Jump to content

Moto Zajednica

R1100Gs: Potreban Savet Oko Kupovine

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nasao sam jednog GS-a u okolini. Motor je u prilicno zapustenom stanju, stojao je dosta dugo pa je na dosta mesta korodirao, zavrtnjevi uglavnom. Posto mogu da ga dobijem po fer ceni u odnosu na stanje, razmisljam se da ga kupim ukoliko prodam moj postojeci motor. Vozio bih ga u ovom stanju do kraja sezone, a preko zime lepo u garazu sa parnim grejanjem, muzikica, kafica, pa polako u rasturanje. Potom bih odneo delove i sklopove kod odgovarajucih majstora, nabavio sta mi treba od delova i do proleca bi ovaj mucenik od ruznog paceta iz garaze izasao kao prelepi labud. Naravno, sve bi bilo snimljeno i postavljeno u odgovarajucu temu! Evo kakvo je postojece stanje:

 

jfPl6_2141024x768.jpg

 

Ovako ne izgleda lose, zar ne?? Inace, radi se o poslednjoj generaciji 1100GS-a, proizvedenoj u oktobru 1999. godine. Motor je prodat prvom kupcu tek pocetkom 2000-te i tako se i vodi. Proverio sam VIN kod na BMW sajtu. Motor je na BG tablicama.

 

Obe felne su u ovakvom stanju:

 

33K12_2191024x768.jpg

 

Probao sam, ovo crno oko zbica se skida. Znaci, rasklapanje felne, pa jedno dobro poliranje i bilo bi OK. Ono sto je bitno je da ove felne ne korodiraju. BMW je krajem 1998 promenio dobavljaca felni tako da su na ovom motoru od anodizirnog aluminijuma.

 

Rezervoar je ulubljen sa gornje strane prilikom preturanja motora. Ovo bih nosio u Valjevo kod majstora.

 

JCVDy_2221024x768.jpg

 

Ono sto me je zaista brinulo i zbog cega sam mislio da odustanem je ovo na slici:

 

L7lmN_2241024x768.jpg

 

Radi se o mestu gde se ram koji nosi sediste kaci na menjac. GS nema klasican ram vec tu ulogu igra sklop motor-menjac. Uslovno receno ram je samo noseca konstrukcija koja drzi sediste i ona se na dva mesta kaci na kuciste menjaca. Ovo je jedna od slabih tacaka GS-a jer se prilikom padova ili skokova na terenu desava da se uska na menjacu koja drzi ovaj "ram" otkine. Ovaj motor je imao prevrtanje prilikom koga je ulubljen rezervoar i (verovatno) otkinuta ova uska. Varilac koji je zavario nazad nije bio budala - uradjeno je odlicno!

 

Cela stvar se lako resava kupovinom Touratech ojacanja pravljenog od 4mm celika, secenog laserom kojim se ceo ovaj deo ojacava toliko da nije poznat slucaj loma sa tim ojacanjem. Druga slaba tacka GS-a je nosac fuzastera vozaca, koji je takodje od aluminijuma i koji zna da se prilikom prevrtanja motora polomi. Touratech svojim ojacanjem resava jednim udarcem dva problema. Na srecu, to se na ovom motoru nije dogodilo, nosac fuzastera je OK. Raspitao sam se na UKGSer - montazom ovog ojacanja ne moram da se brinem oko menjaca.

 

EeApw_0104013110i01.jpgYw79h_0104013010i01.jpg

 

Idemo dalje. Motor je, za mene iznenadjujuce, crn! Kasnije sam saznao da se ovo kod BMW-a doplacivalo. Ne samo motor, vec i menjac i poluga telelevera, sve je crno! Na ovom delu problem su kao prvo cilindri:

 

LCksE_2321024x768.jpg

 

Fabricka boja je vremenom spala sa njih i izgleda jako ruzno. Resava se demontazom clindara, peskiranjem pa presvlacenje powder coating-om. Nije neizvodljivo, ukoliko nadjem dobrog majstora da skine cilindre i kasnije ih vrati. Na plastificiranje bih poslao i polugu telelevera i onaj, gore pomenuti ram, nosac sedista.

 

Mukama tu nije kraj! :) Izduv je prilicno zapusten, mada nije korodirao jako, ali je presvucen ovom zutom skramom pa deluje ruzno. Mislim da bi poliranje i nekakva zastita ovo resile...

 

mQnZf_2561024x768.jpg

 

TlkAW_2551024x768.jpg

 

Vrhovi prednjih viljuski su takodje korodirali. Mislim da ni ovo ne bi bio problem da se sredi.

 

LptAm_2521024x768.jpg

 

Diskove je po meni potrebno zameniti, nisu se istanjili ali je neki genijalac vozio sa pojedenim plocicama, na gvozdje, cime je napravio talase koji se na disku osecaju pod rukom. Naravno, kad se menjaju prednji, treba uzeti i zadnji, i komplet plocica i kocionog ulja. Zatim prouciti postupak punjenje ABS sistema uljem i ispustanje vazduha u istom! :) Sjajna tema za zimske veceri i vrsljanje internetom...

 

7YHAA_2301024x768.jpg

 

Motor je mehanicki OK i tu nema sta da se radi. Lezaj kardana je OK, nigde lufta nema ni trunke, nigde ne pusta ni malo ulja.Nedostaje usisnik vazduha i deo kucista filtera vazduha, vidi se na slici...

 

4JbN3_2471024x768.jpg

 

Naravno, i akumulator je vrisnuo pa je potreban nov. Svi ostali delovi od plastike traze neko sredstvo za negu, tako da im se vrati prirodna crna boja :)

 

H3oZQ_2171024x768.jpg

 

Jedna ovakva operacija je prilika da vlasnik dobro upozna svoj motor i da se sa njim sprijatelji :) Takodje, mogu da se izvrse i neke izmene - jedna od njih je ojacanje rama koji drzi rep motora postavljanjem odgovarajucih trouglastih delova varenjem.

 

Gume na motoru su skoro nove, a po recima vlasnika, nedavno je zamenjena lamela kvacila. Sto se zavrtnjeva tice - ne znam da li mogu postojeci da se ciste? Ako moze - kako?? Ako ne moze, set zavrtnjeva za 1100GS u Nemackoj kosta oko 20e, nije puno. Trebalo bi presvuci i zadnje sediste, a uzeo bih i Ivanov vizir, malo visi od ovog na motoru. Imao sam prilike da ga provozam - lepo vuce, koci, cini mi se OK.

 

Dakle, sta vi mislite, sta bi se moglo uraditi jos na ovom motoru, na koji nacin, kod kog majstora i slicno?

 

I eto, posle foto-sesna sam starkelju vratio u garazu...

 

5jFFk_2591024x768.jpg

 

Deluje mi kao da me kaze "Izvuci me odavde, molim te!" :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Kljucni deo recenice:

Posto mogu da ga dobijem po fer ceni u odnosu na stanje

 

Jeste da izgleda kao da je 10 godina stariji, ali ako je samo kozmetika u pitanju, a mehanicki je sve kako treba, uz malo truda moze da se dovede u red.

 

Jedino cilindre ne bih skidao i ostavio bi ih kakvi su. Ipak fabricka ugradnja i karike koje su nasle idealno mesto. Daleko od toga da ces ga time upropastiti, ali zbog malo boje nije vredno truda.

 

Uostalom - jel Enduro - jeste. I treba da bude ruzan.  :D

 

Deo rama, ili kako se vec to naziva, mi se svakako ne dopada, ali ako prva recenica u kombinaciji sa touratech-om radi posao - sto da ne.

 

Imaj na umu da lako moze da se desi da dodje do nekog nepredvidjenog troska koji nisi odmah uocio, ili nisi bio u mogucnosti da primetis, pa razmisli i o tome ako budete pregovarali o ceni i generalno se preracunaj imas li usteda u odnosu na neki koji nema navedenih mana.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Hvala Black na misljenju! Vidis, ovoga za cilindre i klipove se nisam setio... Takodje, oko skrivenih mana - nemocan sam. Pregledao sam sve sto se dalo pregledati, provozao, i nisam prometio nesto neobicno. Ne kazem da nema. U svakom slucaju, ako se odlucim da uzimam (a dok ne prodam Afriku to ne mogu) povescu jacu ekipu za pregled motora. Inace, da je ruzan - ruzan je i kad je skroz ispravan. Takav je i zato ga volim.

 

Ispravka - nije problem sa nosecim ramom sedista, vec sa otkinutom uskom na menjacu gde se taj ram kaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Mozes li koju rec vise o tom "fau materijalu"? O cemu se tu radi, o prohromu?? Zna li neko radnju u Bg (cini mi se da postoji) koja prodaje prohromske zavrtnjeve raznih dimenzija? Kod BMW-a mi se cini da je vecina zavrtnjeva imbus ili torx.

 

Sto se tice para, znate ono - nema problema! :) a znate i zasto. Srecna okolnost je sto ne mora da se plati sve odjednom vec moze da se razvlaci od oktobra do marta... Racunam da bi nekih 700-800e bilo dovoljno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Bice ko nov kad ga uradis...ima posla ali ce da se preporodi......te cilindre ne skidaj ni u ludilu ( osim ako ces da menjas karike ) a to sigurno nije potrebno.....a i rekose ti gore

 

 

A ovo za zbice mislim da mozes bez skidanja mada ako bas i zelis mozes i skinuti zbice........to ljudi rade za male pare izuzetno kvalitetno..ja sam skidao zbice sa mog tocka ( centrirao sam sediste za disk ) i decko mi je vratio i tocak je kao nov vec 10000 km  tako da se to lako i uspesno uradi

 

 

U svakom slucaju ozbiljna motorcina koju moras odma i da istestiras jednim finim putovanjem.....sretno u svakom slucaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Varadero 1000

Ja sam pre za varijantu 1000 do 1500 skuplji da kupis u mnogo boljem stanju gde nema sta da se radi jer i posle ulozenih 700-800e nije isto,opet je bolji onaj u fabrickom stanju.Iskreno posle mnogo majstorisanja opet fabrika to bolje odradi.Korozija se ne skida poliranjem vec najpre peskarenjem.Oksidirao(korozija) je deo na drugoj slici oko zbica,glavcina ili vec kako se zove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Pa gde je stojala ova makina pa je ovako pordjala,izubijana..... malo mi cudno da je od 99-te ovako propala.

 

 

E da ako je mehanicki dobar uzimaj slobodno jer estetika se lako sredi ;).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

ako cena opravdava stanje onda je u redu! licno se salzem sa tim da dam vise i ne mislim,naravno ako se sve sabere izadje na isto!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

Bas tako!Nagari ga ti malo zesce,vidi kako se ponasa i na asvaltu i na makadamu,ako je geometrija ocuvana,masina u dobrom stanju,kozmetika je zadnja briga...Uostalom,koliko puta je potvrdjeno ono:koliko para...

Da sam na tvom mestu,ako je ono sto sam vec napisao OK,vec bih brojao kilometre s njime...

Ipak,tvoja je zadnja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Vidi, Lalajko, odes i kupis havarisan motor, pazaris polovne delove, radis oko njega nekoliko nedelja i ispadne ti 100, 200e jeftiniji nego da si ga kupio u odlicnom stanju. Nisi uracuno svoje ruke! Svoje vreme koje treba da potrosis. Ako ga ti ne postujes, niko nece.

 

Ako moze da te motor na kraju izadje  dve, tri hiljade jeftinije nego da si ga kupio u top stanju, onda se isplati... Osim ako ne mislis da zimu provedes sa zadovoljstvom radeci ga, tj, da ti bude "Lego za Lalajka" ;D.

 

Poenta je da taj motor, ako realno ispravan, vredi 5 000, ovaj i u ovakvom stanju ne bi smeo da kosta vise od 2 500, 3 000. Tu ce se pojaviti najmanje

1 000 troskova,  plus tvoj rad. Zasto bi ti radio za dzabe?

 

Meni bi taj motor, da ga kupujem, bio radni konj, znaci, samo da je mehanika ispravna, a estetika me ne bi zanimala, bar nekoliko godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja tu nebih skoro nista dirao, a pogotovo to skidanje cilindara zbog farbanja.

1. Ti si zreo momak  ;D

2. Manji rizik od kradje

3. Manje boli zeludac kad se izvrne negdje

4. Uglancan je manje cool  ;D (subjektivno, znam)

 

Sta bih ja dirao:

1. To ojacanje (touratech ili SAM-tech, kako god)

2. Auspuh ispolirao / ocistio i zamotao sa onom keramickom trakom

3. Rezervoar i filter za vazduh

4. Moze i taj vizir, ali samo ako je zbog vjetra (znaci estetika 0 bodova)

5. U slucaju velike nuzde tj. opasnosti od umiranja od dosade u zimskom periodu, zezanje sa zavrtnjima i ostalim low budget lickanjem i pickanjem

 

Ostatak love okrocis za kad krenu kljucne stvari da rikavaju.  ;D

 

Posto afrika?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ovaj motor vlasnik, posle malo pregovora ceni 4000e. Motor tog godista u Nemackoj u proseku kosta oko 5000e, naravno u boljem stanju. Na tih 5000e treba dodati nesto preko 1000e troskova poreza, carina, transporta bla-bla. Znaci realno, za dobar GS1100 '99 godiste, treba oko 6000e.

 

Ajmo sad?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pa sta se razmisljas onda, uzimaj to. Sve mane koje si nabrojao su cista kozmetika i ne uticu na osecaj i uzivanje u voznji uopste. Kako budes imao para, tako ces lickati jedno po jedno, a mozda se i predomislis pa te pare ulozis u putovanja koja su, verujem, uzivanje sa ovim motorom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Evo ne bilo mi mrsko, ja trkno do Njemacke.

Ima za 4400 sa 51000 km na satu, sav se cakli.

Otisao bi i za manje vjerovatno (kriza i Njemackoj jbga).

 

Koliko bi te izasla carina da mu stavis dvojku ispred umjesto one prve nule i malo provozas po nekoj njivi prije carine?  8)

 

Ali ako neces da pickas, uzmi tog. "Dotjerivanje" uvijek kosta puno puta vise od originalne zamisli.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

Poenta je da taj motor, ako realno ispravan, vredi 5 000, ovaj i u ovakvom stanju ne bi smeo da kosta vise od 2 500, 3 000. Tu ce se pojaviti najmanje

1 000 troskova,  plus tvoj rad. Zasto bi ti radio za dzabe?

 

Spremi ti lepo neko meze a ja i Miša ćemo kao stručnjaci da odemo, da se mrštimo, da cokćemo i bogoradimo, da ufćemo i prevrćemo oči na nemački fuš i vlasnikovu aljkavost..... i da mu tako ogadimo motor da bude srećan da ti ga da za afriku bez doplate ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Sta stedis? 1000e? A opet imas... motor. Da ne ulozis ni dinara, vredeo bi. Gde je tu tvoje vreme?

 

Ne rekoh malo pre... Nikako ne rasturaj cilindre, samo sta mozes spolja. Ojacanja i to je krajnje opravdano, naravno. Znaci, izaci ce te oko 5 000, i to odmah stavljas pojacanja, radis servis, sredjujes sta je od stajanja otislo. Ako je taj motor stajao tako da limarija ode, to kako mu izgledaju gume je nevazno, moraju da se menjaju. Takodje, ne zaboravi da elektronika nikako ne voli vlagu /a on je, izgleda stajao na vlaznom mestu/.

 

Koja je kilometraza? Ne vidim, 11 000 ili 44 000 i da li je prava?

 

Viljuska... Ne znam konstrukciju telelevera, ali ako onaj zardjali deo treba da prolazi kroz semering, od tog posla nema nista, ma koliko da se ispolira, opet ce razbiti semering. Ako samo ide gore-dole bez ulja i semeringa, onda je, valjda ok da se ispolira. Mada, cudno mi je da tu uhvati rdja, ali, ko zna...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

nađeš babu, sa pedigreom, al feleričnu, nema veze, malo implantati i proteze, nešto silikona i izgleda ko đevojka.

prodaš sadašnji motor i zajezdiš sa ovim ... koliko daleko?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 696 postova
  • Lokacija: Karaburma
  • Motocikl: Strom 650 2009

nađeš babu, sa pedigreom, al feleričnu, nema veze, malo implantati i proteze, nešto silikona i izgleda ko đevojka.

prodaš sadašnji motor i zajezdiš sa ovim ... koliko daleko?

 

BMW je to....daleko, koliko 'oces....  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Sta stedis? 1000e? A opet imas... motor. Da ne ulozis ni dinara, vredeo bi. Gde je tu tvoje vreme?

 

Ne rekoh malo pre... Nikako ne rasturaj cilindre, samo sta mozes spolja. Ojacanja i to je krajnje opravdano, naravno. Znaci, izaci ce te oko 5 000, i to odmah stavljas pojacanja, radis servis, sredjujes sta je od stajanja otislo. Ako je taj motor stajao tako da limarija ode, to kako mu izgledaju gume je nevazno, moraju da se menjaju. Takodje, ne zaboravi da elektronika nikako ne voli vlagu /a on je, izgleda stajao na vlaznom mestu/.

 

Koja je kilometraza? Ne vidim, 11 000 ili 44 000 i da li je prava?

 

Viljuska... Ne znam konstrukciju telelevera, ali ako onaj zardjali deo treba da prolazi kroz semering, od tog posla nema nista, ma koliko da se ispolira, opet ce razbiti semering. Ako samo ide gore-dole bez ulja i semeringa, onda je, valjda ok da se ispolira. Mada, cudno mi je da tu uhvati rdja, ali, ko zna...

U stapovima ima ulje ali nema opruge!

@lalajko

Sto se tice motora sve se moze srediti ali 4000 e je puno!!! Znam da je 99. godiste ali je opet stari model ja bi uvjek prije uzeo dobar iz 1994 nego ovakav iz 1999 za iste pare! Da je cijena takva da sa troskovima sredivanja onda O.K. ali ovako je puno.I jos nesto,neko ko dopusti da mu ovako zarda motor sigurno nije pazio ni na servise i sl.

Motor u ovakvom stanju se kupuje samo ako je u pola neke realne cijene!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Po meni je opste stanje , vizuelno, takvo da mi uopste ne uliva poverenje za sve ostalo.

Sad sam malo pregledao   http://www.motoscout24.de/Public/List.aspx  ...i cini mi se

da ipak postoji matematika da sam odes , vidis i kupis motor . Cak i oko jednog od ovih

primeraka imaces sta da radis tokom zime ali ubedjen sam iz cistog zadovoljstva a ne iz potrebe.

Uostalom imas primeraka u ponudi sa dosta dodatne opreme koja je skupa i trebao bi da

sracunas i tu mogucnost.

 

Sa srecom ! ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Motor je u Nemackoj stajao dve godine, a sada ovde stoji poslednje dve godine. Zardjao je stigao iz Nemacke, nije mu se to ovde dogodilo...Ma ne kazem ja da cu da ga kupim, jednostavno se raspitujem da cujem misljenja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Lalajko... ja bih ovo pazario i vozio... cuj zapusteno... meni izgleda sasvim ok... zamena svih tecnosti i filtera i ajmo naput!

 

Moli ti lepo onog gore da ne dodjem ja do para pre nego se ti smislis  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja