Jump to content

Moto Zajednica

Pogonski kaiš

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Danas rešim da se konačno pozabavim tjunovanjem variomata. Napravio kod strugara šajbnice sa napomenom da moraju da budi svuda jednake debljine po obodu i tako ih čovek uradi. Međutim, nisam ja merio debljinu šajbne koju sam metuo za probu, i umesto 1,7, operiso sam sa 1,95 pa uradio šajbne 2,0 do 2,3 sa 0,1 razlike u debljini. Kad sam variomat stavio na običan šraf, van motora, da bih tačno našao potrebnu debljinu šajbne, zaključio sam da mi odgovara 2,2 mm i taman da zupci kaiša budu jedno 3 mm od biksne. Međutim, kad sam upalio motor, čulo se zveckanje koje se smiri i kasnijom probom sam zaključio da lupaju rolnice, odnosno da pokretna ploča variomata ima previše hoda što znači da je šajbna prevelika i kaiš nije dovoljno uklješten pločama variomata. Stavljao sam tanje i zaključio da mi treba ispod 2,0 debljina a to nisam uradio, pa sam vratio ovu od 1,7.

 

Pošto je u pitanju kaiš za prvu ugradnju, kineski, koji navodno puca, a ovaj moj posle nekoliko hiljada izgleda besprekorno, osim možda širine, predpostavljam da mora da se malo suzio al ne znam koliko jer nisam merio kad sam ga metuo jer je već bio polovan. Nešto mi u glavi da treba da bude 21,5 mm, a ovaj je nešto malo uži, iznad 21. Stavim nov Malossi, čuveni kevlar, koji je nešto širi 22,5 i predpostavljam duži. Opet motor ne ide nikako sa njim. Menjao sam šajbne do 2,3 i ništa. Zaključio sam da je kaiš i preširok ili prekratak i da na zadnjim tanjirima upada mnogo unutra što u startu čini da skuter startuje iz višljeg prenosnog odnosa. Takođe sa bilo kojojom šajbnom kao da malo prokliza pa uvati. Pošto je već počeo sumrak a proveo jedno 5 sati napolju, digo sam ruke uz zaključak da definitivno Malossi ne odgovara mom variomatu. Zanimljivo je da ta dimenzija i tip po njima odgovara za gomilu skutera, barza jedno tridesetak od raznih firmi, i da se razlikuje od drugih proizvođača pa čak i od fabričkih mera. Očigledno ono što se smatra najboljim, jer je najskuplje, ne mora da znači da je tako. Definitivno performansa CVT prenosa i samim tim ubrzanje i krajnja brzina zavise od što boljeg optoimizovanja, odnosno upotrebe tačnog kaiša. Ne može samo ono, uzeo sam Malossi, Dayco, Athenu ili ne znam šta, već se mora nišaniti. Zato ne treba slušati slepo savete po iskustvu šta je bolje od drugog, jer recimo sad ispada da Malossi ne valja a No Name Kinez super. Svakakako, nije ni moguće imati deset kaiševa za probu. Mora se ili zanemariti lošije performanse nakon zamene kaiša ili pak pipkati pa naći neko zadovoljavajuće rešenje.

 

Na slikama su šajbnice za tjuning i slika zazora kaiša na motoru.post-6989-011816700 1290636290_thumb.jpg

post-6989-009148800 1290636318_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Jesam, između 500 i 1.000 km. Sad stoje u podrumu.

 

Mali off, apropo SBS Street Ceramic pločica - potrošile su se posle tačno godinu dana vožnje (i relativno malo kilometara, npr. 3.000 gradske vožnje). Šta god ko mislio o efektu kočenja (valjale ili ne), ovo je prekratko. Otišao sam do majstora Koste da ih zameni, i saznao da se ove kočnice preporučuju za lagane skutere, a ne za maxije. Ovo je prodavac u MotoGhostu morao da zna, ali mi nije rekao (pitao sam koja je njegova preporuka).

 

Dakle, izbegavajte SBS Stree Ceramic za veće skutere, možda je srećnija kupovina drugi model istog proizvođača, npr. karbon ili sinterovane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Postoje iste pločice po fizičkom obliku ali različite fabričke šifre, za skuter i maksi skuter i upravo se radi o mekšim i tvrđim oblogama je nije isto skuter 50 kubika i 500. Slažem se da prodavac mora da zna i da sugeriše pravilan izbor. Definitivno prodaju sumnjivu robu. Uzeo sam kod njih i Malosi kevlar kaiš koji odgovara mom bivšem skuteru međutim, odmah sam ga skinuo jer jednostavno nije funkcionisao, tj. ponašao se kao da je predugačak i da šlajfa dok se tanjiri ne razmaknu i ne zategne kaiš. Na mail koji sam im uputio, nisu odgovorili.

 

Generaln, kod nas čovek ne sme da uzima išta ako nema neku iskustvenu preporuku ili to čini sa velikim rizikom. Pločice i kaiš su mi praktično ostali bačeni, doduše završili neslavno, izgubljeni pri gubitku kofera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova

Verujem ja tebi sve što kažeš - vidim da vladaš materijom ali da smo montirali kaiš imao bih

problema sa vraćanjem prodavcu. Ovako smo stavili Dayco, ja vratio Malossija i mir svuda...

 

Hteo sam da izbegnem raspravu tipa: ko ti je to montirao...prodali smo ih na milione i svi su OK...itd

 

 

Malossi koji si dobio je dobar samo ne za tvoj motor. Tvoj je model 2001-2002 dok si dobio za 2003-2004. Razlikuju se. Za noviji model je nešto duži kaiš. Postoji razlika u dužini kao i u varijatoru. Ti i ja (to jest sada samo ja pošto si kupio J kosta) imamo varijator sa 6 rolnica dok model 2003-2004 ima varijator sa 8 rolnica.

 

I ja kad mi je pukao kaiš sam kupio malossi pa sam uvideo da je predugacak i na kraju sam morao da se zadovoljim sa athenom koji je govno zivo jer se istegao evo posle 2500 km i sad klapara i zvuči kao da će motor da mi se raspadne. Ako neko zna gde ima da se kupi (znaci kupi a ne poruci) neki malo bolji kais otisao bih da kupim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: BEOGRAD
  • Motocikl: Z1000

U bre ljudi svaka vama cast. Nadjoh malo vremena pa citam ove vase postove. Ja na zalost nemam vremena da se sam bavim svojom makinom, pa to prepustam majstorima, ali nesto i nisam zadovoljan. Pitam zasto mi ceo scoot podrhtava kad krecem, kazu to je tako normalno za Xcitinga 250cc. Medjutim nekad i bude miran, sto znaci po logici da to onda i nije tako normalno za pomenuti model. Slabo se prica o Xcitingu na forumu, iskustava malo, ili je tako zato sto je extra makina :zvizduk: .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 555 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp

U bre ljudi svaka vama cast. Nadjoh malo vremena pa citam ove vase postove. Ja na zalost nemam vremena da se sam bavim svojom makinom, pa to prepustam majstorima, ali nesto i nisam zadovoljan. Pitam zasto mi ceo scoot podrhtava kad krecem, kazu to je tako normalno za Xcitinga 250cc. Medjutim nekad i bude miran, sto znaci po logici da to onda i nije tako normalno za pomenuti model. Slabo se prica o Xcitingu na forumu, iskustava malo, ili je tako zato sto je extra makina :zvizduk: .

1aha.gif Mnogo dobra masina.. 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 380 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Vstrom 650

U bre ljudi svaka vama cast. Nadjoh malo vremena pa citam ove vase postove. Ja na zalost nemam vremena da se sam bavim svojom makinom, pa to prepustam majstorima, ali nesto i nisam zadovoljan. Pitam zasto mi ceo scoot podrhtava kad krecem, kazu to je tako normalno za Xcitinga 250cc. Medjutim nekad i bude miran, sto znaci po logici da to onda i nije tako normalno za pomenuti model. Slabo se prica o Xcitingu na forumu, iskustava malo, ili je tako zato sto je extra makina :zvizduk: .

 

To i mene bas interesuje jer na mom xcitingu 500 se isto desava kad krecem motor mi podrhtava ne stalno ali uglavnom,i npr. kad vozim sporije isto se desava kao da cima!?? Bas me to nervira jer sam uradio bukvalno ceo motor,doduse ne i prenos!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 380 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Vstrom 650

U bre ljudi svaka vama cast. Nadjoh malo vremena pa citam ove vase postove. Ja na zalost nemam vremena da se sam bavim svojom makinom, pa to prepustam majstorima, ali nesto i nisam zadovoljan. Pitam zasto mi ceo scoot podrhtava kad krecem, kazu to je tako normalno za Xcitinga 250cc. Medjutim nekad i bude miran, sto znaci po logici da to onda i nije tako normalno za pomenuti model. Slabo se prica o Xcitingu na forumu, iskustava malo, ili je tako zato sto je extra makina :zvizduk: .

1aha.gif Mnogo dobra masina.. 1zvizduk.gif

 

Pa kako...pa najbolja1nanana.gif1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1095 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

...Ja na zalost nemam vremena da se sam bavim svojom makinom, pa to prepustam majstorima, ali nesto i nisam zadovoljan. Pitam zasto mi ceo scoot podrhtava kad krecem, kazu to je tako normalno za Xcitinga 250cc. Medjutim nekad i bude miran, sto znaci po logici da to onda i nije tako normalno za pomenuti model...

Nije normalno ni za jedan model! Btw, imao sam i Xciting250 i znam da ne treba da trese i podrhtava...

 

Tako su i meni rekli, to je normalno za Yamahu Majesty, svaka tako podrhtava. Izgleda im je tako najlakse da rese, da ti kazu "to je normalno".

Epa, nije normalno! >:( I jos uvek ne mogu da verujem da to pricaju majstori/serviseri koji treba da odrzavaju nasa vozila u ispravnom stanju... Za mene ne postoji gora stvar od toga da nesto ne radi ispravno i da pri tome jako smeta u eksploataciji a serviser kome hoces da platis da ti to sredi, kaze "to tako treba". Moras da nadjes vremena da uradis sam ili da nadjes nekog od poverenja da ti uradi sta treba. Podrhtavanje je rezultat loseg rada prenosa skutera. Kod mene je bilo kvacilo (sto je razlog u 80-90% slucajeva). Treba obavezno rasklopiti celo kvacilo (imas nekoliko tutorijala na forumu), ocistiti i podmazati. Meni to nije pomoglo. Kad sam rasturio kvacilo, posto su ferode bile dobre, odneo sam zvono na kontrolu i obradu (sto neki ne savetuju iz samo njima znanih razloga). Na strugu smo prvo videli da zvono 'baca' pa smo ga ispravili i onda pustili nož. Pored toga sto je bilo krivo, bilo je i nekako jajasto pa su ferode tu i tamo nalegale na povrsinu zvona. Tri puta smo pustali po ,5/10 dok se nije blago obrisalo po celoj povrsini... Vratio sve na skuter i preporodio se :moto3:

 

Da mi je neko pre par meseci rekao da cu sve ovo znati i napisati na forumu, mislio bi da je lood :staa:

 

salerma_89, moras da uradis jos i prenos :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • R A M P A Š, 987 postova
  • Lokacija: Beograd, Borča
  • Motocikl: I opet... Suzuki :)

poručen je malossi kaiš i rolnice za moj bugi, kad izmenjamo javljam kako je ispalo ... :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Najbolji

Drugari mala pomoc

otkrio sam malopre da mi je kais na skuteru u katastrofalnom stanju, ali ne znam koje su dimenzije

ako neko zna, skuter je Sprint F-vision 2006 godiste, neka vice

 

hvala unapred Ivan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Za Sprint Fvision 125 i Grizzy 125 (oba 4T) pogonski remen je 835 x 20 x 30 a u originalnoj dimenziji ima kod uvoznika Sprint, Massetehnik NS. Ako se kupuje neki zamenski, te oznake dimenzija variraju pa je mutljavina sa tim. Moze se skinuti katalog svih delova na sajtu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Više ne kupujem kevlarski. Imao 2 puta. Traje samo 10000 i smatram da je to prekratko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Inace koliko vama traju pogonski kaisevi u proseku? Inace imam yamahu aerox 50, sada sam na 11.000km a u manualu pise da se menja na 10.000.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Procitah sve postove u ovoj temi, kao i temu koja upucuje na ovu... Do sada nisam znao mnogo o vario prenosu, a sada tek pocinjem da uvidjam koliko stvarno nisam znao... Posto sada imam problem sa prenosom na Gileri DNA 50 koju sam juce uzeo, ubrzo cete imati jos jednog experta u vezi vario prenosa u drusvu/na forumu. Veliki sam inatdzija, i obicno sve isteram do kraja, pa ce tako biti i sa ovim varijatorima. Inace, na Runneru FXR, koga sam kupio polovnog 2005.god nikada nisam imao bilo kakvog problema sa varijatorom (pu-pu-pu...), pa isti nikada nisam ni otvarao, a ja sam sa njime presao 10.000km.

Do sledeceg javljanja u ovim temama - POZZZ!!! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Cuprija
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Imam Yamahu Majesty 125 i trebao bi uskoro da menjam kais, pa me interesuje ako neko ima iskustva u vezi ovoga, da mi preporucu koji kais da stavim i koje su dimenzije kaisa za ovaj motor? Hvala unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Imam Yamahu Majesty 125 i trebao bi uskoro da menjam kais, pa me interesuje ako neko ima iskustva u vezi ovoga, da mi preporucu koji kais da stavim i koje su dimenzije kaisa za ovaj motor? Hvala unapred!

 

Na žalost ja ti ne mogu pomoći osim savetom da je uvek dobro uzeti originalni kaiš, ko što si verovatno pročitao lično nisam bio zadovoljan čuvenim Malosijevim kaišem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Koliko sam do sad shvatio iz svih postova, rekao bih da bezim od Malosija. :D Znaci sleduje mi ili Dayco ili Mitshubosi...

 

Variomat je egzaktna mera koju kaiš mora da prati uzimajući u obzir svoje trošenje i zato je OEM uvek naj optimalniji ili naj sigurniji izbor. Zezo sam se ja i na Friju i Libertiju ne sećam se sve sa kojim kaiševima ali je uvek Pjađov bivao naj bolji. Zaista bez dobre iskustvene preporuke osim fabričkog sve drugo je lutrija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Kupio prosle godine Mitsuboshi. Letos primetio zlokobnu paucinu iz otvora za hladjenje na dnu dekla varijatora.Nisam mogao da verujem. Otvorio i vidim da je nestao celi, nazubljeni gornji deo kaisa, tj došlo do kanapa. Skut je isao kao sumanut, nevidjeno, uzbrdice kao da su nizbrdice (!!??), ali morao sam da ga menjam pod hitno. Da, presao sam 9500 sa tim kaišem. Razočarenje...Sad sam uzeo najjeftiniji koji mi je bio, kod Radoša,opet kevlar Dayco...A šta je uzrok, nemam pojma.

:zdravo:

 

gallery_501_1006_128451.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3630 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Moze biti da je uzrok star kais. Mada koliko sam ja ustanovio, kevlar nije srecno resenje

 

Koliko dugo si vozio tako iskidan? Imam ovih dana slican problem sa sankama, pa da znam da li da se zajebavam ili ne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Moze biti da je uzrok star kais. Mada koliko sam ja ustanovio, kevlar nije srecno resenjeKoliko dugo si vozio tako iskidan? Imam ovih dana slican problem sa sankama, pa da znam da li da se zajebavam ili ne

 

Mislim da sam tako iskidanog vozio jedno dve nedelje. Bio odusevljen kako ide. Kida! Bio mi zatrokirao na sred Mosta na Adi, ja se usro, ali nekako je nastavio. Mislio sam, proguto je neki kolač kroz karbon i to je to jer je posle toga išao bez ijednog problema. Medjutim , mislim , i ubedjen sam da je on tada na mostu ustvari pokidao taj gornji sloj, malo ga sažvakao i izbacio napolje. Kasnije , možda kroz dve nedelje sam primetio paučinu i to je to.

 

Ukopane remenice mogu biti jedan od problema, grickaju samo tako 1zdravo.gif

Ne znam, samo znam da redovno , bar na 5000 skidam, rastavljam i varijator i kvačilo, podmazujem sve. Bem li ga. Malo sam na strugu sastrugao talase koji su se stvorili na aluminijumskoj remenici na radilici. Videćemo. Za sada je sve u redu. Razmišljam samo da mu dodam zbog toga još jednu podlošku, samo da pronadjem odgovarajuću. Oteraću ga u samo malo više obrtaja, a razlika u brzini i ubrzanju je lepa... :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

.......Mada koliko sam ja ustanovio, kevlar nije srecno resenje

.

 

Ma ni je ne bih uzeo kevlar, zato sam i kupio Mitsuboshi jer mislim da nije kevlar.Doduše, nisam mogao mnogo da biram jer sam bio na putu, u kvaru, kod nekih domaćina koji su me primili u avliju dok mi ne dovezu kaiš koji sam telefonski u tom trenutku mogao brzo da nabavim, u nedelju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja