Jump to content

Moto Zajednica

Intervju sa Valentinom (Pablo prebaci ovo i na sajt)

Recommended Posts

Guest diRRty

Pitanje: Bio si poznat po tome da po kisi ne vozis dobro. Ove godine si u Shanghaiu i Doningtonu bio izvrstan. Od kuda ta promena?

 

Rossi: Voznja po kisi zahteva puno iskustva. Ja sam zreliji nego pre ali i Yamaha mi na pocetku nije bila tako bliska. Za voznju po kisi moras imati potpuno poverenje u motor.

 

Pitanje: Kako to? Pa 2004te godine si trenirao celu zimu.

 

Rossi: Razmislite. Po sezoni napravimo oko 30 000 kilometara. Od toga su 29 000 po suvom. M1 je na prvim kisnim trkama za mene bila nepoznanica. Ove godine sam imao vise poverenja u moj motor. Zato sam vozio brze. Kod Honde NSR 500 ili RC 211V to nije bilo drugacije.

 

Pitanje: Zelis li sa time reci da si ove godine vozio bolje nego prosle?

 

Rossi: Ni slucajno. Ja sam samo rekao da sam imao vise poverenja u motor. Ove godine sam bio brzi jel je i motor bio brzi. Siguran sam da sam prosle godine bio bolji. Gledano sa sportske strane je sezona 2004 neponovljiva. Nemojte zaboraviti da je Yamaha prosle godine bila dosta slabija od Honde.

 

Pitanje: Tvoji protivnici izjavljuju da ti uvek dobijas bolje gume od njih.

 

Rossi: Ovo me stvarno ljuti. Trebalo bi mi puno vremena da to objasnim.

 

Rossi: Prvo je motor bio kriv. Ja sam imao Hondu a drugi Yamahe ili Suzuki. Posle toga sam ja imao fabricku Hondu a drugi normalne. Uvek sam bio otvoren pa cu i sada reci imena. To su izjave Biaggia i Gibernaua. Tvrdili su da sam 2002te godine imao puno bolji materijal od njih. Ali krajem 2003ce sam presao u Yamahu i svejedno sam ih pobedjivao. Onda su poceli pricati da dobijam bolje gume od njih. Pa to je potpuna glupost. Michelin ima iste ugovore sa svim fabrickim timovima. Zbog tog moraju svim timovima dati iste gume i podrsku. Mislite li da bi se Michelin hteo zameriti firmi kao sto je Honda. Pa oni bi ih sa svojim advokatima unistili.

Samo malo. To jos nije sve. Cesto se prica da celu trku namerno vozim iza drugih vozaca da bi ih u zadnjem krugu izgurao sa staze i na taj nacin pobedio. Ni to nije istina. Ni jedan trkac ne vozi namerno celu trku iza drugoga. Opasnost da on napravi gresku i da obadvoje zbog toga padnemo je prevelika.

 

Pitanje: Ali upravo na taj nacin si pobedio Gibernaua . Dali si ocekivao da ce ga to psihicki slomiti?

 

Rossi: Ne. Gibernau je prosle sezone vozio jako brzo, ali ako pogledamo rezultate mu to nije puno donelo. To nam pokazuje da nije dovoljno biti brz. U trci je cesto napravio malu gresku koja mu je unistila trud iz treninga i Warm Upa-a.

 

Pitanje: Prica se da je to tvoja krivica jel si ga ti psihicki unistio.

 

Rossi: Glupost. Njegova greska je bila da mu je velicina koraka bila veca nego sto su mu to noge dozvoljavale. Drugacije receno, vozio je iznad svojih mogocnosti.

 

Pitanje: Kako to mislis?

 

Rossi: Krajem 2004te godine je mislio da je, zato sto je dobio fabricku Hondu RC 211V, najbri vozac na svetu. To je bila greska. Ta legendarna i magicna Honda, koja pobedjuje sama od sebe ih je izneverila. To vazi za Gibernaua, za Biaggia, i za Barrosa.

 

Pitanje:Zbog cega mislis da je to tako?

 

Rossi: Pa nakon sto su dobili te motore su zamislili da su najbrzi. Gibernau je dve godine bio drugi sa privatnim motorom. Logicno je da je od fabricke Honde ocekivao puno vise. Biaggi je postao prvi vozac Honde. I on je ocekivao vise. Oni nisu verovali da su i njihove privatne Honde bile dosta dobre. Tu su se prevarili. Ali to je njihova krivica a ne moja. U svakom slucaju su te privatne Honde bile brze od moje fabricke Yamahe. To nisu nikada rekli.

 

Pitanje: Ali na pocetku 2005te godine je izgledalo da bi te mogli pobediti.

 

Rossi: Na pocetku godine jos nismo bili dovoljno pripremljeni. Na testovima smo imali problema. Jedino smo u Maleziji bili brzi.

 

Pitanje: Kako ste na kraju resili te probleme?

 

Rossi;Ovogodisnji motor je bio potpuno nov. Trebalo nam je vremena da shvatimo kako funkcise.

 

Pitanje: Sto ste morali shvatiti?

 

Rossi: Elektronski menagmet masine je bio jedan od problema.

 

Pitanje: Primetili smo da tvoja Yamaha na jednoj stazi funkcionise drugacije nego na drugima. Na nekim je bila senzacionalna a na drugima prosecna.

 

Rossi: To je uvek bilo tako i to je deo karaktera motora. Kod Honde je to drugacije.

 

Pitanje: Kako to mislis?

 

Rossi: Do odredjenih granica je Hondu lakse voziti. Nas motor reaguje osetljivije na promene. Osim toga je ispoljavanje snage kod Yamahe jos uvek je losije nego kod Honde.

 

Pitanje: Dali mislis da je Honda jos uvek u prednosti?

 

Rossi: Vec sam rekao da je Yamaha teza za podesavanje. Ukoliko motor nije dobro izbalansiran, a to znaci da odnos masa na prednjem i zadnjem tocku nije ispravan, Yamahu je jako tesko voziti. U tom slucaju vozac mora upotrebljavati drugi stil voznje, inace bi moglo doci i do drugih problema.

 

Pitanje:Sad znamo zasto je Hondu lakse voziti.

 

Rossi: Hondin motor je elasticniji. Yamahine karakteristrike me nekad podsecaju na vremena dvotaktnih motora. Evo vam jedan primer. Yamahino ispoljavanje snage je izmedju 9 i 12 000 okretaja u minuti dosta lose, dok je od 12 do 13 500 opet sve u redu. Ukoliko se sa takvim problemima nadjete na novoj stazi i nemate puno vremena, moze se dogoditi da prilikom podeseavanja motora krenete pogresnim putem. U tom slucaju je Yamahu M1 nemoguce voziti. To se Edwardsu dogodilo vec par puta.

 

Pitanje: Dali ce resavanje tih problema biti najvaznija stvar u sledecoj sezoni?

 

Rossi: Da. Yamaha se od staze do staze ponasa potpuno razlicito.Pogledajte. U Shanghaiu i Istanbulu smo na prvim treninzima imali dosta problema. Trajalo je dosta dugo dok smo ih resili. Kod Honde to ide puno brze.

 

Pitanje: Kako mislite resiti taj problem?

 

Rossi: Problemi koje imamo sa ciklistikom dolaze od prvog tocka. Gore sam pricao o balansu motora. Ukoliko on kod Yamahe nije zadovoljavajuci gubimo grip na prednjem tocku. To automatski dovodi do problema pri kocenju i ulazu u krivunu. Yamaha je zbog visoko razvijene elektronike jako osetljiva, pa takvo ponasanje moze poremetiti i druge parametre.

 

Pitanje: To znaci da je podesavanje Moto GP raketa teze od dvotaktnih 500 motora?

 

Rossi: Mislim da nije. Podesavanje je mozda teze, ali elektronika nam pomaze u voznji, pa se to opet izjednacuje. Kod 500 ccm motora je puno vozaca padalo zbog ubrzavanja. Toga danas skoro nema. Nasi motori imaju 148 kg i 250 ks. Bez elektroske pomoci nebi mogli krenuti iz boxa.

 

Pitanje: To znaci da elektronika i u moto sportu ima sve vece i vece znacenje.

 

Rossi: Da. Ali ovde nesmemo preterivati kao u formuli1. Ja mislim da smo u Moto GP-u na pravom putu i da ovde vozac jos uvek odlucuje o pobedi ili porazu.

 

Pitanje: Jesi li zbog toga bio brz i kada ti motor nije bio dobro podesen?

 

Rossi: Neznam, ali to odlucuje dali ce neko biti svetski prvak ili ne. Ukoliko imate neki problem sa motorom je lako reci bi cu peti, i posle toga naci 1000 razloga zbog cega je to bilo tako. Ali vecina vozaca zaboravlja da su posle sezone sa 17 trka upravo te trke odlucujuce u kojima si imao probleme. Tu se treba boriti i osvojiti drugo ili trece mesto.

 

Pitanje: Dali to cini pravog majstora?

 

Rossi: Pravi majstor je onaj koji pobedjuje trke. Ali na kraju je ipak najvaznija titula svetskog prvaka.

 

Pitanje: Sto je najvaznije za brzu voznju?

 

Rossi: To je sigurno zglob desne ruke. Dobrog vozaca cini puno stvari ali jos uvek je najvaznije kada zatvaras gas, a jos vaznije kada ga otvaras. Na kraju je to uvek odlucujuce.

 

Pitanje: Cuju se price da je Honda izjavila kako bi kod njih opet bio dobrodosao. Ducati je isto zainteresovan. Ti si se ponovo odlucio za Yamahu. Zar te ne interesuju italijanski motori?

 

Rossi: Sigurno bi bilo interesantno voziti italijanski motor. Ali nemozete zamisliti koliko energije mi je trebalo za prelaz iz Honde u Yamahu. Nebi to zeleo priustiti svom timu a pogotovo ne Burgessu, jel bi samo sa njima otisao u drugu ekipu. Ustvari ni neznam zasto bi to uradio. Za mene je Yamaha italijanski tim.

 

Pitanje: Kako to mislis?

 

Rossi: Kod nas vlada italijanski duh. Motori se nalaze u Milanu. Koordinatori tima su Italijani a i vecina mehanicara je iz italije. Cak su i Japanci koji rade sa nama, iako imaju Japansku disciplinu, preuzeli nas mentalitet. Prvi put u svojoj karijeri osecam odgovornost za ceo tim.

 

Pitanje:Znaci ostajes u istom timu?

 

Rossi: Da. Jos nije vreme za promene. Mozda jednoga dana, iako bi mi to bilo zao zbog Yamahe.

 

Pitanje: Zar ti voznja sa motorima nije dosadila?

 

Rossi: Ni slucajno. Motori su moja velika ljubav. Uvek cu voziti motore.

 

Pitanje: Ne verujemo.

 

Rossi: U jednu ruku imate pravo. Meni su uvek potrebni novi izazovi. Inace nebi presao iz Honde u Yamahu. Videcemo sta ce biti. Za sada se osecam dobro u Yamahi.

 

Preuzeto sa Motoplusa i prevedeno u ekavicu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ono sto je rekao o zavrtanju gasa i ako ims problema sa motorom pa zavrsos peti.Tu je u pravu 100% jer se to meni desilo ove godine ima sam nekih problema i zavrsavao trku 5 ili 6 i na kraju sezone sam za 20-k bodova omasio 2 mesto u ukupnom plasmanu...........

 

realan je nema sta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Odlican intervju. :D

 

A Rossi? Mislim da je gore cistu istinu rekao da vozac pobedjuje, a ne motor... Alal mu kita :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja