Jump to content

Moto Zajednica

Komadić legende (Ruta 66)

Recommended Posts

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Moja stara putna jakna, prljava od bezbroj kilometara, je ležala u ćošku garaže, tu gde je spuštena pre pet meseci.  Pored nje čizme, koje su nekad bile crne, a sad žuto-sive od peska, takođe su ležale u prohladnoj tami, još od udesa nevidevši asfalta.

 

SixFiddy im je pravio društvo svo to vreme, tih, ranjen i nepomičan.  Bio je rasklopljen u oktobru mesecu radi operacije vodene pumpe i detaljnog servisa, taman pred put na koji sam otišao njegovim bratom, velikim GS-om.  Veliki GS se sa tog putovanja nije vratio – meksička pustinja mu je došla glave.  Ja sam se vratio kombijem hitne pomoći, rasklopljen u pustinji i sklopljen na hirurškom stolu.

 

Novembar sam proveo u krevetu; decembar na terapijama, pa u januaru polako opet na motor.  Ali Kristinkin a ne moj, jer je SixFiddy i dalje čamio u garaži u delovima, moja desna ruka nesposobna za rad.  Sa Kristinkinim motorom samo po gradu; januar, februar, terapije...

 

I onda u martu kada je ruka proradila, došlo je vreme da i SixFiddy proradi.  Polako, deo po deo; prvo vodena pumpa, pa kvačilo, pa hladnjak... Na hladnjaku sam prebrojao varove kojim su zakrpljene rupe od kamečića i šljunka Kalifornije i Meksika...  Pet debelih varova, kao ožiljci.  Toliko ožiljaka i ja imam na sebi, isto tako debelih, kao varovi.  Onda štelovanje glave motora, pa kočnice, pa ulje, pa akumulator....  Ostaviću viljuške za drugi put...  Sad samo da okrenem ključ i pritisnem crveno dugme na kormanu...

 

I te noći, posle pet meseci, njegovo jednocilindrično srce je ponovo zakucalo.  I moje je, čini mi se, zakucalo jače.  Došlo je vreme da ponovo obučem moju staru sivu jaknu, obujem moje putne čizme, i na njima staru prašinu zamenim novom.

 

813786483_ugtR3-M.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Komadić legende

 

Ruta 66 odavno ne postoji.  Ono što se naziva progres pregazilo je spori vijugavi put koji je spajao Čikago i L.A., pa sada umesto njega imamo brze, moderne autoputeve sa duplim trakama i bez krivina.  I bez duše.  Jer iako je Ruta 66 možda bila spora, od samog početka je imala poseban šarm i mistiku kakav ni jedan drugi put nema.  O njoj su se pisale pesme, snimali filmovi, i jedini je put na svetu koji je imao popularnu, višegodišnju TV seriju o sebi.  Ljudi širom sveta su čuli za Rutu 66 – postala je američka ikona, kao Merlin Monro i Džejms Din.

 

No iako je izbrisana sa brojnog stanja Nacionalnog Sistema Puteva, Ruta 66 nije potpuno izbrisana sa lica zemlje.  Pokoji komadić te legende i dalje odoleva naletu progresa i zubu vremena, i čeka nostalgične putnike željne da proputuju delom američke istorije.  Kristin i ja smo jedni od tih putnika; i za naše prvo putovanje posle petomesečne pauze krenuli smo u potragu za izgubljenim delovima Rute 66.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Od našeg stana na obodu Los Anđelesa krenuli smo na istok širokim autoputem sa osam traka.  Zove se Frivej 210 (Freeway 210).  Dakle ne samo što moderni putevi moraju da budu pravi i dosadni, već i imena moraju da im budu dosadna.  Frivej 210 nas je doveo do San Bernardina, grada na istočnom izlazu iz losanđeleske metropole.  San Bernardino se pominje u čuvenoj pesmi Route 66.  Ovuda je nekad prolazila Ruta; sada se njeni ostatci možda nalaze ispod ovog modernog asfalta kojim vozimo.

 

Sa Friveja 210 se prebacujemo na Intersejt 15 (Interstate 15).  Još jedan široki autoput sa neromantičnim imenom.  On ide na sever.  Njime se vozimo do grada po imenu Barstou (Barstow), koji se takođe pominje u pesmi Route 66.  Tu napuštamo Intersejt 15, i krećemo na istok autoputem Interstejt 40.

 

Na mojoj papirnoj mapi obeležio sam naselje Ludlou (Ludlow) koje se nalazi u sred pustare.  Po mom proračunu, tu bi trebalo da se preživeli delić Rute 66 seče sa autoputem Interstejt 40 kojim idemo.  Silazimo sa autoputa gde znak pokazuje izlaz za Ludlou, i primećujemo da to naselje više ne postoji.  Tu je sad samo jedna benzinska pumpa sa malim restoranom.  Paralelno uz autoput išao je nekakav pomoćni put.  To je možda to što tražimo.  Zaustavili smo se na raskrsnici da pogledamo mapu.

 

Sa autoputa je polako silazio crno-beli policijski auto i kretao se ka benzinskoj pumpi.  Mahnuo sam mu; policajac je okrenuo auto i dovezao se do nas.

 

- Tražimo Rutu 66.  Jel' to možda ovaj put? – upitah ga kad je otvorio prozor.

- Jeste, to je Ruta 66. – odgovori veoma mlad policajac.

 

Upitah ga za stanje puta, i gde je sledeće ukrštanje sa glavnim autoputem.  Reče mi da je asfalt u dobrom stanju, i da ima ukupno 77 milja (123 km) do kraja tog napuštenog dela Rute 66, i da se na kraju ponovo spaja sa glavnim autoputem.  Momak je bio pričljiv; videlo se da mu je dosadno i da nisakim ceo dan nije progovorio ni reč.  Za razliku od gradske policije, državni policajci ne mogu da biraju gde će da budu raspoređeni.  Njega baš i nisu usrećili bacivši ga u ovu zabit.

 

Zahvalismo mu se na informacijama, upalismo motore, i nastavismo na istok – ovaj put ne autoputem već čuvenom Rutom 66.

 

813787340_suWWL-M.jpg

Napuštena Ruta 66.  Sa leve strane, paralelno, gde su oni beli kamioni, je Interstejt 40 koji ju je zamenio i kojim sada teče sav saobraćaj.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Pust put, kroz pust krajolik.  Na mapi je bio obeležen niz gradića i naselja, ali mi ni jedan ne vidosmo.  I njih je izgleda oduvao progres.

 

813787358_GTZNt-M.jpg

 

Na jednom uzvišenju naiđosmo na nešto što smo do tada videli samo na slikama – beleg legende.

 

813785902_JPwu5-M.jpg

 

813785935_ncbVZ-M.jpg

 

Mali predah i momenat za kontempliranje...  Koliko li je samo motora, auta i kamiona prešlo preko ovog znaka u zlatno doba Rute 66?  I koliko li je putnika davnih 50-ih i 60-ih stalo da se slika ovde, ushićeni da su iz srca Amerike Rutom 66 stigli do Kalifornije?

 

Sada ovuda saobraća samo vetar...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Nastavivši dalje ka istoku naiđosmo na znakove nestale civilizacije.

 

813785962_Kpgz7-M.jpg

 

813785977_W4tFN-M.jpg

 

813785989_Nvbbz-M.jpg

 

I ovde je nekada verevatno bilo živo.  Ali sada....  Benzinske pumpe i radnje ne mogu da žive od vetra.

 

813785971_bWJ9m-M.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Pravolinijske deonice puteva su mi skoro uvek dosadne.  Ali ovaj put je nekako bio izuzetak.  Čak mi se nije ni jurcalo.  Da li zbog toga što je u pitanju Ruta 66, da li zbog potpunog nedostatka bilo kakvog saobraćaja, tek vožnja mi je pala savršeno opušteno.  Umesto izmeštanja guzice pred svaku krvinu, procene ulazne brzine, kontrolisanog gasa groz krivinu i kalkulisanja izlazne brzine ka sledećoj krivini, ovde bajker može da meditira kao Budista nadomak Nirvane.  Ravnomerno brujanje motora, i čovek može da se utopi u misli.  Ili da uopšte ne misli ninašta.

 

813786023_aBrMe-M.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Iz daljine uskoro izroni reklama iz 50-ih ili 60-ih godina...  Ispod nje, crno-beli patrolni auto...

 

813786080_y73bd-M.jpg

 

Ali taj patrolni auto već decenijama ne lovi prestupnike...  U pitanju je lepo očuvan primerak penzionisanog presretača kalifornijske državne policije.

 

813786099_8ogmA-M.jpg

 

813786046_f6og6-M.jpg

 

813786056_bLj2M-M.jpg

 

813786036_JUfDa-M.jpg

 

Cedulja okačena unutra kaže da je vlasnik auta gazda benzinske pumpe pokraj motela.  Sam motel, star i zatvoren, je i dalje održavan u pristojnom stanju.  Benzinska pumpa, takođe stara, je još uvek otvorena.  Koga opslužuje ne znam; okolo nema nikakvih kuća na vidiku.  Pošto očigledno nemaju baš puno mušterija, imao sam potrebu da kupim nešto od njih kad smo već tu stali.  Benzin nam nije trebao, pa sam pazario baterije za foto aparat.

 

813786068_aJRQa-M.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Nastavili smo dalje ka neizbežnom kraju ovog dela Rute i ponovnim susretom sa autoputem.  Razmazani oblaci na nebu pastelne boje bili su nepogrešiv znak da smo još uvek u Kaliforniji.

 

813786128_HgQMh-M.jpg

 

Onda oblaci polako počeše da poprimaju oštrije crte, što je bio znak da se približavamo granici susedne države...

 

813786121_AAPJh-M.jpg

 

Ne znam zašto, ali pastelno razmazano nebo je karakteristično za Kaliforniju – uvek je takvo.  Čim se izađe iz Kalifornije, i nebo se promeni.

 

Stigli smo do kraja ove deonice Rute 66.  Ponovo dosadni autoput Intersejt 40, pa malo jači gas do gradića Topok (Topock).  Tu mi je na mapi bila zabeležena sledeća deonica Rute 66.

 

Silazimo sa autoputa, i uz malo muke po isprepletanim lokalnim putevima ponovo pronalazimo slabo obeleženu Rutu 66.

 

Bistro nebo iznad nas sa oblacima oštrih crta je bio znak da smo ušli u Arizonu.

 

813786138_rFYoX-M.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

 

Kristin i ja smo putovali ka istoku, u suprotnom smeru od pesme koja kaže "Ako nekad poželiš da putuješ na zapad (...) nađi sebi uzbuđenje na Ruti 66".  No Amerikanci su od samog početka putovali i na istok i na zapad ovim putem.

 

823933072_6vMk7-M.jpg

Mapa originalne Rute 66. Kristin i ja smo na ovom putovanju prešli samo tri mala delića Rute između Los Anđelesa u Kaliforniji i Flegstafa (Flagstaff) u Arizoni.

 

Ruta 66 je završena i puštena u funkciju daleke 1926.  Spajala je dva od tri najveća grada u Americi – Čikago i Los Anđeles.  Ukupne dužine 2.448 milja (~3.940 kilometara) prolazila je kroz osam američkih država i preko više od pola kontinenta.  Bila je jedna od prvih puteva proglašenih za Nacionalni.

 

813786147_SKfyP-M.jpg

 

Do tada putevi su bili lokalni, i spajali su selo sa selom i grad sa susednim gradom.  Sa završetkom Rute 66 Amerikanci su prvi put mogli da jednim putem pređu na hiljade kilometara, i vide države u kojima do tada nisu bili.  Ruta je spajala veoma različite regione; počev od industrijskog Čikaga na istoku, pa prema Sent Luisu, najvećoj rečnoj luci na reci Misisipi.  Nastavljajući ka zapadu pružale su se prostrane žitnice i kukuruzna polja država Misuri i Kanzas, sve do ratarskog centra Oklahoma Siti koji se nalazi u državi po kojoj je dobio ime.  Odatle je Ruta 66 nastavljala kroz rančerski Teksas čiji su kauboji sada mogli kamionima da prevoze stoku do tržnica.  Pa onda vreli Nju Meksiko sa indijanskim rezervatima, pa pustinjska, kamenita Arizona čiji su stameniti kauboji oduvek odolevali vrelo-ledenim ekstremima prirode.  I na kraju Rute – Kalifornija.  Los Anđeles, Holivud, palme i filmske zvezde.  Ruta 66 se završavala na plaži Santa Monika, na obali Tihog Okeana.

 

Valjda nije iznenađujuće zašto je ovaj put vrlo brzo postao poznat i popularan.  Razbudio je maštu ljudima željnim avanture i putovanja.

 

813786437_8uPzf-M.jpg

Krstin

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

813786160_PJkna-M.jpg

Kristin; poslednji ravni deo Arizone pred ulazak u planine.

 

813786574_9ZkCz-M.jpg

Kristin i sada već krivudava Ruta 66.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Sa dolaskom Velike Depresije (1929-1933) Ruta 66 je dobila novu, značajniju ulogu od pukog turizma.  Farmeri i rančeri koji su u toj ekonomskoj krizi masovno bakrotirali, stavili su na svoje traktore i kamiončiće ono malo imovine koja im je preostajala, i kretali na istok ka industrijskom Čikagu sa nadom da u tamošnjim fabrikama naći posao.  A otpušteni radnici iz Čikaških fabrika i drugih delova istočne Amerike, krenuli su autobusima Rutom 66 na zapad ka Kaliforniji, obećanoj zemlji, u potrazi za bilo kakvim poslom.

 

813786220_QDehf-M.jpg

Kristin

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Oni koji su živeli uz Rutu 66 i umeli da se snađu, mogli su da žive od putnika namernika.  Duž cele rute polako su nicale benzinske pumpe, moteli, prodavnice, i radionice za popravku kola.  Sve je naravno krenulo mnogo bolje kada je Velikoj Depresiji konačno došao kraj, pa je više turista a manje puke sirotinje počelo da putuje sada već čuvenom Rutom.  Mali gradići su počeli i da se utrkuju ko će da smisli bolji način da putnike privoli da tu prenoće i potroše koji dolar.

 

Iza jedne krivine, Kristin i ja naiđosmo na jedan takav gradić.  Bio je kao zamrznut u vremenu; da nije modernih kola i motocikala na glavnoj džadi, čovek bi se osećao kao da je vremeplovom otputovao nazad u 1930-e.

 

813786234_hR9qx-M.jpg

Magarica i njeno mladunče su nas upozorili da usporimo jer ulazimo u naseljeno mesto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Na ulazu u gradić je bila nekakva starinska prodavnica; tu smo parkirali motore i odlučili da se prošetamo.

 

813786296_EGkHM-M.jpg

 

Dobrodošlicu su nam pružili – opet magarci.

 

813786250_fCQny-M.jpg

Moja malenkost (levo)

 

813786302_kkRJX-M.jpg

Kristin sa još jednom prijateljski raspoloženom magaricom i njenim mladunčetom.

 

813786325_zWDw7-M.jpg

Kako poziraju, pomislio bi čovek da su dresirane da se slikaju sa turistima.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

813786338_KpUy4-M.jpg

Glavna džada. Gradić se zove Outman (Oatman)

 

Ubrzo smo ukapirali da su magarci polu-divlji/polu-pitomi.  Divlji u smislu da im niko nije vlasnik, i da su nekada živeli po okolnim planinama.  Pitomi u smislu da su sa planina sišli i naselili se u gradiću, odakle ih stanovnici nisu ni terali ni hvatali, nego im davali hranu i ostavili ih na miru.  Tako da sada magarci žive tu u gradu i šećkaju se glavnom džadom međ' ostalim svetom.  Primetili smo da u svakoj radnji ima korpa sa šargarepama, pa svaka mušterija može da uzme po neku besplatno i dâ ih magarcima na ulici.

 

Mali magarčići imaju na čelu nalepnicu sa precrtanom šargarepom.  Oni su još uvek na mleku.

 

813786386_dMtEQ-M.jpg

 

813786363_AuKQc-M.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

813786351_EYxYs-M.jpg

Lokalni salun

 

Kako nam reče jedan meštanin, Outman je nekada bio uspešan gradić i vrvio od naroda.  To je bilo onda kada je Ruta 66 još bila glavna saobraćajnica istok-zapad.  Sada, kada novi, moderni autoput saobraća paralelno na samo 10-ak milja odatle, ovaj gradić je slepo crevo, i smanjio se na samo tu glavnu džadu, koja preživljava od nostalgičara koje tuda nanese stara Ruta.

 

813786423_cnn6z-M.jpg

Glavna džada iz drugog ugla

 

Ali Outmanu ipak ide bolje nego većini drugih takvih gradića koji su potpuno nestali.  Ovde bar ima života, i gradić ima dovoljno posetilaca da meštani imaju od čega da žive.

 

813786409_3DVYj-M.jpg

Radnja sa dvosmislenim imenom ("ass" znači magarac, a znači i dupe; "classy" znači fini/fino)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Iz Outmana nastavismo put dalje na istok, kroz zlatno-zelene planine Arizone.

 

813786801_jQERm-M.jpg

 

Gde smo ono stali?  A, da...  Po završetku 30-ih godina, počeše 40-e a sa njima i Drugi Svetski Rat.  Tada je Ruta 66 dobila još veći značaj i još veći protok saobraćaja – vojska je njome užurbano prevozila ljudstvo i vojne materijale iz fabrika u srcu Amerike do luka na Pacifiku, da bi odatle kretali brodovima u rat protiv Japana.  Po završetku rata, Amerika je doživela ekonomski procvat.  50-e i 60-e godine donele su novi optimizam i materijalni progres za celu zemlju.  Tada je i Ruta 66 doživela svoje zlatno doba.  Ljudi su počeli masovno da putuju radi uživanja, i Ruta 66 je dobila nadimak Glavna Ulica Amerike.  Još jedan, možda i bolji, nadimak joj je nadenut – Majka Puteva.  Pominjana je u pesmama, bila u filmovima, i glumila glavnu ulogu u seriji Ruta 66.  Nosila je sobom porodice na odmor ili u posetu rodbini, biznismene na sklapanje poslova, sanjare u Holivud, i avanturiste u avanturu.  Njeno zlatno doba je trajalo sve dok nije postala pretesna za sve koji su putovali njome.

 

813786827_gSavM-M.jpg

 

Tada je nezadrživi progres pregazio Glavnu Ulicu Amerike.  Osmišljen je novi Međudržavni Autoputni Sistem koji će sačinjavati autoputevi sa minimum četiri trake, i koji će zameniti stari Nacionalni Sistem Puteva čije su rute imale samo dve trake.  Impresivnim inženjerskim poduhvatom Amerika je dobila transportnu mrežu na kojoj joj je ceo svet mogao pozavideti – premrežen je ceo kontinent.  A Ruta 66?  Na nekim delovima novi autoputevi su sagrađeni preko starog kolovoza, i prepoznatljive bele markere u obliku štita sa brojem 66 zamenile su nove plavo-crneve table: Interstejt 55, Interstejt 44, Interstejt 40, Interstejt 15...  Tamo gde inženjerima nije odgovaralo da prave kolovoz preko starog puta, novi je napravljen zaobilazno ili paralelno.  I čim je novi sistem autoputeva pušten u promet, saobraćaj na zaobiđenoj i rasparčanoj Ruti 66 je zamro.  A sa njom su polako zamrli i brojni gradići kojima je Ruta bila izvor života.  Početkom 80-ih, ime "Ruta 66" je izbrisano sa spiska Nacionalnog Sistema Puteva.  Majka Puteva je otišla u istoriju.

 

No, par država među kojima su Kalifornija i Arizona su odlučile da sačuvaju po koju deonicu kao neku vrstu spomenika od istorijskog značaja.  I zahvaljujući tome, Kristin i ja sada imamo šansu da se provozamo po deliću Američke istorije.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Na kraj ove deonice smo stigli u kasno popodne.  Ujahali smo u grad Kingman gde se stara Ruta seče sa novim autoputem.  Kingman je još uvek prosperitetan gradić, jer ga novi autoput nije zaobišao.  Tu smo planirali noćenje.

 

813786839_HjiXj-M.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Motel koji smo rezervisali pre polaska smo lako pronašli – nalazi se na samoj Ruti 66.  Obično ne rezervišemo motele unapred, ali ovaj je bio preporučen na jednom sajtu posvećenom Ruti 66 – pisalo je da je da je ukrašen suvenirima iz prošlih vremena.  Bio je i iznenađujuće jeftin.  Ljubaznu recepcionarku smo zamolili da nam dâ neku tihu sobu, da ne budemo pored nekih galamdžija.  Dobili smo sobu na stražnjem delu motela, gde je još samo jedna soba bila popunjena – it to ne blizu naše.

 

813786862_TYe6Z-M.jpg

Pogled sa vrata naše sobe

 

813786905_8a8YJ-M.jpg

Soba

 

813786877_nwAfM-M.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Za večeru smo se odlučili za restoran u "kantri" stilu.  To mu dođe američki etno stil.

 

Prednji deo restorana je u stvari "kantri" prodavnica slatkiša i drangulija...

 

813786914_QU7QP-M.jpg

 

...a u velikoj prostoriji iza je sala restorana...

 

813786895_PgMT2-M.jpg

 

Goveđe pečenje na starinski način, pire krompir, kuvani kukuruz i šargarepa su bili odlični.  Isto kao i sveže ceđena limunada.

 

813787019_r9oFi-M.jpg

 

Noćni provod posle?  Jok.  Umorni bajkeri idu u krevet odmah posle večere, jer ih i sutra čekaju stotine milja.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Ko rano rani, smrzne se k'o pi...ngvin.  Mislim da tako nekako ide lokalna verzija poslovice.  To ćemo ubrzo uvideti...

 

Ustali smo u 5 ujutru, jer smo za ovaj drugi dan našeg puta planirali više milja, pa da imamo i više vremena.  Doručak je bio u hotelskom restorančiću, koji je napravljen kao klasični američki restoran iz 50-ih godina.  Crvene stolice od skaja, belo-crne pločice na zidovima, žive boje reklama, a iz zvučnika rokenrol iz tog doba.  Duž hodnika hotela postavljeni su sačuvane uspomene na Rutu 66 – stari saobraćajni znakovi, reklame koje su nekad bile pored puta, fotografije poznatih na njihovim putovanjima Rutom...

 

813787086_Bjv6C-M.jpg

Detalj hodnika

 

813787054_FBsXs-M.jpg

Još jedan ukrašen zid

 

813787036_9NxYi-M.jpg

Hotelski restorančić u old-skul stilu

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Po završenom doručku, brzo smo se spakovali i uzjahali motore.  Prvi deo današnjeg puta je bio autoputem.

 

Ah, kako me samo razmazio moj prethodni putni motor, veliki GS.  Imao je veliki vetrobran, zaštitu od vetra oko nogu, i grejače ručica.  SixFiddy nema ništa od toga.  A u Arizoni, državi gde preko dana zvezda zna da upekne u svako doba godine, noću temperatura pada ispod nule, i tu ostaje i do ranog jutra.  Nisam neiskusan putnik, pa znam za jadac – poneli smo toplu odeću i natrontali se pred polazak tog jutra.  Ali jednu veoma važnu stavku sam zaboravio kući – tople rukavice.  Kako smo saznali na sledećem stajanju, temperatura tog jutra je bila 25 Farenhajta, što mu dođe minus četiri Celzijusa. Brzina vožnje oko 140 na sat, a moje letnje rukavice sa otvorima za luftiranje...  Kada smo stali na benzinsku pumpu posle sat ipo vremena vožnje, nisam mogao da ispravim prste.  I toliko su me boleli kao da mi ih je neko izudarao štapom.  Kristin je morala da sipa gorivo i sebi i meni – ja sam pobegao u toplu radnju kraj pumpe da se odledim.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

813797440_psaSJ-M.jpg

Radnja, napravljena u kaubojskom stilu

 

Gazdarica prodavnice (i benzinske pumpe) je taman napravila kafu.  To nam je leglo k'o kec na deset.  Kristin i ja smo bili jedine mušterije tog jutra, pa je gazdarica sela sa nama da prodivani.  Rodom je iz Los Anđelesa, a u ovo selo se preselila davno jer joj tu živi sva rodbina.  Reče da joj veliki grad ne nedostaje mnogo, al' da joj u toj maloj sredini užasno smeta tračarenje.  Kaže da dokoni ljudi ne samo da turaju nos u tuđe stvari, nego kad nemaju šta drugo da rade onda i smišljaju priče o drugima.  Primetih da je to standardna pojava u svim malim mestima.  U tome nema razlike ni između Srbije i Amerike.

 

813797443_89rDi-M.jpg

Podržite lokalnu ekonomiju – kupujte lokalne proizvode.  To je moje pravilo gde god putujem.  U ovoj radnji sam pazario teglu meda od pustinjskog rastinja, lokalnog proizvođača.  Najviše volim kad vidim proizvod na kome ne piše neko izmišljeno ime firme tipa Vita, Viva ili slično, nego kad čovek lepo napiše svoje ime i selo odakle je.  "Proizvodi Viktor Kaur, Blek Kanjon Siti, Arizona".

 

813797433_WwG4E-M.jpg

Spomenik ispred prodavnice/pumpe.  Tabla ispod upozorava: "Bizon grize – ne približavaj se".

 

813797446_5KN6u-M.jpg

I u ovom mestu se mogu videti očuvana starinska kola izložena na ulici...

 

813797448_AzGx3-M.jpg

...kao ovaj starinski taksi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Bogu hvala, sa autoputem smo završili za sada.  Sledeća deonica Rute 66 počinje kod ove prodavnice.  Sada krećemo na zapad, nazad ka Kaliforniji.

 

813787263_oK5Nt-M.jpg

Kristin

 

Vruća kafa i sada sporija vožnja su učini da putovanje opet bude prijatno.  A jutrašnje žrtvovanje sa ranim ustajanjem i smrzavanjem su se isplatili jer smo imali dovoljno vremena da stajemo kad nam se htelo.

 

813797581_cpAip-M.jpg

Kristin, i znak za Rutu 66 ka istoku

 

813797602_X4mWg-M.jpg

Ja i znak za Rutu 66 ka zapadu

 

Ima na ovim slikama gore i neke simbolike...  Filipini su istočno od Srbije, a Srbija zapadno od Filipina.  Da, da, verujem da niste znali da je i Srbija nekome Zapad.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

813797590_Akmzk-M.jpg

Kuća kraj puta...

 

813797593_oi3Uw-M.jpg

Ovde ljudi vole stara kola

 

813797598_p6uP8-M.jpg

U stvari mislim da stanovnici vole da čuvaju uspomene na prošla vremena

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja