Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki V-Strom 650: Servis

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

došlo je vreme da napišem i ja koji redak na ovim stranama o majstorisanju. Servis na 12000 se približio a nisu mi se davale pare za majstora i tako odlučih da malko bolje upoznam svoje motorče. Na spisak za kupovinu sam dodao pored ulja i filtera za isto još i zadnje kočione pločice kao i filter vazduha koji se menja na 18000k ali kad već dižem rezervoar zbog svećica mogu da se isprsim još 2000 i častim svoje motorče  ;D

 

delovi kupljeni, ispalo je celih 13k

 

EPzUF_dscf56921600x1200.jpg

 

ljubimac spreman

 

X1l9M_dscf56931600x1200.jpg

 

valja se krenuti na posao, skidanje plastika. Budite pažljivi ovde jel ako nešto neće da se skine pogledajte dal ste sve odšrafili i oslobodili jel se šrafovi i žabice nalaze na nekim ludačkim mestima. Da bi ste skinuli žabice gurnite onaj kružić na njihovim glavama prema dole i tek ih onda skidajte, to sam izvalio tek posle jedne iščupane  ;D

 

ranJu_dscf56971600x1200.jpg

3WGuG_dscf57001600x1200.jpg

4YphM_dscf57031600x1200.jpg

oJaro_dscf57041600x1200.jpg

 

u ovoj rupi se nalazi sraf koji takodje morate skinuti

 

6vNj5_dscf57051600x1200.jpg

 

još žabica

 

TNjsI_dscf57081600x1200.jpg

 

i donji deo je dole, ovo će se kod većine odvojiti potpuno ali kod mene su dole lampinjoni koje me je mrzelo da raskačinjem

 

5vKRj_dscf57111600x1200.jpg

 

i još jedan skriveni šaraf

 

7i9AF_dscf57131600x1200.jpg

 

konačno i bočne plastike su spale, malo golišavih slika

 

ry0fI_dscf57171600x1200.jpg

TfVG4_dscf57191600x1200.jpg

asP2g_dscf57201600x1200.jpg

 

na redu je skidanje rezervoara, prvo popustite ovaj šraf na gornjem delu ali ga nemojte skidati zbog lakšeg raskopčavanja creva i kablića sa donje strane rezervoara

 

ogLch_dscf57241600x1200.jpg

 

sada se odšrafljuje i donji deo pa se ona pločica može iskoristiti kao držač...ništa komplikovano nema oko raskopčavanja, pumpa je isključena tako da možete skinuti crevce za benzin bez bojazni od curenja, ono drugo je odušak

 

RDww6_dscf57261600x1200.jpg

 

i tank ode

 

sbYZC_dscf57291600x1200.jpg

FahPq_dscf57311600x1200.jpg

jfAPp_dscf57341600x1200.jpg

 

posle ovoga put do filtera je lak, stegnut je sa par šrafova

 

H97o3_dscf57481600x1200.jpg

0WIzE_dscf57491600x1200.jpg

 

noci dobijate u kompletu sa sve gumom tako da bukvalno samo skinete stari i položite novi, normalno malko plaknete gornje kućište i filter je zamenjen

 

404.jpg

 

dolaze na red i svećice, imate ključ za njih u alatu koje dobijete uz motor i u nedostatku poluge iskoristio sam gedoru. Izuzetno jednostavna zamena, proverite samo zazor mada bi trebalo već da su naštelovane, zazor treba biti izmedju 0.7 - 0.8.

 

8v7rJ_dscf57601600x1200.jpg

SQBZ0_dscf57561600x1200.jpg

 

ova je malo skrivena ali opet lako dostupna sa fabrickim alatom + gedora

 

o55oX_201005300115.jpg

 

kod druge svećice problem je njena lokacija iza hladnjaka pa stoga morate popustiti gornji šraf hladnjaka  a donji totalno skinuti i tu vam treba pomoć jel jedan mora držati tj ispraviti ono (slika ispod) uvijeno crevo hladnjaka sa desne strane motora kako bi hladnjak maksimalno pomerili. Druga svećica se nalazi malo nize i lako je dostupna

 

IjDvO_dscf57701600x1200.jpg

FG6YC_dscf57711600x1200.jpg

dqyUT_dscf57721600x1200.jpg

EgQnZ_201005300112.jpg

TkJLg_201005300114.jpg

 

posle zamene svećki dolazi na red i ulje... šraf za ispuštanje nemož da se promaši. Ako radite na štenderu nemate nikakve potrebe da ga skidate sa istog je bukvalno sve iscuri...

 

RGsOA_dscf57811600x1200.jpg

bX7NN_dscf57841600x1200.jpg

 

ako filter neće da se skine a nemate ključ, obmotajte oko njega jedan krug  šmirgle i pomoći će

 

erYvS_dscf57871600x1200.jpg

JEfVB_dscf57921600x1200.jpg

 

onda pre stavljanja novog filtera možete u njega uliti malo ulja i namazati gumu po obodu, sačekajte da sipano ule prodje kroz filter pa dospite opet, neće se prosuti ništa pri zavrtanju jel je ulje gusto a vi ga rotirate

 

tU6RH_dscf57951600x1200.jpg

fxmub_dscf57971600x1200.jpg

 

i to je to servis je gotov, ulje sipate ko poluge zadnje kočnice i sa zamenom filtera staje oko 2.7 l, da bi povukao ulje prebacite onaj crveni prekidač u off i zaverglajte par puta pa dospite koliko fali. Nivo proverite kada ga skinete sa štendera....

 

meni je ostao još servis zadnje kočnice tj zamena obloga koje se radi bukvalno za 10min, skinu se kompletna klješta i oni šrafovi izvuku što pločice klizaju po njima onda se vrati klip prstima do kraja i stave nove pločice. Kada se skinu stare, na njihovim ledjima se nalaze ličići koji ih drže i njih obavezno skinite i prebacite na nove pločice

 

KF8rc_dscf57431600x1200.jpg

kJuQQ_dscf57531600x1200.jpg

 

e da još sam skinuo plastiku koja štiti prednji lančanik i skinuo gomilu djubreta sa nje

 

26TxE_dscf57631600x1200.jpg

K0GS1_dscf57661600x1200.jpg

 

zamenu antifriza nisam slikao ali je takodje vrlo jednostavna i brza, mogu objasniti i to ako neko hoće da menja. Sve u svemu i da nisam ništa uštedeo ovo mi je bilo najlepših pet sati, upoznao ljubimca uradio servis pedantno kako ga nebi ni jedan majstor i sad sam miran do sledećeg. Od znanja nisam imao ništa tako da se nebojte već uzmite i čačkajte  ;D

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Ma da sta imas da placas majstora za servis, to svaki iole obrazovani bajker treba sam da zna......a za ovu zadnju sliko sa gomilom prljavstine si me nasmejao, jer trebao si da vidis kod mene sta je puno prljavstine...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

svakom je svoje djubre najveće  ;D

za pločice nemaš interval već kad dotraju tad menjaš, a meni su bile pri kraju pa reko kad sve radim da odradim i njih

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

jel si morao da menjaš pločice na 12.000, ili ti to preventivno?

 

svakom je svoje djubre najveće  ;D

za pločice nemaš interval već kad dotraju tad menjaš, a meni su bile pri kraju pa reko kad sve radim da odradim i njih

 

Upravo ovo me cudilo...

Kod mene su na 35000km originalne i jos nisu za zamenu, verovatno na zimu. Doduse, uglavnom se motor vozi na turama, ali opet je velika razlika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

i mene je cudilo, odradicu stelovanje poluge jel izgleda da mi noga pritiska nogicu pa ostvaruje kocenje van mog znanja.... uglavnom na plocicama je bilo jos  2.5mm mesa a to sam video tek kada sam ih skinuo i ocistio ali vec kada sam imao nove reko da zamenim. Mislim da je i loša tehnika vožnje doprinela tome ali to sam popravio pa se nadam dugovečnijem trajanju ovog para  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

onda je bilo manje, uglavnom cinilo mi se da je znatna razlika izmedju novih i starih pa sam se odlucio za nove

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Super tema.

 

Da li sam dobro razumeo. Kupio si:

 

1. Ulje (3l?)

2. Filtar za ulje

3. Filtar za vazdux

4. Svecice

5. Plocice

 

To te je izaslo oko 13k din. Koliko je bilo bez plocica?

Meni je Joca za slican servis uzeo 16k din (bez plococa), sto je u prvom trenutku izazvalo shok :D.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom

Meni je Tale radio servis na 12k.

- Zamena ulja i filtera za ulje (ulje Motul 300V - neznam da li je baš potrebno to ulje)

- Filter za vazduh je samo izduvao

- Svećice nije menjao - kaže na 15-17k? (Strom ima 4 svećice)

 

Naplatio je 10k

 

Napominjem da sam sam posle sedam dana sam dotezao rezervoar jer ga Tale nije dovoljno zategao pa je počeo da zveči jedan šraf!

 

Što se tiče ulja sipa preko maksimuma, što mi se ne sviđa!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 575 postova
  • Lokacija: New York
  • Motocikl: 2018 BMW C650 Sport

o moj bože, nemojmo da pravimo treću strom temu.. ::)

 

da i ja sam na 30.000 i još su mi prve pločice ok, pa me začudi što ih ti menjaš

 

što se servisnih intervala tiče, ima tabela u user manualu u kojoj je sve lepo definisano..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

Super tema.

 

Da li sam dobro razumeo. Kupio si:

 

1. Ulje (3l?)

2. Filtar za ulje

3. Filtar za vazdux

4. Svecice

5. Plocice

 

To te je izaslo oko 13k din. Koliko je bilo bez plocica?

Meni je Joca za slican servis uzeo 16k din (bez plococa), sto je u prvom trenutku izazvalo shok :D.

 

 

 

+ litar antifriza

a bez pločica bi ispalo 10200 .... i ako nećete antifriz da menjate još minus 1000 što dovodi do sume od  9k dinara

hteo sam sa ovom temom da vas ohrabrim da i sami uradite servis na svom motoru, radio sam u dvorištu i većinu potrebnog alata dobijete uz motor tako da izgovora nema  ;D :D    samo ako imate volje.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Tako treba! Nije to nikakva nauka, već majstori od svega toga prave nauku, a zamijeniti svjećice, ulje, filtere i kočione pločice nije nikakva nauka i to treba svako ko ima položen vozački da zna. Nego se narod raspekmezio, pa neće da prlja ruke.

 

Nego, jesi ti to izašao iz garancije kad si sam radio ili ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

 

Nego, jesi ti to izašao iz garancije kad si sam radio ili ne?

 

jesam, automatski gubis garanciju ako preskočiš servis tj ako ti ovlašćeni majstor nelupi pečat u knjižicu

 

 

mastercard  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Beograd/Borca

Moj Strom iz 2004-e ima dve svecice.Inace skoro sam ga uzeo pa sam ga rasrafio celog,cisto da vidim sta ima ispod plastika :D :D :D U srafove se doznajem al u kompjuktore ne bas, tako da nemam nijednu sliku. :( :( :( Ali ako nekog nesto interesuje,neka pita. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

Moj Strom iz 2004-e ima dve svecice.Inace skoro sam ga uzeo pa sam ga rasrafio celog,cisto da vidim sta ima ispod plastika :D :D :D U srafove se doznajem al u kompjuktore ne bas, tako da nemam nijednu sliku. :( :( :( Ali ako nekog nesto interesuje,neka pita. :zdravo:

Bolju iskorišćenost smeše ima sa 4 svećice i to je bolje rešenje na novijim dl650.

Što se tiče teme: i ja sam se malko namučio kod menjanja svećica jer sam morao da delimično skinem hladnjak kako bi zamenio jednu od 4 komada.. Inače, dl650 ima jako loše rešenje kad je u pitanje mehaničarski deo.. Čak i za štelovanje ler gasa mora da se skida rezervoar a pre toga moraju da se skinu bočne oplate sa dosta imbus frafova i jednim krstastim...Težak smor.-.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 725 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Strom 650

Danas sam uradio servis (i to uspesno) i licno se uverio da ima 4 svecice. Vrlo sam zadovoljan svojim poduhvatom, posto do sada nisam imao slicnih iskustava!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1532 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Danas sam uradio servis (i to uspesno) i licno se uverio da ima 4 svecice. Vrlo sam zadovoljan svojim poduhvatom, posto do sada nisam imao slicnih iskustava!

:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja