Jump to content

Moto Zajednica

Kakvo kopčanje kacige

Recommended Posts

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

A kopca ... Ne vidim razlog da to treba zakopcavati i otkopcavati jednom rukom u voznji, ali sam radoznao u vezi pomenute NOLAN-ove - kako ta kopca uopste izgleda?

 

U pravu si. nema potrebe, zakopcavati i otkopcavati jednom rukom u voznji, ali mi se par puta desilo, da pozurim, nesto mi skrene paznju i jednostavno zaboravim da zakopcam kacigu, nista znacajno, samo me mrzelo da stajem, pa mi je poslo za rukom da to izvedem ne stajuci.

 

Sto se tice kopce, ona izgleda kao kopca na skijaskim cipelama ili rolerima, sa jedne strane ima (predpostavljam) aluminijumski (ili od tvrde plastike) nazubljen deo, koji se gurne kroz papucicu sa federom koja ne dozvoljava (samo)izvlacenje, dok se prstom ne podigne kraj te papucice i oslobodi (taj tvrdi i nazubljeni) drugi kraj kaisa. Ma nista specijalno, osim sto cela ta stvar stoji upravo ispod brade i malo naleze na grkljan, pa onda zna da zasmeta. Nije mi jasno zasto je nisu podigli na stranu i tako resili tu stvar.

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Nema potrebe da se kaiš izvlači iz DD ringova, treba samo da se otpusti do kraja. Palčevima se uhvati kaiš zajedno sa zaštitom sa bradu i glava prolazi kao da je kaiš otvoren. Posle se samo uhvati kraj kaiša i jednim pokretom se zategne. WOW!

 

Lako je tebi kad nemaš velik nos.  :)

Ozbiljno: pokazali su mi tu foru u radnji, ali mi se u praksi uvek nekako zakači nos za kaiš.  DOUGH!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Bio danas na sajmu sa namerom da prvenstveno pogledam Duchini 619 flip i  njihov DD.Mislim da mora da se provuče kaiš sa dve ruke a ztezanje ide krajnje jednostavno prostim povlačenjem gurtne jednom rukom.Raskopčavanje je takođe moguće jednom rukom, ima crvenu tračicu koja se povuče i podigne jednu alku i otpusti gurtnu i to je to, lako.Kaiš ne steže i moguće je fino podesiti zategnutost.Ne uzeh kacigu zbog dihtovanja vizira i nameračih se na Nolan N 90 sa kopčom.Jeste jednostavnije al ne mnogo, treba da se centrira kaiš u kopču, kad se otkopčava mora lagano i što je naj bitnije, žulja malo kruti deo kaiša kad se pritegne malo jače, trkački. Mislim da bi se pre opredelio za DD čak i ovako ne uvežban.Šteta što Nolan nema tu kopču.Inače košta 200 €.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

ako nista drugo naucili smo neke detalje oko kopcanja  ringova

ja sam to uvek skroz otkopcavao, e sad tcu da probam ovako bez otkopcavanja, kako je objasnjeno u par postova iznad...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Tražio na sajmu kacige i odabrao Nolan N90 flip.Ima klasičnu  kopču.Po savetu Ranka, izdužio kaiš koliko god sam mogao i sad se jezik za kopčanje dublje uvlači u fiksni deo i praktično je pomeren prema levoj strani i nije ispod centra grla, znači manje žulja a zakopčava se labavo na predposlednji zub a fest na zadnji.

 

Video sam interesantno rešenje na novoj HJC kacigi koja ima DD i dodatu brzu kopču pa čovek može da bira.Kopča je slična kao što sam napred naveo.

 

Inače, navedeni savet o ne raspuštanju DD kopče je sjajno. Kad budem menjao kacigu, sigurno ću ići na DD. Nolan ni na modelu 103 nema DD i ne videh ni na ostalim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Zato što ne može da zaglavi ili da prokliza  odnosno otpusti ko kopča u neželjenoj sitaciji. Recimo udari se kopčom, iskrivi se i ne može da se otkopča i tako skine kaciga. Neke kopče sadrže plastične delove koji lako mogu da se izvitopere i otkopčaju kacigu kad je najpotrebnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne mora da bude direktan udarac, može od običnog cima glave kopča da zaglavi. Govorim teoretski i kod loših kopči. Sva iskustva sa trka se primenjuju u svakodnevnici al sa zakašnjenjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne možeš tako jednostavno da zameniš kopču na kacigi. Koliko znam, svako kopčanje kacige podleže atestiranju upravo zbog kritičnosti funkcije. Najbolje da okreneš Slavka kod uvoznika Nolana i pitaš za savet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Nijedna trkacka kaciga nema sa kopcom, samo DD koji nacelno izdrzava vece sile naprezanja sa smanjenim brojem sastavnih elemenata. Pricvrscenje kaisa za skoljku kacige takodje je krajnje cvrsto. Pucanje se projektuje i planira upravo na samom kaisu, i desava se nesto pre pucanja prosecnog ljudskog vratnog prsljena za tu velicinu kacige. Razlog je prost, poslednja sansa prezivljavanja u krajnjem naprezanju vratnih prsljenova pred njihovo pucanje, je u odbacivanju kacige (puca kais). Grubi primer je nas nastradali ljubimac iz motoGP,od pre mesec dana. Otpala kaciga nije rezultat loseg materijala, naprotiv, samo pokazuje silinu primljenog udara koji se nije mogao preziveti. Ako se svojerucno ojacava ili oslabljuje kais ili njegovo pricvrscenje za skoljku, bitno se menjaju projektovane sile koje kais treba ili ne treba da izdrzi.

Kopca je samo luksuznije resenje za siroku populaciju rekreativnih motociklista i ucesnika u javnom saobracaju, pa zato u prodaji postoje oba resenja. Nacelno, zbog veceg broja sastavnih elemenata, postoji sansa za kvar kopce kao sklopa. Improvizovane popravke mogu biti pogubne.

Do sada marshall je nosio oba sistema bez presudnog znacaja za upotrebu u javnom saobracaju. Ko vozi trke, ne treba da ima dilemu, DD je resenje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja