Jump to content

Moto Zajednica

4T vs 2T za offroad

Recommended Posts

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Bas danas pricao sa nekim bajkerima o ovoj temi. Neko vise voli 2t, neko 4t, ajmo da vidimo zasto.

 

Imam iskustva sa obe masine, u offroadu sam prvo vozio 2T od 125cc, sad vozim 4T od 600cc. Sto se mene tice vise se na 2T motore necu vracati. Prvo se sav usmrdim na mesavinu, drugo mnogo trose, trece sto puta mi se desilo da u pola brda izgubim obrtaje, automatski i snagu, pa se na misice tj. kvacilo nekako dovucem do vrha brda. Kad je manji uspon to je ok, ali kad je veci posle stajanja nema polaska. Znaci trazi adekvatnu pripremu brzine i obrtaja pre brda, toga kod 4t od 600cc nema, uvek ima dovoljno snage za sve. I cetvrto, vise volim zvuk 4T masine, narocito sa protocnim izduvom  :)

 

Vise mi odgovara isporuka snage 4T masine, bez obzira na kojim sam obrtajima uvek ima dovoljno snage da me iscupa iz nevolje, narocito masina od 600cc. E sad ima i mana, a to je nesto veca tezina recimo.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

za off,sto laksi motor po mogustvu 250 cvaja i eto miline,125 je slabasan,ali zato 250,,,bruka,

ili 4takta do 400cm,mada... :)

to bi bio moj izbor....inace sam posedovao hondu cr 250 i mogu da priznam da nije za pocetnike,,,125 je slabasan .. :) motoric

i imao sam prilike da probam drz 350,,,mala slatka sprava sa dovoljno snage za off,a tu i tamo lagan,nije samo snaga bitna bitna je i tezina,

prrobao sam komsijin KTM 300 EXC Enduro i,,,i cudoooo od motora,cvaja,,,ajoj ubija kako ide,,,nekako mi je cvaja za to bolji,laksi,ako se smandrljas ili lakse padnes nema ulje da mu iscuri iz masine,ima snage bogamami,jes da trazi obrtaje ali i ide,laksi je...i po brdima lepo zvuci,kao osica  :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Vozio sam svasta po sumi i kros stazi, uzivao sam sa 125 2T, snaga mi je bila dovoljna, mao sam ih tri i jedina mana je bila sto su  kros a ne enduro....

Konkretno mi je smetala predugacka prva na tehnicki zahtevnijim deonicama koje se SPORO voze ili gotovo mili....

Manjak snage dole se resava voznjom u gornjim rezimima, a kad moras sporije voznjom na pola kvacila....

A ta 125 2T kuda moze da prodje taj 600 4T moze samo da SANJA!!!!

 

A moj def glas za ENDURO voznju 4T 450ccm..... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

sve je to dobro ako znas da teras ;).....danas bio u jazk-u na stazi....deca sa 85ccm lete kao da imaju motori po 100ks....sramota me bilo koliko su preskakali preko mene. Bitan je motor ali je mnogo vise do vozaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Ma  ta  deca  nesto   muvaju, nisu   to   85ice  mora   da   su   bar  250ice,  samo   male   decije .

brate video si i sam danas sta rade...a i realno posle onog vaseg gulasa nije mi ni sedalo vise na motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun

Svako mora da pođe od svojih potreba i veštine.

 

Prednosti 4T su mane 2T i obrnuto. Treba probati.

Meni lično je sve bitno kod motora - ekonomičnost (potrošnja, održavanje, registracija - ako je i za ulicu)

snaga, težina, dizajn....

Sve sam vagao pre nego što sam se odlučio za DR 350 koji zadovoljava sve moje prohteve.

Volim da vidim sve vrste cross / enduro motora. Cvaje jesu lakše i mogu svugde stići ali nemaju

trajne agregate - što su na većim obrtajima češće im treba lečenje kod mastora + veeeliki tank goriva.

 

Više volim da sa majstorima popijem neobavezno piće nego da jurim delove i nameštam im se na zicer...

Zato 4T :) u mom slučaju.

 

Motor je za merak  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Svako mora da pođe od svojih potreba i veštine.

 

Prednosti 4T su mane 2T i obrnuto. Treba probati.

Meni lično je sve bitno kod motora - ekonomičnost (potrošnja, održavanje, registracija - ako je i za ulicu)

snaga, težina, dizajn....

Sve sam vagao pre nego što sam se odlučio za DR 350 koji zadovoljava sve moje prohteve.

Volim da vidim sve vrste cross / enduro motora. Cvaje jesu lakše i mogu svugde stići ali nemaju

trajne agregate - što su na većim obrtajima češće im treba lečenje kod mastora + veeeliki tank goriva.

 

Više volim da sa majstorima popijem neobavezno piće nego da jurim delove i nameštam im se na zicer...

Zato 4T :) u mom slučaju.

 

Motor je za merak  8)

ne znam sta znaci to velik TANK ali ako aludiras na veliku potrosnju onda nisi u pravu i to debelo...imas u enduro fanovima nasu zadnju voznju na planini,znaci non stop gasiranje plus glavljenje u blatu u kombinaciji sa asfaltom do planine i nazad.....predjeno vise od 100km.... bio pun kad sam krenuo,kad sam se vratio stalo ravno 5litara

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

CR250 potrosio 5 lit na vise od 100 km ??? Meni je enduro 125cc od 20tak KS trosio 7-8 lit u offroad voznji, nije mi jasno kako si ti izveo tako malu potrosnju, jedino ako si ga vise gurao nego vozio :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

CR250 potrosio 5 lit na vise od 100 km ??? Meni je enduro 125cc od 20tak KS trosio 7-8 lit u offroad voznji, nije mi jasno kako si ti izveo tako malu potrosnju, jedino ako si ga vise gurao nego vozio :)

pa ne kazem da nije bilo i guranja i voznje na kvacilu niz brdo...ali dobro neka je i 8l koliko ti kazes...meni to opet nije mnogo jel 100km u off-u nije ni malo ,malo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

To i ja tvrdim

Bitno je da je motor dobro ustelovan, sveca odgovarajuca, dobro gorivo, i vrhunski dvotaktol i nesme cvaja da trosi nista vise od 4t

Uvek sam ubedjivao ljude da moj TS 125 trosi od 3 - 4 l a znam ljude kojima DT trosi od 2,5 - 3,5 l

Ali uvek kad sam ljudima izneo te podatke, smejali mi se

Jos jedna bitna stvar je uvek cist filter za vazduh

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

ne znam ko je ljudima uvrteo u glavu da cvaje ubijaju sa potrosnjom....hoce ona da srkne kad je testeras non stop ali i 4t ce tad da srce

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

CR250 potrosio 5 lit na vise od 100 km ??? Meni je enduro 125cc od 20tak KS trosio 7-8 lit u offroad voznji, nije mi jasno kako si ti izveo tako malu potrosnju, jedino ako si ga vise gurao nego vozio :)

 

Da nije bio neki italijan tipa Aprilija, Cagiva, Gilera - njih niko nije uspeo da usteluje sem fabrike

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Gilera XR2 je bila u pitanju :) Drug sa kojim sam se vozio je imao DT125, na mojih 7-8 njemu je trosio 3-4, ali je zato Gilera isla duplo bolje :) Zato racunam da su nabrijani kros motori isti takvi sa potrosnjom, mada mozda gresim, nisam ih vozio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

Tacno sam pretpostavio

Najpoznatiji majstor iz PA za cvaje vozi sa nama i pescaru i Guduricki vrh i sve nas dere sa DT 125 a potrosnja mu ne prelazi 3,5l

Uvek sam bio prisutan kod dolivanja i merenja kilometraze

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun

Malo sam osetljiv na potrošnju goriva kada se približi 5L. Kupujemo najskuplje a najlošije gorivo u Evropi.

Nema nekog optimizma da će se popraviti stanje.

 

Pitao sam čoveka koji vozi CR250 u jačem off-u - sprema se za Rumuniju sledeće godine.

Kaže da na trening nosi kantu 20L goriva + kvalitetno ulje.

Kada sabereš sa cenom klipova, karika pa obrada cilindra, pa hilzovanje, pa ležajevi raznih vrsta

pa majstor (njemu je ortak i nema taj trošak) nakalemi se tu cifra za celu sezonu. Zavisi koliko divljaš.

Po pričama ljudi koji voze samo cvaje - hoće da "srkne" 7-8 pa i više - zavisi od mašine i da li si lake ruke :)

 

Da me ne shvatite pogrešno - jako volim motore, vozio sam 2T lepo je to ali meni treba nešto drugo.

 

Vozim motor samo vikendom kada i ako stignem. Zato mi treba kvalitetna. pozdana japanska mašina

zato što neću da razmišljam oće-neće, mastim se i čučim ispod umesto iznad ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Sabac

cvaua je zakon za offroad ko nije vozio 2t taj nezna staje draz  e sad dal trosi manje ili vise zavisi koliko dranjas uostalom svaki hobi je skup 2t moze sve samo zavisi ko je u sedlu,kad u sumi zapevaju tri cvajtaka to je prava stvar a ko tad misli o potrosnji ne treba ni da vozi pozdravliam i one koji vole 4t moj glas za 2t

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

 

 

Pitao sam čoveka koji vozi CR250 u jačem off-u - sprema se za Rumuniju sledeće godine.

Kaže da na trening nosi kantu 20L goriva + kvalitetno ulje.

Kada sabereš sa cenom klipova, karika pa obrada cilindra, pa hilzovanje,

 

 

To i jeste problem cvaja ( citao sam dosta strucne literature na tu temu ) - Nije izmisljen NIKASIL da bi mi to obradjivali, hilznovali, malom privredom

Nas covek pogotovo to voli da odradi, a onda ocekuje da motor ide i trosi ko fabricki. Pa kad vidi da to nije to, onda se vata za karburator, prosiruje dizne, steluje paljenje, skracuje prenos ( lancanike ), ...

I onda se cudi sto ta cvaja tolko trosi ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun

cvaua je zakon za offroad ko nije vozio 2t taj nezna staje draz  e sad dal trosi manje ili vise zavisi koliko dranjas uostalom svaki hobi je skup 2t moze sve samo zavisi ko je u sedlu,kad u sumi zapevaju tri cvajtaka to je prava stvar a ko tad misli o potrosnji ne treba ni da vozi pozdravliam i one koji vole 4t moj glas za 2t

 

A zašto baš tri cvaje ? Šalim se. Ne treba previše misliti o potrošnji kada se voli 2T

ali kada mezimče manje troši zadovoljstvo duže traje  ;)

 

 

 

Pitao sam čoveka koji vozi CR250 u jačem off-u - sprema se za Rumuniju sledeće godine.

Kaže da na trening nosi kantu 20L goriva + kvalitetno ulje.

Kada sabereš sa cenom klipova, karika pa obrada cilindra, pa hilzovanje,

 

 

To i jeste problem cvaja ( citao sam dosta strucne literature na tu temu ) - Nije izmisljen NIKASIL da bi mi to obradjivali, hilznovali, malom privredom

Nas covek pogotovo to voli da odradi, a onda ocekuje da motor ide i trosi ko fabricki. Pa kad vidi da to nije to, onda se vata za karburator, prosiruje dizne, steluje paljenje, skracuje prenos ( lancanike ), ...

I onda se cudi sto ta cvaja tolko trosi ?

 

Tačno tako. Dobro pitanje - koliko košta ganc nov cilindar ? ili još bolje za stare modele 2T koji se kod nas još voze

a ne proizvode odavno NEMA više novih cillindara i mora neko budženje da se radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

Slazem se

Ali ako je stiglo do budzenja, onda budes svestan sta vozis i da to ( sad lupam ) nema vise 13000 obrtaja, vec 10000 ob. i nediras karb., paljenje, i nemas vise 55 ks vec 40 - 45 i opet se vozas sa 40kg laksim motorom - sto je dobra prednost za off road

Ovo je moje misljenje i ja bi tako, a ako ga sa budzenjem vratis ( cackajuci karb., paljenje ) na 52, 53 ks onda ne meris potrosnju i uzivas

A mislim da nije ni tezak taj kanistar od 20 l  - koliko zadovoljstva pruza cvaja ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Mladenovac, Medjuluzje

Imao sam priliku da probam KTM MXC 300 i evo danas sam probao KTM EXC 450 2007-o. EXC 450 je neuporedivo ostriji brzi jaci. U skoro svakoj brzini te iznenadi i mislis da ce da te prevrne. Mislio sam da 2t nista ne moze da predje ali ovaj EXC.... Od takve snage mozes jedino da poludis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5494 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ovo za potrosnju se i ja slazem...Kad sam kupio motor video sam da je to skroz OK. Nikad jos nisam potrosio ceo rezervoar goriva, najcesce 5-6l za voznju.

A sto se ostalog odrzavanja tice, zavisi koliko se vozi i kako. Neki profi vozac ce svakako da je potrosi pre nego ja. Uglavnom, zadovoljan sam i sa potrosnjom i sa odrzavanjem.

Inace, jedino sto mi nedostaje-malo vise snage u nizim obrtajima (samo kod ekstremnih uspona koji su uz to i dugi) i da je enduro a ne cross (ponekad nije lose da imam tablicu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja