Jump to content

Moto Zajednica

Pravilno menjanje brzina?

Recommended Posts

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Zavisi i od tipa motora.... Moj motor i ja (sa punim rezervoarom i rancem pozadi) smo teski oko 380kg...

Honda ima 750cc, 77hp i sledece godine puni 30 godina... ako pustim gas i cekam da padnu obrtaji, a prebacim u visi stepen to nikako nece da moze :D Tj. moze ali ce da bude uzasno trom (obzirom na tezinu)...

 

Tako da... glupo je diskutovati o ovome, svako vozi u svom "fazonu", ne postoje nikakva pravila ;)

 

 

pitam se koja je sledeca tema... "kako voziti motor"?  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bez čvaraka, 1212 postova
  • Lokacija: na severu
  • Motocikl: Naked u najavi

Gore u principu kako bilo.

Dole, u zavisnosti od manitanja, treba ponekad dignuti obrtaje prije pustanja kvacila.... ;D

Ali ako je jak tempo kocenje motorom hoce da dovede do proklizavanja zadnjeg tocka (moze biti i korisno - pozeljno)

 

Zavisi da li se menja brzina u visu ili nizu. Ja kad menjam u nizu dam gas kako bi uskladio obrtaje, kad menjam u visu zadrzim obrtaje i malo blaze pustim kvacilo kako motor ne bi cimao, uopste se ne oseti da je promenjena brzine, sem zvuka motora. Sve zavisi koji je tempo voznje, kojom brzinom menjate brzinu, ne moze se generalizovati. A ti predlozi, da se spuste obrtaji, to mi je potpuno suludo, to se ni kod automobila ne radi.

Slazem se.

Meni je glupo sto ljudi menjaju brzine bez kvacilia... Msm sto je napravljeno ako ne treba? razumem da neki motori mogu da se saltaju bez kvacila, ali po mom misljenju to nije preporucljivo... Nije dzabe kvacilo napravljeno... ;)

 

Isto mislim. Ljudi su bacili pare na razvoj kvacila kakvo se danas montira na motore? Zasto ga koriste svi na trkama? Ako gresim, prosvetlite me.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Isto mislim. Ljudi su bacili pare na razvoj kvacila kakvo se danas montira na motore? Zasto ga koriste svi na trkama? Ako gresim, prosvetlite me.

 

Grešiš. Pri šaltanju u viši stepen prenosa se retko ili nikad koristi kvačilo. Oni imaju i quick shiftere ali

i bez toga kvačilo nije potrebno. Nategneš menjač i kad popustiš s gasom sam upadne u brzinu. Kratko

i efikasno. Za šaltanje na dole se koristi uz međugas bez obzira na proklizavajuće kvačilo. Neki poput

Mladina stalno drže prst na kvačilu da mogu na vreme da spreče neželjeno proklizavanje zadnjeg točka

ili dizanje na zadnji točak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bez čvaraka, 1212 postova
  • Lokacija: na severu
  • Motocikl: Naked u najavi

Dajte ljudi, pa ovo su elementarne stvari, dogovorite se! Sramota da neko uleti na nas forum zapitace se koji su ovo dziberi sto jurcaju 200 na sat a ne umeju da koriste menjac!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Individualna stvar, nema o tome sta da se prica  ::) Moze bez kvacila a i ne mora  :)

 

Amin

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Dajte ljudi, pa ovo su elementarne stvari, dogovorite se! Sramota da neko uleti na nas forum zapitace se koji su ovo dziberi sto jurcaju 200 na sat a ne umeju da koriste menjac!!!

 

Pa tako je i pocelo, u sustini sam zbog toga i postavio temu, i Nemci se isto tako raspravljaju, niko nema neko konkretno pravilo, ali kako vidim ni kod nas nije nesto mnogo bolja situacija.  ;D ;D ;D ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Naravno da se raspravljaju, raspravljaće se i ovde, a to je jednostavno stil vožnje... Kako ko voli, kako mu je najbolje...

 

Neko voli da mu padnu obrtaji, neko bez kvačila, neko bez prednjeg točka, neko spusti nogu u krivini... Mislim da oko toga ne treba raspravljati ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Da, sve je to ok, ali kako je pravilno saltati da prenosni mehanizam (tj. lanac, menjac, i lezajevi) trpe najmanja ostecenja i habanja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Beočin

Mene zanima kakav se efekat dobija na R motoru kad se brzine menjaju u viši stepen bez kvačila,pošto ga ja stiskam pri svakoj promeni brzine!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Mene zanima kakav se efekat dobija na R motoru kad se brzine menjaju u viši stepen bez kvačila,pošto ga ja stiskam pri svakoj promeni brzine!?

 

Ukoliko menjaš bez kvačila, isključuješ da ti motor bude bez uzgona onih par trenutaka dok skineš gas i u medjuvremenu pritisneš kvačilo, promeniš stepen prenosa i opet dodaš gas. Nadam se da si shvatio šta sam hteo da kažem, mislim da sam malo konfuzno odgovorio, ali ne umem bolje da objasnim :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Posle toliko godina i predjenih kilometara eto doslo vreme da na netu naucimo kako se menjaaju brzine....menjajte onako kako ste navikli i po sluhu....da ne davite masinu....kada saltam nanize obicno to radim sa medjugasom...navise trudim se da koristim kvacilo bar prvih 700-800 km kada sam na putu...posle ga uglavnom ne koristim posto su mi do tada ruke vec prilicno umorne......

Neko je na ovom forumu napisao cak da nevalja menjati brzine ispod odredjenog broja obrtaja...svi imate sluha ako vidite da motor neradi kako treba ubacite u manju brzinu....glupost je i silovati motor u nizoj brzini a i odrazava se na potrosnju.....

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Dogodine opet...

redovno menjam sa kvacilom, mada sam uhvatio sebe par puta da sam reflexno digao u visu bez..tripujem se da ne valja pa to ti je :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ok a da li moze neko da prokomentarise koji nacin saltanja je najbolji po masinu na duzi rok? Dakle nevezano za brzinu, trke, cool efekat i slicno.

 

s obzirom da sam svoj prvi motor skoro nabavio, a da je isti i prilicno mator ('97 god), te da planiram da mi mezimac dugo dugo traje, jako sam pazljiv.

 

trudim se da uvek lagano pustam kvacilo i dodajem gas. sta znam, imam osecaj da sta god je naglo, nije bas najbolje za masinu.

 

imam srecu da mi uzivanje u voznji ne zavisi od brzine kojom se krecem, tako da sebi mogu da priustim ovakav luksuz :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 434 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica / Nemacka
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F

ok a da li moze neko da prokomentarise koji nacin saltanja je najbolji po masinu na duzi rok? Dakle nevezano za brzinu, trke, cool efekat i slicno.

 

s obzirom da sam svoj prvi motor skoro nabavio, a da je isti i prilicno mator ('97 god), te da planiram da mi mezimac dugo dugo traje, jako sam pazljiv.

 

trudim se da uvek lagano pustam kvacilo i dodajem gas. sta znam, imam osecaj da sta god je naglo, nije bas najbolje za masinu.

 

imam srecu da mi uzivanje u voznji ne zavisi od brzine kojom se krecem, tako da sebi mogu da priustim ovakav luksuz :)

Pa nisu konstruktori motora blesavi sto su izmislili kvacilo.Da nije potrebno nebi bilo na motoru ;)

Dakle vozi po sluhu a ne kako drugi kazu i rade.Pazi svog mezimca pa ce ti i on sluziti kako valja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bez čvaraka, 1212 postova
  • Lokacija: na severu
  • Motocikl: Naked u najavi

Ne treba se bojati da ce masini nesto da bude od ostre voznje i od brze promene brzina. Naravno ukoliko se kombinuje u svakodnevnoj upotrebi sa laganom voznjom, pa kreni-stani voznjom kroz grad,pa auto put, kroz lepe krivine.. ma uzivaj PapaStalin i vozaj se kako ti odgovara i ne opterecuj se. Ti si kupio motor da bi ispunio zelju i uzivao u njemu, a ne da strahujes svaki dan da ce mu se nesto (pu, pu, da ne cuje zlo) pokvariti. Znaci kuliraj i menjaj kako zelis, ne opterecuj se. Osetices kad mu i kako mu prija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Ne treba se bojati da ce masini nesto da bude od ostre voznje i od brze promene brzina. Naravno ukoliko se kombinuje u svakodnevnoj upotrebi sa laganom voznjom, pa kreni-stani voznjom kroz grad,pa auto put, kroz lepe krivine.. ma uzivaj PapaStalin i vozaj se kako ti odgovara i ne opterecuj se. Ti si kupio motor da bi ispunio zelju i uzivao u njemu, a ne da strahujes svaki dan da ce mu se nesto (pu, pu, da ne cuje zlo) pokvariti. Znaci kuliraj i menjaj kako zelis, ne opterecuj se. Osetices kad mu i kako mu prija.

+1

 

Kupili ste motor, a NE on Vas..... Uzivajte ONAKO kako VOLITE.....

 

A ljubavi ima raznih!!! Neko voli opasno, neko nezno, neko strasno...... a neko i GRUBO!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ne treba se bojati da ce masini nesto da bude od ostre voznje i od brze promene brzina. Naravno ukoliko se kombinuje u svakodnevnoj upotrebi sa laganom voznjom, pa kreni-stani voznjom kroz grad,pa auto put, kroz lepe krivine.. ma uzivaj PapaStalin i vozaj se kako ti odgovara i ne opterecuj se. Ti si kupio motor da bi ispunio zelju i uzivao u njemu, a ne da strahujes svaki dan da ce mu se nesto (pu, pu, da ne cuje zlo) pokvariti. Znaci kuliraj i menjaj kako zelis, ne opterecuj se. Osetices kad mu i kako mu prija.

+1

 

Kupili ste motor, a NE on Vas..... Uzivajte ONAKO kako VOLITE.....

 

A ljubavi ima raznih!!! Neko voli opasno, neko nezno, neko strasno...... a neko i GRUBO!!!!!

 

Dobri ste vas dvojica  ;D

Naravno da treba uzivati, ali kako to izvesti kad se nema love?

Naravno da ce prije da rikne ako ga vozis grubo.

Naravno da "sto god je naglo, nije dobro", tj. manje je dobro od "njeznog".

Naravno da nece riknuti odmah od jednog dizanja na tocak, ali konstantno tockiran motor zahtijeva vise odrzavanja od pazljivo vozenog motora.

Dakle papa stalin, samo njezno, ako hoces da ti motor traje duze i ako ti takva voznja daje dovoljno.

Ako vozis grublje, isto ce ti dugo trajati, samo ces imati malo vise troskova odrzavanja. Par stotina eura i imas kompletno novo kvacilo.  ;)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5206 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

trudim se da uvek lagano pustam kvacilo i dodajem gas. sta znam, imam osecaj da sta god je naglo, nije bas najbolje za masinu.

 

 

Dakle papa stalin, samo njezno, ako hoces da ti motor traje duze i ako ti takva voznja daje dovoljno.

Ako vozis grublje, isto ce ti dugo trajati, samo ces imati malo vise troskova odrzavanja. Par stotina eura i imas kompletno novo kvacilo.  ;)

 

Sa takvim kretanjem ces prije da kupis nove lamele.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Nikada ali baš nikada bez kvačila , zamislite da vas neko šalta bez kvačila kako bi se vi osjećali, motor ima dušu i obavezno ga pokrijte ponoći,ipak je malo hladnjikavo. poz

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja