Jump to content

Moto Zajednica

cbf 500 - ne dostiže radnu temperaturu - termostat OK

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Amsterdam
  • Motocikl: SUZUKI gsxr 750

Danas sam otvorio kućište termostata sa namerom da isprobam njegovu ispravnost, a sve zbog toga što mi se činilo da stoji stalno otvoren jer motor nikako ne može pošteno da se ugreje (kazaljka temperature se pomera tek koji milimetar od hladnog), a istovremeno voda sve vreme cirkuliše i kroz hladnjak. Ustanovio sam da je termostat na svom mestu, zatvoren i ispravan. Da je ispravan, ustanovio sam tako što sam ga potopio u šerpu hladne vode i stavio na šporet da se prokrčka. Kada je voda bila blizu tačke vrenja termostat se otvorio - sve štima. Kako se hladio, tako se polako zatvorio. Vratio sam ga u njegovo kućište, otkačio creva sa njega i počeo da duvam kroz prihvat creva, imitirajući tako protok vode kroz njega i ustanovio da vazduh iz mojih pluća prilično lako prolazi kroz termostat. Na samom termostatu, naime postoji namenski(fabrički, rekao bih) izbušena rupica od nekih 3mm u prečniku koja očigledno služi da propušta rashladnu tekućinu i kad je termostat zatvoren. Zašto?! Šta bi se dogodilo kada bih, na primer, u zimskom periodu zapušio tu rupicu, te konačno ugrejao agregat kako bog zapoveda? Ima li koga da nešto više kaže o ovom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Rupica sluzi da propusti vazduh ako bi se javio u sistemu, jer termostat ne bi reagovao ako se ispod njega stvori vazdusni cep dok je zatvoren i motor bi prokuvao. Dakle ne zatvaraj rupicu. Mozda je termometar tako nastelovan da je kod radne temperature samo mali otklon kazaljke.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Amsterdam
  • Motocikl: SUZUKI gsxr 750

To je zanimljiva informacija u vezi rupice, hvala.neću je zatvarati! Stvar je u tome da se igla pokazivača temperature pomera do radne temperature, koja je kao i kod većine svih motornih vozila otprilike na polovini pokazivača, paralelno sa grejanjem agregata, ali i hladnjaka. Hoću reći da smo uspeli da ugrejemo mašinu do radne temperature navijajući obrtaje u mestu, jer u vožnji vetar odmah ohladi vodu u hladnjaku - oko toga je cela zavrzlama, što voda konstantno ulazi u hladnjak,bilo da je termostat otvoren , ili zatvoren. Jedan majstor mi je rekao da se HONDE generalno slabo greju, ali da vozim sa skoro potpuno hladnim agregatom, to mi se čini neozbiljno od jedne firme takvog renomea.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: indjija
  • Motocikl: honda cb 500,puch 250sg,MAS175 1930, kawasaki klr 650,tomos tori, tomos mc 50,

Posedujem hondu cb500 i ista situacija pretpostavljam da je u pitanju veca kolicina vode u samom agregatu pa se zato sporije greje jer mi je sve ispravno a sporo dize temperaturu doduse ja nisam kuvao termostat posto je bio zatvoren, a da neradi motor bi se pregrejao.pozdrav valda ce se javiti neko ko tacno zna u cemu je kvaka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ne znam kako je to kod stroma, na africi je recimo radna temperatura na cetvrtini skale. Tu uvek stoji kazaljka kad se vozi na otvorenom i hladnjaci su vreli. Ostale 3/4 skale je vrlo osetljivo na promenu temperature, pa je za malo zagrevanje otklon kazaljke mnogo veci. Verovatno je tako napravljeno da bi se lakse mogla pratiti razlika izmedju radne temperature i temperature kad se ukljucuje ventilator (3/4 skale)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Potpuno normalna pojava za voznju usred baba marte... ;D ;D ;D  Za razliku od kola koja moraju da imaju grejanje zimi, mislim da je kod motora mnogo bitnije da se dobro hlade po vrucini, tako da je nekako logicno... Ovih dana mi se klementina hladila k`o lesh, cim je ostavim 15-20minuta... A po vetru na -3, kako ugasis motor, za 3 minuta `ladan k`o da je umreo... ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: honda cbf 500

u ovom slucaju je hladnjak vec nakon nepunih pet minuta rada motora topao, zasto se to desava????  zar ne bi prvo trebao da dostigne motor radnu temperaturu, pa tek onda da propusta tecnost kroz hladnjak????

wez ode da pajki pa rekoh da se i ja oglasim ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

 

Ista situacija i kod Horneta 900. Jos mi se nije upalio ventilator u toku voznje bez obzira na brzinu, ali zato na semaforu posle 30-60 sek odmah pali. Ventilator se pali na sredini skale a u voznji je 2-3mm od donje crte (reklo bi se da ima temperat. oko 70 C  ).  Sve u vemu normalna stvar !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Ja tu ne bi ništa dir'o.

Ako je termostat ispravan, kao što jeste, sačekao bi 35 u ladu pa bi video da li se motor greje. Ovako, po zimi, čak i moji BMW-ovi nisu vreli kako umeju da budu kad upeče zvezda. Jednostavno, previše je ladno da bi se motor ugrejao jer je rashladni sistem pravljen tako da obezbedi dobro lađenje po najgoroj vrućini. Inače, znam da Arakisov TA retko kad pali ventilator ako nije baš vrućina i ako ne stoji u mestu. Ne znam gde mu tada stoji kazaljka, priznajem  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: honda cbf 500

Ja tu ne bi ništa dir'o.

Ako je termostat ispravan, kao što jeste, sačekao bi 35 u ladu pa bi video da li se motor greje. Ovako, po zimi, čak i moji BMW-ovi nisu vreli kako umeju da budu kad upeče zvezda. Jednostavno, previše je ladno da bi se motor ugrejao jer je rashladni sistem pravljen tako da obezbedi dobro lađenje po najgoroj vrućini. Inače, znam da Arakisov TA retko kad pali ventilator ako nije baš vrućina i ako ne stoji u mestu. Ne znam gde mu tada stoji kazaljka, priznajem  ;)

 

ok.. a zna li neko zasto cirkulise tecnost kroz hladnjak cak i kad je hladan motor???? hladnjak je uvek vruc a motor hladan !!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Ja tu ne bi ništa dir'o.

Ako je termostat ispravan, kao što jeste, sačekao bi 35 u ladu pa bi video da li se motor greje. Ovako, po zimi, čak i moji BMW-ovi nisu vreli kako umeju da budu kad upeče zvezda. Jednostavno, previše je ladno da bi se motor ugrejao jer je rashladni sistem pravljen tako da obezbedi dobro lađenje po najgoroj vrućini. Inače, znam da Arakisov TA retko kad pali ventilator ako nije baš vrućina i ako ne stoji u mestu. Ne znam gde mu tada stoji kazaljka, priznajem  ;)

 

ok.. a zna li neko zasto cirkulise tecnost kroz hladnjak cak i kad je hladan motor???? hladnjak je uvek vruc a motor hladan !!

 

To je kod svih tako da bi temperatura bila bez vecih oscilacija. Zamisli da vozis motor na +3  i przis ga autoputem,voda u bloku je 98C,otvara se termostat i u blokove ulece rashladna tecnost od 0 C.  Razlika u temperaturi je velika za tako ugladjen agregat sa vrlo tankim zidovima gde moze doci do nekog ozbiljnog kvara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 383 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1050 XT

Ne beri brigu. Proveri da li termo davac radi.

Pre nekih 10-tak dana bilo je oko 10 stepeni i meni se Transalp nije nesto ugrejao. Digao je kazaljku na 1/4 skale i tako drzao sve vreme iako sam ga vozio autoputem na 120 km/h.

Inace ventilator na mom TA se pali na 3 mm pre crvenog polja i to vrlo retko, samo ako radi u mestu ili kad je velika guzva u gradu na 35 stepeni......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Ja sam vozio cbf 500 nekih godinu ipo dana.

Temperatura je uvek u vožnji samo malo iznad hladnog bez obzira na spoljnu temperaturu.

podiže se samo kad radi u mestu pri visoim spoljnim temperaturama i tad čim se krene vrlo brzo se vraća dole.

Ventilator se pali na crti 3-4mm ispod crvenog polja.

CBF 500 je u stvari manji motor u šasiji CBF 600 tako da predpostavljam da je i hladnjak malo predimenzionisan, ali zato budi siguran da ti u životu neće prokuvati.

Meni se za sve vreme tri puta upalio ventilator, prvi put kad sam isprobavao dal radi i tad sam dve cigare popušio sedeći pored njega dok nije temperatura stigla do gornje crte, i dva puta na defileu ne letnjim skupovima. :D

 

Samo opušteno vozi i uživaj tako treba da radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Amsterdam
  • Motocikl: SUZUKI gsxr 750

Iako mi je to i dalje čudno, odlučio sam da nakon vaših mišljenja ipak ništa ne preduzimam. Jedan mi je prijatelj rekao da je našao slično pitanje mom na nekim drugim forumima i da je to - to, ne greje se i bog! Nema veze; nabaviću neki motor samo za hladne dane, a ovaj ću da ostavim za juli i avgust! ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Ne znam da li si citao uputstvo, ali tamo pise da je normalan opseg rada sve sto se nalazi izmedju polja H i C. Znaci tako i treba da bude.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

I kod mene ista situacija, Transalp 650, kad je hladno vreme jedva stigne do 1/4 koliko god dugo ga vozio na otvorenom. Kada je toplije normalno mu je par milimetara pre polovine, a kad malo predje polovinu upali ventilator. Cudio sam se sto je toliko hladan, pitao majstora, a on mi rece da je normalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: indjija
  • Motocikl: honda cb 500,puch 250sg,MAS175 1930, kawasaki klr 650,tomos tori, tomos mc 50,

;D Ustvari nista nedirati samo voziti , a evo nam i lepog vremena.pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Honda CB500 1993 godina. U voznji i u mjestu ne dize temperaturu kazaljka . Odnosno digne ju malo iznad bijelog i tako konstantno stoji . Turiro sam po 20 minuta nisam ju pusto i nikad nije prokuhala nit digla temperature dalje od toga. D ali neko zna sta koze da bude ??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Даћеш нам број агрегата, да знамо да то не купујемо.
Јесте то Хонда, али 20 минута турирања без пуштања гаса...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 119 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: Honda NSR

Takodje i kod mene je tako na NSR 125R kazaljka se malo pomeri i to je to. Za razliku od paklenih dana. Tek sad provalio da je tema iz 2010.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /
On 18.8.2019. at 11:17, Honda CB500 je napisao:

Honda CB500 1993 godina. U voznji i u mjestu ne dize temperaturu kazaljka . Odnosno digne ju malo iznad bijelog i tako konstantno stoji . Turiro sam po 20 minuta nisam ju pusto i nikad nije prokuhala nit digla temperature dalje od toga. D ali neko zna sta koze da bude ??

Jel si pomislio mozda da ti je neispravan termo pokazivac?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja