Jump to content

Moto Zajednica

Сделано в СССР - мотоцикли ИЖ, ЗиД, ММВЗ

Recommended Posts

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: novi sad

uopste ne znam zasto si mi obrisao post nisam nikog uvredio niti bilo sta slicno.dao sam moje misljenje iz svog iskustva o tom motoru sto je valjda i ocekivano na ovoj temi.mislim da je sasvim ok sto sam rekao da nije stabilan pri vecim brzinama sto je istina.i to znam iz svog iskustva jer sam ga vozio do kraja.mislim da treba ljudima dati realnu sliku onoga sto kupuju i rade a nisam rekao da ne moze da se namesti itd.toliko

jednu stvar moramo da razjasnimo a to je sta je veca brzina.

ne bitno da li je to IZH ili MZ ili neki drugi motor tog tipa t.j.motor gde se sedi kao na stolici je jako ne prijatan za sve brzine preko 80,ko tvrdi da to nije tako taj jednostavno ne zeli da prizna cinjenicu

sto se tice stabilnosti na toj brzini IZH je sasvim solidan .Problem je u tome sto je to motor u proseku star preko 20 god.i niko u njega nece da ulozi pare zato sto je to ne isplativo.

Ako bi pak resio da u njega ulozis odredjenu svotu novca da se to malo dotegne i dovede u red video bi da ta tvoja izjava ne stoji.

E sad ako bas hoces da vozis motor preko 100 onda IZH definitivno nije za tebe nego lepo kupis neku ZUJALICU legnes na istu i raspalis

A sto se tice plina na dvotaktnom motoru on se i te kako ugradjuje i to vise od 1.veka.

prvi motori sus su radjeni na gas i bili su dvotaktni,samo sto je tad bio problem skladistenje gasa pa se onda preslo na goriva koja su manje isparljiva i koja su u tecnom stanju

 

 

dobro.zato i postoje teme i forumi da se o o tome i diskutuje i sazna.e sad svaki klinac koji sedne za takav motor nece ga voziti samo do 80 nego i vise.ne vredi ulagati u to jer to malo malo pa upali ko sto je rekao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Предлог модератору: дајте поново преименујте тему, па да буде намењена свим совјетским двотакташима: ИЖ-евима, ММВЗ-има, ЗиД-овима... Ипак су већина њих имали узоре у DKW-има, баш као и драги нам MZ.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Предлог модератору: дајте поново преименујте тему, па да буде намењена свим совјетским двотакташима: ИЖ-евима, ММВЗ-има, ЗиД-овима... Ипак су већина њих имали узоре у DKW-има, баш као и драги нам MZ.

 

Meni se ideja dopada. IŽ-a možda imamo najviše ali to nije razlog da se ovde ne nađu i drugi Ruski motori.

 

Korisne su informacije koje su sve razlike između njih i šta su Rusi pravili. Na više mesta sam pričao o Sovi koju ima prijatelj iz kluba ali mislim da nisam nigde okačio sliku.  :-\

Kod nas je neka firma u kompenzaciji dobila i priključne mašine koje smo videli u magacinu ali to je sve, neznam ni ko je kupio ni da li ih koristi ali je sigurno da su takve mašine ušle u Srbiju pre par godina.

Žao mi je što neznam više o tome jer nisam slutio da bi neko poželeo da ore motorom a eto takva naprava postoji.

 

Ako bi imali takvu temu imali bi i mogućnost da nam neko nov pruži nova saznanja.

 

Bebac, ti si otvorio ovu temu, kako ti se čini predlog?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Пази Вујо кад ја имам негде фотку са сајма у БГ-у тог "пољопривредног" ИЖ-а троточкаша са све фелнама од "Ниве" и водено хлађеним двоцилиндрашем са "Јупитера".

 

Са' ћу да потражим...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Nemam nista protiv

Voleo bih samo da u imenu teme ostane  ime IZH ako moze

 

Može naravno, imenuj svoju temu kako želiš. Možda " IŽ i Ruski motori" ili kako ti se učini najbolje.

 

Пази Вујо кад ја имам негде фотку са сајма у БГ-у тог "пољопривредног" ИЖ-а троточкаша са све фелнама од "Ниве" и водено хлађеним двоцилиндрашем са "Јупитера".

 

Са' ћу да потражим...

 

To je vredna fotografija samo što ovaj priključak nije bio za trotočkaša nego za običnog IŽ-a, bez bilo kakvih dorada. Nažalost nas je tada Sova zanimala, nismo imali poima šta ima u magacinu a aparat niko nije imao kod sebe tako da fotografija nema.

 

No, i to je jako zanimljivo, da li je u pitanju eksponat kao neki eksperiment ili je bilo izloženo za prodaju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Mozda neki ovakav :

 

29ekqiq.jpg

 

  Ima ovde kod mene jos jedan zanimljiv model, potrazicu coveka pa da vidim da ga slikam .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

2 Bebac

Ево ти идеја за нови назив теме: "Сделано в СССР - мотоцикли ИЖ, ЗиД, ММВЗ"

 

2 Vuja

То што сам видео на сајму пре више од десет година било је са намером да почну продају код нас. Осим ИЖ-ева на два точка и тог троточкаша, били су и "Урали", пенте "Ветерок" и ко зна шта све не.

 

А ЗиД-ову "Сову" сам запазио и ја - нешто као руски МЗ.

 

 

 

post-4171-12879092863138_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4128 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

evo jednog mog favorita od ruskih motocikala:

koliko sam upoznat ovo je po uzoru na bmw rusi su u toku drugog svetskog rata maznuli nemcima nacrte bmw-ovih motocikala i napravili uz neke izmene njihove... sad lice ali nije to isto :) :)

SPECIFICATIONS Europe - 2007 Ural Retro Solo:

 

Engine

Type Air cooled 2-cylinder 4-stroke Boxer engine

Bore/stroke 78 mm x 78 mm

Capacity 745 cc

Rated output 29 kW at 5,600 rpm

Max. torque 52 Nm at 4,000 rpm

Carburator Twin KEIHIN L22A A

Max. speed Approx.130 km/h

Ignition Electronic

 

Power transmission

Clutch Dry double disc

Gearbox 4 speed plus 1 reverse

Final drive Bevel gear with drive shaft

Starting Electric plus kickstart

 

Chassis/Brakes

Frame Double loop steel tube

Front suspension Telescopic fork

Rear suspension Double sided swinging arm with hydraulic spring shock absorbers - 2 x adjustable

Wheels 2 cross-spoked

Rims 2.15 x 18

Tyres Road tyres 3,50 x 18

Brakes front: discbrake

rear: mechanically actuated drumbrakes

 

Dimensions/Weights

Dry weight 246 kg

Permitted total weight 399 kg

Length/width/height 2,224/840/1,060 mm

Seat height 750 mm

Usable tank volume 19 l, 95 Octan

Fuel consumption 6.5 l/100 km

2007-Ural-RetroSolob.jpg

ural08081203.jpg

a ovo je starija verzija mislim da je do 2000 bio ovakav sa drugacije neako odradjenim diskovima..

ural_m66.jpg

a evo jednnog i za Vuju samo da znas vecina urala imaju ugradjenu vucu na tocak prikolice...  ;D ;D

Ural_T_top.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ех, па немој "Урале" и "Дњепрове" - ипак су то четворотакташи.

 

А није ту било крађе планова, већ "реверсног инжењеринга" - Руси пре рата купили двадесети кусур BMW R-71 у Шведској, па брзо почели са производњом својих верзија.

 

PS

 

Ја сам нешто размишљао да за сићу пазарим један ЗиД Восход 3М са 175 кубова и 14 коња, једним цилиндром и два дууууга ауспуха. Чак ми Лале рече да је машина јако слична малим МЗ-овим машинама.

 

post-4171-12879092929937_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Случајност: малопре баш налетим на текст од R-71, где се помиње легенда да се Руси до њега дошли тако што су мазнули неколико прототипова са испитивања у Швајцарској - http://www.zr.ru/a/250118/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Evo, setio sam se .  Tamo negde 88,89,90 godine je dolazilo puno rusa kod nas i na pijacama prodavalo kojekakvu robu, a posle sa sakupljenim novcem kupovali polovne Lade, Moskvice i Volge, pa ih nosili za Rusiju ( u to vreme, rusi su u rusiji kad uplate neki ruski auto - cekali i po 7 - 8 godina da ga dobiju, tako da je bilo slucajeva da su kupovali i krseve koje su slepovali do rusije, a tamo ih sredjivali ) .

 Na pijacama se moglo svasta kupovati od njih, a vise puta sam vidjao da su prodavali potpuno nove Urale, Dnjepre, Izeve i Jawe. Jednom sam video i da su doterali vozilo pod nazivom " Zim 350 m harkov " .  Vozilo je licilo na motorcikl, ali je imalo cetiri tocka ( Quadovi tad jos nisu postojali ), bilo je pogonjeno agregatom od IZa 350, ali mu je bilo ugradjeno prisilno hladjenje sa turbinom - kao na Apn 4 . Rezervoar je bio smesten nazad, a na njegovom mestu je bila tabla sa polugama kojima se ukljucivala redukcija, pogoni ( prednji - zadnji ) i jos ko zna sta. Na zadnjem delu je imao neke prikljucke na koje se mogla zakaciti neka prikolica, mozda plug, kosacica. . .

 Tada sam ja to vozilo definisao kao neki mini traktor. Evo izgooglao sam neke slike i par klipova, pa pogledajte. Kolko sam video na netu, ugradjivane su Izove masine od 250 i 350 ccm, a kasnije su  neki ubacivali i Rotaxov agregat od 650 ccm .

 

 Slike :

 

jk7gp0.jpg

 

34zdptw.jpg

 

2wmi2s7.jpg

 

w7o20g.jpg

 

11uunh4.jpg

 

x379ub.jpg

 

ixcsgy.jpg

 

24pav07.jpg

 

  Video klipovi :

 

 

 

 

 Jedan ovakav postoji u Novom Sadu, pa cu potraziti coveka da vidim u kakvom je stanju i dal bi ga mozda prodao, pa da ga dodam u kolekciju ( mada mi se kosa dize na glavi kad pomislim kolko ovo cudo moze da potrosi benzina ) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Stitar;Sabac
  • Motocikl: izh planeta 4;izh planeta 5;apn 6

2 Bebac

Ево ти идеја за нови назив теме: "Сделано в СССР - мотоцикли ИЖ, ЗиД, ММВЗ"

 

 

 

 

Prvo hvala svima koji imaju interesovanja za ovu temu

sto se tice naziva teme Zorge je dao odlican predlog ako se svi ostali slazu ja sam za

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Rešeno, tema preimenovana u "Сделано в СССР - мотоцикли ИЖ, ЗиД, ММВЗ"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Stitar;Sabac
  • Motocikl: izh planeta 4;izh planeta 5;apn 6

E posto smo resili ove probleme oko naziva teme da se malo pozabavimo IZ-om na Srpski nacin

Dao Bog malo ovog kisnog i ruznog vremena pa se i ja malo prihvatio mog medjeda ;)

Evo malo slicica pa da vidimo kakvi su komentari

post-9998-12879093020463_thumb.jpg

post-9998-12879093021479_thumb.jpg

post-9998-1287909302192_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+

Mali prilog temi o motorima iz SSSR. Čudi me da se niko nije setio interesantnog motocikla koji je bio predstavljen i na tržištu bivše SFRJ negde krajem 80-tih godina prošlog veka (kako ovo strašno zvuči!) Trebao je da se prodaje preko "Progresa", firme koja je bila ekskluzivni uvoznik vozila iz SSSR (moskvič, tavria, UAZ,...) Na sajmu automobila u Beogradu tada su predstavljeni IŽ (350ccm), Voshod (175ccm), Minsk (125ccm) i Tulica (200ccm). Motocikl Tula TMZ200 o kome je reč bio je predstavljen samo u prospektima i nekoliko članaka u specijalizovanim auto-moto časopisima. Dakle TMZ200, motocikl sa malim trbušastim gumama dimenzija 6,70x10, prinudno vazdušno hlađenim dvotaktnim motorom od 200ccm,  snage 13 KS. Cilindar je bio od aluminijumske legure sa gusanom hilznom i tri prelivna kanala, za napajanje je bio zadužen karburator sa ravnim šibrom koji je neodoljivo podsećao na "Delorto", a usisavao je preko lamelnog ventila. Deklarisana potrošnja je 3,5 l/100 km, a pokretao se  okretanjem ključa jer je bio opremljen dinastart uređajem od 87,5/180W, a za svaki slučaj i kurblom, za dovoljno struje bila su zadužena dva paralelno vezana akumulatora 12V/10 Ah. Paljenje je bilo beskontaktno - elektronsko. Menjač je bio čevorostepeni, a max. brzina 85 km/h. Za ono vreme pristojne performanse! Motocikl je proizvod tulskog  zavoda,mnogo poznatijeg po proizvodnji "kalašnjikova".  Navodno je razvijen za potrebe tulske padobranske divizije i  testiran u pustinjskim i sneznim uslovima i na Kavkazu na preko 4000 m n.v. o čemu svedoči i službena "vojna" oznaka TMZ-5.952. Na osnovu tog modela rađen je i trotočkaš, ali i skuter Tulica 200, sa istim motorom i sličnom šasijom. To je u stvari bio motocikl sa nadgrađenom limenom karoserijom koja liči na skuter. Pogon je bio lancem, menjač nožni a motor smešten centralno. To bi bili službeni podaci. U to vreme bio sam se jako zagrejao za ovaj motocikl, ali nažalost uvoz ovog modela ( i modela Minsk - na zahtev Tomosa!), za razliku od ostalih predstavljenih, nikada nije realizovan. Posle pada berlinskog zida na pančevačkom buvljaku nekoliko puta sam video Ruse koji su dolazili, jednom prilikom čak i dvojicu na jednom motociklu. Prodavali su motore kao i sve ostalo za male pare, ali problem registracije je bio nerešiv u to vreme. Početkom 90-tih u oglasima se na prodaju pojavio jedan primerak na  Novom Beogradu. Iz razgovora sa vlasnikom sam saznao da je uredno registrovan, jer je čovek radio u Rusiji i regularno ga  uvezao pošto je imao pravo na uvoznu dozvolu. Prvi kontakt sa motorom je bio iznenađenje, jer sam ga do tada video samo na slikama. U prospektima je bio exportni model, dok je ovaj bio za rusko tržište, blatobrani i sve oplate za koje sam mislio da su plastični bili su od lima, i to u ruskom stilu, debljeg! Pošto su mu akumulatori bili prazni upalio je na kurblu posle nekoliko pokušaja, radio je prilično grubo, menjač je takođe bio "ruski" grub, oni limovi su zvečali, ali lepo je vukao iz bilo koje brzine kao pravi terenac i delovao je kao zabavna igračka. Cene se ne sećam,  tada sam imao drugi motocikl, a i  već je počelo vreme sankcija i nestašica benzina, tako da sam od kupovine odustao. Evo i par sličica:

 

 

 

post-2087-12879093048813_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 152 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Keeway Cruiser 250

Ова тема се богами захуктала ;D, а мислим да је добро што се проширила на остале руске моторе.Мада, у Србији њих слабо ко вози, а још слабије воли. Нема много љубитеља, много је више мрзитеља.  :-\Мени се сви чуде што сам купио ИЖ-а и гледају ме бело. Моги га не би возили ни да им га дам џабе.

 

А сад ево слика два најлуђа ИЖа на које сам налетео на нету

 

post-5216-12879093166025_thumb.gif

post-5216-12879093167274_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Сећам се да сам пре двадесетак година са оцем ишао на сервис за "Алека", у "Прогрес" - наравно. И знам да сам тамо брзо нањушио једну просторију где су били мотоцикли. Највише је било "Планета 5" и пола туцета "Восхода" и сопрадично по ћошковима "Тулица", чини ми се да је био и неки "Минск" (закључујем на основу фотки по Нету и мојих сећања) и ко зна каква све гвожђурија. Оно што ме је импресионириало тада јесу цене. Ако се не варам, "Планета 5" је без пореза коштала као мали АПН. Багатела!

 

Код нас су "Минск" (ММВЗ - Мински мото-вело завод) још ређи, ја их нисам чак ни виђао у саобраћају, али су за разлику од вечине осталих фабрика из СССР-а, ови су преживели и грабе напред. Улетео ту аустријски капитал и сад свашта може да се види са знаком "Минска" (или како су у последње време смислили -M1NSK ). Чак су почели да "ребрендирају" моторе из Кине, што можете да видите на сајту http://www.minsk-moto.com , али још овек имају своје мале двотакташе (прва три у низу) и два модела за која су узели машине од Кинеза (4. и 5. у низу) . Два носе оснаку M4, а има их са 200 кубова ("Зонгшен" мотор; бивши "Хондин") и 500, кога још нема на тржишту, а мотор му је, ако се не варам "Aсиавинг", који је некада био "Кађива". То су последња два у низу испод.

 

 

Еdit: Ех, штуца Нет, па кад ми не успе аплоуд из прве, онда енџин форума сам поређа слике по вољи. Надам се да ћете се снаћи и само спојити шта се види на фоткама и шта сам написао, без обзира на распотред.

post-4171-12879093176304_thumb.jpg

post-4171-12879093178468_thumb.jpg

post-4171-12879093179511_thumb.jpg

post-4171-12879093180253_thumb.jpg

post-4171-12879093187449_thumb.jpg

post-4171-12879093189032_thumb.jpg

post-4171-12879093190025_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ако се не варам, "Планета 5" је без пореза коштала као мали АПН. Багатела!

 

Mislim da si u pravu. Doduše davno je bilo ali taj paritet je lako uočljiv pa se teško zaboravlja. Baš je bilo vreme velike jeftinoće Ruskih proizvoda dok Tomos nije bio jeftin, posmatrajući ga u sklopu Istočnoevropskih proizvoda.

 

Inače, Minsk je super. Da postoji mogućnost izbora pre bih njega kupio novog nego hm.., mnogo toga što se sada prodaje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja