Jump to content

Moto Zajednica

Panoramska fotografija

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Posto bi ovde trebali da se bavimo fotografijom sa aspekta putovanja i putopisa, bilo bi dobro da kazemo koju rec o pravljenju panoramskih fotografija. Ja se nisam bavio tom oblascu do juce, ali me je jedna voznjica zainteresovala za tako nesto.

 

Canon fotoaparati imaju ovu mogucnost "fabricki ugradjenu". Aparat ce vam jednostavno obelezavati dokle ste stigli sa snimanjem i koliko treba da okrenete aparat za sledeci snimak, trudeci se da zadrzi iste parametre snimka (blenda narocito). Kasnije, sa softverom koji dobijate uz Canon aparat, ove fotografije jednostavno spajate u panoramu. Ovu mogucnost imaju i Panasonic fotoaparati.

 

Nezavisno od proizvodjaca, uslov za dobru panoramu je snimanje sa stativa.

 

Google kaze da se panorama moze napraviti u Photoshop-u. Pronasao sam opis postupka koji mi se cini previse komplikovan i mislim da se na kraju ipak mora rucno intervenisati na fotografiji. Dalje istrazivanje me je dovelo do programa Autostitch: http://cvlab.epfl.ch/~brown/autostitch/autostitch.html  Program se moze skinuti i koristiti kao besplatan uz neka ogranicenja.

 

Algoritmi za spajanje fotografija koji se nalaze u Autostitchu se koriste u jos nekim programima, kao recimo Autopano Giga: http://www.autopano.net/en/photo-stitching-solutions/autopano-giga.html

Program je relativno jednostavan za rad - odaberete fotografije, podesite format izlazne fotografije i - cekate. Ovo je izuzetno zahtevan program, ali su i rezultati odlicni. Program narocito dobro radi peglanje spojeva fotografija - prakticno su nevidljivi!

 

Ja sam probao spajanje ove cetiri fotografije:

 

7FaB6_dsc004761024x768.th.jpg EWVw9_dsc004771024x768.th.jpg czqNk_dsc004781024x768.th.jpg Kx4Hx_dsc004791024x768.th.jpg

 

Na zalost, prilikom fotografisanja nisam imao kod sebe stativ pa sam snimao iz ruke, rezultat bi bio jos bolji. Ipak, ni ovo nije lose!

 

iYfy3_panoramamd.jpg

 

Ajd' sad vi! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Cuprija

JA na fuji s2500 imam opciju za panoramsku fotografiju iz 3 slika....Takodje ih ima vecina Sony Ericsson telefona evo kako to izgleda onako amaterski ;D

post-1905-12879078567806_thumb.jpg

post-1905-12879078568556_thumb.jpg

post-1905-12879078569837_thumb.jpg

post-1905-12879078571034_thumb.jpg

post-1905-12879078571631_thumb.jpg

post-1905-12879078572183_thumb.jpg

post-1905-12879078572898_thumb.jpg

post-1905-12879078573569_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

na canonu ima al ja nikad nisam uspeo da ih napravim , dal neki korak preskochim (najverovatnije chitanje uputstva) ali dobijem na kartici 3 slike umesto jednu spojenu ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ili kupiti neki objektiv od 8, 10 ili 12mm i raditi sve to bez posebnog softvera. ;D

Malo redynamix, malo photmerge - CS3

Q0LVi_bjb.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Manastri Kaona, jezero. Original: http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/37377493.jpg

 

Lepo mesto za posetiti. na pola puta od sapca do valjeva, skretanje u mestu Draginje.

 

PS, onaj ko je pomenuo "Autopano Giga" mi je ulepsao zivot :)

post-12662-12879083705899_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1537 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Nešto verujem da svi foto-aparati kupljeni u "originalnim pakovanjima" imaju nekakvu opciju za pravljenje panorama. Moj stari Olympus je imao foru da panorama može da radi samo sa originalnim Olympusovim karticama (skoro sam imao prilike da se igram sa novijim Olympusom, i ustanovio da im je to i dalje fora, ali ne znam da li važi za sve modele). Naravno, pričam o varijanti korišćenja Olympusovog softverskog režima slikanja. Slike uradjene na taj način softver na računaru (Olympus master - dolazi uz aparat) prepoznaje, i jednim klikom pravi panoramu sličnu Lalajkovoj.

 

Skoro sam uzeo Nikona, i takodje dobio softver za panoramu (ArcSoft Panorama Maker), ali značajno bolji od Olympusovog. Takodje je neophodno slikati u 'panorama modu', ali je sam mod na aparatu neuporedivo lakši za korišćenje, a softver 'izbacuje' gotovu sliku. Moguće je čak napraviti i 360 stepeni u flashu ili .mov. Kako još uvek nisam imao prilke da se nešto mnogo igram s tim, evo primera s prozora, iz ruke (panorama od 7 slika, 180 stepeni vidnog polja):

 

*EDIT: 'prelaz' u bojama na nebu je stvaran - u pitanju je kasno popodne, zapad je skroz desno

post-8212-12879084524695_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

na canonu ima al ja nikad nisam uspeo da ih napravim , dal neki korak preskochim (najverovatnije chitanje uputstva) ali dobijem na kartici 3 slike umesto jednu spojenu ...

 

na fotoaparatu izaberes opciju panorame i polako pravis sliku po sliku.

 

I DA dobijes 3,4,...,19 zasebnih fotografija

 

Onda uzmes CD i instaliras photostich program koji moze i retardirani majmun da koristi

 

klik na ucitaj fotografijr pa odaberes te koje hoces da spojis, pa klik na MERGE i on ti spoji... i onda klik na SAVE i to je sve

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja