Jump to content

Moto Zajednica

Da li je Tomos bolji od ičega - iliti "da ste ćutali ovoga ne bi bilo"

Recommended Posts

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Kada neko drugi sebi kupuje motor, onda je, sto kazes "poenta", da on sam kupi ono sto misli da treba i sto voli.

Upravo, zar je bilo toliko tesko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Mislio sam da neko sedne pa napise neki ozbiljniji tekst, kao sto su neki vec pisali za neke druge brendove, kao sto sam i ja vec pisao na osnovu nekih skupljenih tekstova o NSU, BMW, Skoda,...

 

Mozda je neko raspolozen?

 

Ja cu,kad se vratim iz Umaga  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Problem je zbog vremena u kojem ste ziveli, ono komunjarsko doba. Tada su postajale Vespe, Lambrette, Honde, Suzukiji, Harley - hocu reci imao je bolji izbor od Tomosa pa cak i tada. No, politika je bila takva da je SFRJ stitila svoju privredu i sam taj istocni blok je odbijao zapadne proizvode. Ko je u ono vreme vozio nesto zapadno? Samo glavonje, vi radnicka deca ste vozili Tomose i to je bilo fantasticno, jebi ga, niste znali za bolje niti se moglo do boljeg. Isto je i sa automobilima, trabanti, fice, lade... Ne kazem da je to bilo lose, evo mi tu komunjarsku ladu koristimo vec 30 godina u porodici i dalje ide kao i svi drugi. Verujem da je tako bilo i sa Tomosom, to se tada imalo, prvi voznje su bile na njemu, prvi padovi, prvo kupljenje cura... Tako da, ostajem pri stavu da je Tomosu otisao u bestraga kao i Jugoslavija pa i to da je oduvek patio od decjih bolesti i bio polufabrikat, ali ima tu SENTIMETALNU VREDNOST koju vidite samo vi koji ste stasali u to vreme. Nije bolji od novih kineza, danas prosto i ne mozes naci racionalni razlog da ga koristis, ali eto, za vas starije kao sto sam i rekao, odrasli ste uz njega. Dokle ste vi zivi tako ce se i Tomosi pamtiti, kada i te generacije odu, niko se vise nece setiti Tomosa niti ga voziti od mladjih. Nazalost fabrika je stagnirala i zakasnila sa razvojem, a kapitalizam je surov. Danas te ima sutra ne.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ja nisam odrastao u tom dobu,imam 19 god. Pre tomosa imao dosta skutera,i to ne kineskog djubreta... 

Pa sto onda vozis APNa?

Mislim bar kod mene je sistem bio prvo Tomos, pa skuter, pa motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 95 postova

Alekre : Dokle ste vi zivi tako ce se i Tomosi pamtiti, kada i te generacije odu, niko se vise nece setiti Tomosa

 

Ima nesto sto se zove istorija motociklizma. Neki proizvodjaci su uspesnim komercijalnim a najcesce trtkackim modelima usli u nju, i bice spominjani i kroz sve buduce generacije.

 

 

TOMOS DM-GP 1980 VEZIJA 4

 

Broj napravljenih motora: dva puta po četiri primerka

Max brzina: 204 km/h

Broj brzina na menjaču: 6 brzina sa 5-lamelnim suvim kvačilom

Snaga motora: 19,5 KS @ 16000 /min-1

Precnik/Hod: 40/39,7

Odnos  kompresije: 13:1

Karburator: Bing 30

Največi obrtni momenat pri: 15000 /min-1

Gorivo i podmazivanje: Mešavina 1%(100:1) superbenzina i eksperimentalnog ulja "Castrol"

Paljenje: Visoko naponsko,kondezatorsko,bezkontakno "Kröber" paljenje

Tockovi: Campagenolo aluminijum-magnezijum legura, prednji 2,00x18 stražnji 2,25x18 cola

Prednja disk kočnica: Zanzani 220mm precnika

Ukupna težina: oko 55 kg

 

Uspesi: Državno prvenstvo (1.)

Evropsko prvenstvo (1.)

 

Sa brojem 16 je inace, Zdravko Matulja:

 

post-2667-12879069692075_thumb.jpg

post-2667-12879069692601_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ja nisam odrastao u tom dobu,imam 19 god. Pre tomosa imao dosta skutera,i to ne kineskog djubreta... 

Pa sto onda vozis APNa?

Mislim bar kod mene je sistem bio prvo Tomos, pa skuter, pa motor.

 

Zato sto mi se moze  ;)  ;D 

 

 

 

Evo posto poredite kineze od 200ccm,neki kao enduro ili sta vec? Tvrdim da nece ni jedan uspeti da izadje gde i apen,a koliko znam apen nije ni enduro ni cros?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

@ motoklasik

To je rekord za respekt, ali mislim da si i sam svjestan da nekome kome treba dvotockas za striktno gradsku voznju to neznaci apsolutno nista.

Znaci mu koliko i podatak da je ATX bolji u offroad voznji od skutera.

 

Mislim sta vi ovde predlazete nekome, da kupi dvadeset godina star moped, koji su dvadeset godina sastavljali domaci majstori. To znaci dvadeset godina muljanja, karburatora od ovoga i onoga, paljenja iz praistorije, ramova koji su vareni i elektrolucnim i co2 aparatom, masina koja na sebi takodje imaju tragove varenja, tecnog metala, u jednom deklu sam vidio cak i metalne tiplove koji drze paljenje na mjestu. A sve na racun stare trkacke slave koja sa serijskim modelima jedva da ima kakve veze

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ja nisam odrastao u tom dobu,imam 19 god. Pre tomosa imao dosta skutera,i to ne kineskog djubreta... 

Pa sto onda vozis APNa?

Mislim bar kod mene je sistem bio prvo Tomos, pa skuter, pa motor.

 

Zato sto mi se moze  ;)  ;D   

 

 

 

Evo posto poredite kineze od 200ccm,neki kao enduro ili sta vec? Tvrdim da nece ni jedan uspeti da izadje gde i apen,a koliko znam apen nije ni enduro ni cros?

Ja znam da moze, moze da izadje na tavan i to ugasen. Moze isto tako da stane u kontejner bez po muke, dok kinez nema sanse.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

@Motoklasik

 

Zacudilo bi te koliko danasnje generacije ne znaju istoriju zemlje u kojoj zive i svoje pretke. Da ti ne pricam koliko ce pamtiti Tomosa...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 95 postova

Naravno da ovo nema veze sa motorima za svakodnevnu upotrebu.

Nego onako, s obzirom da vecina ovde nije znala koji su bili dometi te fabrike, u svetskim razmerama.

I onda  pojedini postovi ne bi verovatno imali tako malicioznu intonaciju.

 

 

Tomos je u 60im godinama imao mnogo internacionalnih uspeha a po tehnici vrlo inovativan

Tomos je bio prvi trkaci motocikl do 50 ccm u svetu sa ramom od stakloplastike,model D-9

tezak samo 38 kg, disk kocnice napred i nazad(mahanicke) vozac Adrian Bernetic:

post-2667-12879069701651_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 95 postova

Parlotti, dvostruki sampion Italije na Tomosu, i slike modela D-6 GP iz 1971.

Tomos je, u ono vreme imao te domete.  Omladinci, nije li vas ovo pomalo iznenadilo?

 

post-2667-12879069702389_thumb.jpg

post-2667-12879069702663_thumb.jpg

post-2667-12879069703075_thumb.gif

post-2667-12879069703383_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 238 postova
  • Lokacija: Paracin

arnyman

Jel moze ovako?  Da ti lepo izeberes jednog kineza do 50cm3 i jednog tomosa,pa lepo mi to da testiramo i uporedimo.

Ako nemas skuter i nekog tomosa, ja nudim za test kymco agility 50 i apn4,apn6,mogu da nadjem za test i nekog automatika.

Izaberemo komisiju ovde na forumu, pa na test ;D posto kazes d aje skuter samo za gradsku voznju,onda test moze biti voznja kroz grad,pa onda savladavanje ivicnjaka,rupa,sahti,uzbrdice itd... ali posto je tomos ipak masina za sve ;D ;D da probamo i malo off malko bare,blato itd..

i obavezno ono sto si napisao test sa 2 dzaka cementa +1-2 vozac-suvozac ;D ;D

Naravno test ne priznajem bez prasenceta na raznju ;D ;D ciji motor izgubi ta sekta placa prasetinu pa kom obojci kom caponjci ;D

 

jel smete kinezi?? ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Za tomosa mozete reci da je ruzan i prevazidjen, ali da je nekvalitetan to jednostavno nije tacno. Svaki tomos ce sahraniti 10 kineskih skutera u kilometrazi. Ja sam 6-7 god vozio T-15 kao jedino prevozno sredstvo, po suncu, kisi, snegu. NIkad me nije ostavio na putu, a ko zna koliko sam presao sa njim. Za svo to vreme i bogtepita koliku kilometrazu, a nije bila mala, sam jednom menjao karike i jednom radio generalnu (razbusio stublinu, nova radilica, klip i karike). Taj motor se i danas vozi.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Ahahahaahahahahahah ne bas najbolje hladjenje na apenu,pa prijatelju apen moze da radi 24-sata i u voznji i u mestu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Ljudi vi non stop pricate o istoriji Tomosa.Govorimo o sadasnjem stanju i kako oni mogu da se odupru konkurenciji-nikako!Od stare slave se ne zivi non stop.Kao sto je rekao neko vec bilo je to komunisticko doba...Sada je trziste otvorenije.Ne kazem da su kinezi kvalitetniji ali imaju vecu ponudu,vise proizvodjaca,jeftiniji su i mnogo lepse izgledaju.Mislim APN6 1000 evra!?Zbog cega?Prednje dobos kocnice?Moras sam da pravis smesu?Vazdusno hladjenje ne bas najbolje...

vazdusno hladjenje kod apn a,je neprevazidjeno,a i pola kineza nosi vazdusno hladjenje,solidno tu i tamo...

kinezi imaju vecu ponudu to je tacno,ali....i dalje uporedjujemo skuterice,i neke druge modele motora,nadji ti kineza da prezivi ono sto moze apn,,,tesko,

nadji mi stabilnog kineza,koga mozes da sabijes do nozice u krivini,tesko,a vec tomosa,,sa automatikom su ljudi gulili nozice,ram mu se ne uvija,i ima ako nista drugu proracunatu prednju viljusku za svoju kilazu,za razliku od nekih skuterica kineskih kojima ime nebih mogao ni posle pola case piva da izgovorim.. tradicija i kvalitet ipak mislim da su na strani tomosa,ima u svilajncu serviser koji radi te kineze,kaze da jako lepo zivi od toga,a tomosa kad kad po neki...evo ga tu kod mene srcemo kaficu,i porucuje vam da svi kupite po jednog susumanga i paolinga,zida covek kucu trebaju mu pare  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

a sto se tice samog rama ,,,kad vidite kako skuter izgleda ispod plastika,videcete i zasto  tomos ima i bolji ram.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ljudi vi non stop pricate o istoriji Tomosa.Govorimo o sadasnjem stanju i kako oni mogu da se odupru konkurenciji-nikako!Od stare slave se ne zivi non stop.Kao sto je rekao neko vec bilo je to komunisticko doba...Sada je trziste otvorenije.Ne kazem da su kinezi kvalitetniji ali imaju vecu ponudu,vise proizvodjaca,jeftiniji su i mnogo lepse izgledaju.Mislim APN6 1000 evra!?Zbog cega?Prednje dobos kocnice?Moras sam da pravis smesu?Vazdusno hladjenje ne bas najbolje...

 

Da bilo sta znas o apenu,znao bi da ima savrseno hladjenje,zato molim te ne pricaj gluposti,previse toga imamo.

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 246 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

@Arnyman,jel si ti vozio nekog tomosa duze od na primer dva sata?

Znaci ne tvoj drug,komsija i sl. nego ti licno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Slikacu ti moju Apriliju kada je budem rasturio za spricanje, da vidis kakva je to ramcina.

pa naravno,to je aprilija a ne kinez.... :) mesas babe i zabe,,diskutujemo i kinezu  a ne o italijanu,koji pak poznat po ramovima itd itd,,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

arnyman

Jel moze ovako?  Da ti lepo izeberes jednog kineza do 50cm3 i jednog tomosa,pa lepo mi to da testiramo i uporedimo.

Ako nemas skuter i nekog tomosa, ja nudim za test kymco agility 50 i apn4,apn6,mogu da nadjem za test i nekog automatika.

Izaberemo komisiju ovde na forumu, pa na test ;D posto kazes d aje skuter samo za gradsku voznju,onda test moze biti voznja kroz grad,pa onda savladavanje ivicnjaka,rupa,sahti,uzbrdice itd... ali posto je tomos ipak masina za sve ;D ;D da probamo i malo off malko bare,blato itd..

i obavezno ono sto si napisao test sa 2 dzaka cementa +1-2 vozac-suvozac ;D ;D

Naravno test ne priznajem bez prasenceta na raznju ;D ;D ciji motor izgubi ta sekta placa prasetinu pa kom obojci kom caponjci ;D

 

jel smete kinezi?? ;D ;D ;D ;D

 

Ja to svo vreme govorim,ne moraju biti kinezi,moze bilo koji skuter 50 ccm.  

 

 

Nemus,imao je covek bt-a i 3 majstora  ;D

 

Umalo da zaboravim,i coravog komsiju,koji moze malo da popije  ;D ;D ;D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Sad si sam rekao sta je bolje,a i skuter taj koji pominjes,moze da lici na svasta ali motor brate nikako  :D

 

 

Koji skuter bese razvio 204 km/h?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ma kinezi, nije to skuter da ga volis i pazis. To je da kupis, rkas ides na posao, u skolu. Kada im istekne rok upotrebe od 3 godine bacis u Dunav i kupis drugi pa tako u krug. Kosta 700 eura nov pa jos to razvuces na neke rate, ne oseti se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja