Jump to content

Moto Zajednica

Pravilno menjanje brzina?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Upravo sam pratio raspravu na jednom od nemackih moto-foruma, gde se raspravljaju kako je najbolje da se promeni brzina, a da se pri tom nanese sto manje otpora na menjac, kvacilo, masinu i naravno lanac (kardan).

 

Pa sam zeleo da cujem vasa misljenja o tome, rasprava se svodi na sledece, da li je bolje?

 

[table][tr][td]1. Ubrzati motor, stisnuti kvacilo i pustiti gas istovremeno, sacekati da padnu obrtaji motora pa nezno gurnuti polugu menjaca u visu brzinu;

 

2. Ubrzati motor, stisnuti kvacilo i pustiti gas istovremeno, sacekati da padnu obrtaji motora pa brzo cimnuti polugu menjaca u visu brzinu;

 

3. Ubrzati motor, blago opteretiti polugu menjaca na gore, popustiti gas (dok pri poluga menajca sama uskace u visi stepen prenosa);

 

4. Ubrzati motor, stisnuti kvacilo i dati malo gasa (da bi se 100% odvojila viselamelna kvacila u ulju), pa onda gurnuti polugu menjaca u visu brzinu.

[/td][/tr][/table]

 

Mislio sam da od ove teme napravim anketu, mada mislim da je bolje ovako da svako napise svoje misljenje po pitanju toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Ikreno govoreci ni ja nikad nisam tome davao neku posebnu paznju, menjac nekad skljocne, nekad nekad uklopi ovako nekad onako, a ja sam jednostavno vozio..., sve dok nisam naleteo na tu raspravu i sam se zapitao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

4 predloga, a ni jedan kako vecina (pa i ja) menja brzine :)

 

5. Ubrzati motor, istovremeno stisnuti kvacilo, pustiti gas i gurnuti polugu u visu brzinu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

4 predloga, a ni jedan kako vecina (pa i ja) menja brzine :)

 

5. Ubrzati motor, istovremeno stisnuti kvacilo, pustiti gas i gurnuti polugu u visu brzinu

 

Prva dva su na tu temu, ali kako, meko gurati polugu menjaca ili je samo sibnuti u sledeci stepen?!  :) ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Nije, u prva dva se cekaju da padnu obrtaji :) Kad se vozim nemam kad da cekam, niti razmisljam o menjanju brzina. To mi je automatska radnja, kao disanje. Sad kad razmislim, samo sibnem menjac, ne guram menjac polako. Na XL-u ponekad menjam kao u predlogu 3, bez kvacila jer jako lepo ulazi u brzinu bez cimanja, na drugim motorima to nisam radio jer se osecalo cimanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

E jbg sad, pa ne voze svi R-ove  :P gde ti je svaka milisekunda bitna, ovo je pitanje koje kaci sve klase motora, svako drugacije razmislja i vozi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Motocikl: v strom dl-650

Ko se time opterecuje neka kupi Automatika i zaboravi na uzivanje voznje motora ;)

 

uze mi rec iz usta ,meni jos motorce trokira ispod 5 k obrtaja ,valjda vuce fals vazduh ,tako da sam navikao da ga uvek vozim preko 5 k,tako i menjam brzine i osecaj je extra ,kad nesto kvrcne zamenice se i teraj dalje  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

nema tu nekog pravila. ono što bi rekli " školski " neprimjenjivo je na nekoj stazi tj. trci. onako kako ja nekad mjenjam na mom motoru nemože nitko na harliju ili nekom vecem kastumu koji ne trpi visoke đire. neki puta doslovce šaltam i bez kvacila ako se naganjamo. sve to ovisi o situaciji i raspoloženju, cesti itd....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1428 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Na vise, prva-druga sa kvacilom ostale bez, na nize do 3. bez kvacila posle sa kvacilom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Koliko zapravo ima vremena da se od tome razmisalja ako neko vozi bolji motor i ide preko +120km/h jako malo samo stisne kvacilo prebacio i pusti to su sekunde.(da ne dodje do zabune pricam iskustvo sa veceg motora)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ako nemas love,pazis,racunas,milujes i mazis.

Ako lova nije problem udriiiii,pa kako ispadne

Ne treba brzine ni da se menjaju.Idu motori i po 120,30,50 prvom  :D

 

Al' sam objasnio  8)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

ako stisnes kvacilo i sacekas da ti padnu obrtaji onda mozes posle toga slobodno da ga pustis i nastavis da vozis - nema ni potrebe da menjas brzinu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Na vise - pustim gas i malkice sacekam da se spuste obrtaji, presaltam bez kvacila i dodam gas.

Na nize - opet bez kvacila i sa malim medjugasom.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 434 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica / Nemacka
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F

Nikad nisam razmisljao o ovome  ;D

Je...a to mi je uslo u krv pa i ne razmisaljam o tome.Sve je to rutinski ,trudim se da ne kidam  masinu, mislim nikad do daske pa u brzinu.Osim ako sam resio da ga malo sibnem 8)

E sad kako bih to opisao? kad vozim,blago smanjim gas stiskam kvacilo prebacujem u veci stepen i onda opet gas.Nikad nisam imao problema sa menjacem,lupanjem i sta ja znam.Sve je to autoamtski i valjda iskustvo?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Zavisi da li se menja brzina u visu ili nizu. Ja kad menjam u nizu dam gas kako bi uskladio obrtaje, kad menjam u visu zadrzim obrtaje i malo blaze pustim kvacilo kako motor ne bi cimao, uopste se ne oseti da je promenjena brzine, sem zvuka motora. Sve zavisi koji je tempo voznje, kojom brzinom menjate brzinu, ne moze se generalizovati. A ti predlozi, da se spuste obrtaji, to mi je potpuno suludo, to se ni kod automobila ne radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Meni je glupo sto ljudi menjaju brzine bez kvacilia... Msm sto je napravljeno ako ne treba? razumem da neki motori mogu da se saltaju bez kvacila, ali po mom misljenju to nije preporucljivo... Nije dzabe kvacilo napravljeno... ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Prhovo - Pećinci
  • Motocikl: Suzuki RF600R

Meni je glupo sto ljudi menjaju brzine bez kvacilia... Msm sto je napravljeno ako ne treba? razumem da neki motori mogu da se saltaju bez kvacila, ali po mom misljenju to nije preporucljivo... Nije dzabe kvacilo napravljeno... ;)

 

Pa nije za dzabe, to je zabava za levu ruku. ;D Sta bi radio levom rukom da nema kvacila?! :D

 

Salim se... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja