Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha TDM 900 i 850

Recommended Posts

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Dragi prijatelji posto vidim da nema ni jedna tema koja se bavi iskljucivo navedenim motociklima rekoh da otvorim istu da bi mogli da razmenjujemo iskustva, eventualne probleme, odrzavanje i sve ostalo......

 

Na osnovu malo kilometara koje sam presao sa TDM 900 mogu reci da je to odlican motocikl kome bih tesko nasao neku ozbiljnu zamerku zamerku.

 

Znaci, motocikl je brz, okretan, udoban, sa jako mocnim kocionim sistemom, idealan za duga putovanja sa dve osobe. Ja inace ne volim da bilo koga stavim na motocikl kao suvozaca ali vozio sam devojku i mogu da kazem da se ponasa kao da nemam suvozacicu iza ledja pa cu verovatno na konto toga otici do Grcke na dvadesetak dana  sa devojkom.

 

Najvece odusevljenje sam doziveo kada sam mu izmerio potrosnju, pa tako posle sipanja punog rezervara do cepa i predjenih 200km i ponovnog sipanja dosao sam do saznanja da je trosio presmesnih 5,1 litara na 100 km od kojij je jedno 50 napravljeno na Miseluku sa dobrim gasom, ostatak je sporokrstareca brzina.....u svakom slucaju se moze reci da je izuzetno mali potrosac sobzirom na njegovu snagu.

 

Molio bi za njega service manual ko ima i sve ostale korisne podatke.......

 

 

Sto se  tice modela koji ja vozim, ja bi mu stavio centralne nogare koje nema,  to je prva stvar koje bi na njega stavio i naravno bocne nosace kofera za Givi monokey, tako da ako neko ima neka mi slobodno ponudi.

 

 

Inace ovako izgleda TDM koji imam srece od nedavno da vozim....

27871_1357661455686_1055993434_30847516_708633_n.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Slobodno planiraj i crash bar, isplati se za jedno prevrtanje na travi.

Inace, vozio sam TDM 850 4 sezone i imam samo reci hvale za taj bike.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Da ti si u pravu, siguran sam da sobzirom na tezinu lako sklizne......

 

Znas li mozda jesu li nogare centralne iste?????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Opa Džigi. Pa ti se ponovio. Čestitam. Izbor je odličan. Motor je vrhunski.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Da ti si u pravu, siguran sam da sobzirom na tezinu lako sklizne......

 

Znas li mozda jesu li nogare centralne iste?????

 

Na 850 postoji centralni lonac na auspuhu, pa centralni stender stoji dosta nisko, ja ih zbog toga nisam montirao. Mislim da nije isti kao na 900. Za 850 nije postojao Yamahin, a za 900 postoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

 

a što se tiče nosača za kofere i roll barova moja topla preporuka je Scubin šweis butiq  ;D ;D ;D (pogledaj kako izgledaju Dakijevi roll barovi)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Znaci, motocikl je brz, okretan, udoban, sa jako mocnim kocionim sistemom, idealan za duga putovanja sa dve osobe. Ja inace ne volim da bilo koga stavim na motocikl kao suvozaca ali vozio sam devojku i mogu da kazem da se ponasa kao da nemam suvozacicu iza ledja pa cu verovatno na konto toga otici do Grcke na dvadesetak dana  sa devojkom.

 

Vidis da je u stvari bilo potrebno samo promeniti motor, pa da se neka i zadrzi!  ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Tvrdos
  • Motocikl: ZUNDAPP KS 750

1 pitanje, koliko je bitan nosac kofera na tdm u zar nemoze bez njega na zadnji rukohvat da se montira kofer_?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

1 pitanje, koliko je bitan nosac kofera na tdm u zar nemoze bez njega na zadnji rukohvat da se montira kofer_?

 

Ja sam vidjao ovu varijantu, probusi se zadnji rukohvat i nabudzi se kofer, ali meni to stvarno izgleda nabudzeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Juce sam bio u Pegazu i nosaci bocnih kofera monokey kostaju 8500, tako da cu da ih uzmem i stavicu moja dva plava sa DR i onda sa ovim centralnim imam zapreminu od skoro 150L

 

Jeste da su moji Givi koferi malo staromodnija za TDM ali bas me briga bitno je da su dobri i pouzdani, a i 3 kofara se nosi par puta godisnje.....a meni ti bocni nosacii rade kao rollbar tako da su mi na DR posteno izvarniceni, tako da su u svakom slucaju korisni...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Tvrdos
  • Motocikl: ZUNDAPP KS 750

1 pitanje, koliko je bitan nosac kofera na tdm u zar nemoze bez njega na zadnji rukohvat da se montira kofer_?

 

Ja sam vidjao ovu varijantu, probusi se zadnji rukohvat i nabudzi se kofer, ali meni to stvarno izgleda nabudzeno.

znaci to moze da se uradi da se nabudzi, jer nevidim svrhu bacanja para za novi nosac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Ja ne razumem sta pricate?????? Ocete da kazete da usrafis kofer direktno bez ploce??? ako je to, vidjao sam ali je malo bez veze ako na mozes da ga snines......ako ste uopste na to mislili

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: YAMAHA TDM 900

Ja ne razumem sta pricate?????? Ocete da kazete da usrafis kofer direktno bez ploce??? ako je to, vidjao sam ali je malo bez veze ako na mozes da ga snines......ako ste uopste na to mislili

 

Ma ne. Ploca od kofera da se usrafi u rep rukohvata, pa kofer na plocu.

Onda izgleda smesno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ja bih samo da se zapljunem kao drug "clan" TDM sekte u povoju.

Imao sam vec dva TDM 850, jedan 1994, jedan 2000, i sad TDM 900 model 2007, ajde i jedna relatvno starija slicica...

Copy of DSC00850.jpg

Copy of Slika0150.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Moj drugar je probusio rukohvat i zavio direktmo plocu za njega ,takodje je pravio neke sipke koje sastrane idu na nosace auspuha.On nije zadovoljan sa resenjem,ali ipak se nekeko vozi. Prodavao je neko na forumu Givi nosac za 60e .Lep motor,pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Dugo sam bio odsutan, pa, zašto da ne častim jedanim tekstom povodom povratka  ;D Elem, tekst slijedi:

 

TDM je poseban motocikl, koncept koji je lansirao TDM danas je uobičajan. No, Yamaha nije slučajno lansirala koncept motocikla kakav je TDM, zapravo to je, gledajući sa današnje distance, logična evolucija motociklizma, ali kada se pojavio predstavljao je revolucionarni koncept. Zato za priču o seriji TDM moram početi mnogo ranije, prije nego li se prvi TDM pojavio na tržištu.

 

Sedamdesete godine, dvotaktne mašine su zavladela kako na asvaltu, tako i na terenu. Zapravo, na terenu su oduvjek bili na cjeni dvotaktni agregati no kada je Honda predstavila četvorotaktni agregat za enduro Yamaha brzo odgovara i 1975 godine predstavlja enduro sa četvorotaktnom tehnologijom TT 500. Sledeće 1976 godine predstavljena je i verzija koja se može registrovati sa oznakom XT 500 prvo za tržište Sjedinjenih Američkih Država. Kasnije se pojavio i u Evropi, a kada je XT 500 1979 godine zabilježio pobjedu na reliju Pariz – Dakar njegova opularnost je porasla.  Yamaha je u međuvremenu potpuno osvojila Evropsko tržište prilagođavajući se upravo ukusu evropljana i zato 1983 godine baš za evropsko tržšite razvijaju prototip Ténéré. On je zamišljen da ima rezervoar od 30 litara, jači agregat (ili povećane kubikaže ili dvocilindrik) i nešto plastičnih oplata. Iako u centrali u Japanu nisu imali puno razumjevanja za ovakav koncept motocikla zbog pozitivne reakcije publike iste godine lansiran je model XT 600 Ténéré koji je imao jedan cilindar povećane zapremine. Poslije i model XT dobija veću zapreminu te postaje XT 600. Dodavanjem električnog startera, smanjenem rezervoara i drugim kozmetičkim i tehničkim izmjenama oznaka se mjenja u XT 600 Z Ténéré što predstavlja drugu generaciju modela Ténéré, da bi treća generacija predstavljena 1988 godine imala potpune oklope, dva okrugla fara, kompletne instrumente i istu oznaku XT 600 Z Ténéré. Ovim je Ténéré prerastao u putni enduro, kategoriju koja se počela pojavljivati krajem osamdesetih. No, da bi to bio izistinski putni enduro trebao je za pogon da bude ugrađen veći agregat. Iako je kasnije ugrađen veći agregat te je model ponio oznaku XTZ 660 Ténéré i takav model ostao u proizvodnji do 1997 godine to nije bilo ono pravo. Zato je 1989 godine predstavljen XTZ 750 Super Ténéré. Ona je bila teža, veća i udobnija od modela Ténéré. Za pogon modela Super Ténéré izrađen je motor sa dva cilindra postavljenih redno čime je putni enduro dobio preko potrebnu snagu čime i duga putovanja postaju udobna i brza. Uz model Super Ténéré i drugi proizvođaći  u svojoj ponudi predstavljaju putni enduro. Model XTZ 750 Super Ténéré se proizvodio do 1997 godine. Ipak, odmah u startu stručnjaci iz Yamahe primjećuju da bi evropljani mogli biti zadovoljni i nešto drugačijim viđenjem putnog endura. U to vrijeme se u Evropi stidljivo pojavljivala i klasa supormoto. To su prepravljeni enduro modeli gdje je najveća vidliva razlika u točkovima, odnosno gumama. Točkovi su manjeg prečnika kako bi se dobilo još više na okretnosti, a gume su cestovne. Prvi serijski model sa tom koncepcijom je Gilera Nordwest ali to opet nije naširoko prihvaćen motocikl, tek kada je KTM počeo da serijski proizvodi supermoto motocikle ta koncepcija je zaživjela. Zašto ovo objašnjenje? Sličnu koncepciju su stručnjaci Yamahe krenuli da prave sa modelom XTZ 750 Super Ténéré i to iz razloga jer su primjetili da većina kupaca uglavnom ne napušta asvalt. Prvo su montirali manje točkove i cestovne gume, te kapacitetnije kočnice. No, to nije još uvjek bilo dovoljno pa su krenuli još dalje u izmjene. Tako su paraleni dvocilndraš iz Super Ténéré zadržali, ali su proširili prečnik klipa čime je zapremina povećana na 850 ccm. Mjenječ je ostao petostepeni, kao i finalni prenos lancem. Težina ovakvog motocikla je bila poprilična, no to još uvek nije zadovoljilo stručnjake iz Yamahe te su krenuli u dalje izmjene pa su i razvili novi ram koji je imao više sličnosti sa tadašnjim sportskim modelima Yamahe nego sa bilo kojim enduro motociklom. Dug hod vješanja je zadržan. Time se dobio motocikl koji je imao profil putnog endura, sa enduro položajem u sjedištu, ali sa cestovnim gumama, takvim kočnicama (superiornim naspram bilo kojeg enduro modela), i kompletnim instrumentima. Kada je 1992 godine predstavljen takav model sa oznakom TDM 850 predstavljao je pravu malu revoluciju. Takav koncept motocikla nikada prije nije viđen. Iako ga je stručna štampa svrstavala kao konkurenciju u sopstvenoj kući koja je bila skuplja i manje upotrebljiva (misli se na vanasvaltne dionice) te time nije imao izgleda za sjajnu budućnost ipak je koncept pogođen. Naime, većina kupaca modela XTZ 750 Super Ténéré skoro nikada nije napuštalo asvalt te njima ponuđena alternativa u vidu snažnijeg modela TDM 850. Naravno, kao i svaka nova koncepcija i ovdje je Yamaha računala na kupce koji prije toga nisu ni pomišlali nešto slično da kupe. Oni koji su tražili cestovni motocikl ali su im putni motocikli nisu nudili dovoljnu dozu dinamičnosti dok ostale kategorije cestovnih motocikala nisu nudile dovoljnu dozu udobnosti. Iako nešto sasvim novo koncept koji je prikazan na modelu TDM 850 uskoro će imati sve više pobornika. Ta prva generacija zbog specifičnog dizajna prednjih farova ima nadimak ,,buljava’’

 

YamahaTDR85091.jpg

 

YamahaTDM850923.jpg

 

Tehnički podaci za Yamaha TDM 850 (1992 god.)

 

Motor: R2

Zapremina: 849 ccm

Snaga: 77 KS pri 7.500 o/min.

Obrtni moment: 75,5 Nm pri 6.000 o/min.

Mjenjač: 5 brzina

Težina suvog motocikla: 199 kg

Rezervoar: 18 litra

Max. brzina: 209 km/h

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Za sledeću generaciju modela TDM 850 zadužen je Evropski dizajnerski studio da bi se ovaj model još više približo evropskom ukusu. Sam agregat je izmjenjen tako što je nudio tzv. ,,big bang’’ koncepciju (umjesto ugla od 360 stepeni sada je taj ugao 270 stepeni čime se ovaj paraleni dvocilinraš ponaša sličnije V2 agregatima, pa i zvuči sličnije. Elementi vješanja su takođe pobiljšani pa tako je sada prečnik prednje viljuške 43 mm (ranije 41 mm). Uz novi dizajn poboljšana je i aerodinamična zaštita vozača.

 

YamahaTDM850963.jpg

 

YamahaTDM850962.jpg

 

Tehnički podaci za Yamaha TDM 850 (1996 god.)

 

Motor: R2

Zapremina: 849 ccm

Snaga: 77 KS pri 7.500 o/min.

Obrtni moment: 80,4 Nm pri 6.000 o/min.

Mjenjač: 5 brzina

Težina suvog motocikla: 201 kg

Rezervoar: 20 litra

Max. brzina: 208 km/h

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Dalje unapređenje je usljedilo 1999 godine koje se uglavnom zasnivalo na kozmtičkim izmjenama

 

YamahaTDM850964.jpg

 

YamahaTDM850961.jpg

 

Tehnički podaci za Yamaha TDM 850 (1999 god.)

 

Motor: R2

Zapremina: 849 ccm

Snaga: 77 KS pri 7.500 o/min.

Obrtni moment: 80,4 Nm pri 6.000 o/min.

Mjenjač: 5 brzina

Težina suvog motocikla: 201 kg

Rezervoar: 20 litra

Max. brzina: 208 km/h

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Ipak, poslije deset godina egzistiranja na tržištu došlo je vrijeme za zamjenu modela TDM 850. Dizajnerski TDM 900 počivao je na modelu TDM 850. Ram je sličnog izgleda, ali ovoga puta napravljen od aliminijuma. Napajanje je umjesto karburatorima sada rješeno pomoću ubrizgavanja. Povećanjem kubikaže povećana je vrijednost obrtnog momenta u srednjim obrtajima (koji se i najčešće koriste u turističkoj primjeni) dok je koncept ,,big bang’’ zadržan. Mjenjač je sada sa šest stepeni prenosa dok su kočnice dalje unapređene pa su recimo četvoroklipna klješta sa sportskog modela R1.

 

YamahaTDM900026.jpg

 

YamahaTDM900023.jpg

 

YamahaTDM900022.jpg

 

Tehnički podaci za Yamaha TDM 900 (2002 god.)

 

Motor: R2

Zapremina: 897 ccm

Snaga: 86 KS pri 7.500 o/min.

Obrtni moment: 88,8 Nm pri 6.000 o/min.

Mjenjač: 6 brzina

Težina suvog motocikla: 190 kg

Rezervoar: 20 litra

Max. brzina: 216 km/h

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja