Jump to content

Moto Zajednica

Sirija i Jordan 2010.

Recommended Posts

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Pa jes. Lepo je napisao da ga je Honda služila bez greške CEO put.

OndaK

DOBRO NAM SE VRATIO.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Ma vratili smo se, samo ne stizem da pisem putopis, veceras, nastavljam. A, i cekao sam slike i video snimke, od mog saputnika iz BGa, ali  postara jos nema.  >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

stvarno svaka cast.

inace, pre nekih par dana sam video jednog od vas dvojice na teneri natovarenoj prtljagom, sa barjakom na bajku. to je bilo na dorcolu, na uglu francuske i cara dusana.

pozdrav obojici.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Dan 2. Mezgraja(Srbija)- Babusnica - Sofija (Bugarska)- Edirne (Turska)

Kilometraza : 495km

 

Mapa2.jpg

 

Drugi dan, taj dan , nekako, gledam na pocetak putovanja. Do sada smo ipak bili na svojoj teritoriji, ali od danas , prelazimo granice nase Srbije i idemo pravac u nepoznato... Bar za mene, Bobs je cesto u Istanbulu. Pasos je spreman za pecatiranje, za sada ima samo pecate Hrvatske i Madjarske.

Sirjor3.jpg

 

Picture092.jpg

 

Jutro je, Bobs, spava, ja se, kako ce se ispostaviti , i tokom celog putovanja budim ranije, i tada razmisljam o prethodnom danu i spremam se za nove puteve. Pregledam plan puta, zapisujem u moj blokcic kilometrazu od juce, i pustam mozak na "pasu"... Bas u trenutku kada su i ovce pored mene na pasi.  :D

PICTURE085.jpg

 

Sirjor2.jpg

 

Kao sto smo vec utvrdili , Mezgraja je prelepo seoce, ali necemo se dugo zadrzavati u njemu, dalek je put pred nama. Prvo idemo u Babusnicu, na preporuceni burek. Cena je neverovatno mala, oko 20din, ako se dobro secam, a burek....ODLICAN !

Tu se upoznajemo i forumasem Srdjan010 , koji Bobsu nabavlja jos jedan sprej za lanac, da se nadje.

PICTURE111.jpg

Nismo se mnogo zadrzavali  u Babusnici, valja danas i do Turske stici.

 

PICTURE103.jpg

 

Bugarsku granicu prolazimo veoma brzo , i polako do Sofije. Sofiju smo obisli oblaznicom, koja bas i nije nasrecnije napravljena, jer je velika guzva. Ono sto sa video od nje, nije me bas fasciniralo, jer osim zgrada iz komunistickog perioda, i ciganskih cergi i satora nista nisam video. Nikad ne bih rekao da sam u onoj Evropskoj uniji o kojij novine pricaju ! Najlepsa stvar koju sam video tokom voznje tim delom Bugarske je Rila...planina koju odavne zelim da obidjem zbog njenih jezera i manastira.  Neka , sacekace, a ja cu se Rili vratiti, ako ne uskoro, jednom sigurno hocu.

 

PICTURE121.jpg

 

Picture133.jpg

 

PICTURE128.jpg

 

Ostavljajuci Rilu za sobom, idemo dosadnim auto putem, na kom nisam nista ni slikao, mada ionako nema sta da se vidi osim pravog puta i njiva.

 

Picture134.jpg

 

PICTURE152.jpg

 

Posle celodnevne voznje auto putevima Bugarske, predvece stizemo do granice. Bugarsku granicu opet prelazimo za par minuta, niti nas iko pita nesto, niti mi njih. Pogledaju dokumenta, i zdravo. Turska je vec malo komplikovanija, idemo na nekoliko saltera, pa po vizu, pa opet do nekoliko saltera, gde svako gleda zeleni karton , pasos i saobracajnu....polako, ali sigurno, oseti se miris Bliskog Istoka, gde sa dokumentima uvek mora nesto da bude komplikovano !  :D

 

Sirjor1.jpg

 

Tu se i srecemo i sa prvom dzamijom u Turskoj koju smo videli, 100 metara od same granice, mozda malo preblizu, ali verujem , da ljudi koji cekaju u velikim guzvama, sa kamionima, vole da odu na molitvu bas  u nju.

 

PICTURE162.jpg

 

Picture163.jpg

 

U Edirne, biramo kamp na navigacji , koja nas vodi kroz sam centar, i neke male , zanimljive ulice , do kampa . Saznajemo da je kamp zatvoren zbog nekog cirkusa ..,  ,  pa onda okreci se, idemo u drugi kamp . U njega dolazimo po mraku, pa nema slika, tj. ima samo jedna slika, kupanje , vecera, jedan Efes i spavanje...bar za mene, bobs ostaje na jos kojem.  ;)

 

Picture164.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Dan 3. :  Edirne - Istanbul

Kilometraza : 244km

Untitled-1.jpg

Jutarnja kafica skuvana u serpici nas razbudjuje i polako se spremamo za Istanbul. Ja sam uhvatio malo vremena da se prosetam po kampu, pogledam prazne bazene, i igralista. Kako saznajem, nije sezona, pa je prilicno prazno, a i bazen su ispraznili zbog zime.

 

Picture165.jpg

 

Picture172.jpg

 

Ne zadrzavamo se mnogo u Edirneu, idem pravac za Konstantinopolj. Usput smo slikali i nuklearne elektrane, nisam ni znao da ih turci imaju. Bas posle tih elektrana, ja sam imao mali peh sa nozicom menjaca, proklizala je bas kad ne treba, tu sam skidao, zavrcao, dotezao par puta, dok mi bobs nije dao njegovu rezervnu i tako sam resio probleme sa njom.

 

a.jpg

 

vb.jpg

 

404.jpg

 

E onda kako se polako priblizavamo desto-milionskom Istanbulu , pocinju guzve. Koje kasnije postaju sve vece, a mi bas tamo dolazimo oko 15h. U pravo vreme, za najvecu guzvu. Kada smo locirali hotel, odnosno dobili tacnu adresu, navigacija je pokazivala 1,8 km.Ta nepuna dva kilometra , prelazili smo od sat i po , do dva vremena. Iako smo imali motore, i provlacili se sa koferima koliko mozemo, trebalo nam je to vreme. Bobsu je motor dugo bio u crvenom , zbog temperature, a ja kad sam rukavicom dotakao u jednom trenutku cilindar, izgorela je na tom mestu. E tad je bilo vreme za  predah dok se ne ohlade. Dobio sam i uspomenu na Carigradske guzve, u levi kofer me je udario neki auto, malo je falilo da padnem, da sam pao, ne znam ko bi me digao onako natovarenog.

 

PICTURE201.jpg

 

Posle svih tih guzvi i nervoze, stizemo do hotela, ostavljamo stvari, odma kupanje, hladjenje , pa u mali obilazak.Bobs i ja smo skoknuli do Kapali Carsije, jedne od najvecih pokrivenih pijaca na svetu. Verovali ili ne, sadrzi 58 pokrivenih ulica prepunih raznoraznih radnji. Svakodnevno je poseti od 250 do 400 000 ljudi, pa i nije bezveze sto sam cuo podatak da jedna radnja u njoj moze da kosta i do milion i po dolara.

Vec na samom ulasku u carsiju, vidi se da je unutra velika guzva.

 

Picture206.jpg

 

A unutra, krcato...

 

Picture209.jpg

 

Svakakvih radnji ovde ima , zlata, srebra, porculana, sve sljasti, i dozivljaj je neverovatan. Samo pogledajte koliko sljastecih boja imaju na tim tanjirima i soljama !

 

Picture211.jpg

 

Picture216.jpg

 

Picture217.jpg

 

Picture219.jpg

 

Picture221.jpg

 

Picture226.jpg

 

Picture234.jpg

 

Picture239.jpg

 

Picture241.jpg

 

Picture243.jpg

 

Nakon Kapalija jos malo setamo gradom, tu po okolini, ubijajuci vreme dok Bobs-ov prijatelj ne dodje. Nailazimo i na Istanbulsko sveuciliste, koje svake godine pohadja oko 70 000 studenata ! Plan je bio da nas malo provede po gradu i da kasnije odemo na veceru.

 

Picture249.jpg

 

Picture258.jpg

 

A ovo nam je pogled sa hotela, na trajekte koji cekaju prolazak kroz Bosfor.

 

Picture261.jpg

 

E onda dolazi Bobsov prijatelj, koji ce me odvesti do Plave dzamije i Aja Sofije, da pogledam jedne od najvelicanstvenijih graditeljskih dostignuca. Bobs ostaje u hotelu, da se odmori.

Setajuci se ulicama Istanbula, oseca se da je Azija blizu, prolazimo pored kavana,  gde se puse nargile, jedem sladoled, po starom turskom receptu, koji se u kornet ubacuje sa dodatni sou programom, gde prodavac zeza kupce, u ovom slucaju mene. Dobio sam kornet i u glavu i u stomak, bar pet puta mi je izvukao sladoled iz ruke, cak mi je ispricao, da je jedna devojcica odustala od sladoleda i otisla uplakana.  :D :D :D

Policija u Turskoj vozi odlicne motocikle, jedine marke koje sam primetio da voze su Honda i BMW...Ipak se zna sta je kvalitet !  :P

Picture270.jpg

Polako, stizemo do trga sa kog se vide Aja Sofija i Plava dzamija. Velicanstvene prizor, jedna nasuprot druge, sa jedne strane Plava dzamija sa svojih sest viskokih minareta krasi krajolik Istanbula, dok je sa druge strane, nekada najveca crkva u Vizantijskom carstvu, sa svojih cetiri nadogradjena minareta...Aja Sofija.

 

Picture273.jpg

 

Aja Sofija, ovo velelepno zdanje, koje predstavlja vrhunac graditeljstva sestog veka, izgradjena je za samo pet godina. Kako su uspeli da naprave crkvu visoku 55 metara za tako kratko vreme, bez savremene tehnologije, ostace zagonetka za mene, ja jedino sto mogu je da se divim. U svojoj dugoj istoriji, Aja Sofija, pretrpela je izmene na spoljasnosti, odnosno dodana su joj cetiri minareta dolaskom Turaka u Istanbul, da bi 1935. godine Ataturk, od ove crkve/dzamije napravio muzej. Nazalost, dosao sam ispred nje oko 18h, kada je ona zatvorena, jer je radno vreme do 17h, pa sam uskracen da vidim freske iznutra.

 

Picture278.jpg

 

Potom, okrecemo se najznacajnijoj dzamiji posle one u Meki - Sultan Ahmed dzamiji, nama poznatijoj kao Plava dzamija. Nastala je kao odgovor muslimana na Aja Sofiju i to veoma uspesno. Sa svojih 200 prelepih prozora, pruza neponovljiv dozivljaj tokom dana.

 

Picture274.jpg

 

Picture277.jpg

 

Picture283.jpg

 

Unutrasnjost plave dzamije, vazno napomenuti da sam i tu dosao u zadnji cas, jer je molitva pocela desetak minuta posto sam ja usao u dzamiju.

 

Picture294.jpg

 

Ove sijalice, do pre nekoliko godina, bile su svece. Bio je jedan covek , kome je jedini posao bio da pali sve svece, menja potrosene, i ponovo pali, ako se neka ugasi. Tesak posao, ali verovatno cenjen...sada njegov posao preuzela je struja.

 

Picture301.jpg

 

Divan tepih na podu dzamije, nije bez razloga u takvim sarama. Da se ne bi stvarala guzva, i da svako ima dovoljno mesta za sebe, jedan ovaj krug, sa leve strane, dovoljan je za jednu osobu. Tu tacno stanu dva stopala, i vi tako zauzmete svoje mesto.

 

Picture300.jpg

 

Picture288.jpg

 

 

Na izlazu, molitva pocinje, pa je razgledanje zavrseno.

 

Picture305.jpg

 

Picture307.jpg

 

Na izlazu iz dzamije, uocio sam i obelisk koji je dovucen iz Egipta , prvo u Rim, kasnije u Konstantinopolj jos u 4. veku.

 

Picture313.jpg

 

Jos jedan pogled na plavu dzamiju

 

Picture324.jpg

 

Nakon razgledanja grada, i dobre setnje, valja nesto i pojesti. Po Bobsovoj preporuci jedem prepelice....nisu lose, ali bar u mom slucaju sluze samo da se zasitite na sat vremena, kasnije ste opet gladni . Premalo mesa, dosta kostiju, cine da se osecate gladno vrlo brzo...tek posle mi je bilo jasno sto je Bobsov prijatelj narucio piletinu.  :D

 

Picture326.jpg

 

On se od prepelica nije ugojio... :P

 

Picture328.jpg

 

Masine zakljucane, cekaju nove avanture, a posle vecere na spavanje, sutra idemo u Ankaru, glavni grad Turske.

 

Picture329.jpg

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

@hard_rock

Trudicemo se vise teksta, mada i nisam zeleo da udavim sa podatcima.

 

@Njegova klinceza

 

Jako lep grad, mada bi se mogli potruditi da bude malo cistiji po manjim ulicama. Ali ko zna, mozda mi je hotel bio na pogresnom mestu.  :)

 

Evo jedne prikladne pesme za Istanbul ...

http://www.youtube.com/watch?v=l3hsFlGVe5Q

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: Rodom i srcem u Brčkom-BiH, a na privremenom radu u Zagrebu-CRO

Pomoz Bog, braćo  ;),

 

Samo ti piši...piši...ovo i jeste sekcija: putOPISI. Samo ti nama opiši sve lepo natenane...imamo mi vremena na poslu  ;D. Znaš, da ne moram čačkat po enciklopedijama...ovo mi je sveujednom. Hvalaaaa

 

+PAX

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Vazi bice vise opisa, taman sam danas krenuo, i izgubio vreme na obradi slika i videa, tako da veceras ide nastavak. Nikako nemogu da uhvatim vremena, bio na claptonu, pa tu izgubio dva dana, a zbog toga radio po ceo dan ove nedelje. Veceras , tj. posle 00h idemo dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Dan 4. Istanbul - Ankara

 

karta-3.jpg

 

Konacno sam uhvatio malo vremena da nastavim. Znam da je malo glupo ovako postavljati svakih par dana, ali sta cu kad nemam vremena.

 

Napustamo Istanbul, ispraca nas kako nas je i docekao...guzvom. Provlacenjem stizemo do Bosforskog most. Neopisiva guzva na tom mostu nije nam pokvarila dozivljaj prelazenja sa jednog kontinenta na drugi. Mostom dugim nesto preko jedan kilometar, prelazimo u Aziju. U trenutku kada sam presao na drugi kontinent, dosao je osecaj, tj. mozak je ukapirao , da vise i nisam tako blizu kuci. Ja kupujem karticu KPG sa kojom se placa prelazak preko mosta, a kasnije i autoput. Za mene i Bobsa, jer smo delili ovu karticu , nesto oko 15e bilo je dovoljno da predjemo celu Tursku i da se vratimo nazad. Ne verujem da je bas tako jeftino, pre ce biti da smo se mi i dosta svercovali, jer nam neko vreme nije islo ucitavanje kartice pa smo samo prolazili ako nema rampe. :) Sve u svemu, putarina je kod njih jeftina, auto put odlican, nasi bi mogli da se malo ugledaju na Tursku , bar sto se tice auto puteva.

Picture335.jpg

 

Picture337.jpg

 

Odmah po prelasku u Aziju, masu nam momci iz saobracajne policije...Odmah mi u glavi prolazi, jbt sta sam sad zgresio, platio sam most, sta sad hoce. No, ispostavilo se da smo im bili zanimljivi tako natovareni, da hoce da nas pocaste hladnom vodom, i popricaju sa nama...bar koliko mogu, jer nemaju veze sa engleskim, jedan je znao neke osnovne reci.  :)

Od njih osim , okrepljenja sa vodom, dobijamo i nalapenice sa Turskom zastavom, i zelje za srecan put! Hvala cike policajci.  ;D

Kao sto vidite osim Hondi, oni voze i BMW-ove , gs1200 i 650. Iza su bili neki krsevi od BMW-ova, imam i tu sliku, ako nekog interesuje, postavljam. ;)

 

Picture352.jpg

 

Picturei-phone515.jpg

 

Kako smo se malo ohladili nastavljamo ka Ankari, put, brz i poprilicno dosadan...kao i svaki auto put. Kasnije smo dosli u neke planine , pa je postalo malo zanimljivije, ali posto ja iskreno, mrzim da vozim po auto putu, to mi nije bilo dovoljno. Eh, sto tada nisam imao neki R da oprasim sto brze takvu deonicu.

 

Picture3651.jpg

 

Picture376-2.jpg

 

Picturei-phone531.jpg

 

Picture400-2.jpg

 

404.jpg

 

 

Predvece stizemo do Ankare, i uz pomoc navigacije i pumpadzija pronalazimo ulicu gde zivi nas domacin - Ozner. Zanimljiva je prica sa pronalaskom ulice. U poruci od domacina imali smo ulicu i njegov broj kuce. Ja lepo , sav vazan, ukucavam to u navigaciju, kad ono...Oko 40 ulica sa istim nazvom, a ulica se zove 35.-a ulica, ako se dobro secam. Ulice su po brojevima, ali se razlikuje deo grada, ali ne uspevam da nadjem nista slicno onome sto je Ozner napisao. Kome drugom da se obratim za pomoc nego pumpadzijama , nasim vernim drugovima na putovanju, i oni mi uspevaju pronaci u toj sumi ulica bas pravu! E , svaka im cast, ja nista nisam ukapirao, ali nema veze,jer uspesno pronalazimo naseg domacina.

Oznera je Bobs pronasao preko Hospitality club sajta , i tu sam se uverio u pravu stvar tog sajta. Odlicno domacinstvo, uzivali smo svakog trena, i nista nam nije zafalilo.

Nas domacin je ponosan vlasnik BMW 1200GS ADV, i planira da sa svojom buducom zenom napravi put oko sveta u trajanju od oko tri godine. Vec neko vreme skuplja novac, skupljace jos oko pet godina, onda daje otkaz i putovanje moze da pocne. Pravi duh, pravog bajkera. Do tada obilazi Tursku i u planu mu je susedna Sirija, pa do Jordana, i Iran, to mu je sve tu blizu.  :)

 

Picture403-2.jpg

 

Evo jedne knjige koju nam je Ozner preporucio za citanje. Radi se o coveku koji je pre 40 godina obisao svet sa motorom, i sada posle toliko godina radi to isto i u knjizi opisuje promene koje je zatekao. Nesto sto cu svakako nabaviti da procitam, ne moze biti lose!

404.jpg

 

Nastavak Ankara - Kapadokija (Goreme)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Dan 5. Ankara - Goreme (Kapadokija)

 

karta-2.jpg

 

I tako, nalazimo se u glavnom gradu Turske, vekovima pre Istanbul je imao tu ulogu , sada je red na Ankaru...nemoram reci ko je to promenio.

Covek koga nazivaju ocem moderne Turske, rodjen u Solunu, tada jos uvek u Otomanskom carstvu. Pravo ime mu Mustafa Kemal, a nadimak Ataturk znaci "otac Turaka". Ataturk je potiskivao religiju iz Turske republike, koja je ostala snazna posle Otomanskog carstva, uvodio zapadnjacke zakone i zamenio arapsko pismo za latinicno. Mauzolejum Anitkabir izgradjen je skoro u samom centru grada na brezuljku i vidljiv je sa dosta lokacija u gradu.

Samim ulaskom u mauzolejum, ogromne gradjevine vas ocaraju. Sve je uglacano, sredjeno, bez propusta.

 

Picture448-2.jpg

 

Picture421-2.jpg

 

Picture426-2.jpg

 

Ceo kompleks prepun je dece u skolskim odorama , a kako saznajem kasnije od Oznera, svi sa skolom moraju da posete ovo mesto.  ;)

 

Picture447-2.jpg

 

Picture422-2.jpg

 

 

 

 

Straza stoji mirno, iako je sunce toga dana jako upeklo, ali u cast Ataturka, mora se stojati mirno.

 

Picture449-2.jpg

 

Picture451-2.jpg

 

Ceremonija nosenja venca na grob, odvija se uz pratecu muziku, i odredjeni "ritual".

 

Picture447-2.jpg

 

Ataturkovi automobili

 

Picture409.jpg

 

Picture452.jpg

 

Picture420.jpg

 

 

U unutrasnjosti gradjevine , gde se i nalazi grobnica Ataturka. Na ulaz sam cekao bar 5 minuta, jer je guzva i pustaju se ljudi u kolinama

 

Picture442-2.jpg

 

Picture435-2.jpg

 

Pogled sa Antikabira na Ankaru

 

Picture415.jpg

 

Dok sam ja bio u maloj setnji po gradu, Bobs i Ozner bili su da zamene ulje na Teneri, i meni kupe filtere za ulje, jer sam svoje naravno zaboravio kuci. :)

 

404.jpg

 

Ja se vracam do Oznera, treba da se pakujemo , danas je cilj Goreme. Malo posle sto sam ja dosao, dolaze on i Bobs iz servisa. Oprastamo se , u nadi da cemo se opet videti, jer bilo je lepo druzenje.

Iidnk_pictureiphone769.jpg

 

Moja masina pored BMW-a, priznajte da je Honda zasenila ovog nemca?  :D :D :D

 

Picture460.jpg

 

Krecemo, magistralni put, sve po dve-tri trake sa jedne strane, asfalt , ako se to moze nazvati asfaltom los. Kida gume jako lepo, jeste nema rupa, ali zato gume se menjaju jako cesto.

 

Picture468-2.jpg

 

Usputna stanica nam je Tuz Golu, iliti na srpski Slano jezero . Dubina je jako mala, oko 1-2m , sve je sama so. Cak 70% sve soli koja se potrosi  u Turskoj potice sa ovog jezera. Duzine je 80km, i sirine cak 50km, predstavlja pravu atrakciju, pa je steta sto se nismo provozali po samom jezeru. Kako smo saznali od Oznera, moze se voziti putevima kojma idu kamioni, pa je to prilicno zanimljivo. Na jezeru srecemo Svajcarca, koji vec 3 meseca putuje od Svajcarske do ovog jezera, cilj mu je Gruzija , a mozda navrati i do Sirije, ni on sam ne zna gde ce. Prosek mu je 100-200km dnevno, svuda voli da vidi o cemu se radi. To je pravo putovanje, blago njemu na vremenu i novcu koji moze da izdvoji za tako nesto.

 

Picturei-phone103.jpg

 

Picture487.jpg

 

Picture490.jpg

 

Nastavljamo uz jezero, prelep pogled na njega, kasnije postaje i crvenkaste boje, ne znam iz kog razloga.

 

Picture506.jpg

 

Put izgleda sasvim lepo iz ove perspektive, ali ako se malo blize pogleda , sve postaje jasnije...

 

Picture499-2.jpg

 

Picture498-2.jpg

 

Malo , po malo, stizemo do Kapadokije. E to je tek prica za sebe. Slobodno se moze reci da je to mesto koje treba posetiti za zivota, jer je medju najlepsim mestima na nasoj planeti. Vulkanske formacije koje su nastale su pravo cudo prirode, i dovoljno je bilo sta uslikati da bi slika ispala lepa. Zanimljivo je da je mesto prepuno crkvi, i to pravoslavnih, ima ih negde oko 3000. Nekada ovo mesto je bilo pod Vizantijskim carstvom, pa su oni ostavili za sobom predivne crkve u stenama, i ovekovecili Hriscanstvo na jedan divan nacin.

 

Picturei-phone675.jpg

 

Picture518-2.jpg

 

Picture510.jpg

 

Picture520-2.jpg

 

Picture511.jpg

 

Prva kamila koju smo videli na putu, za par dana, vidjacemo ih svakodnevno. :)

 

Picture516-2.jpg

 

Pronalazimo kamp , za neku cenu od oko 6-7e , sasvim prihvatljivo ranajuci da imamo struju, vodu, a da smo dosli kasnije i bazen. Smestaj za apartman u pecinama dodje oko 35e za noc. Kad se podeli na 2-3 osobe i nije tako strasno, za jedno iskustvo koje cete pamtiti ceo zivot. Par slika iz kampa.

 

Picturei-phone337.jpg

 

Picture528-2.jpg

 

Picture536-2.jpg

 

Picture524-2.jpg

 

Nastavak : Goreme obilazak muzeja na otvorenom - planine - Gaziantep

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Dan 6. Goreme - Gaziantep

 

karta-31.jpg

 

Karta je nacrtana otprilike, jer smo se vozali po planinama, bez navigacije, kojoj je crkao punjac na 12v i uspela je samo da nas izvede iz Goremea, i izvede na ovaj fantastican put. Mislim da nam je ovo jedan od najlepsih promasaja, ako se to moze tako nazvati ,jer ovo definitivno nije bio promasaj vec pun pogodak! Plan je bio onim sirokim i dosadnim putevima doci do Gaziantepa, a navigacija nas je odvela na ove predivne planinske puteve, slike nemogu docarati kako je priroda prelepa na tom putu.

 

Tog jutra , budi zvuk vatre koja na trenutke sisiti, onda prestane, nesto slicno kao brener. Promolim glavu iz satora, i imam sta da vidim. Ogroman broj balona kruzi po Kapadokiji. Posle nam je vlasnik kampa ispricao, da svako jutro oni kruze i voze turiste po okolini, da vide ovu dolinu iz vazduha.

 

Picture541-2.jpg

 

Picture548-2.jpg

 

Picture560-2.jpg

 

Picture558-2.jpg

 

Picture559-2.jpg

 

Picture563-2.jpg

 

Picture576-2.jpg

 

Kako je se vec razdanjivalo, , uspevam da uslikam i Dominatora sa balonom. Na ovoj slici , gde balon blizu, bilo je je obostrano slikanje. Ja u gacama izasao iz satora, slikam sve i sesnaest, a bome i oni mene slikaju. Verovatno sad sa mojim "zmijskim" telom krasim neke druge forume i uspomene iz Kapadokije!  :D :D :D

 

Picture552-2.jpg

 

Picture554-2.jpg

 

Picture564-2.jpg

 

Posto je Bobs menjao ulje u Ankari, dosao je red i na mene. Dominatoru servisni interval je na 3200km, pa je to prilicno brzo doslo, a i kuci se nakupilo nekoliko kilometara. U motoru sam imao ELF ulje, prilicno retko, pa je ono cinilo da mi motor do Goreme-a potorsi oko 1 l ulja, sto je stvarno previse. Preputa dobio sam od Moto Land-a Bel Ray ulje, kao sponozorstvo, i ovim putem zelim da im se zahvalim , i obecam da odsada sipam Bel Ray. Za tu cenu, dobija se mnogo vise, jer mi je motor trosio ulja isto koliko i sa Motulom, i radio je potupno isto,a cena je daleko manja.

 

Picture581.jpg

 

Picture571-2.jpg

 

Ulje zamenjeno, idemo u Otvoreni muzej, da vidimo sta tamo ima, kad ga svi hvale. Stvarno ima sta da se vidi, ali da nema gomile americkih, evropskih i japanskih turista , ovo mesto bi odisalo nekim drugacijim smekom ! Ovako, horde sa fotoaparatima ulecu u svaku pecinu i slikaju sve zivo , i kad ima da se slika i kad nema! Ma samo da se slika ! Trudio sam se da ih neslikam,  tako da ste uskraceni slika sa masom turista,

 

Picture588-2.jpg

 

Picture584-2.jpg

 

Picture591-2.jpg

 

Freska u jednoj od pecina

Picture594.jpg

 

Picture603.jpg

 

Picture606-2.jpg

 

Picture607.jpg

 

Picture617-2.jpg

 

Picture620-2.jpg

 

Picture627-2.jpg

 

Picture619-2.jpg

 

Picture629.jpg

 

Islikasmo se, ko pravi, sta cemo....Idemo dalje, tu je blizu Sirija, dosta smo u Turksoj. Kao sto sam vec rekao, otisao mi punjuc na navigaciji, i sa baterijom, uspevam da pronadjem put za Gaziantep. Vodi nas preko direktno u planine, put cesto ostaje bez asfalta, a i tamo gde ga ima , veoma je los. Vec psujem sve zivo, ali idemo dalje, ne bi nas gps slagao. :D

I onda , vec iznervirani, posle dosta kilometara, makadama sa provalijama sa strane, jedna planina izbija na vidiku. Sve zaboravljamo, vredelo je ici ovim putem, blueberry hvala ti!

 

Picture647-2.jpg

 

Jos uvek ima snega na planini, mi vozimo uz nju prilican broj kilometara. Spustamo se na visoravan, pored jos jednog slanog jezera, ovo se zove Tuzla Golu, pa ponovo idemo u planine.

 

Picture655-2.jpg

 

Picture658-2.jpg

 

Picture667-2.jpg

 

Dolazimo do jednog grada, trazimo gde da jedemo. Zaustavlja nas jedan konobar na sred ulice, "Eat, eat, come, welcome! " , ko da smo vec u Siriji.  :)

Pasulj, ne dobar, predobar! Sa sve petnaest salate , vodom, ceh nam je oko 8-9e za obojicu, svaka cast i na jelu, a i na ceni !

 

Picture671.jpg

 

Idemo dalje, ovaj put udaljavamo se od planine koja nam je oduzimala dah svo vreme dok smo vozili uz nju.

 

Picture675-2.jpg

 

Picture676-2.jpg

 

Picture687-2.jpg

 

Voznja po ovim planinama, jako lepo iskustvo, dobri putevi, negde se desi da nema asfalta, ali to je jer se spremaju da ponovo predju asfaltom taj deo.

 

Picture690-2.jpg

 

Picture697-2.jpg

 

Kad sam video ovo, nemoram u Alpe.  :D :D :D

 

Picture698-2.jpg

 

Picture700-2.jpg

 

Tu dodjosmo i do jednog prevoja, nije losa visina ... 1990m, e pa mogli su da dignu put jos 10m , bila bi bolja slika !  ;)

 

Picture705-3.jpg

 

Picture708-2.jpg

 

Picture714-2.jpg

 

Ova slika moze i za neku reklamu !  :P

 

Picture710-2.jpg

 

Picture716-2.jpg

 

Jedini bajker, mada , i jedan od rekih koga smo videli zadnji mozda i 70-80 km

 

Picture723-2.jpg

 

Picture733-2.jpg

 

Picture756-2.jpg

 

Kornjacica koju je Bobs uslikao negde usput, ja je nisam ni video koliko je mala bila.

 

picturei-phone-839.jpg

 

picturei-phone-652.jpg

 

Nema vise planina, spajamo se sa magistralom. Opet smaranje, i druzenje sa pumpadzijama, jedan je rekao da oce da se menja samnom, da zivi u Srbiji, cuo je da je tamo zivot jako lep. E, covece gde ti zivis, kad ti Srbija dobra zemlja !  ';.

 

Picture760-2.jpg

 

Ovo su neke klinje sa pumpe, kasnije su maknuli dedi traktor i otisli da se vozikaju. haha

 

Picturei-phone618-2.jpg

 

A Turci samo nesto grade, malo , malo pa sredjuju puteve

 

Picture763-2.jpg

 

Posto smo ceo dan izgubili u planinama, u Gaziantep stizemo kasno u noc. Trazimo hotel, opet navigacija, vodi nas do kampa, ne radi, pa hotela jednog, pa do drugog, sve zatvoreno, pa kroz slepe ulice ... kao idi pravo, a ispred kuca i sl. Posle jurcanja po ovom gradu koji mi je vise licio na divlji zapad , nego na grad od par stotina hiljada stanovnika, nalazimo nesto pristojno za 10-15e, odma tusiranje , plan za sutra, i spavanje. Sirija je sutra!!! ;:'

Prvi utisak iz ovog grada... Ovo je sve banda ! haha Svi jurcaju onim malim motorima na sve strane, sve pijano, bacaju flase, deru se, ko ima kola , taj pun gas kroz male ulice, uzas ! Mi ostavljamo motore ispred, da nisam bio umoran , ne bi oka sklopio, ovako me tesilo, imam motor star 20 godina, valjda ce prvo bobsov. hahah :P

Picturei-phone801-2.jpg

 

Picture767.jpg

 

Pogled iz sobe

 

Picture768.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

WOW! :o Svaka čast!Fenomenalno! Ne znam koju reč(reči) da iskoristim,za sve ovo...Ajmo do Sirije! ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: Rodom i srcem u Brčkom-BiH, a na privremenom radu u Zagrebu-CRO

Čekak bato, čekaj...treba da se probude, pa gde su motori  :o.

A granica  ???...bit će...biće...ne idem s posla dok ne kročim u Siriju...valja  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova

Kako se Tenera pregrejala u Istambulu? Sipano sinteticko ulje? Viskozitet? Ako je vozio u crvenom onda je istopio klipove.. ???..Samo to mi nije jasno.... ???

Svaka vama cast ali u Istambulu ne bih vozio da me puskom teraju. :D Turci su nule u voznji.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja