Jump to content

Moto Zajednica

Сделано в СССР - мотоцикли ИЖ, ЗиД, ММВЗ

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Stitar;Sabac
  • Motocikl: izh planeta 4;izh planeta 5;apn 6

pozdrav svim ljubiteljima MZ-a i slicnih

nadam se da ja nisam jedini koji smatra da su MZ i IZH gotovo indenticni motori

ova tema je za one koji imaju ili su imali ili zele da imaju IZH

DOBRODOSLI

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Stitar;Sabac
  • Motocikl: izh planeta 4;izh planeta 5;apn 6

nisam imao nameru da vredjam vlasnike MZ to je samo moje skromno misljenje

ako sam te uvredio izvini

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Ma ok je IZH, i ja ga volim zbog njegove robusnosti, umalo nisam postao vlasnik jedne planete.Velika mana mu je potrosnja, koja cesto ide i duplo u odnosu na mz-a, uz iste uslove voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

Ma ok je IZH, i ja ga volim zbog njegove robusnosti, umalo nisam postao vlasnik jedne planete.Velika mana mu je potrosnja, koja cesto ide i duplo u odnosu na mz-a, uz iste uslove voznje.

 

Ovo stoji,bas.A sto se slicnosti tice,mozda samo sto su cvaje,u svakom slucaju ovo je zanimljivo i DOBRO DOSAO BEBAC SA IZHom .

Daj malo nekih podataka o odrzavanju,neke tvoje utiske o motoru sta kako itd,neke prerade ako imas slike itd...mene iskreno zanima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ima načina da se IŽ uštroji samo znatno slabije ide pa je veliko pitanje da li to treba raditi.  :-\

 

Drumskalisica ima najviše iskustva sa IŽ-om. Lale edukuj nas malo, na šta Bebac da obrati pažnju, koje su mu slabe strane?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

pozdrav svim ljubiteljima MZ-a i slicnih

nadam se da ja nisam jedini koji smatra da su MZ i IZH gotovo indenticni motori

ova tema je za one koji imaju ili su imali ili zele da imaju IZH

DOBRODOSLI

 

  Ovde ima dosta istine. Naime posle drugog svetskog rata, Rusi su na ime ratne reparacije preselili dobar deo fabrike DKW ( od koje je nastao i MZ ) u rusiju i poceli sa proizvodnjom IZh-a koji je bio kopija DKW-a NZ 350 !

  Tako da MZ i IZ imaju zajednicko poreklo .

 

2vn2b29.jpg

 

14m4715.jpg

 

30lmq7c.jpg

 

mlr39j.jpg

 

Ovo su slike dokumenata koje je Svakak slikao u MZ Muzeju u Nemackoj.

 

  Sto se potrosnje tice, tacno je da IZ puno trosi. Ja sam cuo da se ona moze redukovati tako sto se na njega stavi karburator od MZ-a 250, i tada manje trosi, a bolje ide.  Licno se nisam uverio u to, ali je vrlo lako moguce ( po meni MZ ima kvalitetniji karburator.  Radio sam dosta IZ-eva, a nadje se i nesto delova, pa ako nesto treba - tu sam .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Ljubovija
  • Motocikl: Kawasaki VN1500 classic, MZ etz 150, IZH Planeta 5...

Pozdrav!

Ja sam od proslog leta, takodje postao vlasnik Планете, uzeo sam je od jednog momka iz susednog sela, kom je stajao u supi...

U zamenu sam mu dao peglicu, i motor dovezao kuci, pobucao ga, ogolio, i sada cekam neko malo bolje vreme da ga sklapam...

Inace , ovaj motor me  8) ,,kupio,,  8)pre par godina, kada sam ga ugledao spreda,sa onim odbojnicima... i zvukom... bas prava mashinchina!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Stitar;Sabac
  • Motocikl: izh planeta 4;izh planeta 5;apn 6

Hvala svima

drago mi je da vam se moj lepotan svidja.

Motor sam kupio pre dva dana,tako da nemam nikakvog iskustva,tacnije hteo sam da kupim MZ od Dekija ali je ovo ispalo sasvim slucajno i za sitne pare.

Sto se tice njegovog izgleda,mene je kupio u vreme kad su kod nas dolazili Rusi i Rumuni i prodavali svasta nesto za jednu CRVENU

Posto sam ziveo blizu pijace video sam jednog koji je dolazio na pijacu sa motorom i prikolicom iz Moskve(ako se dobro secam) i nije hteo da ga proda ni za koje pare.To je bio IZH.

Sto se tice tog strojenja to mi se svidja pa ako neko ima karburator od MZ-a 250 neka se javi i neka ostavi cenu,sto se ostalog dela masine tice jos nije isao na remont tako da ne znam sto mu fali.Uglavnom masina pali i cuje se kao zmaj.

Trebaju mi komande na ruckama.Na levoj imam svetlo,migavce,sirenu i rucicu za kvacilo a na desnoj ne znam,ima isto tri prekidaca kao i na levoj ali ne rade,tu je i gas i rucica od kocnice.To mi treba pa ako neko ima ,ili moze da se namesti od nekog drugog motora(ja bih voleo da moze od MZ-a)neka mi javi ili ovde ili na PPnaravno s cenom.

Jos jedno pitanje:dali mogu satovi od mz-a da se postave na izh i ako moze imali i h ko i posto su

post-9998-128790726245_thumb.jpg

post-9998-12879072625983_thumb.jpg

post-9998-12879072638773_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 152 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Keeway Cruiser 250

Баш ми је драго што се нашао још неко ко је купио овог руског медведа ;DЕ па нек ти је са срећом и дуго се возио. Ево најпре слика мог Ижа, кога сам купио прошле године и мало средио да личи на Енглеза:

post-5216-12879072696538_thumb.jpg

post-5216-12879072697703_thumb.jpg

post-5216-12879072698246_thumb.jpg

post-5216-12879072726057_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Ljubovija
  • Motocikl: Kawasaki VN1500 classic, MZ etz 150, IZH Planeta 5...

Lepo, sad mogu da pokupim ideje za moj projekat... Ovaj crni, sa ,,bikez,, mi je favorit, tezim ka takvom ostvarenju...

8) 8) 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 152 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Keeway Cruiser 250

Већ сам раније на форуму описао моја искуства с Ижом. Мотор је одличан, али за те паре, а претпостављам да га ниси платио  више од 400 евра. Ја сам мој платио 250, али је био у лошем стању, па сам за сређивање уложио још око 200, а купио сам и Иж Јупитера у деловима за 100 евра, пошто ми је требао цео мењач и брзиномер, па ми се то више исплатило него да купујем делове посебно.

 

Твој мотор је Планета 4, имаш и новији Планета 5, који је јачи за 1-2 кс,али је мени четворка лепша, посебно ако се мало среди. Мотор нема неке перформансе, доста је тром, али има снаге и  поуздан је. Ако је у реду, можеш с њиме да идеш где год хоћеш. Путна брзина му је негде око 70-80, преко тога је вожња баш напорна пошто је тежак, робустан и много вибрира. Може да иде око 11-120, али је та брзина на њему прилично рискантна. Не бих ти саветовао да с њим правиш неке егзибиције, једноставно није мотор за неку вратоломну вожњу. Само полако и лагано одвешће те где год треба.  

 

Што се тиче потрошње, мој Иж троши 6, 7 или 8 литара, зависи како се вози, и то је за Ижа супер. Ако се не даје много по гасу, потрошња је мања, ако се вози отштрије, онда је наравно већа. Више троши и ако се вози о неким планинским путевима, где има доста узбрдица. Ако карбурато рније у реду, онда може да потроши и 10 до 15 литара. Али то нећеш да знаш док не почнеш да возиш. Не бих ти ни саветовао да одмах буџиш други карбуратор, него прво мало вози са његовим па онда види. ја сам то нешто размишљао, али као прво, треба да нађеш добар карбуратор од МЗ-а(нов је око 100 евра), а онда мислим да нешто треба да се буџи, пошто ваљда није исти пречник.

 

Што се тиче команди, нема потребе да купујеш нове, него само нек ти неки мајстор повеже жице како треба. То су иначе дугмад за паљење светла и гашење мотора. Сат од МЗ-а мислим да не може да се стави, јел нису исти точкови и неће да буде тачан. Боље да купиш нов сат а то има мајстор Зоран у Новом Саду. Његов телефон је 021-6416-611.

 

Сат кошта око 5000 динара. Ако немаш пињол у точку, требаће ти он, и то кошта око 1000 динара. делови за Ижа нису много скупи, али нису баш ни џабе.  

 

Ижеви су иначе прављени да пале и раде по свом временским условима и да се возе у Русији, где су даљине огромне, а механичари ретки. Тако да он може да иде и ако је машина у лошем стању, али не бих ти препоручио ни да је отвараш, не исплати се. Ако има компресију и добро вуче при већем лер-гасу, верујем да је добар.

 

Мана Ижа поред потрошње је та што се у тај мотор не исплати улагати веће паре, јер никад нећеш да их вратиш, пошто им је цена ниска. Мислим да је најбоље да га возиш таквог какав јесте, па док иде он ће да иде. Машине иначе баш не трају предуго, ако је прошао 30-40 000 хиљада километара мислим да је већ на самрти. Мој је прешао негде око 10 000 тако да има још да гура.

 

И тако, добар је то мотор а јефтин. Ниси се зезнуо што си га купио, среди то мало што не ваља и уживај. Ваљда ћемо да се видимо на неком на скупу. Ако те још нешто интересује, питај.

 

Поздрав! ;)  

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

Mislim da te desne komande imam sigurno,ono sto mi se nikako ne dopada jeste sto mu je rucka uklopljena sa komandama i tu ide sajla gasa,bas bezveze,ako ne rade prekidaci proveri kontakte na njima mozda mozes tu postojecu da sredis ili stavljaj od MZ,tako mozes menjati rucice koje hoces.

Cuo sam da stavljaju karburatore od Jawe twinsport 350ccm na IZH i to kao nesto umanjuje dal menjaju dizne pojma nemam,a za MZ karburator kako rece Lisica  je tacna prica i to u praksi radi.

Bice ovo zanimljiva prica ako dodje do prerade  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ja savetujem elektronsko paljenje. Joška je dobio jako dobre rezultate na Jawi pa verujem da bi kod IŽ-a ušteda bila još veća.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja