Jump to content

Moto Zajednica

Udes (prvi nadam se i poslednji)

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Pre skoro 2 nedelje sam imao prvi udes sa motorom. Lik mi je sa kolima (najverovatnije u potrazi za parking mestom) presekao put na par metara ispred mene i udario sam u kola. Pored toga što me zanima kako ide procedura zakonska, zanima me i da li bi mogao da prodam motor tj koliko bi mogao da dobijem za njega.

 

Od procedure me zanima:

- Kada dobijem zapisnik da li idem u osiguravajuće društvo lika u čiji auto sam udario?

- Ako nije tačno ovo prvo da li idem u svoje osiguravajuće društvo?

- Ako nije tačno ovo prvo da li moram da čekam presudu suda pa tek onda u osiguravajuće društvo i čije osiguravajuće društvo?

- Šta mislite kakva će biti procena veštaka? Totalna šteta ili će mi dati pare za popravku?

- Da li na nešto treba da obratim pažnju kod razgovora sa veštacima i osobama iz pravnih tj zakonskih organa?

- Pošto sam bukvalno sve uradio na motoru (mislim na servis, nove pločice, akumulator, ulje, filteri, ulje u kočnicama, itd) da li to nekako mogu dokazati i izvući svoje?

- Šta je sa custom stvarima (instrument tabla, far, retrovizori, nogostopi, itd)?

- Šta je sa opremom (kaciga, jakna je bila ko nova možda sam je 5 puta obukao, rukavice, pocepane mi farmerke, patike, ranac, a ko zna šta je sa stvarima koje su bile u rancu, video sam da mi je USB flash polomljen)?

- Da li ću dobiti odštetu za povrede koje sam zadobio prilikom udesa (4 šava na glavi, povreda ruku, vrata, leđa, ramena, desna noga mi je bolje prošla mada i ona je natečena, leva je do juče bila u gipsu ali otok nije spao pa moram ponovo na snimanje jer postoji sumnja da negde ima prelom, noge su mi svuda u podlivima vidite i sami kakav je rezervoar to sam najverovatnije sa nogama uradio)?

- Da li neko zna nekog dobrog advokata za ovakve situacije i da li mi treba?

 

Ako neko ima još neku ideju neka dopiše. Hvala i pozdrav, Dražen.

 

W13jK_slika01r.th.jpg rZC2U_slika02.th.jpg CYb0x_slika03b.th.jpg kxNHG_slika04.th.jpg

1Ky0U_slika05.th.jpg DyCRl_slika06.th.jpg EEzfi_slika07.th.jpg fRZIS_slika08.th.jpg

ej1p4_slika09.th.jpg ky6vb_slika10.th.jpg DaIo4_slika11f.th.jpg ZoAhz_slika12.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Po pravilu ne bi smeo ništa da popravljaš motor dok ti ne stigne zapisnik o udesu (gde piše ko je kriv za nezgodu) jer ti osiguravajuće društvo neće priznati štetu. Po dobijenom zapisniku ideš u osiguravajuće društvo lika koji te je udaro, vrše procenu i na osnovu toga ti odredjuju visinu štete, najbolje bi bilo da ceo moor sam slikaš kao i sve oštećene delove (za svaki slučaj). Kada ti izvrše procenu štete ili te upućuju u servis gde se vrši popravka motora o njihovom trošku ili ti na ruke isplaćuju novac za pričinjenu štetu koji je uglavnom manji nego što je stvarna šteta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

ides u njegovo osiguranje sa zapisniku

 

smrdi na totalnu sto se tice motora

mozes da odes u yamahu i trazis predracun pa sa tim da pokusas, ali predracun ce daleko da premasi cenu motora tako da ... totalna...

 

zaboravi na servis

 

sto se tice povreda tu ces uzeti vise para naravno ako imas sve potvrde od doktora itd...

 

ne treba ti advokat ako ti priznaju totalnu i jos ti daju koju stotinu hiljada din za povrede

 

ako nesot ne stima, tad trazi advokata

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

sa predracunom naravno ako odes iz yamahe moraju da ti isplte  daleko vise nego sto je stvarna steta

 

oni to mogu da umanje ali kakva je lopov yamaha, ostaje ti opet...

 

nikako ne idi u njihov servis, idi pravo u yamahu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Što se tiče advokata ja bih ti to preporučio, najbolje bi bilo da se konsultuješ sa advokatom koji je stručan iz oblasti saobraćaja a njih je, koliko mi se čini, malo u Bg jer velika većina radi parnice i krivice.

Što se tiče opreme ponesi je kada budeš išao na procenu štete i naravno ako imaš račun i to ponesi bilo bi poželjno. Pa probaj da ti i to priznaju jer je oštećena prilikom udesa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

OK, hvala momci. Probacu kako ste savetovali pa javljam sta je bilo. Ako jos neko ima nesto da doda bilo bi dobro pre nego sto se sve to zavrsi. Mislim da nema sumnje da on ne bude kriv. Od doktora imam sve nalaze i sigurno cu mesec dana izostati sa posla zbog udesa ako ne i duze, ne znam da li to ima neke veze. Zapisnik je vec gotov samo da se podigne. Nisam ni mislio da popravljam vec me zanima da li vam se cini da tu ima nesto sto bi mogao da prodam da bar izvucem kintu za opremu koja je stradala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dukags, 291 postova
  • Lokacija: НОВИ САД

Totalnu osiguravajuca proglasavaju sebe da bi zastitili - u prevodu cena za totalku je manja od stvarne, tu uracunavaju sve faktore koji bi mogli da prevagnu u korist toga da pristanes na cenu koju ti nude. Zamisli da si na pijaci i cenjkaj se. Izracunace po katalogu ali i najmanja njima sumnjiva bice slagvort sto ce ti nuditi manje od kataloske cene. Ili da otegnu sa isplatom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Advokata pa fino sastavis spisak (sa sve usb stickom i izostankom sa posla).

To ti je racunam tamo mozda nekih 100 eura, a bez toga rizikujes da te osiguranje derne visestruko vise.

Ako krenu da se cimaju, opet kod advokata, ali ovaj put i njega na spisak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Sve sto su ti prethodno napisali uzmi u obzir

Stetu mozes naplatiti za sve za sta je ugradjeno na motor , a unisteno je ili osteceno u sudaru i za sta imas racun, odnosno mozes da dokazes vrijednost.

Osiguranje ce pokusati da te izradi (nista licno - to im je posao i za to dobijaju platu).

Sva komunikacija obavezno u pisanoj formi.

Svaka ogrebotina se racuna i placa - sve dokumentuj kod ljekara

Nista ne izbjegavaj - ako te boli - idi kod ljekara da to zapise i da ti tablete protiv bolova - i to se placa

Ako se nocu budis ili ne mozes da spavas - idi kod ljekara- i to se placa

Ako se plasis da prelazis automobila kao posljedica sudara - idi kod ljekara i uzmi uput za psihijatra - i to se placa

Motor ne popravljas sam ili u nekom prijateljskom servisu - iskljucivo ovlasceni servis.

Vrijednost motora dokazujes oglasima sa slicnim motorima koji se prodaju - trzisna cijena

Ukoliko nisi zadovoljan idi na sud, ali angazuj advokata

Advokat za svoj rad obicno uzima 15-25% naplacene stete, ali ti placas sve takse

Prije nego pristanes na bilo sta kod advokata provjeri sta ste se dogovorili i obavezno napravi pisani ugovor u koje je jasno naznaceno sta on treba da uradi, a sta ti

Probaj i da se dogovoris koja je minimalna cijena koju treba da postigne da bi uopce imao pravo na proviziju

Postoji i mogucnost da se dogovoris sa advokatom da ti radi po advokatskoj tarifi - u tom slucaju ti ga placas po tarifi, a u slucaju da dobijes spor osiguranje ti nadoknadjuje to sto si mu platio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 497 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: bez motora od 1.10.2008 zbog udesa

Prvo: sacekaces policijski zapisnik sa lica mesta. to je oko mesec dana. (ovaj zapisnik nikoga zapravo ne obavezuje i ne sluzi kao dokaz na sudu)

Drugo: sa predstavnikom njegove osiguravajuce kuce pravis zapisnik i fototografije stete na motoru. (lici na totalnu stetu)

trece: prikupljas medicinsku dokumentaciju (ako imas bilo kakav prelom tretira se kao teska telesna povreda i konacno izrazava se u procentima sto ima svoju nematerijalnu protivvrednost)

cetvrto: angazujes advokata

peto: ulazis u istrazni postupak na sudu davanjem izjava i izvodi se analiza sudskog saobracajnog vestaka, podize se tuzba

sesto: pokrece se sudski proces

sedmo: nadoknada stete

 

napomena: zavisno od toga ko je odgovoran za saobracajni udes, da li vozac automobila ili ste obojica odgovorni, kretace se i komunikacija na sudu odnosno sa osiguranjem oko naplate stete materijalne i nematerijalne (povrede). ostecena oprema takodje dolazi u obzir. ako je vozac automobila iskljucivi krivac, naplata stete ide relativno brzo, medjutim ukoliko je saobracajna situacija bila slozena i ako bude potrebno da se dokazuje ko je kriv (a ko manje) onda stvar moze da se otegne do konacnih rezultata. u principu, od 6 meseci pa do 3 godine. ako se utvrdi podeljena odgovornost, dobijas polovinu nadoknade u oba slucaja (materijalna i nematerijalna).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 497 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: bez motora od 1.10.2008 zbog udesa

dodatak: motor mozes da prodas po zvanicnom utvrdjivanju stete od strane predstavnika osiguranja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug Član, 38 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawa ER-6n

matori, zapisnik se čeka 10-15 dana od dana udesa, i podiže se u ustaničkoj 128 u zgradi dunav osiguranja. ono što ti je najvažnije je da ne moraš da čekaš zapisnik da bi popravio motor. moguće je uraditi procenu štete i pre zapisnika, koja se plaća nešto sitno, ali se refundira kada se ustanovi da nisi kriv, i pokriva se iz naplate štete od počinioca štete. procena štete ne ide u korist osiguravajuće kuće već osiguranika, to je zakon tržišta, previše ih je da bi zakidali na isplati. dobar glas daleko se čuje, a loš još dalje... :)

 

procenu štete možeš uraditi u bilo kojem osiguravajućem društvu. ako vozilo (motor) nije u voznom stanju, procenitelj izlazi na teren.

 

poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Dobio sam zapisnik i koliko kapiram sta tamo pise i tumacenje advokata, lik je 100% kriv. Sada samo da stanem na noge pa da mogu to sve da ganjam.

 

Pozdrav, Drazen

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Tumacenje advokata je bilo kada sam mu tj joj odneo zapisnik na uvid a ovo prvo je koliko sam ja skapirao sta pise u zapisniku.

U svakom slucaju, ako je to tacno, cuo sam da u zapisniku prvo stavljaju okrivljenog a njega su stavili prvog. Mozda bi trebao da prekucam da mozete i sami da procitate sta pise ali stvarno sada nisam u stanju da kucam toliko.

Sada cekam za dve nedelje, tj jos nekih 10ak dana, pa pregled doktora pa sa svom medicinskom papirologijom idem pred gomilu advokata da pokrecu postupak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800FI

Izvinjavam se, moja greska, nisam procitao dobro :) Sto se tice toga da prvog stavljaju okrivljenog, to su i meni rekli, posto sam relativno skoro imao nesrecu, samo sa kolima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Opusteno. Nadam se da ni ti nisi imao neke povrede i da si bio drugi u zapisniku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800FI

Naravno, lik je bio mrtav pijan, udario kola u suprotnoj traci od pozadi i bacio ih na moju traku, i ja ih pokupio :S

 

Nego po meni najbolje da odmah angazujes one lesinare, advokate. Mene su posle udesa zvali jedno njih 5-6. Uzme ti oko 10% od sume koju dobijes, ali bar se izbori za veci kesh.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Svi mi traze od 15 do 25 koje sam zvao ali nije mi problem samo da naplatim svoje i da sklonim tu budalu sa ulice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd

Nadam se da nije kasno, najbolja opcija ti je da ides na popravku i trazis sto je moguce vise novih delova. Mehanicke sve, a plastike i sminka mogu da se popravljaju. Probaj da izbegnes pod svaku cenu totalnu, posto ti se nece isplatiti, to je sigurno. Sto se popravke tice, ovlasceni serviser yamahe koji ima ugovor sa njegovim osiguranjem. To ti je bitno jer onda tebe bas briga kada ce ko kome da plati, kad zavrse popravku lupe ti pecat u osiguranju, ti sa tim podignes motor i vozi.

Imas i opciju dopunskog zapisnika, kod servisera, ako ustanovi da jos nesto treba da se radi, pozoves procenitelja on to unese u zapisnik.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 497 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: bez motora od 1.10.2008 zbog udesa

Zao mi je da si polomljen. No, sta je - tu je. Ipak, bilo kakav prelom, kao sto sam ti rekao ce se proceniti i ti ces naplatiti to. Teska telesna povreda je dakle, u pitanju. U vezi advokata: zaista je potrebno da nadjes dobrog advokata, mada ima i zagovornika (kada je cista situacija) da oni nisu potrebni. Ne bi trebalo da platis vise od 10%. Oni konacno dobijaju i od strane tuzenog lica, posle sudske procedure.

Ako je pak, saobracajna situacija bila zamrsena, onda je dobar advokat sigurno potreban. Postoje mnoge pravne zavrzlame kao i terminologija koja je njima poznata kako bi se izaslo iz tog sudskog "vrtloga". Nemoj da odustajes niti od jednog detalja u vezi naplate osiguranja i znaj da su osiguravajuce kuce veoma iskusne i sve ce uciniti da te navedu da manje plate. Advokat u takvim slucajevima je takodje neophodan. Ako pogresno (sam) protumacis i samo jednu rec, to ce ti se obiti o glavu. Kasnije ispravke nema. Advokat je duzan da zna za sve te "cake" kao i dinamiku u komunikaciji sa osiguranjem, odnosno sa sudom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja