Jump to content

Moto Zajednica

Zamak Edelmans

Recommended Posts

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ova voznja je izmedju svega ostalog inspirisana jedno proslogodisnjom(2009) voznjom,kada sam slucajno nabasao na zamak Edelmansovih,a da to nisam ni znao :)

Istina,-ni sada ne bih znao,da nisam tracklog(na kraju posta) ucitao u google earth.

Krenuo sam na put bez ikakve odredjene destinavije.Nesto otprilike:Idem do Backog gradista,pa skrecem na Biserno ostrvo,odatle cu nasipom uz Tisu da izbijem na put

Novi Becej-Becej,pa idem za Becej na obalu Tise.A odatle cu ili kuci,ili dalje.Zavisice od vremenskih uslova.

Vremenski uslovi(a ponajvise zelja za voznjom iako je svega +6 stepeni) su ipak bili odgovarajuci,pa sam krenuo u omanji obilazak centralne Backe.

Kako je bilo?-pa evo da podelim sa vama:

Lepo suncano vreme,ali je sunce onako "zubato", a umereno jak severozapadni vetar cini da se inace tako nazovi prijatna temperatura bude dosta neprijatna u voznji.

Put od Temerina do Backog Gradista je vec dobro poznata staza i uslikana mnogo puta,pa zbog toga,i zbog hladnog vazduha ne skudaju mi se rukavice da bih mogao da

 

slikam u voznji.

Prva mini pauza je na Bisernom ostrvu.

 

OXIYA_1000566k.jpg

 

AAcgH_1000567qp.jpg

 

Za divno cudo,ima dosta ljudi,i mnogo pecarosa na molovima.

 

jvqcM_1000572z.jpg

 

Priroda jos uvek spava,ipak je ovo jos uvek samo sredina februara.

 

DDuRL_1000571.jpg

 

90643_1000569u.jpg

 

Nesto vise o Bisernom ostrvu ima i ovde: http://www.vojvodinacafe.rs/forum/stara-tisa-biserno-ostrvo-vikend-naselje-backo-gradiste-2152/strana2.html

a i google pronadje sto-sta,pa koga interesuje neka pogleda.

Po prelasku mosta,ulazim u neku vrstu uglavnom zadruznog podrucja sa ne bas tako dobrim asfaltom,ali zato sa puno vocnjaka,i lepe prirode sa,-ovog dana,bas puno

 

orlova.

 

OsrTe_1000573d.jpg

 

Dr6Tn_1000575n.jpg

 

o5dUe_1000576a.jpg

 

M1vtQ_1000577f.jpg

 

0wgMQ_1000578n.jpg

 

2XyGs_1000579q.jpg

 

UUiKE_1000581f.jpg

 

Posle ove davno nezapamcene zime sa puno snega,a u poslednje vreme i kise,

vode na njivama ima bas puno

 

DQ32V_1000582y.jpg

 

Pp2ZR_1000583d.jpg

 

TN7uC_1000583z.jpg

 

76U5w_1000584t.jpg

 

4JUuQ_1000589d.jpg

 

d95yU_1000590c.jpg

 

Polako stizem do nasipa na Tisi,i meni dobro poznatoj staroj stali,koja je i danas u funkciji.

 

DKRBQ_1000594x.jpg

 

Pravac iz kojeg sam dosao:

 

yHQBM_1000595h.jpg

 

i kojim cu da nastavim

(Tu se moze sici i na samu obalu Tise,ali ovaj put cu to izostaviti iz razloga jer sam sam,

a znam da je put dosta zahtevan i kada je suvo vreme,a u poslednje vreme i nije bas bilo suvo :)

Glavni tok reke je na nekih 300m(odokativno) od mesta odakle sam slikao.)

 

Q7Fu0_1000596x.jpg

 

GPJlA_1000597.jpg

 

ziVwM_1000600h.jpg

 

Voznja na nasipu tece u znaku pokusavanja vetra da me oduva,i mojim naporima da ga u tome sprecim,i

pokusam da se odrzim na uskom asfaltu.

Usput ima svega pomalo:Vinogradi,vocnjaci,pasnjaci,i stara ciglana.

 

5PuSJ_1000602e.jpg

 

8OFgI_1000607q.jpg

 

Zbog blata ne treba silaziti sa asfalta,ima ga i ovde :)

 

M7b5r_1000610.jpg

 

Jos malo pejsaza

 

o3Yxg_1000612uf.jpg

 

D5bA2_1000613b.jpg

 

Stizem do Novobecejske brane,gde izlazim na put Becej-Novi becej,pravac ka Beceju.

Ovde oblacim rukavice na promrzle ruke,ipak cu sada malo brze da vozim,a i nema bas nesto ni da se slika.

 

IBFXt_1000614a.jpg

 

goc5I_1000615t.jpg

 

U Beceju na obali Tise:

 

Mel0h_1000617j.jpg

 

Tu se upoznajem sa vlasnikom drugog motora sa slike,i pricamo dobrih 45 minuta (a prvi put smo se videli!) :)

Ni on ne moze da doceka pocetak proleca,morao je bar malo da provoza d..pe :) -kako on sam kaze :)

 

rXbxp_1000619.jpg

 

lECta_1000622.jpg

 

Iz Beceja idem na put Becej-Backa Topola,koji je u pocetku ravan,bez ijedne krivine,ali zato sa puuuno rupa pa je voznja pravi veleslalom oko kratera :)

Posle par km put je pomalo krivudav,pa i nije tako monoton.Pejsaz je tipicno zimski,tmuran,tek se po neko polje psenice zeleni da razbije sivilo.

 

9d5nK_1000623.jpg

 

BlSww_1000625.jpg

 

Prvo naselje usput je Milesevo,a nako toga treba da je Brazilija ali umesto stare table zaticem novu :(

 

VPeTA_1000626nh.jpg

 

Po izlasku na nepun kilometar skrecem desno ka Gunaros-u (Malo kasnije o tome sta znaci naziv ovog mesta :) )

 

aS0Gt_1000627.jpg

 

Prolazim kroz Pobedu(mesto),i pre Sveticeva skrecem levo na put koji takoreci ne vodi nikuda,a ide paralelno sa akumulacionim jezerom "Sveticevo"

Sam put je opasan uredno zasadjenim zelenilom,a zive duse nigde vec kilometrima pa je feeling kao u nekim thrillerima :)

 

FSc1L_1000633c.jpg

 

cak je i drvece jezivo :)

 

1dNoz_1000634.jpg

 

Sa desne strane se vidi jezero

 

SnM5r_1000637.jpg

 

A na kraju puta zamak Edelmansovih,sav zarastao u drvece i zbunje,a jos je i zapusten i oronuo kao neki prizor iz Transilvanije :)

 

tFWPN_1000640.jpg

 

Samo da napomenem da ne internetu nisam nasao nista o istoriji ovog mesta,pa ako neko zna nesto vise,neka napise,-interesuje me.

 

99ptR_1000641h.jpg

 

a9oEl_1000642s.jpg

 

yxXjQ_1000643.jpg

 

Glavni ulaz

 

QQmDI_1000644p.jpg

 

Unutrasnjost je prilicno propala,podovi uruseni kao i plafoni,treba paziti na svaki korak...

 

OywP7_1000646.jpg

 

fMMm3_1000647a.jpg

 

GWcWk_1000648r.jpg

 

Dok ja tako lutam sve ocekujuci da sretnem i kojeg duha,moj verni saputnik me u daljini ceka :)

 

ZmZ3k_1000649.jpg

 

Ulaz sa istocne strane

 

5f4wr_1000650e.jpg

 

q6V3g_1000652vj.jpg

 

Prolazim kroz hodnik koji se proteze izpod cele zgrade,nadajuci se da plafon nece bas ovog momenta da se urusi ...

 

GXund_1000653f.jpg

 

U podrum ne ulazim,ne zato sto je ovo jezivo mesto,nego je ovo ipak stara zgrada,natopljena vodom,bolje da ne izazivam sudbinu... :)

Ali zato slikam kroz vrata:

 

ygqxf_1000654.jpg

 

KT83g_1000655fe.jpg

 

1Fx90_1000655.jpg

 

Prolazim hodnik i izlazim sa zapadne strane zgrade

 

kNskk_1000657.jpg

 

U9olv_1000658d.jpg

 

Da je kasno,-kasno je,senke su vec dugacke pa mi nije ostalo puno vremena za obilazak jos nekog mesta

 

AYAJ9_1000659b.jpg

 

Zato se vracam do glavnog puta,i skrecem levo da bih dosao do akumulacionog jezera,koje je jos uvek okovano ledom,cak i posle nekoliko dana sa temperaturama

iznad nule!

Tu je btw zabranjen pristup,kao i fotografisanje :)

Ali,ima jasno izgazena staza pored rampe kojom se moze doci do obale,a infrastrukturu ipak nisam slikao,pa nisam nadam se ni puno zgresio.

A da je mesto lepo,-jeste.Grehota je zabranjivati pristup.

 

y89HI_1000660ma.jpg

 

HwDMP_1000661u.jpg

 

Kao sto sam vec rekao,dnevna svetlost je na izmaku,pa odustajem od plana da odem do Backe Topole koje je odmah tu "iza coska"

nego se odlucujem da idem preko Srbobrana-Turije-Nadalja do Temerina.

Mogao bih i kroz Becej ponovo,ali otuda sam dosao,pa nema smisla :)

Tako ponovo stizem u Gunaras :

 

z9HMz_1000666x.jpg

 

Gunar na Madjarskom znaci gusan,a onaj dodatak okarakterizuje naziv kao mesto sa puno gusana :)

Da ih ima,potvrdjuju i slike,-jedva izbegavam da ne pogazim jato :)

 

66TSW_1000662z.jpg

 

wVV8C_1000664l.jpg

 

Tu sam morao stati da propustim jato pernatih :)

 

SUUBK_1000665.jpg

 

Sunce odlazi na pocinak,i postaje malo hladnije.Ulazim u Drljan(Drea)

 

tbK3v_1000667ea.jpg

 

Nakon toga sledi valjda najravniji deo puta u Srbiji, 18km bez i jedne,cak i najblaze krivine sve do Srbobrana.

A na putu nista nema da se vidi,samo nepregledne oranice,tu i tamo koji salas,i nista vise.Dosadno,a i hlasno je pomalo vec...

Drvored je celom duzinom puta(ko li ih je samo zasadio?..)

 

ZPAUn_1000670.jpg

 

Najzad stizem u Srbobran,i skrecem ka Turiji(kobasicijada!),i idem preko naftnih polja

 

VCm5k_1000677j.jpg

 

Na ulasku u mesto,pre samog mosta,-policija.

Eh,-steta!

A hteo sam da se zaustavim na mostu da napravim jos jednu sliku,a zbog njih tamo,ipak ne bih :)

Ipak,mislim se,-ne mogu me videti sa druge strane mosta dok se spustam,pa ipak stajem i pravim ove dve slike,

da zaokruzim ovo moje danasnje prvo 'pravo"vozanje ove sezone. :)

 

sfWmj_1000679m.jpg

 

2eLV9_1000680h.jpg

 

Da li mi je bilo lepo?-Jeste!Svaki minut,svaki kilometar je bio pravi uzitak!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

E pa da smo vala mogli zajedno, mogli smo :) Sjajna vožnja, pogotovo za februar! Onaj zamak je baš ... jeziv :)

Ni mi se nismo mnogo manje smrzli od tebe na današnjoj vožnji od Temerina do Subotice ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Pa mogli smo zajedno,Backa Topola je bila blizu,mogli ste odatle za SU.Neka,ponovicemo,ima tamo jos dosta mesta za obilazak,za koje gps zna,a ja ne  ;D

A da je na povratku bilo hladno,-jeste,-temperatura se spustila sa pocetnih 8 na 3-3.5  ::)

A ja se nisam bas nesto ususkao  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

 

 

A na kraju puta zamak Edelmansovih,sav zarastao u drvece i zbunje,a jos je i zapusten i oronuo kao neki prizor iz Transilvanije :)

 

JqgaC_1000640.jpg

 

Samo da napomenem da ne internetu nisam nasao nista o istoriji ovog mesta,pa ako neko zna nesto vise,neka napise,-interesuje me.

 

 

 

 

"  Letnjikovac je izgradila veleposednička porodica Engelman početkom XX veka, koja je i osnovala sadašnje mesto Pobeda nedaleko od Gunaroša. Engelmanovi su imali veliki kompleks zemlje na kome su se bavili poljoprivredom i gajenjem vinove loze. Letnjikovac je pravougaone kompaktne osnove, građen kao slobodno stojeći spratni objekat u prostranom parku u blizini reke Čik. Zgrada letnjikovca pripada tipu poljskih dvoraca građenih u prostranom negovanom parku. U parku se nalaze neke retke i egzotične vrste biljaka. Na serdišnjem delu glavne fasade je naglašen centralni rizalit sa reprezentativnim ulazom kome se pristupa ravnim stepeništem koje je nekada imalo ogradu od kovanog gvožđa. Sa bočnih strana se nalaze dve prostrane terase od kojih jednu podupiru deset stubova. Obe terse su imale dekorativnu ogradu od kovanog gvožđa. Ispod objekta se nalazi vinski podrum zasveden pruskim svodom. Krovište je četvoroslivno, a u skorije vreme je renovirano. Grupica građana iz Svetićeva je pokušala da renovira objekat, ali su im je prozori, vrata i drugi potrebni materijal pokradeni. Iz tog pokušaja su novi krov i malterisane fasade na objektu. Meštani iz okolnih mesta prvi maj proslavljaju u parku letnjikovca.

 

Danas, letnjikovac ne služi ničemu, napušten je, vrata i prozori ne postoje, ali je krov u dobrom stanju. Zahvaljujući ljudima koji su pokušali da ga renoviraju, letnjikovac, iako napušten bez prozora i vrata, izgleda autentično. "

 

Izvor: www.dvorci.info

 

Svrbelo ti dupe,a?  ;D

Odlican izlet inace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Ihhhhh sta ti je ravnica...nige brdasca.......odlicna voznjica...zamak je prelep steta sto tako propada....

 

Hvala ti za ovaj putopis prvom prilikom idem da posetim dvorac, jako mi se svidja....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

Ihhhhh sta ti je ravnica...nige brdasca.......odlicna voznjica...zamak je prelep steta sto tako propada....

 

Hvala ti za ovaj putopis prvom prilikom idem da posetim dvorac, jako mi se svidja....

[/quote

 

Zivim na par km od zamka u Pobedi pa ko god da krene na ovu stranu, neka mi se jav -i svrati na rucak,

pivo, meze, sta god - pa da se provozamo malo zajedno :)

Cesto odlazim do zamka mada je svaki put sve manji, ljudi su odneli sve sto su mogli, povadili stare ukrasne

plocice, drvenariju za potpalu,secese drvece u okolnoj sumi...tuzn je videti.Italijani su pre dvadesetak godina

ponudili da obnove zamak,naprave hotel jer su cesto dolazili u lov i na pecanje u ove krajeve,

hteli su deset godina da ga koriste pa onda prepuste lokalnoj samoupravi tj.opstini Backa Topola.

Ma joook, taman posla neki stranci da se ovde uguraju, mi cemo to sami ...busali se u grudi polupismeni opstinari

koji su i dan danas na vlasti, osim onih sto su odapeli od starosti.Naravno, od onda jos propada.

Ali je lepo obici, pogotovu u jesen u sumrak, kada sve nesto suska, skripi, ne znas da li je grana ili duhovi :)

Jedanput sam usla u onaj podrum, mracno je, ima nekih lucnih otvora u zidu koji su u mrklom mraku i danju.

Bilo bi super napraviti jedan skup ovde !!!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Kao prvo - hvala koleginici cmmon sto je napisala poruku i iskopala ovaj sjajan slikopis iz proslosti!

 

Kao drugo: prosto ne mogu da verujem da sam ovo propustio kada je joska napisao. Sjajno, skrovito mesto, lokalni putevi, reke, misterija... sve to cini jedan pravi, dobar izlet.

 

Joska, mogao bi da nas povedes na reprizu nekog od ovih dana?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Hm...Pa kako stvari stoje,nece uskoro biti reprize,bar sto se mene tice.Ali od toga vi jos mozete da se provozate do tamo.

Ja jedino mogu za vikend,ali su mi sledeca 3 zaredom zauzeta :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1159 postova
  • Lokacija: turija
  • Motocikl: Kawasaki Z750

Wau nisam ni video ovaj putopis,a kada je jos napisan.Joska ponovo si bio prosao kroz Turiju i nisi se javio,a kada bude bila repriza rado bi posao sa tobom ako me pozoves.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 957 postova
  • Lokacija: Kopaonik-Raska
  • Motocikl: Varadero PGM-Fi

Ovi zimski dani samo su dobri za citanje ovih divnih putopisa i nista vise,za razliku od nekih koji vole brda ja bih bas voleo da obidjem celu Vojvodinu,da vidim te salase,ritove itd,prelepo Joska :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Beverly 300

Joska,

 

Tek sam sad video tvoju turu, i zanima me gde si našao i kako si naleto na onu staru ciglanu? Ako imaš vremena i vidiš poruku, molim te odgovori. Pripremam jedan film koji treba da snimam sad na leto i ta ciglana mi izgleda genijalno!

 

Hvala ti unapred

 

Veliki pozrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja