Jump to content

Moto Zajednica

Supermoto

Recommended Posts

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Nisam nigde uspeo da nadjem slicnu temu tako da moze da se povede ovde diskusija

 

Prvo sta su uopste supermoto motori, odnosno neka najkraca definicija, koje su glavne osobine SM-a, uspravan polozaj sedenja?jedan cilindar?sportske gume samo malo mekse?

Kad me neko pita sta ti je uopste to, ne mogu nikako drugacije da objasnim nego `To ti je nesto slicno krosu samo sa gumama za ulicu`, jer ljudi i ne razlikuju nista osim `trkalice` `copera` i `krosa`

 

Hajde ako neko zna malo vise da napise nesto o tome, a moze i o nacinu voznje, o nekim glavnim karakteristikama i kako je uopste nastao ovaj tip motora

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Ma kakva putna verzija, samo dok uff vidi ovu temu, vidjeces da supermoto sluzi da bjezis od policije, silazis niz stepenice, tockiras...  ;D ;D ;D

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: N.Beograd blok 45
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

Neko se dosetio da se trka kros motorima na asfaltu i namontirao manje tockove i racing gume. Ispostavilo se kao extra zamisao.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

ja mislim da tu nema mnogo filozofije. za nas obične smrtnike, razlika je samo estetska, pored zamenjenih guma pružaju neku realnu razliku zbog podloge. za one divljake što skaču na jednoj nozi dok motor ide na prednjem točku i delfin pravi salto a beli kit odmah za njim, razlika je pretpostavljam više nego estetska..kapiram da je motor tako namešten, korman, ram, ogibljenje i šta ti ja znam već.. da im olakšava sve to..gradska verzija kros motora..to je bio cilj fabrikama i to su i postigli..

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Stevan Husqvarna

Supermoto je tvrdji od kros motora, prenos i masina su isti, gume naravno drugacije. Kros ima malo vise sediste i malo veci medjuosovinski razmak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Ja SuperMoto shvatam bukvalno kao kross za grad. Kako je krosaljka predvidjena za zabavu, uzivanje i zajebanciju po blatu tako je ovaj sve isto to samo za grad.

I mogu reci da mi se mnogo svidjaju :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

hvala bogu pa na ovom forumu ima dosta vozaca SM-a(nadam se da ce se isti javiti) pa ce prekinuti niz nebuloza koje su ovde napisane,neki su napisali stvari koje imaju veze sa SM ali vecina je cista glupost....prva i osnovna glupost je da je to cross na kom su gume za asfalt....pa to nema blage veze. Druga stvar je da su svi SM motori sa jednim cilindrom(trenutno aprilija sa V agregatom razvaljuje). Ukratko SM je jedino na oko laiku lici na cross motor....malo vise na hard enduro ali kod nas malo ljudi razlikuju i enduro i cross pa samim tim nije ni cudo sto sve stavljaju u isti kos. Ajmo manijaci javljajte se i objasnite ljudima sta je SM.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Na wikipediji nadjoh ovakvu definiciju pa ne vidim da je bash sve shto ej napisano teshka glupost...:

Supermoto is a cross-over or evolution of motocross  and road racing.

 

A i fakat je da najpre ovakve trke potsecaju na motocross trke, samo na drugachijoj podlozi (pishe: 70% asfalt, 30% zemlja - ali nije obavezno).

Mada lichno nikad ne dozivljavam motore kao sprave za trkanje vec za uzivanje na razlicite nacine: R, Enduro, Cross, Chopper, SM... pa shta ko voli to i izvoli

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Evo sta je supermoto.  ;D

 

Cilj, namena, karakteristika ili sta vec u par reci za SM bi bila:

 

Maksimalna kontrola, ostre krivine, brze promene pravca i naravno stunt.

 

Cesto proizvodjaci imaju 2 modela na istoj osnovi, u jednoj varijanti Enduro, a u drugoj SM. Najveca razlika je u manjem (17") tocku na SM, ulicnim gumama i tvrdjoj (drugacijoj) suspenziji. Takodje volan bi trebalo da bude nesto nizi i kocnice jace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

nastali u Francuskoj ako niste znali  ;D ko bi reko ali otud ime SuperMoto , pricha kaze da su klinci koji su vozili kroserice tada kao najjeftinije motor mislim jeftinije od R-a u svakom sluchaju , a opet prigodne za skracivanje puta preko stepenica i stunt voznju , krenuli da modifikuju svoje kroserice nabacivanjem 17tica sa slabijih R mashina , tuningom motora , menjanjem viljushki i generalnog ogibljenja i u pochetku su iskljuchivo bili domace radinosti , dok se trend nije omasovio i fabrike odluchile da naprave masovnu  mproizvodnju istih .

 

poenta hmmm ... ma samo ga pusti da kliza

 

12050978312g.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Zato sam i postavio temu, ja ne smatram da sam se nalupetao, zato sam i naglasio da je to pausalno ocenjivanje Kros sa ulicnim gumama

Zatim, sto se tice jednog cilindra, u jednoj temi koja je bila nedavno ovde je bilo glasanje za najbolji supermoto i svi motori sa vise od jednog cilindra su bili oznaceni kao `not real thing...` zato sam i stavio znak pitanja iza

Isto tako ljudi prodaju po oglasima enduro motore kome su samo stavljene gume 17`` kao SM (ali to je vec druga stvar)

 

Voleo bih kad neko kaze nesto da to potkrepi i odredjenim podatcima, a ne samo rekla-kazala i vi niste u pravu, ja jesam a dalje od toga nemam sta da kazem

 

Evo sto ja znam je, da je pocetak tog trenda vezan za amere koji stvarno jesu menjali originalne gume sa ulicnim i to na pocetku iskljucivo na dvotaktnim kros motorima, kasnije su to isto radili sa enduro motorima(sto znaci da tvrdnja da je to samo enduro nije tacna), na pocetku, dok jos fabrike nisu pocele da udovoljavaju ovakvim musterijama i da prave namenski SM, sami vozaci su preredjivali ogibljenje(prvo dodavanjem gusceg ulja a posle zamenom sa tzv. aftermarket delovima) kako bi ono bilo nize i tvrdje

 

Sada se za pravi supermoto smatra cetvorotaktni jednocilindras(zbog eksplozije snage iz tog jedinog cilindra) sa uglavnom gumama od 17`` koje nisu kako se misli sprot/supersport nego namenski supermoto koje su jos mekse nego ove i lepe se ko nenormalne, mada mnogi stavljaju ove prve,

prednji diskovi su takodje veci nego sto imaju motori te tezine

Koliko sam shvatio francuzi austrijanci Dukatijev Hypermotorrad ne shvataju za istinski SM koji je predvidjen za skokove i povezane krivine koje zahtevaju brze promene pravca, za njih je V twin imitacija SM-a, koji treba da bude lak, uzak i brzi od svega po krivinama

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd

nastali u Francuskoj ako niste znali 

 

Nisu bas nastali u francuskoj. Nastali su u americi. Bila je bas juce emisija na discovery-ju kada su pricali o hypermotard-u pa su i jedan deo posvetili nastanku SM klase motora.

 

A da jesu cista zabava to je zagarantovano  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd

Mislim da se zove "Twist the throttle". Emisija je o motorima, svaku emisiju pokrivaju jednog proizvodjaca, sa sve ulaskom u fabriku i prikazivanjem kako se sastavljaju motori. Dobra emisija. Juce ili prekjuce je bas bilo o ducati-ju i hypermotardu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 469 postova
  • Lokacija: BG

Mislim da se zove "Twist the throttle". Emisija je o motorima, svaku emisiju pokrivaju jednog proizvodjaca, sa sve ulaskom u fabriku i prikazivanjem kako se sastavljaju motori. Dobra emisija. Juce ili prekjuce je bas bilo o ducati-ju i hypermotardu :)

Imam ih ja snimljene ha hardu odavno! Sve velike proizvodjace. A inace imam i jos nekih SM filmova  :D

Nastao je u Ameriki '80.-ih, pa se zagasio, onda su Francuzi ukapirali da je to extra vrsta motora i napravili bum, i zato naziv "Supermotard" kao izvorni.

Po meni najupotrebljivija vrsta motora za gradske uslove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM SMR 690

vidi vidi a ja mislio da sam odgledao sve twistove... ocigledno sam najvazniji preskocio >:(

moram dodati da me onaj celavi poprilicno iritira :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husqvarna SM610 2008

Supermoto za mene prestavlja motor za stunt,divljanje itd...imao sam Ktm lc4 640 2003god i mogu vam reci da to ne moze da se vozi normalno,njegov mocan zvuk iz jednog cilindra ti ne da mira nikako,kao da se dere na tebe i opominje da ga sve jace i jace teras.SM su mnogo povozniji u krivinama,za neke dalje relacije nisu (bar za mene koliko sam ga vozio oko 1 god)...Sve u svemu obozavam SM i svaka cast francuzima

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

@gavrolini: Malo si se zaleteo s tim "glupostima". Možda ih kod tebe u kraju prave od endura ali

oni po kojima je klasa dobila ime su pravljeni  od cross motora. Naravno da ima

ljudi koji od XL-a prave SM ali... Vremenom su firme počele da izbacuju fabričke SM ako što je

DRZ-SM i slično ali, kao što se zna šta je superbike i odakle potiče naziv, zna se od čega je

kategorija nastala. U Americi su CRF,RMZ... većina motora koji budu prerađeni u SM. O trkanju

da ne govorimo - ISKLJUČIVO cross prerade. KTM ima već prepravljen u ponudi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Pratim temu i čekam uff-a :)

Slažem se sa Sinisom - ja provozah bajonetovu apriliju koja je prerađena u SM... jedinstven osećaj u krivini :) pogotovo kad zareže topovi...

 

mali off: ja poskidah Twistove (5-6 komada) ali se ispostavilo da su na češkom ili tako nešto... Pa ako neko ima linkove,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja