnogo brutalniji i ima dve klase bolje kočnice.

 

Što se sedišta tiče r 1200 gs je tu kralj, dok na f 800 GS je dosta neudobniji. Nisam imao prilike da teram stroma da bih ti mogao reći razliku.

 

Ako imaš neku dobru kombinaciju uzimaj.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♥Amor Vincit Omnia♥, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd/Kina
  • Motocikl: Fazer 600

Ja sam ubila 10 000km s ovim bajkom. Da imam te pare ne bih trepnula odmah bi ga kupila, pa sve i da je roze na tufne !  ;D

 

1. potroshnja mu je mala, ako normalno vozish mozesh mnoooogo km da predjesh, ako peglash auto put full smanjuje ti se i moguca predjena kilometraza...

 

2. Ako 85 konja za enduro nije mnogo onda stvarno... Naravno da je mnogo :) Prgav je, temperamentan, ako malo jache krenesh ide na tochak bez problema, vuche iz svih obrtaja iz svih brzina...zver jedna divnaaaa  :)

 

3. Meni je svaka brzina na auto putu ugodna  ;D  Meni vetar ne smeta, al poshto znam da 99% ljudi smeta... onda je odgovor na tovje pitanje 150-160km/h - mada i tu bi se masa njih zalila da ih shiba vetar previshe...

Ja sam ga takodje vozila max speed  ;D

 

4. Sedishte je svakako manje udobno od onog na GS/Adv... Ali nemam pojma ja sam se nekako navikla posle par duzih voznji i meni nije pravilo problem vishe, chak shtavishe ceo taj polozaj sedenja mi je odgovarao...

(Inache imash da kupish nize, mekshe itd sedishte)

 

5. Nema nigde da se renta ovaj motor. Zakasnio si jedno godinu dana za tako neshto. Jedino da navatash nekog ko ga ima pa da pitash za krug...

 

 

 

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Koliko sam video, citao i cuo o ovom motoru, jedina mu je mana sto, posle najvise godinu dana, trazi da uzmes GS 1200. Kao da su ga nemci napravili da bi bolje prodavali velikog GS-a  :D :D !

Tako da druze Severian, ako nisi spreman da sledece sezone dodas za 1200, ne uzimaj 800  ;) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Posto sam nakon otvorene teme, jos u petak uspeo da uhvatim jedan f800 na probu, evo da odgovorim i sam sebi (i da se ogradim - radi se o licnom utisku, ne mora da znaci da je ovo univerzalna istina!):

 

1. Mojim stilom voznje, po board racunaru trosio sam u proseku 5.1l (nisam izlazio na auto-put). Ovo znaci da na regionalnim putevima moze bez problema da izvuce oko 300-330km autonomiju, sto je manje-vise kako i sada sipam gorivo, ali znacajna razlika: BEZ margine sigurnosti od oko 70-ak km koliko sada imam (21l rezervoar na Stromu, mojim stilom voznje trosim nesto malo manje od 5l/100km).

 

2. Jako je zivahan motor. To mi se MNOGO svidja! Reaguje na gas odlicno! Kocnice - ja licno nisam imao prilike da vidim bolje. Brutalno dobre. U odnosu na Stroma - ukopavaju. Ipak, iako je verovatno 85hp super za enduro, nije preterano velika razlika u reakicji i potezanju u odnosu na Stroma iznad 6k obrtaja. Definitivno sam nekako ocekivao vise  (znam, sada ce lavina da se sruci ;))...

 

3. Ovo nisam imao prilike da probam (nisam isao na auto-put).

 

4. Sediste je uze i mnogo tvrdje nego na Stromu. Probao sam samo spustenu varijantu (850mm) i ono je verovatno cak udobnije od standardnog (ima onaj pregib, kao malu potporu ledja). Dodatno - posto sam vozio malo temperamentnije, vec posle 15-ak min je poceo dosta da greje oko kolena. Sve ukupno: znacajno neudobniji od Stroma (veliki GS nisam duze vozio, pa ne mogu da kazem). Ali nikako ne i neudoban!

 

Ostalo, prijatno:

Za mene naviknutog na tele - jako, jako lak motor. Kao Transalp. Veliki zicani prednji tocak (21"), duzi hod viljuske nego imam sada - suvereno prelazi rupe na zemljanom sremskom putu ;) gde je proban. Super stvar - rezervoar ispod sedista => nizak centar mase, sto uz manju tezinu stvarno daje sjajan osecaj nekome ko je navikao da se rve sa motorom van asfalta ;)

 

Ostalo neprijatno:

U krivini, pri velikoj brzini, Strom ima nekako bolje upravljanje. Gde ga namestis - tu stoji. Ovde sam primetio kao male vibracije (pomeraje) prednjeg tocka, sto mi je neprijatno. Moguce da samo zahteva navikavanje, ili je do gume... Ko zna. Ipak sam probao samo jedno popodne...

 

Moj zakljucak:

Naravno, ja nisam mogao da pobegnem od hvatanja paralela sa Stromom. Uostalom, tema je i posledica ideje da zamenim tekuci motor sa f800gs. Za moj stil voznje i ono kako koristim motor (duge dnevne ture, ponekad off, ali vise kao nacin da se ne vracam i da uvek prodjem, nego sto je sam sebi cilj), f800gs je vise motor UZ stroma, nego mortor UMESTO stroma.

 

Tako da je, u mom slucaju, jasminko izgleda u pravu... ;). Vise mi izgleda lezi veliki GS (adv). Al' tu registracija kolje, jbg...

 

PS: Ponuda koju imam za f800gs (nov motor, ali model 2009 sto mi je ok, jer ove nove boje i ovako ne volim) je korektna, ali nista spektakularna (svu bogatu dodatnu opremu dobijam za dz), pa ona sama po sebi ne moze biti razlog kupovine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: BMW F800GS

ja ga tek vozim 3000km, i nisam preterano zahtevan vozac (za sada)

 

na auto putu pri 160km, sa visokim vizirom i koferom pozadi, potrosnja je ispod 6L, cini mi se 5.6-5.8L.

na voznji koju si ti za vikend vodio (mackov kamen, soko grad), potrosnja je bila 4.6L

 

ja jos uvek nisam navikao na njega, pa mi je malko sediste tvrdo (standardno sediste), na F650GS dakar mi je bilo udobnije.

postoji podesavanje tvrdoce koje jos uvek testiram kako bih nasao najoptimalniju varijantu.

jedina mana: po gradu oslobadja predivnu kolicinu toplote tako da ti je na nogama veoma toplo, vise ti treba zastita od tolpote nego od vetra.

 

kocnice, su odlicne, u odnosu na F650 Dakar daleko bolje (mogu da uporedim sa Dakarom, jer sam taj vozio prethodno)

 

kasnije ce bit jos komentara, dok se malo upoznamo, za sada toliko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Motocikl: BMW Dakar 650GS

ne zaboravi, autonomiju mozes znacajno da "napucas" povecanjem rezervoara do 36 litara.

stroma nisam nikad vozio, tako da nisam u situaciji da pravim poredjenna.

meni strom spreda lici na skuter iz shangaja. naravno, ovo je bilo sasvim subjektivno.

po tvom opisu, rekao bih da ti taj f nude u fadulovicu za neku cenu od 10 200 eur.

mozda to nije losa kupovina. na tu cifru bi ti dobro dosao jos samo centralni stender i eventualno visi vizir.

licno mislim da je mnogo upotrebljiviji od velikog gs-a.

osim ako ne planiras oko sveta.

pozdrav i srecno ako uleces u aranzman.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

...off: Petre, smeška ti se čašćavanje za novi motor... ;D

 

Imao sam samo jednom priliku da obrnem krug (20-tak km) sa fosamsto i baš mi se svidelo motorče. Jako poteže, koči kao blesav, veliki točkovi, neudobno sedište i krut u odnosu na TA k'o klupica. Odličan i vrlo kvalitetan motor, skidam kapu! :D

 

Iskreno, tačno znam šta tebi treba (70% putni - 30% blaži off motor), da možeš autoputem da držiš 160+ bez zamaranja i tebe i mašine, da nije mnogo težak i da ima veliki rezervoar i da je udoban i za tebe i za saputnicu....mislim da fosamsto nije taj motor koji tražiš :D Neka hiljadarka je to što ti treba (Varadero, Strom...) a kad je nađeš kaži, ja isto takođe razmišljam o nečemu sličnom :D (samo razmišljam!)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: BMW F800GS

posto sam skoro uzeo ovaj f800gs, dobrano sma se raspitao oko cena.

10.600 je osnovna varijanta koju nemozes da kupis, nego 11.600, s tim da dobijes ledaljke, grejace rucica, stender(nisam siguran) i bord kompijuter.

na to treb ada dodas oko 30000din registracija. moguce da sada daju popust ili slicno ...

takodje pogledajte i u delti prekoputa ade (mada mislim da su cene iste).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

osim ako ne planiras oko sveta.

 

Ne planiram (za sad ;)).

 

Arakis je manje-vise dobro ocenio kakav mi motor treba (mada, veliki Strom se vise ne proizvodi, a od Varadera, inace hvale vrednog motora, mi nekako ne zaigra srce ;)). Logicno, kada me dobro poznaje...

 

U mom slucaju, zakljucak je da F800GS nije zamena za ovo sto sada vozim - vise je komplement. Naravno, radi se o krajnje subjetivnom zakljucku i subjektivnoj situaciji (udobnost je bitna).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♥Amor Vincit Omnia♥, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd/Kina
  • Motocikl: Fazer 600

Strom i F800 ne mogu da se porede nikako.

 

Ne znam kako si ti to vozio taj F800 shto si probao... ali on je u svakom pogledu bolji od Stroma. Poteze bolje iz svih obrtaja od Stroma, u krivinama lezi bolje od Stroma...

 

Sad cesh mozda da se uvredish ali ja Strom-a zovem Trom !!!  ;D

 

Ja bih rekla da nisi ti to probao kako treba, i da ti treba josh jedna voznja...

 

A mozda i greshim, mozda samo tvoj stil voznje ne moze da pokaze sve shto F800 nudi i shto on jeste...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Strom i F800 ne mogu da se porede nikako.

 

Ne znam kako si ti to vozio taj F800 shto si probao... ali on je u svakom pogledu bolji od Stroma. Poteze bolje iz svih obrtaja od Stroma, u krivinama lezi bolje od Stroma...

 

Sad cesh mozda da se uvredish ali ja Strom-a zovem Trom !!!  ;D

 

Ja bih rekla da nisi ti to probao kako treba, i da ti treba josh jedna voznja...

 

A mozda i greshim, mozda samo tvoj stil voznje ne moze da pokaze sve shto F800 nudi i shto on jeste...

 

 

 

Ma pusti penzionera-teoretičara....... :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ova tema me fantasticno zanima...Dosta razmisljam o ovom motoru, kao buducem, kad prodam Stroma...jednog dana. ;D

U principu, Strom zadovoljava vecinu mojih prohteva, ali ne sve...U principu koji to motor zadovoljava? Kod Stroma mi nedostaje to sto je neupotrebljiv za neku voznju/putovanje makadamom...mada sam ja to radio, ali to nije okruzenje koje mu godi, narocito sa gumama orijentisanim asfaltno. U svemu ostalom, ne mislim da ima nesto sto ne moze da ponudi F 800 GS.

 

Kod F 800 GS me privlaci predni tocak od 21`, zicani tockovi i mala tezina, a sve to upakovano sa solidnim agregatom i kocnicama. Ove karakteristike trenutno na trzistu nudi jos jedino KTM ADV 950/990, ali uz malo vecu tezinu i jaci agregat, sto ne mora nista da znaci. Udobnost bi trebala biti slicna na oba motora.

Ovako gledano, F 800 GS deluje kao idealan izbor.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Doktore ja mislim da si ti zreo za veliki ADV  ;)

 

Al jbg cena registracije mi je nepoljmljiva, oću da kažem previše je 60.000,00 dinara za godinu dana ili 10.000,00 din mesečno (koliko traje sezona) skoro pa kirija za gajbu da privodiš "trebe"  :D.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

 

Ma pusti penzionera-teoretičara....... :D :D :D

 

?

 

'Ajde za penzioner - ali sto se teoreticara tice, u pivo da vozim bar duplo vise od tebe... ;)

 

Bez ljutnje (al' kad si vec poceo prozivanje) ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

 

Ma pusti penzionera-teoretičara....... :D :D :D

 

?

 

'Ajde za penzioner - ali sto se teoreticara tice, u pivo da vozim bar duplo vise od tebe... ;)

 

Bez ljutnje (al' kad si vec poceo prozivanje) ;)

 

 

Ma ko se ljuti  ? Vide li ti smajlije ?

 

Moje kilometraže na godišnem nivou su oko 10.000 km, nije puno može više al nemam vremena zbog posla.

 

Shvatam da ti nije vredno dati puno para za tebi malu razliku izmedju stroma i F800 GS-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

 

Ja bih rekla da nisi ti to probao kako treba, i da ti treba josh jedna voznja...

 

 

Vidi - verovatno si u pravu. Probao sam jedno popodne i to tudj motor (znaci, morao sam da imam respekta prema tome). Iskustva sa Stroma su za nekih (veoma, veoma raznovrsnih) 25k km, za nesto oko 14 meseci. Ipak je to mnogo objektivniji utisak.

 

Uostalom, i rekoh da se radi o licnom utisku. A on uvek zavisi i od stila voznje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Iskreno, tačno znam šta tebi treba (70% putni - 30% blaži off motor), da možeš autoputem da držiš 160+ bez zamaranja i tebe i mašine, da nije mnogo težak i da ima veliki rezervoar i da je udoban i za tebe i za saputnicu....mislim da fosamsto nije taj motor koji tražiš :D Neka hiljadarka je to što ti treba (Varadero, Strom...) a kad je nađeš kaži, ja isto takođe razmišljam o nečemu sličnom :D (samo razmišljam!)

 

<---

 

 

;D    ;D    ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Iskreno, tačno znam šta tebi treba (70% putni - 30% blaži off motor), da možeš autoputem da držiš 160+ bez zamaranja i tebe i mašine, da nije mnogo težak i da ima veliki rezervoar i da je udoban i za tebe i za saputnicu....mislim da fosamsto nije taj motor koji tražiš :D Neka hiljadarka je to što ti treba (Varadero, Strom...) a kad je nađeš kaži, ja isto takođe razmišljam o nečemu sličnom :D (samo razmišljam!)

 

<---

 

 

;D    ;D    ;D

 

;D    ;D    ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: BMW F800GS

evo novih isustava i tehnickih detalja:

- registracija je nesto ispod 30000din

- nakon 12500km (kupio sam ga sa 9000km) lamela crkla, posto je u garanciji, naravno servis se radi u radulovicu, kako se garancija ne bi izgubila.

bio kod njih na redovnom servisu na 10000km (tacnije 9500km). i rekli da je sve potpuno u redu i da samo teram i vozim.

inace lamela nespada pod garanciju, tako da za zamena iste izlazi 34000din, jer oni menjaju ceo set bez obzira sta je crklo unutra. naravno cekamo da poruce lamelu jer istu nemaju (7 dana rekose).

detaljnu specifikaciju racuna, tj. koliko delovi, a koliko ruke bice kasnije dodate dok servis radulovic izda racun.

- servis u radulovicu: zamena ulja i filtera i pregled opsteg stanja motora (kocnice, ...) = 6500din

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova

Ja sam ubila 10 000km s ovim bajkom. Da imam te pare ne bih trepnula odmah bi ga kupila, pa sve i da je roze na tufne !  ;D

 

1. potroshnja mu je mala, ako normalno vozish mozesh mnoooogo km da predjesh, ako peglash auto put full smanjuje ti se i moguca predjena kilometraza...

 

2. Ako 85 konja za enduro nije mnogo onda stvarno... Naravno da je mnogo :) Prgav je, temperamentan, ako malo jache krenesh ide na tochak bez problema, vuche iz svih obrtaja iz svih brzina...zver jedna divnaaaa  :)

 

3. Meni je svaka brzina na auto putu ugodna  ;D  Meni vetar ne smeta, al poshto znam da 99% ljudi smeta... onda je odgovor na tovje pitanje 150-160km/h - mada i tu bi se masa njih zalila da ih shiba vetar previshe...

Ja sam ga takodje vozila max speed  ;D

 

4. Sedishte je svakako manje udobno od onog na GS/Adv... Ali nemam pojma ja sam se nekako navikla posle par duzih voznji i meni nije pravilo problem vishe, chak shtavishe ceo taj polozaj sedenja mi je odgovarao...

(Inache imash da kupish nize, mekshe itd sedishte)

 

5. Nema nigde da se renta ovaj motor. Zakasnio si jedno godinu dana za tako neshto. Jedino da navatash nekog ko ga ima pa da pitash za krug...

 

 

 

 

ovo je bilo uzivanje citati, tacku po tacku...100% opisuje i moje iskustvo s ovim motorom, samo sto ja nisam isao preko 180, jer nisam bas aerodinamican :)

 

samo bih jos posebno pohvalio kocnice, 3 puta su mi bukvalno spasile zivot.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja