Jump to content

Moto Zajednica

Flip kaciga - Nolan N 90 Classic N-Com

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Posle dužeg traženja i gledanja  kupismo supruga i ja dve iste kacige pa da iznesem svoje prve utiske, onako na suvo.Ovo je skroz nov model za ovu godinu. Kacige su jednostavne i čiste forme bez šarica, samo piše kulturno Nolan iznad vizira i na vratu. Stavićemo naknadno nalepnicu sa slovom imena da ih ne brkamo.  Ima crveni pravougaonik na bradi gde je kopča za flip. Boja je mleko bela kao perla , ima neki diskretni iskričavi kristal. Neki je hibrid protektive hard koat, šta li mu to znači.Teška je 1680 grama. Deluje jako skladno u svakom položaju flipa. Kaciga se otkopčava jednstavno ali sa 2 prsta, prvo se pritisne iznutra dugme palcem koje izbaci pravougaoni zabravljivač spolja koji se kažiprstom povuče na dole. Ovo sprečava nehotično otvaranje klapa.Ceo mehanizam klapa radi savršeno, meko i tiho. Spreda  se nalaze po 2 leptira gore i dole za ventilaciju koji su ko klackalica sa krcom, jednostavno se pritiskom na jednu ili drugu stranu otvara i zatvara. Nazad su otvori za ispust. Kaciga ima nezavisno padajuće unutrašnje sunčane naočare plavičaste nijanse koje se pokreću potezačom na obrazu. Za nijansu bi to moglo da ide laganije, al će omeknuti vremenom. Postoji zabravljivač klapa oko uveta u podignutom položaju koji daje mogućnost sigurne vožnje u gradskoj koloni recimo. Glavni vizir ima leptirić za otvaranje na sredini, 5 položaja koji čvrsto fiksiraju stepen otvorenosti. Zamerka je što raspodela otvaranja ima jako veliki ugao i nema onog prvog mikronskog otvora, potrebnog da odvlači zamagljenje ili za običnu luftiraciju, a da ne podhlađuje. Doduše, vizir ima dodatni anti fog vizir preko koji ima neko podešavanje al još nisam upoznao sve detalje. Zupčanik viziradeluje da će sve to trajati dugo. Postoji fin dihtung ispod i iznad vizira, koji obezbeđuje ne prokišnjavanje.E sad, da li će u ćoškovima kod flip mehanizma proći neka kap, videćemo po prvoj kiši, za sad izgleda ko da neće. Dihtunzi postoje ko rezervni delovi. Zamena vizira je krajnje jedostavna, bez alata, pritiskom na dugme, bar tako na slii. Vidno polje je skroz široko ali  ne previše visoko što je dobro jer izoštrava fokus vidokruga. Iznad čela do spoljne ivice kacige ima dobrih 5 cm i to se ponaša kao sunčana nadstrešnica. Vizir prekriva flip mehanizam i sve izgleda jako lepo preklopljeno što bi značilo manje zviždanja i promaje. Kopča je klasična, brza. Po savetu Ranka izdužio sam kaiš do maksimuma tako da  kruti uvodni nazubljeni jezik ulazi dublje u fiksni deo kopče i nije više na sredini grla već uz levi obraz i  ne žulja. Dužinu sam podesio tako da fest stegnuto ide jezik do kraja a mekše na predposlednji zub. Kopča radi glatko, malo je zadebljana, livena i odaje kvalitet, odnosno sigurnost. Šteta što nije DD ili ko kod jedne HJC gde je na DD dodata brza kopča pa je izbor lični. Kaiš takođe nije ultra tanak, nema oštre ivice, ne seče i ne isteže se pod rukom. Ispod brade ide skidljivi  vind stoper i oko celog oboda kacige je sunđerasti okovratnik koji verovatno sprečava duvanje. Mislim da se okovratnik može posebno skinuti al nisam probao još. Postava je ulašteno sive boje tako da se dugo neće videti tragovi znoja. Gornja strana ima široke rupice na vrhu a i sa obe strane otvore što će verovatno omogućiti dobar cug iznad uvek znojavog temena. Sve je antibakterijski. Ima mogućnost ugradnje komunikacije i već udubljenja za slušalice. Za razliku od modela 103 i Grexa RF 2, kalup je malo izdužen i ne udara brada ni meni ni supruzi u prednji deo iako oboje nemamo izdužen profil. Pritisak mi je svuda jednako raspoređen, pasent al ne žulja nigde, mislim da je baš kako treba, jednako i supruzi sa većim brojem. Slavko iz Mototrade-a jako pažljivo odmerava pomeranje kacige i iskusno definiše potrebnu veličinu. Da pohvalim, iako je gužva bila enormna, stizali su Ognjen i on kao i svi ostali,  kod svakog sa velikom ljubaznošću i zavidnim strpljenjem. Kaciga normalno stoji na glavi i tek sa otvorenim klapom se oseća da je težište pomereno, odnosno teži da okrene glavu. Meni nije teška na probi, videćemo u vožnji. Uz kacigu ide dvoslojna transportna crna torbica sa učkurom za kopčanje. Na moje pitanje, kolika je garancija, dobio sam lep odgovor, 5 godina i to u celom svetu bez obzira gde kupljena i bez računa, dovoljno je obratiti se prvom predstavništvu, tj prodavcu i biće obezbeđena pomoć. Značajno zar ne. Na kutiji piše, Made in Italy 100%. Kupiom sam kofer u koji staju dve integralne, sad ove ne, moram novi, šta da radim.

 

Nisam nosio kacigu od mladih automobilističkih dana, da ne računam prošlogodišnjeg džet divljaka uz prvi skuter. Kaciga mi uliva poverenje u kvalitet i odiše sigurnošću. Subjektivno, mnogo mi se sviđa a koliko vidim i supruzi, što znači da smo se stopili. To će nam sigurno omogućiti da spokojnih glava sednemo na motor a i da ja sa mirom pustim suprugu da počne samostalno da vozi Frija. Pregledao sam sve flip kacige na sajmu i ovo je bio naš izbor.

 

PS.Malo više slika, al ja bi voleo da mogu sve kacige da vidim.

post-7233-12879068017275_thumb.jpg

post-7233-12879068017837_thumb.jpg

post-7233-12879068018428_thumb.jpg

post-7233-12879068019082_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Greasy Thumb", 442 postova
  • Lokacija: Beograd - neka buregdzinica jedem bureG :)
  • Motocikl: F650 ST Furuna

:) potvrdila se ona... ko izda :)

 

super kacige... za razliku od moje ... nemam kesu za nosenje :) ali... tako sam i hteo jer sam Ognjenu rekao da obara cenu dok ne crkne... dok sam ja gledao prelepu prelepu hostesu Jelenu... mmm...:)

 

meni je prvih nekoliko puta bila malo cudna za nosenje ali kako sam je sve vise dzakao po kuci ona kao da se razgazila :)

 

da... super si primetio za izduzenost kacige i kako ona godi onima sa izduzenim profilom kakav je inace i moj lonac :)

 

eto... drago mi je za lepu kupovinu... sad mi zao sto im nisam trazio jos veci popust za nabacivanje novih musterija :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Cena, sitnica, za 2 koma 380.

 

Ne znam cenu za N-Com jer inače neću bežičnu komunikaciju.Koliko vidim, ima solidnog prostora za smeštaj zvučničića, slušalica.

 

Kako radi anti fog, pa povećava izolaciju vizira i temperatutnu razliku spolja/ unutra.Za drugu magiju ne znam osim još onog usmerivača disanja koji ide iznad nosa i tera izdisanje na dole a ne na vizir.Ima u Loisu i kod nekih kaciga se dobija uz kupovinu.Dal ima Nolan, ne pitah.

 

Stvarno nam profili nisu izduženi, već uobičajeni, standardni, bar mi se tako čini. Ispada da je kalup takav a kaciga spolja uopšte ne deluje izduženo ni u odnosu na Grex i model 103. Al eto da znaju ljudi da se definitivno mora probati kaciga, nema kupovine na slepo.

 

Kofer sam kupio neki divljak, verovatno ovaj kineski što se mota te,a na forumu, sasvim je kako treba. Cena bila lene 2.300. Staju 2 integralne al flipovi ne. Ima neki Tech al za 7.000 u koji provereno staju 2 flipa al bi moro da probam par Nolana jer očigledno dimenzije nisu jednake od kacige do kacige. Razmišljam da uzmem najmanji kofer ili neku namensku torbu za jednu kacigu i da ga metem spratno na ovaj kofer jer moram obe kacige da nosim uvek sa sobom i na taj način bi imao u velikom mesta pored jedne još za kišni kombinezon i ostale đakonije.Stavio bi mu tapacirani naslon i izgledalo bi to kao sedište na čoperu.Jel neko video takvu rukotvorinu.

 

Traži Ognjenu deflektor disanja, tj anti fog usmericvač za nabacivanje mušterija ili bar pakovni ruksačić.

 

A što se tiče personala, ja sam oženjeni matorac i nisam ništa ni gledao ni video.

 

PS.Ranko, odgovorio sam ti ovako na PP ,mislim da treba korisna informisanost da se iznese.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Greasy Thumb", 442 postova
  • Lokacija: Beograd - neka buregdzinica jedem bureG :)
  • Motocikl: F650 ST Furuna

heheh... kao i uvek precizan i naravno ne skrt odgovor :)

 

ma ... videcu kako to funkcionise na motoru... ako bude frka sa maglom ce da menjamo... ali ne verujem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne menjam ništa, ne nikako, nedam...Obe kacige stoje još u dnevnoj sobi i gledamo ih supruga i ja, pozitivana relacija.

 

Koliko sam upoznat od drugara, navodno samo samo kod Shoija radi sistem ili otvoren vizir. Sad nije ni to baš preterano bitno ko ne mora da se vozi po ekstremnim uslovima, a ako se zadesi, otškrine se vizir malko, zaglavi se čačkalica i bilo bi verovatno dovoljno. Nemam iskustava tako da pričam napamet i možda izvalim neku glupost pa se izvinjavam i molim da me ispravljate.

 

Momci koji rade kurirsku poštu voze i na debelom minusu celu zimu, znaju najbolji lek za ovo. Ja ću na skuter da uradim grejanje sa hladnjaka na ventilator ko što oni čine, naravno ispod termo prekrivača. E sad, moguće je pružiti jedno crevce sa toplim vazduhom i u kacigu na vizir, a?, nije loša ideja. Zabode se u škrge na motoru gde izlazi topao vazduh i provuče pored brade na vizir i eureka. A kome treba, može povremeno i u čuturicu da bocne pa da potegne. Ja ne cirkam al ko velim, mož ustreba, nikad se ne zna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pala prva probna vožnja i malo sam se detaljnije upoznao. Kaciga je bela metalik ( perla), lepo piše na kutiji al nema ko da čita.Teška je u M veličini 1660 grama a u L-u 1680. Verovatno je polikarbonat i keramička boja, ne piše al sam zaključio listajući internet. Postava je opet od nekog specifičnog materijala koji obezbeđuje dobru ventilaciju. Kopča je komplet metalna, uključujući i nazubljeni jezik tako da to nema šanse da popusti u nekim lošim sitacijama ne daj Bože. Zbog mehanizma za zaključavanje klapa u popdignutom položaju, kaciga ispunjava E standard za džet kacige, a za ful feis ko od šale. Po komentarima, Nolan je ovim modelom omogućio pristupačnost vrhunske klase širokom krugu kupaca. Pošto sam ja ipak moto gušter, video sam da kaciga ima na viziru neke kukice sa strane, ja mislio za neko podešavanje i zaštitnu foliju preko celog. Čito ja da  kacige imaju anti fog sloj te da je pranje zeznuto itd, reko ajd ja da pitam sina od drugara, šapiona Marka Stošića ( omatorelo se čim se uči od mlađarije ). Dečko odlepi foliju i kaže da vizir ima pinlok sistem protiv maglenja ali da pranje ipak ide najsigurnije  vodom i eventalno blagim sapunom i da koristim što mekše krpe za pranje i sušenje ali  isključivo namenjene samo za to. Njegova trkaća kaciga ima prvi zub za otvaranje vizira tek toliko da se odškrine za razliku od moje gde prvi zub otvara već oko prst što može biti previše u vožnji, al Slavko kaže da su donji leptiri jako efikasni i da čine dobru ventilaciju te da nema potrebe za tako malim otvaranjem vizira. Vizir je kristalno providan celom površinom, ko da ne postoji a ima praktično 2 sloja.

 

U vožnji kaciga ne šišti i zviždi, niti ulazi vazduh pod bradu sa stavljenim podbradkom. On meni malo smeta jer mi dolazi do ruske kragnice na jakni, al zato dihtuje. Vidokrug je širok al ipak moram malo više da se istegnem kad hoći da vidim skroz iza ramena a nisam više toliko okretan. Sa zatvorenim vizirom je drastična razlika u glasnosti spoljne buke što znači da sve dihtuje izuzetno dobro. Otvarao sam gornje leptire i zaista se odmah oseti podhlađivanje temena. Kaciga meni nije teška.Oko cele površine osećam blagu prisutnost, da ne kažem pritisak, ne mrda mi se ni u jednom pravcu a opet me ne opterećuje. Kopčanje pomerio skroz u levo i ne žulja me. Jedino su mi blago obrazi pritisnuti al će to sigurno da popusti, sunđer a i svaka flip kacika malo se tu raširi. Osećaj je zaista odličan što znači da mi kalup odgovara a i da je Slavko savršeno procenio broj. Suprugin L mi se činio za nijansu udobniji, al Slavko je bio decidiran i eto, bio je u pravu. Iako skroz ne naviknut u rukavicama, lako navlačim kacigu i baratam kopčanjem. Da, sunčane naočare odlične zatamnjenosti al ostaje oko prst ne prekriveno uz donju ivicu što je dobro jer brzim zabacivanjem glave u nazad se može povećati vidljivost na tren, ko sa naočaima za blizinu i virenjem ispod njih.

 

Generalno, izuzetno sam zadovoljan i oduševljen i sa ponosom sam se šepurio juče na Friju. Bilo kod Baneta Stošića juče nekoliko bajkera i svi su dali neki komplimetnt na kacigu, ukljućujući njegovu suprugu. Kad bude i moja provozala, biće novi izveštaj.

 

PS.Mnogi su preporučivali džet kacigu za skuter, kao ne treba ti to za malo motorče. Možda, kad bi bio sam učesnik u saobraćaju, al uvek sa druge strane postoji neko sa sto, dvesta na sat i onda nema  skuterske brzine od pedesetak kilometara.

 

PPS.Nemojte misliti da je ovo naručeno, nije, ne znam ljude osim što sam u 2 navrata gledao skuter i termo pokrivač u radnji.Činjenice su činjenice.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

Imam Nolan 102 N-Com kacigu. Pohvale za jednostavno otvaranje flipa i unutrašnjost koju možeš oprati u veš mašini. I to je nažalost sve što mogu pohvaliti na toj kacigi u ove dve godine.

Kritike na glasnost kacige pri brzinama od 70+, na pinlock koji ne odrađuje svoju funkciju, na vizir koji se jako brzo bez razloga izgrebe kao da bi ga neko šmirglao, poklopac od N-Coma se bez razloga sam otvara... i još i još...

Pažnja!!! Prvih mjesec dva je sve klapalo kako treba!

 

Puno para malo muzike. Ovo je treči put da sam kupio Nolan kacigu, prvi put, zadnji put i nikad više. Našalost talijan osim lonaca za kuhinju ništa drugo nezna napraviti. Samo da spomenem da sam prije Nolana imao 6-7 godina staru SHOEI kacigu koju sad kad je stara 10 godina radije nataknem na glavu nego ovo sviralo od Nolana.

 

Nadam se da vam nisam pokvario veselje radi kupovine novih kaciga ali morao sam radi ljudi koji bi se mogli zaj... pa napraviti isto što i ja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ma ne.Čito sam o nizu poteškoća sa nekim serijama istog modela kacige a u isto vreme su iznošena i pozitivna iskustva, možda se radilo o plagijatu i falšu ili jednostavno o eksperimentalnoj proizvodnji u Kini. Ne zaboravimo da je bio veliki uvoz kineske robe koji se etiketirao po želji a i nije bilo zvaničnih predstavnika i uglednih preduzeća koji bi garantovali kvalitet. U jednoj TV reportaži o plenidbi kaciga bez kvaliteta, svojim očima sam video gomilu čuvenih i skupih, da ne navodim opet i ne kvarim rejting. Očigledno je kod nas bilo svega i svačega. Ja sam se zato jako dugo opiro Nolanu al sam isto tako dobio nekoliko toplih preporuka za njih od prekaljenih motorista sa dugim stažom. Na ovima piše 100 % Made in Italy  a i prodavac je dovoljnog renomea. Pošto je ovo skroz nov model, tek izašo,  nadam se da neće biti tih problema jer zaista deluje jako kvalitetno.  Držao sam u ruci kacigu koja košta jedno 4 x više i deluje vrlo slično, al to ništa ne znači naravno. Uz to, nema nekog većeg izbora za kupovinu u tom cenovnom rangu. Sledeća cena je 270 € pa 400 € itd što za 2 početničke kacige jeste mnogo. Jeftiniji i slični modeli  nisu zadovoljili moj kriterijum niti dobili preporuku po iskustvu, da ne navodim firme i modele. Mislim da je ovo bio jedini i najbolji izbor. Ja sad počinjem da arčim kacigu svaki dan sa čestim dizanjem  flipa, vizira i sunčanih naočara zbog svog itinerera, pa videćemo, verujem ipak u kvalitetnu upotrebu i sigurnu glavu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

KMC u Ljubljani prodaje sve tri Nolanove verzije kaciga X-Lite, Nolan i najjeftiniju verziju Grex. Ne želim te plašiti i kao radi neke kvazi zavisti pljuvati po kacigama jer si ih ti kupio a ja ne. Gledaj jednostavno objašnjenje: mislim, da češ kroz kojih mjesec dva kacigu nositi na ovlašteni servis jer ili se dere ko luda ili pušta ili slično. Kaciga 102 me je sada toliko razpeezdila, da iako mogu danas otiči i kupiti neku Schubertku ili Shoei jednostavno neču iz inata ipak sam je platio 280€ sa popustom jer je tada bila potpuno novi model. E sad čekam da mi talijanski ekspres lonal raspadne u vožnji ili ga sam tresnem o pod kad mi konačno digne poklopac.

Odmah na početku sam ti napisao , da Nolan ima par dobrih stvari koje su više nego ok ali opči dojam je katastrofa. Poslje 2 sezone i cca 40.000km samo još za u smeče.

 

Prijatelju dragi sve ovo što ti pišem je potpuno dobronamjerno jer ne želim nikome, da ne uživa u vožnji zbog buke u kacigi, zbog besmislenog magljenja unatoč svim bjesnim dodacima na viziru, zbog puštanja dihtungi, zbog odpadanja djelova(poklopac držača vizira, poklopac N-Coma...), zbog slabog sistema kopčanja...

Za sljedeči put kad ti bude tradicionalna talijanska kvaliteta dopeezdila kupi skuplje, kvalitetnije, dugotrajnije i isplatljivije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hvala na iznetom iskustvu,  mada mislim da ništa ne bi promenilo. Naj jeftinija flip kaciga, kineska sa sertifikatom,  košta 100 €, nema mogućnost nabavke rezervnog vizira, ima mislim plastični uvodnik u kopču, nema pin lok, koji košta cca 30 €, pri probanju, odmah mi je otpalo dugme na poluzi za ventilaciju. Sad se sećam i da dihtung nijev baš mekan, nema mogućnost ubacivanja komunikacije, nema zabravljivanje flipa. Još 3 firme sa nešto nižom cenom nisu zadovoljili kriterijum iz nekog razloga, da ne navodim. Ja znam da flip dizajn svakako nosi probleme sa kojima mora da se računa, sve zbog komfora koji pruža a koji je meni bio vodilja. Model 102 je izašao poodavno ako se ne varam, pa potom 103. Navodno je model 90 proisteko iz iskustva ta 2 modela. Zaista, sve dobro deluje na njemu i jako dobro funkcioniše. Pominješ dihtung na viziru, jeste on vrlo mekan upravo zbog dobrog dihtovanja a i Slavko mi je odmah napomenuo da će se zameniti kad bude došlo vreme, znači namerno je takav da bi obezbedio dihtovanje i sprečio prokišnjavanje kroz vizir. Na samom flipu nema dihtunga već je urađen preklop ko na vratima, da le će duvati i zviždati ne mogu da tvrdim a i ja imam i imaću veliki vetrobran na skuteru. Kad bude prilike, daću drugaru da proba na velikom motoru. On je imao neki flip i zamenio je jer mu je oklop motora podbijao vazduh u kacigu. Imam i ja poznanika koji priznaje isključivo samo Shoja, al 2 kacige za kineski skuter, to baš ne mogu da percepiram. Ja nisam apriori opredeljiv al svakako će biti oštre kritike ako Nolan to zasluži. A što se tiče servisa, pa i to je u redu, nije kaciga od gvojza tako da se verovatno nakon nekog vremena prilagodi za  glavu, mikronski se sve malo sve iskrivi pohaba od ulegnuća, ne samo postava,  jednostavno razradi i ne vidim ništa loše da se prepodesi, samo ako može i ume ko. Svi mi imamo lični pokret manipulacije pa neko možda gura flip previše u jednu stranu pri zatvaranju i nije čudo da se iskrivi, pa i debeo ekser se može saviti dugotrajnim trljanjem. Zub na viziru je tačno na sredini a viđao sam ih sa i strane što možda može iskriviti ga konstantnim pritiskom pri manipulaciji. Ja inače nisam idolopoklonik, čak na protiv, bežim od svake vrste poistovećivanja sa markom, značkom odnosno brendom kako se kaže "in". U moje mlado trkaće doba AGV, Grifin i Nava su bili proizvođači kaciga a Nolan je bio na začelju. Kad sam počeo sad da tražim kacigu, prvo sam tražio AGV koji mi je čuvao glavu al njega nema na tržištu. Videćemo na dalje, nov je model i trebaće vreme da se pojave valjana iskustva. Po meni, od svih normalnih kaciga ovo je dobar izbor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

Nadam se da če vam služiti bolje i duže nego meni. Sretnu vožnju u puuuuuuuuuuuuuuuuno ljepih kilometara vam želim.  Btw sada kad imam Hondu Pan-European sa visokim vizirom lakše trpim nedostatke. Možda če i tebi kako kažeš viši vizir pomoči.

 

Pozz iz Ljubljane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Drago mi je na lepim željama, zahvaljujem. A vizir je izuzetno koristn, čak i onaj mali aerodinamični koji na brzim motorima usmerava turbolenciju iznad glave. Ne duva u grudi, ne udara prašina i insekti  a i  nema problema sa flipom. A najbitnije je da se mete kaciga na glavu stalno, makar i svirala i pevala, al da bude kvalitetna u smislu bezbednosti. Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 222 postova
  • Lokacija: Beograd

Pa ova zemlja je  ocigledno  rodjena  za trgovce da  narod  shisaju  posto  je  ta  ista  kaciga sada  skoro  26000  hiljada  ili 260eura kom

Svaka cast na  izboru!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa i kod Lusa je koštala toliko i očigledno je da nema razloga da kod nas bude jeftinija već obratno. Na sajmu su kod većine izlagača bile sajamske cene sa 20% popusta pa je kaciga koštala 20.500 a ja za 2 komada dobio dodatno sniženje.

 

Ajd da iznesem neka iskustva. Još dok smo birkali, supruga je sa nekim modelom, ne znam kojim, odjednom počela "histerično" da cima kacigu sa glave i da viče skini mi. Tad nije znala kako se manipuliše, skinem joj, uh kaže, uhvatila me klautrofobija. Sad ovau nosi sa uživanjem. Vozamo se, otvara, zatvara klap, vizir, naočare, savršeno joj legla i pazi je ko oči u glavi.

 

Vozao sam je izjutra na 8°C i u noć na 9°C, ne magli uopšte, doduše nije bilo neke vlage u vazduhu. Na 80 km/h uošte ne produvava niti zviždi unutra ili da uvlači promaju odozdo, ajd to nije merodavno ko na 180 al je idikativno. Prekjuče na 22°C sunčano, pri 50-60 km/h, razrađujem motor, morao sam da zatvorim gornje luftere jer su mi mnogo podhlađivali glavu, postava je gore skroz prozračna. Čak se i donje ventilacije osete al ne tako drastično. Oblikovali se sunđeri pa i ono malo pritiska po obrazima sad ne postoji. Svuda osećamo i supruga i ja  jednak pritisak, odnosno prisustvo kacige a ni malo nam se na mrdaju već ko da nam je zalepljena za glavu. Konačno su i sve rezerve zbog neizvesno novog nestale i kaciga je za svaku preporuku. Čim skinemo sa glave, odmah u zaštitne ruksake, to govori o našem dužnom poštovanju proisteklom iz zadovoljstva što je nosimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12232 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

...samo nemojte previše da očajavate prvi put kad vam ispadne iz ruke na beton...ne daj Bože ali veruj svima se dešava :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Znam, padala mi stara svaki čas. Zato sam i uzeo 2 iste da imam rezervni vizir, supruzin.

 

Hahaha :) Veoma lukavo! :D

Inače hvala za ovako detaljan opis kacige, bilo je izuzetno korisno pročitati!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Haha, ni mojoj supruzi nije bilo jasno što 2 iste, reko da budemo tim i tek na kraju sam joj prizno, mada je lepo videti dvoje uniformisanih na motoru,  deluje lepo uredno.

 

Hvala na komplimentu, trudio sam se da prikaz bude onako kako bi ja voleo da čitam o nečemu, objektivno i kritički i uvek sa naglašavanjem kada se javi zaključak iz subjektivnih razloga. Viđao sam skroz oprečne komentare baš za kacige a to proizilazi iz različitosti oblika glave i ne može biti objektivno merilo. Lično, ne vezujem ( poistovećujem ) se  za bilo koju marku iz bilo čega pa uglavnom nemam predubeđenja. Drago mi je ako sam pružio nešto korisno, tim pre jer sam moto pionir. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12232 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Odlično si počeo kupovinom kvalitetne opreme koja će ti trebati u vožnji svih motora koje budeš vozio :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pao sam sa  5 na sat i ulubio se ko dulek i na svojoj koži skapirao važnost opreme iako sam se zaluđivao da neću nikad pasti. Ima priča na Pjađo forumu, stao dečko da kupi cigare, seo na motor i dum. Gurnuo  ga auto sa boka, usto, pipnuo kacigu i oseti kamen, skide je, kad ono, zabo se oštar tucanik. Da nije imao dobru kacigu, verovatno bi mu taj kamičak bio u mozgu. To mi je onako vodilja da se može nastradati krajnje bezazleno i banalno. Rešio sam da uzmem sve kako meni tako i supruzi i to sve identično. Sad tražim neku prihvatljivu obuću, možda neke HTZ, ne baš motordžijske i neku zaštitu za kuk jer sam se tu negde udario. Pošto mi treba motor svaki čas i svaki dan, mora sve da bude šetačkog izgleda da mogu da se krećem i poslom tako. Svi mi zaboravljamo važnost opreme i guramo je na poslednje mesto što je veoma opasno. Prošle godine sam uzeo prvi skuter i pozajmio kacigu i reko, ako se budem primio na motor, kupiću sve kako treba i evo tako biva. Naravno, ne sedam ni metar bez kacige. A što se tiče daljih motora, ko zna, za sad mi je skuter idealan izbor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja