Jump to content

Moto Zajednica

Sirija i Jordan 2010.

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Dan 7. Gaziantep - Alepo

 

mapa2.jpg

 

Napustamo Gaziantep sto je pre moguce, dosta smo bili u Turskoj, ocemo u Siriju.

Budimo se vidno raspolozeniji, mali je put pred nama, svega stotinjak kilometara, a i, najvaznije stizemo do naseg cilja.

Nesto pre granice, rucamo, jer smo po informacijama sa interneta bili "obavesteni" da se na sirijskoj granici mnogo ceka, nisu ljubazni carinci, maltretiranje i sl. Jedemo, i krecemo sa mislju ko zna kad cemo opet. :)

 

Picture774.jpg

 

Stizemo na granicu, turci nas uz reci : '' Srbija, aha, Milosevic dead, yes, yes ? " , mi zajedno : "Yes! " , odgovor je : "Haha, good, very good! Bye!"

E bas super , kad su i oni za Slobu culi. I tako, malo po malo stigsmo do Sirije, slika se menja na prvom koraku. Koliku su govorili, ne znaju engleski, nema ljubaznosti, ma sve je kontra. Ljudi na granici svi do jednog dobar engleski pricaju, komplikacija nema aposlutno nikakvih. Odes kod jednog, da ti neke papire , posalje kod drugog , i tako jedno sat vremena. ;D

 

Picturei-phone845.jpg

 

Sve sto placamo, daju uplatnice, pare priheftane za njih, nema brige. Jedino malo vise vole dolare da menjaju, nego evro, ali kad drugog nema dobar je i evro. I mic, po mic, platismo mi 95 evrica za ulazak, osiguranje za motor, i neki silni papiri, koju su vecinom na arapskom pa su nam mogli uvaliti i papir na kom pise da smo debili , mi to ne bi znali. ;D

Tu sam dobio i caj od pravoslavca Nikosa, njegov email, da mu posaljem sliku i reci za srecan put. Zanimljivo coveku sto smo pravoslavci, izgleda ih nema u Siriji mnogo. :D

 

Picture778.jpg

 

Welcome to Syria, i krecemo !

 

Picturei-phone453.jpg

 

Posle granice, neki drugi svet. Vec na par kilometara izlece nam neki pik up, i covek nesto mase bobsu, mase ne prestaje. Mi smo se vec zabrinuli, sta oce ovaj, nestajemo, samo vozi. I u trenutku kad ga je obilazio, ubaci bobsu u ruke saku tresanja, i vice rec koju cemo na putu cuti jedno milion puta...welcome,welcome !

A, tresnje...odlicne! :)

 

Picturei-phone294.jpg

 

Stigli smo, jeeee! ;D

 

Picturei-phone324.jpg

 

Gomila kineskih motora, na njima dvoje , troje, musko , zensko, deca, cela familija svi zajedno na jednom motoru.

 

Picture781.jpg

 

A ni autobusa nemanjka, mogu misliti sta svedjani misle o preuredjivanju njihovi old tajmera.

 

Picture784.jpg

 

Sasvim pristojnim auto putem, koji je za razliku od zapadnog sveta dzabe, stizemo do Alepa. Jedina mana auto puta, osim sto je negde klizav , je i sto ovi sa motoricima voze u suprotnom smeru, mada i auti nisu retki, samo blicaju i peglaju, pa sta bude. ;D ;D ;D

I stigosmo u Alepo, kazu najstariji kontinalno naseljeni grad, to kazu i ovi iz Damaska, ali ajd, verovacemo im, za mene su oba grada najstarija. On je i postojbina sapuna, i da to se odma vidi, haha. Do hotela nas dovodi taksista, gps mi neradi, ali ionako je zabranjen ovde, mapa nema , pa mi i ne treba. Taksista ni dinara, ovaj funte nije hteo da uzme, svaka cast, lepa dobrodoslica, cak nam je rekao i welcome. :)

Ovo je neki crnac koji je sam prisao, dao moj aparat nekom prolazniku i slikao se sa nama. Kako zna engleski ko i mi arapski, nismo saznali ko je, ali lepo sto smo se slikali, super uspomena.

Picture787-2.jpg

Hosteli koje smo nasli na netu su puni, ali nema brige , oko njih su bar jos 10 hotela skoro istih. Smestamo se u jedan od njih ,a motore u javnu garazu za oko 250din celu noc. Hotel kosta manje od 10e, ima sve sto nam treba, dva kreveta, kupatilo, mrave u kupatilu, jna papuce , balkon. Sta ce coveku vise, stvarno ne bih znao.

Picture859.jpg

Bobs ide da potrazi internet kafe i pivce, ja ode do Velike dzamije i Citadele.

 

Zene u Siriji, mada u Alepu mnogo vise , nego u drugim gradovima, obucene su bas previse tradicionalno. Cale videvsi ovu sliku, komentarisao je da izgleda kao smrt, samo fali kosa! ;D Znam, jeste uvredljivo, ali , preterali ga malo, nismo zensko ni videli postenu u gradu od dva i po miliona stanovnika. :(

 

Picture791.jpg

 

Setnja pored sata, kroz guzve na putevima i stizem do Omajad dzamije, tj. Velike dzamije.

 

Picture802.jpg

 

Picture809.jpg

 

Omajad dzamija, jako lepa, izgradjena je jos 713. godine , a konacan izgled, sa minaretom od 45m, dobija u doba turaka. Ulaz u dzamiju, je naravno besplatan.

 

Picture814.jpg

 

Picture817.jpg

 

Ovaj mali mi je uklizao u poslednjem trenutku. Trudio se da mi bude na slici, pa ga eto sada i na internetu. ;)

 

Picture810.jpg

 

Nastavljam dalji obilazak i stizem do Citadele. Postavljena na vestackom, veoma strmom brdu visine 50m, okuruzena ogromnim kanalima, izgleda jako impresivno. Nisam ni mogao da je uhvatim iz jednog dela koliko je velika.

 

Picture820.jpg

 

Picture822.jpg

 

Untitled_Panorama1.jpg

 

 

Prolaskom kroz jednu kapiju, i velike ,prostrane hodnike, nailazim na pravi mali grad unutra. Dzamija, amfiteatar, tursko kupatilo, gomila prostorija koje ne znam cemu sluze.

Ali to sve pada u vodu kad vidite pogled na Alepo. Beskrajne kuce na horizontu, kao da im nema kraja.

 

Picture836.jpg

 

 

E, onda sam morao da idem, niko me nije terao, ali sam ukapirao sam. Posto sam usao u sumrak, ja sam jedini bio koji je ulazio, svi izlaze. Mislim se, valjda mi nije dzabe prodao kartu, ako zatvara, sto bi me prevario. I tako razgledam ja okolo, vidim jos neke kineze, ah dobro je, necu ostati sam ovde. Dok sam ja slikao, panorama, zverao svuda, odose i kinezi, citadela prazna, ali skroz. Krecem ja napolje, ali pojma nemam gde je izlaz, ustvari znam, ali ne znam kako da dodjem do njega. Na kraju sam morao da skacem sa nekih par metara visine, da bi dosao do izlaza. Tako zadihan izlazim, a ovaj na salteru me gleda kao da sam sa Marsa pao, izgleda mu bilo cudno sto sam jurio, njemu se ocigledno ne ide kuci. Ha, dzaba sam se mucio. ;D ;D ;D

 

Picture838.jpg

 

Picture847.jpg

 

Velika dzamija nocu

 

Picture851.jpg

 

Vracam se u hotel, idemo prvo nesto da jedemo, pa na pivce gde sam pozvan u neki od hostela gde sam probao da nadjem smestaj. Biramo njihovo domace , pivo iz Alepa, kazu sirijci najbolje. Cak 3% alkohola, ukus, kao nas Old Gold, i ostale renomirane pivare. Stvarno Arapi, pojma nemaju o pivu.

 

Picture853.jpg

 

Popili smo po jedno, bilo je dosta, idemo u hotel, da se odmorimo na balkonu.

 

Picture798.jpg

 

Picture797.jpg

 

Sa sve jna papucama, uzivancija na balkonu, idila, takstiti, koji non stop trube, graja dole, uvecavaju zadovoljstvo jer mi smo konacno u Siriji.

 

Picturei-phone471.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

@  ironmaiden

 

Heh ,ma  hladili smo se valjda 3 puta i mi i motor, nije toliko dugo vozena u crvenom da bi se nesto lose desilo po nju, ipak je to italijan napravio.  ;):D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Auuuu, više nego FENOMENALNO!

Put koji se samo može poželeti!

Bravo za putopis, jedan od boljih koje sam čitao u zadnje vreme!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Lokacija: Šabac

A dalje..? Taman se primio, kad ono nema više...

Kako se pokazala Tenera..? Sviđa mi se, mada je nisam probao. Vozio sam xt660 i jako mi se svideo.

Možda bih prodao fazer/puno je jak za mene/ ili menjao za novu Teneru. .!?

Pozdrav...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

Bravo za destinaciju, vise nego dobar izbor , odlicne fotke i text.

Nego daj one slike motora sa Bosfora, kako BMW moze biti krs?  ;).

Cekamo nastavak...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

@ profesor momir

 

Teneru nisam vozio, moj je Dominator, a vozac Tenere nije na forumu. Moj utisak je da to jeste lep motor, ali samo to, ne deluje mi bas kvalitetno, ima sitnica koje treba srediti, mada, bolje da ti odgovori neko ko taj motor vozi.

 

@ostali

 

Nastavak sutra, jer danas radim do 00h, pa necu stici, ali sutra ide sigurno. Sutra je voznja do Palmire.

 

@avijaticar

 

Izvinjavam se, bmw je svetinja, skoro ko afrika.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Dan 8. Alepo - Hama - Palmira

 

Prodje nedelju dana puta, a da nismo ni svesni toga. Vreme leti neverovatnom brzinom, najvise iz razloga jer stalno vidimo nesto novo, novi putevi, ljudi, krajolici.... Pre puta bio sam ubedjen da cu biti premoren, slomljen od mog malog jednocilindrasa, da ce mi zadnjica biti u bolovima, ali iz nekog razloga to je izostalo. Jednostavno, orgaznizam se navikne na takav zivot, pa smo cesto dolazili u situaciju i tokom daljeg putovanja, da predjemo po 400km i mozemo bar jos toliko.

 

Ustajemo se u nasem super-luksuznom hotelu za 10e po osobi.U kupatilu ima malo mrava, ali sta da se radi, ostalo je bilo pristojno.

Picture863.jpg

 

Ljudi ovde mnogo vole da jedu zelene ringlove, volim i ja. :D

Picture866.jpg

Pronalazimo neku zenu da nam skuva kafu i caj, malo da dodjemo sebi od spavanja. Ja sam uzeo caj, bobs kafu....e ta kafa mu je verovatno bila najgora koju je ikada popio. Ja sam probao samo gutljaj i malo je falilo da je pljunem. Jako, ali stvarno jako gorka kafa, natrpano nekog raznoraznog lisca, gorkog. Uh, i sada se jezim. Ali popi bobs to, na silu, jer covek nemoz' da funkcionise bez nje.

Picture869.jpg

Kupimo nase motore sa parkinga, pakujemo se, ljudi prilaze sa svih strana...welcome, from , opet welcome su uobicajne reci. Omladina im engleskim odlicno barata, jako pohvalno, cak i malo stariji znaju da se sporazumeju. Kako nisam uspeo da zamenim evrice u nekoliko radnji, zove me jedan mladji decko kod njega. Cale nece ni da cuje da menjam evro, da je dolar moze, ali evro nema sanse. Kupci pitaju odakle sam, Jugoslavija, tu pocinje moljenje svih u radnji, svi spominju Jugoslaviju , i cale popusti, menja mi evro po kursu iz banke. E dokle cemo se mi vaditi na tu zemlju!

Picture871.jpg

Izlazimo iz Alepa, guzva , vrucina, bezimo odavde, idemo auto putem , prvo do Hame, pa za Palmiru.

Vetar nas ubija svo vreme , duva uvek sa iste strane, negde iz pravca Mediterana. Polu puta smo vozili nakrivljeni na stranu ! Cak im i drvece raste u tu stranu...

Picturei-phone190-2.jpg

 

Picture874.jpg

Ovde ljudi nemaju problema sa musko-muskim odnosima, voze se prijatelji dvoje, troje na motorima, nekad cele porodice.

 

Picture881.jpg

 

Ako nekom trebaju stvari za ogradu, vrtove, znam gde ima... :P

 

Picture877.jpg

 

Krajolik se bitno izmenio od Turske

 

Picture879.jpg

 

Ubrzo stizemo do grada Hama, koji poznat po drvenim Norija, tj. vodenicama, koje kako negde pisu poticu jos iz 1100. god. pre nove ere. U srednjem veku ih je bilo 30, dok je danas ostalo samo 17 norija. Nekada su navodnjavala okolna polja, i akvaduktima donosila vodu u domacinstva, ali danas su tu samo u turisticke svrhe.

 

Picture891.jpg

 

Picture897.jpg

 

Picture898.jpg

 

Picture907.jpg

 

Napustivsi Hamu dolazimo do Homsa, e tu je vec malo teze bilo naci izlaz prema Palmiri. Ni jedan jedini znak u gradu nije na latinici , sve na arapskom, a u gradu niko ne zna gde je Palmira, ili Tadmur kako to zovu lokalci. Jedan kaze vamo, drugi tamo, taksista mudro cuti, pandur nam kaze samo pravo, mi pravo, ono kruzni tok sa nekoliko izlaza, a od toga bar dva mogu biti pravo, pa onda opet pitaj, i jedva smo izasli iz grada. Izavsi iz grada, dobijamo nagradu, vetar nam vise neduva sa strane, vec u ledja, e pa i nama jednom da grane sunce! Ipak ne, duvao je vetar jako, pa se digla prasina i nema sunca nigde, kao da se naoblacilo, ali uredu, mi opet srecni. :D :D

 

Picture908.jpg

 

 

Za sada necemo u Bagdad, mozda kad Ameri odu, onda cemo. ;)

 

Picture924.jpg

 

Nismo popili nista dugo, pa smo stali na hladan sok u kafic pre ulaska u pustinju. I tu nas ljudi pocastise, Tito, Jugoslavija, Josip Broz, super i eto sokica. :)

 

Picture925.jpg

 

Picture930.jpg

 

Deda je to znao, ovaj mladi pojma nema ni za Tita ni Jugoslaviju, a tek za Srbiju. .., Svejedno, slikali smo ga sa zastavom. :)

 

Picture931.jpg

 

Picturei-phone347-2.jpg

 

Nakon okrepljenje krecemo direkt kroz Sirijsku pustinju ka Palmiri. Prolazimo pored rafinerija nafte, vojnih kasarni i malih sela. Na nekim mestima krajolik se pruza u nedogled, nema kraja "poljim nicega" , beskrajna cistina, tako prazna i tako lepa!

 

4709521491_1a2a231217_b.jpg

 

 

4709521135_0877d44d8b_b.jpg

 

Korito reke kad padne kisa.

 

Picture919.jpg

 

Ovde smo zastali da napravimo slikanje po pustinji, da iskorstimo da se malo provozamo po takvom terenu.

 

4709516533_b1f6495c1e_b.jpg

 

4709517499_1e90a68803_b.jpg

 

4710159878_07443a4948_b.jpg

Nas dva

 

4710161142_57a078f616_b.jpg

 

Srbija do Sirije !

 

4710161922_deeff8a855_b.jpg

 

4709520723_83feffd7c5_b.jpg

 

4709521983_4aa86efc73_b.jpg

 

A ovce kojih nema malo, a i kamile tamo po Jordanu pasu, nemam pojma, ovo grmelje sa strane mi ne izgleda kao nesto od cega bi se najele.

 

4709525705_1af3d72514_b.jpg

 

Standardna slika svih koji putuju prema Palmiri iz ovih krajeva, levo je Palmira, desno put za Irak.

 

4709484081_8b6663b290_b.jpg

 

4709482843_7f8eb5924a_b.jpg

 

Skrecemo ka Palmiri

4709485351_b9122a6140_b.jpg

 

4709484935_23fce041cf_b.jpg

 

Pre ulaska u sam grad morali smo se popeti do citadele, koja ima pogled na celu Palmiru.

 

4710128658_b38a43e438_b.jpg

 

4710127618_8b58faf617_b.jpg

 

4710166956_d639f682d0_b.jpg

 

Sunce zalazi, pa je bio red da se napravi koja fotka . Ispale su prilicno dobro, bar sto se mene tice. :D

 

4709488373_77d1a3994e_b.jpg

 

4710130634_964ed56572_b.jpg

 

4710129012_6a453597f9_b.jpg

U Palmiri centar grada pronalazimo relativno brzo, svi zivi dolaze da nam ponude svoj smestaj, i nesto prodaju. Neki covek koji zna srpski, nekad je studirao u Beogradu nas je uputio u hotel koji smo nasli u Lonely Planet vodicu. Hotel uzasan, jes da je za male pare, ali smo nasli mnogo bolji za iste.

Ovo je jedan od onih, "welcome, from, you need hotel?" ljudi ! ;)

4709524413_9db02c1a52_b.jpg

 

Stigosmo do centra, bobs kupuje marame , raglednice, ja sedim na motor, smejem se dok mi neki tip brise "soferku" i vrbuje za hotel (zaboravio da slikam, velika greska, mnogo je bilo smesno pa se i neseti! ';.) , i sledjam mi pridje neki tip i kaze : " Kad zavrsite sa kupovinom, dodjite na pivo! "

Prvo sam se izgubio, ko je sad ovo, posle mi se obradovao, super , treba se i okrepiti od puta! ;)

Odemo do njih, saznamo da su momci iz Hrvatske , rade za INA-u , crpi se nafta iz ove pustinje. ;) Popili smo po jedno, odneli stvari u hotel i idemo nazad na jos.. :D

Posto su imali i laptop , iskoristimo da se javimo, pa da bobs prebaci stvari na hard koji je poneo, i na tome im se stvarno zahvaljujemo. Dobili smo i broj od coveka iz nase amabasade koji ce nam kasnije pomoci u Damasku. Drustvo na pivu odlicno, osim nas, tu su bili ljudi koji rade za INA-u, jedan belgijanac, jedan decko tu negde iz arapskih zemalja, i cini mi se jedan francuz. Opustena atmosfera , zezanje, ma uzivancija, jedan od najlepsih dana na putu, stvarno smo se prijatno osecali.

 

4710131870_50aa032053_b.jpg

 

Druzenju dodje kraj, dovoljno smo popili odlicnog libanskog pivceta, idemo spavati . Hvala na druzenju momcima !

 

4709491759_9dbaab446e_b.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Auuuuuh, kakva avantura!!! Ajde dalje, MOLIM TE :)

 

Hehe, nema danas dalje, mozes da molis koliko hoces.... ;D ;D ;D

Posto hocu da se sledece nedelje provozam po istocnoj Srbji, moram da radim ceo vikend , i to od 9-00h ! Polaku cu uz posao sredjivati slike, pa ce nadam se sutra doci i nastavak.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Zbog ovakvih putovanja je dobar deo nas i seo na motor.

 

Znaš i sam, ali moram da napomenem da apsolutno delim tvoje mišljenje :) Ovakve avanture su SAN za veliku većinu! Ali ko zna, jednog dana... :)

 

Hehe, nema danas dalje, mozes da molis koliko hoces.... ;D ;D ;D

 

;) Onda mi preostaje jedino da strpljivo čekam nastavak :) Vredeće, osećam :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Zagreb

;D

Super!

Najviše sam mrzo riječ  "welkam" , kad to kažu znao sam da ću ostati bez para i da će me namagarćit.

Vidim da je što južnije to je veselije  ;D . Udri dalje po tipkovnici.Pratimo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Svaka cast, ovako nesto treba doziveti.

 

Pomenuo si knjigu o coveku koji je 2 puta obilazio svet motorom, ajde ako ti nije tesko napisi naziv i autora. Slika koju si postavio je obrisana, a volim takvu literaturu pa bih je potrazio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

@ Mrva

 

Ted Simon : Dreaming of Jupiter , to je knjiga koju sam spomenuo. Ako je negde nadjes , javi mi , voleo bih da je procitam.

 

@ ekozelj

 

Dobar je clanak, samo mi se naslov ne svidja, jer se tako zvao putopis sci-ja, koji je pre bio na ovom forumu, a putovao je bas u taj kraj. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja