Jump to content

Moto Zajednica

Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ - MK-GR-AL-Leto 2010

Recommended Posts

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Za par minuta ubacujemo u kofere preostale sitnice, Joseph dolazi u nasu sobu da popijemo kafu, proveravamo da li smo sve pokupili, placamo smestaj, pozdravljamo se sa gazdaricom, kojima smo se izgleda svideli, posto se nekako bas fino pozdravila sa nama i pratila nas mahanjem sve dok nismo zamakli iza coska. Naravno imamo vizitku, kontakt za neki sledeci put. A onda magistrala... ostavljamo ovaj magican gradic iza nas, a zatim i zaliv i uvalice i idemo prema Igumenitsi. Stajemo par puta na kratko da slikamo i palimo dalje. U igumenitsu ipak ne ulazimo... pratimo znak za Ioannina.

 

post-186-128790892234_thumb.jpg

post-186-12879089224033_thumb.jpg

post-186-12879089253138_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Vozimo se novom magistralom, koja je veca, sira, bolja i sa duplo vise traka nego nas autoput. Obisno ovakvi putevi prolaze kroz nezanimljive i dosadne predela, ali ovo je sasvim drugacije. Put prelepo krivuda kroz prelepe predele. Sa jednom pauzom za cigaretu stizemo do Ioannine i nastavljamo do mesta Kalpaki gde koristimo priliku da se malo osvezimo i na part minuta sednemo u hladovinu. Ja dosipam ulje u scottoiler i idemo dalje.

post-186-12879089253842_thumb.jpg

post-186-12879089254562_thumb.jpg

post-186-12879089254973_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Posle 15-ak kilometara stajemo u jednom selu i trosimo preostale metalne eure. Kupujemo sest girosa i par limenki ledenog caja, da nam se nadje u toku dana ukoliko bude potrebno. A onda pratimo znak koji pokazuje levo... Kakavia... Pravac Albanija!!!

 

Na granici sve najnormalnije... pecat vozi dalje... na Albanskoj strani simpatican oficir uzima pasose i uzbudjeno izgovara:"Jugoslavija!!!" Zeli nam srecan put i boravak i salje nas dalje. Stajemo posle samo kilometar na pumpi da udahnemo taj albanski vazduh.

 

Sreca sreca radost

post-186-12879089256748_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Sad malo da usporimo. Proveli smo 12 dana u grckoj... pa neki nasi zakljucci i zapazanja.

 

Meni je ovo bilo prvi put da sam bio u Grckoj. Sa druge strane, Sandra od malih nogu letuje u grckoj pa imamo uvid iz razlicitih uglova i razlicita gledista... Prvo finansijska strana... Da li je skupo? Nije jeftino, ali definitivno ne bih rekao da je skupo. Sto se ide juznije to je skuplje, ali se to najvise odnosi na smestaj. Uglavnom, ukoliko nemamo potrebu za nekim previse finim i luksuznim smestajem onda se moze proci sasvim pristojno. Ako smo tu i tamo spremni da odemo u kamp i ustedimo na smestaju za jedan dan 15-20 eura onda se mozemo jedan drugi dan bas opustiti i ne razmisljati o troskovima.

 

Sto se tice hrane... restorani nisu skupi nigde ukoliko se ne jede nesto previse egzoticno. Uglavnom smo placali za nas dvoje, za 2 glavna jela, salatu, pomfrit, sok i pivo, od 14-17 eura, sto, morate priznati da nije mnogo. Uvek smo jeli u najlepsim delovima grada gde je najveca koncentracija turista. Giros... uglavnom je oko 2 eura. Ima i malo jeftinije i malo skuplje. Medjutim nigde ga ne prave stedljivo i kad pomislim na pljeskavicu u lepinji od juce za 150-200din u NS onda mi cena girosa cak deluje sasvim normalno. Ono sto je u rastoranima i kaficima skupo to je pice... za pivo uzimaju od 2.5 - 3 eura, za cedjenu narandzu oko 4 eura. Najskuplje je i treba izbegavati kafe i slicne napitke. Obican espresso je 2.5 eura, a za nes kafu su spremni da uzmi i 4.5 eura.

 

A sta da kazem o Grckoj? Hmmm, pa ono sto mi se motalo po glavi dve nedelje... Zemlja puna kontrasta, zemlja koja bi mogla da sa svojim obalama , morem i ostrvima bude najekskluzivnija i najskuplja destinacija, ali zbog svoje lezernosti i mentaliteta to na srecu nije i uspeli su da zadrze svoj identitet. Zemlja koju cete u najboljem svetlu videti ako odete juznije... Zemlja Sunca, mora, vreline, zemlja losih mapa i autokarata, zemlja u kojoj se policijska patrola sastoji od 2 motora i cetri policajca, zemlja prebogata istorijom, zemlja u kojoj nikada nece nauciti da izgovore neka slova, zemlja u kojoj se mozete izgubiti a da ne pozalite sto ste se izgubili,... Sve u svemu zelim da se vratim i jos malo istrazim, ima mesta koja nisam obisao i mesta koja dodajem tom spisku. Znam da cu se jos vracati!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Ok idemo dalje u nepoznato. Kako je neko vec ranije rekao kroz zemlju u kojoj pre podne jedu malu decu, popodne bajkere, a kad padne noc onda sve sto mrda... Idemo u nepoznato... crna tacka... Kroz ceo zivot i skolovanje nismo nista ucili, citali saznavali o Albaniji. Ne znamo nista o njima, njihovoj istoriji, religiji, nista... Znamo ono malo sto su pisali nasi poznanici u svojim putopisima i to je ono sto je i nas podstaklo da posetimo ovu, za mnoge, TABU destinaciju.

 

MI smo ovamo krenuli bez ikakvih predrasuda, ne plasimo se da ce nas neko napasti, vredjati,... Znamo da ima lepih mesta, pogotovo u juznom delu iz raznih putopisa. Moze se stosta naci i na internetu... sturo, ali ima. Pa eto, nasa baza znanja o Albaniji ima i taj podatak da je 95% gradjana ateista, a od onih 5% manjina Islamske veroispovesti, a ostatak pola katolika, pola pravoslavaca. Znamo da primaju eure a da za kusur mozemo birati EUR ili LEK. Znamo i da imaju odlicnih offroad deonica, ali ovoga puta necemo tuda.

 

Pa tako udaljavamo se od granice i naravno, prvo sto vidimo su prelepi predeli i mnostvo bunkera. Cini nam se da su bunkeri postavljani po principu, gde god zgodno mesto vidis a ti bunker posadi.

post-186-12879089260032_thumb.jpg

post-186-12879089260483_thumb.jpg

post-186-12879089261036_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Pratimo putokaze za Sarandu i ubrzo se nalazimo na uzanom krivudavom putu koji nas vodu uzbrdo. Prelepe serpentine koje nazalost necemo moci voziti onako kako bismo voleli. Napravio sam gresku kada nisam promenuo zadnju gumu i sada vec osecam vibracije i lelujanje. Guma se istroslila i pocela da se deformise a to sto smo optereceni dodatno pojacava osecaj nelagodnosti.

post-186-12879089261487_thumb.jpg

post-186-12879089261954_thumb.jpg

post-186-12879089262573_thumb.jpg

post-186-12879089263094_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

A onda stizemo na neki makadam... tucanik... masinerija svuda oko nas... bageri... razbijaju se stene, seku planine... vidi se da se uzurbano gradi svugde... uskoro ce ovuda prolaziti siroka magistrala... takodje se zidaju apartmani, hoteli... vec stoje table na kojima se vidi kakav ce luksuz biti svuda. Srizemo na pumpu i sipamo gorivo. Ne znamo cenu goriva, kurs, nista. dajem 20eur a pumpadzija od oko 70 godina za 2 sekunde preracunava u vraca mi 3.7 eura u Lekima. Kasnije kada smo imali sve podatke i sracunali se videli smo da nije pogresio niti nas zavrnuo... Vratio je kusur tacno!

 

post-186-12879089263568_thumb.jpg

post-186-12879089264085_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Nstavljamo dalje i posle par krivina ulazimo u Sarandu i naivno kao i drugi pre nas, predpostavljamo da se treba proci kroz grad.

post-186-12879089264522_thumb.jpg

post-186-12879089265192_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Na srecu GPS me je upozorio da ne idemo dobrim putem pa sam stao i pitao kuda za Vlore i dobio znak rukom da se vratimo nazad. Ispostavilo se da smo trebali skrenuti bas kod one pumpe gde smo sipali gorivo. Krecemo da se penjemo regionalnim putem. Obala je okruzena liticama pa je bilo daleko jednostavnije izgraditi put malo dalje od obale a sela i gradice povezati sa lokalnim puticima. Ovako barem uzivamo u krivudanju a pogled na levu stranu otkriva nam prelepe bele plaze, uvale, zalive,... Saobracaja nema mnogo ali i inace vozaci su izuzetno disciplinovani. Nema jurcanja i rizikovanja, isecanja, presecanja. Svako u svojoj trazi sa dozom opreznosti... Svako vozi svoju voznju u granicama svojih mogucnosti.

 

post-186-12879089265798_thumb.jpg

post-186-1287908926634_thumb.jpg

post-186-12879089266777_thumb.jpg

post-186-1287908926725_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Spustamo se u gradic Himare i odmah dolazimo do plaze. Odlucujemo da se oprobamo u hotelu odmah preko puta. Sto da ne ako dobijemo sobu po pristojnoj ceni. Hmmm 2 sobe sa popustom 100eur... Ok idemo dalje. Parkirali smo se u centru i poceli sa sobama, pansionima... jedna soba 50eur pa 50 eur... Moram priznati da nisam ocekivao ovo, ali izgleda da je ovo popularno mesto kada su u prilici da drze takve cene.

 

Na raskrsnici sam ugledao natovaren motor... nemacke tablice. Iza ugla stariji par sedi u hladovini. Pitam ih da li i oni traze smestaj ali odgovaraju da su samo stali da se osveze. najednom skace simpaticna godpodja i pita da li trazimo sobu. Odgovaramo potvrdno i govorimo da nam treba 2 sobe za nas troje. A ona odgovara da nije problem, preko puta je njen hotelcic pa da pogledamo da nam odgovara. Pitamo za cenu ali ona insistira da prvo pogledamo pa da pregovaramo.

 

Joseph ostaje sa motorima a nas dvoje odlazimo sa gospodjom. Ulazimo sa ulice i silazimo dva sprata nize. Ocigledno da cemo zbog litice sa druge strane izaci na obalu sto se meni svidja. Otvara nam sobe boj 9 i 10. Izvanredno cisto, lepo... odlicno kupatilo, ormar se jos oseti na novo, na lak... terasa izlazi na plazu, svega 2 metra iznad krupnog peska... more na samo nekoliko metara od nas. Cena? Paaaa 40eur za sobu... odmahujemo glavom... mnogo je...

 

Gospodja kaze 75 za dve sobe posto je Joseph sam, ali Sandra ne odustaje i insistira na 70eur. Gospodja pruza ruku... dogovoreno. Motore preparkiravamo na trotoar ispred hotela... Ubrzano se raspremamo, pijemo brzu kafu pa idemo da se bucnemo.

post-186-12879089267674_thumb.jpg

post-186-12879089268305_thumb.jpg

post-186-12879089268741_thumb.jpg

post-186-12879089269171_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Plaza nije ni pesak ni frakcija... nesto izmedju... Taman fina za tabane ali ne suvise fina da vetar digne prasinu ako se razduva. A voda na prvi dodir nogu hladna, ali se ispostavilo da je to samo zbog pregrevanja od celodnevne opreme i sedenja na suncu na terasi. Vec posle par sekundi je temperatura bila prijatna i bez ikakvog neprijatnog osecaja se moglo bucnuti. Prelepa, kristalno cista voda bez ijedne trunke trave ili algi. Dno se postepeno spusta ali cak i na dubljim mestima gde smo morali zaroniti 6-7 metara da bismo dotakli dno, voda je bistra i vidi se kamenje na dnu. Cak je i tu kamenje sitnije i ne prelazi velicinu grubljeg sljunka pa nema algi. Sve u svemu prelepo i kao stvoreno za uzivanje.

 

Iako nismo imali predrasuda i znali smo iz prica i putopisa da je lepo, nismo ocekivali ovakvu lepotu i opustenost. Nismo mislili da je Albanija ovako lepa!!! Kazu da je na severu vec odavno sve izgradjeno i prepuno hotelskih kompleksa, apartmana,... Ovde u juznom delu je jos uvek prijatno i ne pretrpano turistima. Uglavnom su tu domaci, ali se nadje pokoji Amerikanac, Englez, Francuz... Ko namerava da ide neka pozuri, zato sto ce za godinu-dve ovo biti izgradjeno i bice prepuno apartmana, hotela i turista.

 

Posle sat-sat i po brckanja se ogladnelo pa smo se odlucili da smazemo onih 6 girosa koje smo vozili sa sobom. Joseph i ja odlazimo do prodavnice da se snabdemo lokalnim pivom i sokovima za rucak i za vecernje sedenje na terasi. U prodavnici, kada je gospodja skontala da smo stranci, poziva sina sa kojim na solidnom engleskom odradjujemo kupovinu i govori nam da su preko puta na plazi pre nedelju dana otvorili koktel bar i poziva nas da uvece dodjemo na pice. Ovaj deo izmedju plaze i puta je prepun bastica, kafica, barova... I sve to uopste ne lici na ono sta mnogi misle o Albaniji... Sve je to veoma svetski odradjeno i prijatno... jeste sve turisticki i donekle komercijalizovano, ali nekako... prijatno za oci.

 

A onda rucak/vecera... pivce... malo price pa tusiranje i spremanje za bazanje gradicem.

 

post-186-1287908936224_thumb.jpg

post-186-12879089362874_thumb.jpg

post-186-1287908936352_thumb.jpg

post-186-12879089363946_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

A onda jos malo blejanja na terasi... jos jedno pivo... uzivanje u talasima... pa polako na spavanje.

 

Dogovor je da ujutro ustanem ni rano ni kasno pa da ne zurimo ali da imamo vremena za kaficu, jos jedno kupanje, mozd da kupimo neki suvenircic odavde...

 

Dok smo pili kaficu evo i dve fotke jedne od mnoooogo lepih mladih Albanki

post-186-12879089273836_thumb.jpg

post-186-12879089274838_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Sto se nas tice, jedino Sandra je otisla na kupanje. Nas dvojica smo se zadovoljili hladnom vodom i kafom na terasi... upijajuci pogledom sve oko nas i razgovarajuci o tome kako nismo ocekivali da bude ovako lepo i da svakako moramo smisliti neko putovanje i ponovo doci. A svi smo se slozili u tome, da smo znali da je ovako lepo, zakinuli bismo na Grckoj par dana i proveli bismo ih u Albaniji.

post-186-12879089287501_thumb.jpg

post-186-1287908928803_thumb.jpg

post-186-12879089288473_thumb.jpg

post-186-12879089288891_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

 

MI smo ovamo krenuli bez ikakvih predrasuda, ne plasimo se da ce nas neko napasti, vredjati,... Znamo da ima lepih mesta, pogotovo u juznom delu iz raznih putopisa. Moze se stosta naci i na internetu... sturo, ali ima. Pa eto, nasa baza znanja o Albaniji ima i taj podatak da je 95% gradjana ateista, a od onih 5% manjina Islamske veroispovesti, a ostatak pola katolika, pola pravoslavaca. Znamo da primaju eure a da za kusur mozemo birati EUR ili LEK. Znamo i da imaju odlicnih offroad deonica, ali ovoga puta necemo tuda.

 

 

 

Drago mi je, da se i kod vas polako gubi taj veoma prisutan stereotip.

 

 

Mene su đeparoši hteli opljačkati u centru centra Barcelone na korzou Rambla pod parolom "Dajte pomoć za Bosnu...etc", u Milanu su nam ispred nosa ukrali kombi vozilo, u Padovi provalili u moja kola...

 

Ja sam u AL bio samo u prolazu pa nisam merodavan pisati o tome ali niko od poznatih kolega, koji su tamo boravili, nije imao sličnih iskustva ili problema.

 

Idemo opet!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Ali vreme je da se krene dalje... pakujemo se na motore... jos par pogleda na zaliv i slikanje sa nasim domacinima

 

post-186-1287908929126_thumb.jpg

post-186-12879089291878_thumb.jpg

post-186-12879089292319_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Plan je da dalje vozimo obalom kroz Dhermiu do Vlore-a a onda skrenemo prema Elbasanu a odatle do ohrida. Znali smo da negde moramo da predjemo preko prelepih serpentina koje hvale kao jedne od najlepsih mesta za voznju u Evropi, ali nismo znali da cemo ih poceti voziti vec nakon desetak minuta. Serpentine pocinju cim se prodje gradic Dhermiu i uz stranicu planine se penju skoro do samog vrha a onda spustanje do Orikuma i Vlore-a.

 

E ovde sam iskreno zazalio sto nisam zamenio zadnju gumu. Lelujanje je bilo vec zaista neprijatno i u krivinama se nije moglo razaznati da li je u pitanju to ili proklizavanje pa smo morali ovu deonicu prevesti znatno sporije nego sto bismo inace.

 

Uzivajte u slikama

post-186-12879089293361_thumb.jpg

post-186-128790892938_thumb.jpg

post-186-12879089294232_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Kada se sa vrh krene na spustanje, sve se menja... nije vise onako golo  sa jedva nesto trave... vozimo jednako krivudavim putem ali kroz gustu sumu. Alo od tolikih krivina se ogladnelo, pa smo stali da prezalogajimo nesto. Dok smo cekali na hranu iz ko zna kakvih razloga sam otisao da pogledam scottoiler. Pre dva dana sam ga napunio i sa tim uljem sam mogao jos 1500-2000km, ali na moje iznenadjenje prazan je. Tada sam se setio da kada sam ga punio otvorio sam ga skroz i postavio na polozaj Prime pa kada smo krenuli posle desetak km sam ostao bez ulja. Na srecu imao sam kod sebe jos taman za jedno punjenje. Ovoga puta sam ga zatvorio i posle prijatnog rucka u hladovoni nastavili smo prema Vlore-u.

 

post-186-12879089299545_thumb.jpg

post-186-12879089300112_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja