Jump to content

Moto Zajednica

Gold Wing svet....

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

@GuMi5 kolega najgora su ona predubeđenja kojima podštapamo svoje neznanje, jer nas kao okovi i dalje drže u tom istom neznanju. Da si nekada i provozao GoldWinga, sigurno ne bi takve stvari pričao.

 

@Alekre  imaš + od mene za post, to je sada već čuvena GL1000, kodno ime Project 371, delo čuvenog Hondinog inženjera Tošio Nozue, čoveka koji je osmislio CB750. Imao je težak zadatak te 1972. Naime početkom 1970g. legendarni Hondin inženjer Šoićiro Irimađiri (tvorac 3.0l V12 Hondinog F1 agregata kao i nekih Hondinih trkačkih moto agregata sa pet i šest cilindara) je dobio poverljiv zadatak - Hondin ultratajni projekat kodiran kao M1, najveći u Hondinoj istoriji, napraviti savršeni koncept po kome je trebalo razviti tržišni model. Koncept je za uzor imao agregate BMW i Moto Guzzi, koji su bili veoma popularni tada. Jedna od osnovnih premisa je bila da M1 mora biti daleko bolji od svojih uzora. Za M1 je napravljen šestocilindrični agregat sa 1470ccm, daleko superiorniji svemu što je postojalo tada na komercijalnom moto tržištu. Prvi put u Hondinoj moto istoriji imali su šestocilindrični bokser i pogon na kardan. Takođe je uvedeno i vodeno hlađenje, sa čime se osnivač Šoićiro Honda nije slagao ali je prepustio odluku Irimađiriju. Agregat je davao 80KS potezao iz svih obrtaja i dostizao 220Km/č. Bio je smešten u ram nejkeda i najviše je podsećao na GL1000. To je bila polazna tačka inženjera Tošio Nozue, trebalo je napraviti nešto što je bilo pogodno za plasman na tržište, a za početak je morala da se popravi ergonomija jer je M1, zbog šestocilindričnog agregata, bio suviše dugačak pa je položaj sedenja bio previše nagnut u napred. Zbog toga je Project 371 dobio "skraćenu" varijantu agregata sa četiri cilindra i 999ccm, ostao je kardanski prenos i vodeno hlađenje agregata. Novitet je bio rezervoar ispod sedišta, koji je znatno poboljšao i onako nisko težište motocikla, definitivno najniže na tržištu. Ono što je ličilo na rezervoar je bila ostava za alat i rukavice a tu je stajala i kurbla kojom se GW mogao pokrenuti u slučaju stradanja baterije! Agregat je imao po jednu bregastu (SOHC) za svaku stranu, pokretane su zupčastim kaišem (rešenje iz Hondine automobilske industrije) koji se veoma lako menjao skidanjem samo jednog pristupačnog poklopca. Spreman za vožnju bio je težak "svega" 295Kg što je i za današnje uslove pristojan podatak. Velika turing mašina je bila spremna za osvajanje sveta, preko 80% proizvodnje se izvozilo u SAD, ime je dobila po Hondinom zaštitnom znaku - zlatnom krilu. Gold Wing GL1000 se bez većih izmena pravio od 1974 do 1979g. Posle toga se povećavaju zapremine četvorocilindričnog agregata prvo na 1100 a onda na 1200ccm i dodaju oklopi, a zatim se 1985g. uvodi šestocilindrični agregat sa originalnog M1 koncepta sa povećanom zapreminom na 1520ccm. Ostatak priče znate...

img_1979.jpg

 

@peratrap kolega imaš smajli od mene, dobro me nasmeja :lol3:

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova
1 hour ago, streetbiker said:

@GuMi5 kolega najgora su ona predubeđenja kojima podštapamo svoje neznanje, jer nas kao okovi i dalje drže u tom istom neznanju. Da si nekada i provozao GoldWinga, sigurno ne bi takve stvari pričao.

Ne vidim gdje sam i kada napisao i jednu riječ o Gold Wingu a da je to zajebancija, omalovažavanje motora, negativa... 

 

Ali ako jesam a to te uvrijedilo, izvini...

 

 

 

P.S. jel' ima neki podforum gdje se smije pisati bez da se svako osjeti uvrijeđen? :lol:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

@GuMi5 sve OK, ljudi prave greške i uče se dok su živi. Zasmetala mi je ta konotacija da GW voze penzioneri, ili treba da voze penzioneri, što bar u Evropi nije slučaj. HD mašine slične namene se po nekom ustaljenom mišljenju smatraju "in", a u poređenju sa GW zaostaju svetlosnu godinu u svakom pogledu.

 

Inače zanimljivost u vezi tvog motora - Silver Winga - za njega je Honda, po prvi put u svojoj istoriji, povukla jedno ime sa već legendarnih transverzalnih V-twin mašina GL serije. Naime originalni Silver Wing je bio putni motocikl srednje kategorije, prvo sa 500ccm - GL500 a onda i sa 650ccm GL650.

honda-silver-wing-gl-500-5.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

To sam već negdje pročitao... 

 

Nego, nisam imao namjeru da te uvrijedim ali ja ne vidjeh osobu svojih godina (rane tridesete) da vozi GW... bar ne još... 

Većina ljudi koji voze GW a da ih ja poznajem su od 45 pa na više... često i po 60+ godina...

 

Zato sam napisao šta jesam, ali u svakom slučaju bez ružnih primisli... samo observacija... za GW u sebi nosim izuzetno poštovanje i želju da ga nekada u (malo daljoj) budućnosti imam... 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Rijeka Hrvatska
  • Motocikl: Gold Wing 1800
On 8.10.2018. at 14:45, GuMi5 je napisao:

 

 

 

Većina ljudi koji voze GW a da ih ja poznajem su od 45 pa na više... često i po 60+ godina...

 

 

Sa US GW foruma :

 

https://goldwingdocs.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=17196&p=275801&hilit=average+age#p275801

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Upravo ono što sam rekao...

Pogledaj tu tabelu njihovu... 10% ukupnih vlasnika je DO 45 godina, svi ostali su preko... a najveća grupa je od 55 do 64 godine... 

 

:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 418 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: HONDA ST 1100 Paneuropien i HONDA GOLDWING 1500

Pa verovatno što se do tih godina "izludiš",smiriš temperament,dokazao si i sebi i drugima šta znaš i možeš pa onda voziš za svoj račun...opušteno!

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: novi beograd
  • Motocikl: HONDA GL1800
Nisam je provozao,malo friško jabeš ga,ali radi savim mirno i uglađeno!
Verujem da će biti ok.
Bice sigurno ok ,dobro dosao u ,,sektu,, i da se slatko nabvozas.

brmmm,brmmm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec
Skoro se žena i ja vozimo na našem Silver Wingu kada prođe Gold Wing kraj nas... 
Kaže ona -"Šta je ovo?" 
Reko to je zlatna verzija... 
Kaže nazad izgleda udobno, kupićemo takav...
Reko hoćemo, ali kada ja budem imao 60 godina... :na_glavi:
E јесте, на овом сребреном си баш ко прави млађан момак
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: novi beograd
  • Motocikl: HONDA GL1800
Peratrap,da nisi,možda, u subotu prošao sa GW prema Pančevu od Pupinovog mosta ono podneva?
jesam,isao sam do Kovilova

brmmm,brmmm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja