Jump to content

Moto Zajednica

Сделано в СССР - мотоцикли ИЖ, ЗиД, ММВЗ

Recommended Posts

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ево још неколико фотки овог "Минска", или како су га назвали - "Најбржи Минск". Направио га је Јуриј Шиф, познати руски кастом мајстор.

 

post-3975-0-00901300-1340597598_thumb.jpg post-3975-0-67410700-1340597629_thumb.jpg post-3975-0-85832200-1340597587_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Пољска
  • Motocikl: KLR 650

Људи, прочитао сам читаву тему, али се не сећам да пише по чему се разликују Планета 4 и 5. Сећам се нешто око полуге мењача, али само то. Видим на сликама да 4 има 2 ауспуха, а 5 - 1. Петица има мало коцкастији резервоар. Четворка има неки оклоп за карбуратор, петарда нема. Видим визуелно разлику у изгледу мењача, али да ли су различити и унутра? Осим тога, кад гледам споља, делују исто. Да није у величини нешто, мада и тако делују идентично. Може ли на брзака неко, има ли још и шта? Хвала унапред!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Braca su to nasa Rusi !

Tako je i nasa zastava , promeni koju lajsnu , retrovizor , branik i eto , novi model :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Пољска
  • Motocikl: KLR 650

Да да. Кад се само сетим изјаве неког директора у Застави с' краја деведесетих, који објашњава да је Yugo тако добро направљен у почетку, да није требало ништа на њему да се мења. :stabre: Прво сам мислио да је виц у питању, кад оно...

 

Значи цилиндар, карике, клип, компресија, карбуратор, мењач, квачило, ланац, ланчаници..... Све исто? Тим боље.

 

Хвала још једном!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom

Sto se tice Planete kazu da je mnogo kvalitetnija od Jupitera! Planeta je kopija Mz-a, a Jupiter je kopija Jawe. Rusi su to prilagodili svome trzistu problem potrosnje resava se ugradnjom elektronskog paljenja postavicu temu i dacu link, kao sto sam vec negde napisao Rusi sve rade uz pomoc stapa i kanapa i to funkcionise godinama! O planeti ja nemogu mnogo da vam kazem jer sam je vozio samo nekoliko dana ali sam ponosni vlasnik jednog jupitera koji ovih dana ceka na restauraciju ili bolje reci modernizaciju... Obecavam izvestaj, ujedno da se pohvalim ja sam osnivac moto kluba ili bolje reci zajednice ljubitelja ruskih motora u gradu Ekaterinburgu! Istina za sada imamo samo 4 clana (i ja 5 ) ali dobro svaki pocetak je tezak a planovi su nam veliki ko zna! Nameravam uskoro da postanem i vlasnik jednog Urala (slike ispod) ako finansije dozvole za sada HM tesko zima je i interesovanje nije veliko ali bash bih voleo da bude bas moj jer je u pitanju prerada i covek ga prodaje za smesne pare (400 evra) a kada bih sam poceo da pravim tako nesto kostalo bi me barem 1500... Sto se tice delova za ruske motore mehanika je jeftina, a sitnice skupe ali je problem u kvalitetu npr klip za Jupitera kosta 5 evra komad (istina bez karika) ali sam ja proslim letom jedva od 9 komada izabrao dva da su dobri...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

E baš lepo što si se pojavio ovde, pa sad možemo dobiti informacije od tebe, a ti si tamo - što bi rekli na licu mesta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Planeta je kopija Mz-a, a Jupiter je kopija Jawe.

А да ипак Планета није "инспирисана" мотором од прастарог DKW NZ 350, а Јупитер то исто, са додатим воденим хлађењем?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom

Planeta je kopija Mz-a, a Jupiter je kopija Jawe.

А да ипак Планета није "инспирисана" мотором од прастарог DKW NZ 350, а Јупитер то исто, са додатим воденим хлађењем?

 

Planeta moguce, a Jupiter je 85% Jawa i 15% ruskog prilagodjavanja njihovom trzishtu, a vodeno hladjenje se pojavilo na poslednjoj (ili pretposlednjoj) seriji Jupitera 5 mada se i Jupiter 6 moze naci sa vazdusnim hladjenjem...

 

Ja sam se iznenadio kada sam video Planetu sa dizel motorom, nisam dovoljno upucen znam samo da postoji prototip i da su neke kolege bajkeri puni entuzijazma sami prepravljali (ili bolje reci pravili) i ugradjivali na planetu i uglavnom bili nezadovoljni zbog tezine motora, buke, vibracije...

 

Za planetu kazu da je najpouzdanija neko je napisao da Planeta 4 ima 2 a Planeta 5 ima 1 auspuh i za mske oko karburatora! I 4 i 5 postoje i sa jednim i sa dva auspuha ali je vecina motora sa kojom se mnogi voze u sreci i veselju sklopljena iz otprilike ovoga (slika nize).

 

 

post-166-0-59640800-1356342791_thumb.jpg

 

 

E a sta bih ja dao za ovo bogatstvo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Планета Спорт има мало савременији мотор, али све остало им је развијано из DKW NZ-a, који су се појавили са Немцима током 2СР, а после је било и неких репарација, као што су од DKW RT 125 у СССР-у настали модели ММВЗ ("Минск" мотоцили) и ЗиД ("Ковровец" и "Восход").

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom

A da li bi mogao da das neku vise informaciju o DKW-u (modeli itd.) jednom prilikom sam video jedan izuzetno lep primerak znam samo da je DKW i da ima 250 kubika voleo bih da saznam vise o njemu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ruski MotoDriv - Žurnal piše o Planeti sport : ( prevod - google )

 

Изх Планета Спорт

 

 

 

Он је био као дах свежег ваздуха слободе - модеран, елегантан, брз ... и спортско - ова карактеристика'' Изх Планета спорт'' је регистрован и у наслову. Био је изразито другачији од других совјетских мотоцикала и био до последњег шрафа најбржи Совјетског Роадман'''' седамдесетих и осамдесетих година. Међутим, чак и данас, иако малобројни, али су преживели пси'''' живе у срцима и гаражама фанова.

 

Спорт није за спорт

У раним седамдесетим Совјетски мотопромисхленност понудио неизбалованного купаца уобичајене путеве Мотоцикли - утилитарне и непретенциозан. Ижевск мотора постројења произведена у том тренутку Изх-Планета-3 и Изх-Јупитер-3 (укључујући и колица'''' верзија 3К). Техника је прилично поуздан и непретенциозан, али упореди га са западним партнерима је бесмислено - то је у суштини ИЗхи'''' били мало модернизована верзија предратног ДКВ.

Али у 1974 изхевтси дословно шокирани совјетску мотолиубителеи новину - Први производни спортску'' ИзхПланета мотоцикла-Спорт'' 350 (!). Мотоцикл је био заиста јединствен и другачији од "совјетске типа" колегама како изгледа и суштина.

Танак и елегантан

Изглед'' пас'' је јасно дизајниран са једним оком на'' јапанским'' Средином 60.: отуда формира предњи носач крила са модерним, елегантним предње чворишта, динамична задња крила ... Као целина, и детаљно је утицало'' Ветар са истока'' - посебно ИЈ-ПС невероватно сличан Сузуки Т250 Супер шест у 1966, а центар и одлука леђа - на Иамаха 350Р5 1970 и Кавасаки А1 Самураи 1966

Укратко, бицикл испало сасвим модерно. И, без икаквог претеривања, лепо: брз, једноставан силуета'' пе-ески'' одмах јасно рекао да овај производ није намењен за превоз кромпира, а за хигх-спеед'' жарење''. Чак и сада, три деценије од почетка производње,'''' Планет-Спортски не изгледа патетично - прилично класично спортски.

Спортски додао и боје - све од првих спортова'''' су светло жута (касније - наранџаста), што у комбинацији са црним оквиром и снажним Лустер делова позлаћени никла (крила, РИМ светла, греда, Поклопац мотора, и тако даље) Погледао заиста супер.

Совјетска научна фантастика

Међутим, ИЈ-ПС је био модеран мотор, не само у изгледу. Осим мале ствари, као што су кола и детаље преноса, техничка'' пуњење'' био је потпуно оригиналан и да је значајно другачији од осталих ИЗхеи''''.

Дакле, први совјетски мотор опремљен посебном подмазивање мотора. (!) Иако је ово техничка иновација изгледало немогуће. Али 350-цц мотор (клипни пречник - 76 мм), поред тога, може да се похвали јапанску Микуни угљених, који му је омогућио да развије импресивну тада 32 КС на 6700 о / мин. За'' сингл'' са сувом тежине 135 кг је сасвим доста: лудачки популарни у то време у СССР Јава-350/634 тежак 20 килограма и била је слабија'' спорт'''' за десет коња''.

Мотор'' пас'' је обезбеђена у оквиру са гуменим јастуцима - Ово решење је било у време када дизајн иновације.

Прва странка'' Изх Планета Спорт 350 "је такође опремљен са јапанском електричне Денсо (обојица Иамаха''''!), Па Ижевск мотоцикл први пут сусрео са захтевима УНЕЦЕ о просветљења. Предњи точак - некарактеристично за домаће једне величине 3,0 к19''.

Због високом техничком нивоу и квалитету производње'' спортски'' извози у многе социјалистичке земље са високо тргује чак и против'' Јава'' и мотоцикла МЗ. У совјетским временима, људи чак кажу да'' ИзхПланета-Спорт'' намењена за извоз у Сједињеним Америчким Државама ...

Па, динамичан наступ ПЕ Ески'''' су "на" не само од стране совјетских стандарда - максимална брзина од 140 километара'''' и десет секунди да би стотине осећају на путу је далеко од лошег односа.

Касније издања ИЛ-ПС је опремљен са мањим домаћим карбуратора дифузором, резултира максималном снагом пала на 28 КС Разликовати их од ранијих'' спорту'' може бити преко дужи задњег крила и мало повијен издувних цеви, која је првобитно равна линија.

То је на овом бициклу су многи у већини реалном мотора тунинг'''' - цилиндар пречника за клипа М-412 или под'''' клипа-крста 500-кубика цхезетти''''. Повећава и по пута, али живот је сведен на једну сезону ... Док стандардни'' пас'' износила 50-60 хиљада миља без приметних амортизације чворова.

Десет година на покретној траци

Док серијска производња мотоцикала је почела 1974, првих 500'' пси'' продато на домаћем тржишту у периоду од јуна до септембра 1975 Сви су опремљени са одвојеним подмазивањем и јапанске електричне опреме. Нажалост, до 1979'' Спорт'' постепено ослободити увозних делова, пролазећи мало деградира квалитет главних компоненти. Међу совјетским мотоциклисте највише високо цењена'' пси'' првих година производње, који су били скупи, чак и десет година. Узгред, на почетку производног'' спортске'' кошта око 1200 рубаља, а након модификација пада цена.

Мотоцикл је остао на линији до 1985, након чега је обустављен.

На основу'' ИзхПланета-Спорт'' у априлу 1975 започео производњу спортских мотоцикала Изх'' М-15'' (мулти-дан ендуро) и'''' кроссацха Из-К-15''.''

Међутим, мотор'' Из-СС'' је коришћен у каснијој Ижевск Ендуро'' Из-М-16'' (види'' Мотодраив'' № 1-2/2006), производио се до средине 90-их.

Данас, добро очувана'' спорт'' - реткост, који је цењен од стране познавалаца. У Русији, на'' Ливе'' мотоцикала првих година издања, а понекад питају више од $ 1000! Међутим, ово је заиста посебан бицикл који је у наше време заиста ексклузивни совјетске прошлости.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

A da li bi mogao da das neku vise informaciju o DKW-u (modeli itd.) jednom prilikom sam video jedan izuzetno lep primerak znam samo da je DKW i da ima 250 kubika voleo bih da saznam vise o njemu!

Нисам ја неко ко се занимао тим олдтајмерима. Просто изгуглај термин DKW NZ 250 и 350, па ће излетети гомила резултата.

 

Лале, дај тај линк, на коме је текст кога је Гугл транслејтор овако искасапио, па да га преведем како треба.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom

Forum je ukrainski i to me podseti u Rusiji kruze price da su u Ukrajini delovi za ruske motore jeftiniji i kvalitetniji, zbog toga sto im je tamo i popularnost veca, naravno radi se o kopiji (nisu originalni) ali su po kvalitetu bolji! Informacija nije proverena, tako mi je rekao covek od koga ja kupujem delove! On ima neke pokusaje da ostvari saradnju sa proizvodjacima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Neznam ko mšta prodaje, al me beše ovde pre možda godinu dana, član " Jozamladen " je sređivao svog Iža, neki prijatelj mu bio u rusiju i tamo sve kupio. Kad mu je stiglo, on to slikao i postavio sliku ovde, kad klipnjača upakovana i na pakovanju piše Rocket ( Tajlandska firma koja ima fabriku u Indiji i radi klipnjače za gomilu dvotaktnih motora ) !

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/45583-%D1%81%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%BE-%D0%B2-%D1%81%D1%81%D1%81%D1%80-%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%B8-%D0%B8%D0%B6-%D0%B7%D0%B8%D0%B4-%D0%BC%D0%BC%D0%B2%D0%B7/page__st__460

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

ИЖ Планета Спорт

 

Он је буквално био дах свежег ваздуха слободе – модеран, елегантан, брз... И спортски – то је била особеност „ИЗ Планете Спорт“ која је била одређена чак и у називу. Он се драстично разликовао од осталих совјетских мотоцикала и био је до последњег шрафа најбржи совјетски мотоцикл '70-'80-их година. Уосталом, и дана, макар и малобројне, али читаве „Планете Спорт“ живе у срцима и гаражама њених поклоника.

 

Почетком '70-их совјетска мото-индустрија нудила је неразмаженом купцу обичне друмске мотоцикле – употребљиве и скромне. Ижевски мото завод је у то време производио „ИЖ Планету“ 3 и „ИЖ Јупитер“ 3 (укључујући и „приколичарску верзију“ 3К). Техника је била довољно поуздана и незахтевна, али у исто време, било је бесмислено да се пореди са западним вршњацима – јер су у суштини ИЖ-еви били мало модернизоване верзија предратног DKW-a.

 

Али су ИЖ-евци 1974. године буквално шокирали совјетске љубитеље мотоцикала својим новитетом – првим серијским спортским мотоциклом „ИЖ Планета Спорт“. Мотоцикл је заиста био јединствен и ни налик на совјетски сабраћу, како споља, тако у и суштини.

 

Спољни облик ПС-а очито је био направљен по узору на „јапанце“ из средине '60-их година: одатле је облик предњег блатобрана са елегантним носачем, елегантан предњи добош, динамичан задњи блатобран... Како у целини, тако се и у детаљима осећао утицај „ветра са истока“ – конкретно, ИЖ ПС изненађујуће сличи „Сузукију“ Т 250 Супер Сикс из 1966. године, а добош и дизајн задњег дела на „Јамаху“ 350 Р5 из 1970-те и „Кавасаки А1 Самурај“ из 1966. године. Једном речју, мотоцикл је испао сасвим савремен. И без претеривања, лепа, динамична, лака силуета ПС-а моментално је давала до знања да та машина није намењена за превоз кромпира, већ за спортско „дивљање“. Чак и сада, после ти деценије од почетка производње, ПС не узгледа убого – пре сласично-спортски.

 

Спортски изглед допуљавала је и цветна гама – сви рани „Спортови“ били су јарко жуте боје (касније – наранџасти), што у комбинацији са црном бојом рама и строгим сјајем никлованих детаља (блатобрани, обруч око фара, траверзе, декле мотор, итд.) изгледало је заиста „кул“.

 

Уосталом, ИЖ ПС није само споља био савремен. Не рачунајући ситнице, какви су ланци и неки детаљи мењача, ПС-ова механика је била потпуно оригинална и знатно се разликовала од осталих ИЖ-ева. То је први пут да је совјетски мотоцикл опремљен раздвојеним системом за подмазивање мотора. У то време, то техничко решење чинило се фантастиком. А тек мотор са 350 кубика (пречник клипа 76 мм) могао је да се похвали са јапанским „Микуни“ карбуратором, што му је омогућило да развија, у то време, импресивну снагу од 32 КС про 6700 о/мин. За једноцилиндраша са сувом масом од 135 кг то није мало: у то време у СССР ужасно популарна „Јава“ 350/634 била је тежа 20 колограма и слабија за читавих десет коња. Мотор ПС је за рам фиксиран преко гумених јастука – то техничко решење је у то време било новитет у конструкцији.

 

Прве серије ПС-а биле су опремљене такође јапанским електро-инсталацијом „Денсо“ (као на „Јамахи“), захваљујући чему је ижевски мотоцикл по први пут испуњавао европске стандарде за светлосно-сигналну опрему. Предњи точак је димензија некакрактеристичних за домаће једноцилиндраше 3,0х19“.

 

Захваљујући високом техничком нивоу и квалитету израде „Спортови“ су се извозили у многе социјалистичке државе, где су се високо котирали чак и у конкуренцији „Јава“ и МЗ мотоцикала. У совјетла времена причало се да је ИЖ „Планета Спорт“ намењена за извоз у САД... Динамичке карактеристике ПС-ке биле су „на нивоу“ не само по совјетским мерилима – максимална брзина од 140 км/ч и 10 секунди до стотке омогућавали су да се на путу не осећате као сиромашни рођак.

 

Касније серије ИЖ ПС опремане су домаћим карбуратором са ужим дифузором, што је за последицу имало смањивање снаге до 28 кс. Од ранијих серија „Спортова“ разликовали су се по дужем задњем блатобрану и незнатно извијеном издувном лонцу, који је у почетку био раван.

 

Управо на том мотоциклу многи су се бавили правим моторним „тјунингом“ – разбушивали цилиндар за клип од „Москвича“ 412 или за клип од кросера ЧЗ од 500 кубика. Снага се повећавала за око 50%, али се ресурс мотора снижавао до једне сезоне. У исто време, стандардна ПС издржавала је по 50-60 хиљада километара без приметног хабања основних склопова.

 

Иако је серијска производња мотоцикал почела 1974. године, првих 500 ПС отишло је у продају на домаћем тржишту у периоду од јуна до септембра 1975. године. Сви они опремани су одвојеним подмазивањем и јапанском електро-инсталацијом. На жалост, већ до 1979. године „Спорт“ је постепено изгубио увозне компоненте, а успут се помало снизио квалитет основних делова. Међу совјетским мотоциклистима највише су се цениле ПС из првих година производње, који су били скупи и у узрасту од десет година. Успут речено, у тренутку почетка производње, „Спорт“ је коштао 1200 рубаља, а после измене конструкције, цена је мало снижена.

 

Мотоцикл се на производној траци задржао до 1985. године, посче чега је прекинута његова производња.

 

На основи ИЖ ПС је још у априлу 1975. почела производња спортских мотоцикала ИЖ М-15 (хард ендуро) и „кросера“ К-15. И опет, мотор ИЖ ПС употребљаван је и на познијем ижевском ендуру ИЖ М-16, који се производио до средине '90-их.

 

Данас је добро очувани „Спорт“ велика реткост, коју зналци умеју да цене. У Русији за „жив“ мотоцикл првих година производње некада траже и више од хиљаду долара! Уосталом, то је заиста посебан мотоцикл, који је у наше време права ексклузива из совјетске прошлости.

 

Извор: Мото Драјв

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: nis - bela crkva
  • Motocikl: voshod 3m, moto guzzi falcone

bre,bre, zorge... "cvetna" gama... :zvizduk::D

 

jupiter je kopija adlera koliko se ja secam, i istina je da je krs zivi. pogotovo u odnosu na planetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom

bre,bre, zorge... "cvetna" gama... :zvizduk::D

 

jupiter je kopija adlera koliko se ja secam, i istina je da je krs zivi. pogotovo u odnosu na planetu.

 

 

Sto se tice kopije, verzije se spominju razne Ruski inzenjeri (stariji) sa ponosom pricaju kako je to cisto njihov projekat mada vozim Jupitera, i neverovatno podseca na Jawu, Adler sam nekoliko puta video uzivo i to su sva moja iskustva sa njim!

 

Izh jupiter ima dosta problema sa paljenjem i sa strujom, problem se resava elektronskim paljenjem, kod planete to manje dolazi do izrazaja zbog toga sto ona ima jedan cilindar! I jedna veoma bitna stvar kod njih su semerinzi, ako procuri desni crkava alternator, a ako neki od srednjih jedan od cilindara prestaje da radi, shto opet kod planete nije slucaj! Iako neodoljivo podseca na Jawu samu masinu je specificno sastaviti... Ja ne bih rekao da je Planeta mnogo kvalitetnija ili Jupiter mnogo losiji... Bilo je slucajeva da se ljudi sa Jupiterom vaze a da se planete guraju i obrnuto! Problem je shto svi hoce da se voze a niko nece da odrzava... Po sistemu dok ide dobro je!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja