Jump to content

Moto Zajednica

Punjac akumulatora sa mikrokontrolerom

Recommended Posts

  • ★★★★★, 654 postova
  • Lokacija: Ruma

Zaboravio sam da napisem, probao sam da skinem jednu stipaljku sa kleme dok je punjac uboden u struju i onda prestane da ispusta taj zvuk, cim nakacim stipaljku ponovo na klemu on nastavi da zuji...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: XJ 600 S

Kada se izvuce iz struje treba mu neko vreme da utihne, da je struja u pitanju bilo bi momentalno, pa cak i da ima neki dzinovski kondenzator (a nema ga sigurno) ne bi mu trebalo toliko vremena. Moja sugestija, ako nije pod garancijom, otvori pa pogledaj - jer zvuci kao da je u pitanju pokretan deo - u tom slucaju ces lako uociti problem.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Akumulator nema kapacitet,ne vuce struju. Kada punjac ukljuci napon punjenja,on je odmah jednak naponu napunjenog akumulatora pa se punjac iskljuci.Medjutim,u akumulatoru nema napona,pa punjac primecuje da je akumulator prazan i opet ukljucuje napon punjenja,i tako

 

u krug. Eto zato zuji.

 

Zato sam i pitao kako se ponasa sa "normalnim" akumulatorom. Jer sam siguran da sa ispravnim radi kako treba.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2353 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

post-7764-0-01364500-1420229245_thumb.jpgNabavio sam trafo iz jednog starog resivera,RIZ. Trafo je neki poljski,,Unitra. Na njemu ima više izvoda,ali se ja to baš i ne razumem. Vidim samo da u resiveru ima komponenti koje rade na 40V,a ima i koje rade na 25V. Itd,itd... Na netu sam našao neke podatke koje kažu: TS90/16, 2 X 19,8V - 2 X 2A ; 27V - 0,06A ; 5,8V -0,5A ; 16V - 0,2A ; 39V - 0,02A

Imam i fotku. Sa neta je,ali je isti. Da li može da se upotrebi za izradu ovog smart punjaca i šta da činim sa tim silnim izvodima? Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ★★★★★, 654 postova
  • Lokacija: Ruma

Eto mene opet :Hitman:

 

Motor sam vozio poslednji put negde izmedju 10-15 decembra, namerno sam cekao mesec dana da se akumulator malo isprazni pa da ga skinem sa motora i isprobam punjac. Izvinite sto ste cekali dugo :/

 

Akumulator se napunio za minut-dva, nije se skoro nista ni ispraznio a stojao je mesec dana na motoru u garazi koja se ne greje, a temperatura je isla i do -17. Primetio sam da je u sestoj celiji po redu pao nivo elektrolita ispod minimuma pa cu doliti destilovane vode, ostalih 5 celija su izmedju min i max oznake.

 

Joska je bio u pravu, nevalja ovaj LP akumulator, kad ga nakacim na Unibat sa motora radi najnormalnije... Napravio sam par snimaka pa vidite.

 

 

Na ovom snimku se vidi da je punjac prebacio sa ''Charging'' na ''Fully Charged'', znaci radi normalno.

 

A evo jos jednom sam ga nakacio na LP akumulator i opet ista prica...

 

 

I jedna slicica nakon zavrsetka punjenja :takoje:

20150110162911.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2353 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Joska,jos jedno pitanje u vezi trafoa... Da li moze za ovo da se iskoristi punjac za lap top. On pretvara struju DC 15-20V 

3-6A ,zavisno od modela. Ako sam dobro shvatio,moglo bi bez greca,da se napravi elekktronika (ovaj deo sa mikrokontrolerom i displejom) i da se poveze...

Cak sam negde video na netu,da se poveze preko sijalice na plus klemu i radi kao punjac olovnog akumulatora...
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

stari roker

 

evo da ti dam odgovor posto sam i ja to proveravao. Moze punjač od laptopa, samo se izbaci grec i vodi racuna gde stavljas + a gde -   :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Moze punjac od laptopa. Uglavnom daju 19 volti,sto je sasvim dovoljno.Moze da se prikljuci i ispred grecovog spoja(gde se inace spaja transformator), i u tom slucaju polaritet nema veze ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: nis
  • Motocikl: yamaha

Zdravo clanovima. Nov sam clan od skora pa bih zamolio za pomoc. Naime poceo sam da pravim ovaj punjac i posle programiranja pic-a na displeju sam dobio ovo kao na slikama. Menja funkcije sto se vidi ali natpisi na displeju su mi sve u ovim znakovima. neznam gde gresim, koristim Pickit2 , Picpgm , Winpic800 i picprog2009. Sa bilo kim uvek isto ispisuje. Gde gresim . molim pomoc...post-37863-0-03399900-1443544997.jpgpost-37863-0-31855600-1443545143.jpg

post-37863-0-10828600-1443545105.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: nis
  • Motocikl: yamaha

Do sada sam radio samo sa tim displejima razne voltmetre ampermetre , digitalni laboratorijski stabilizator napona i struje 0-25v i 0-2a. i jos raznoraznih drugih stvari i nikada nisam imao problema. Gonio sam ih i sa atmelom i sa picom. Neznam sta moze biti sada problem.              Pozdrav Svima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: nis
  • Motocikl: yamaha

post-37863-0-13443600-1443561858.jpgpost-37863-0-33424700-1443561905.jpg

Do sada sam radio samo sa tim displejima razne voltmetre ampermetre , digitalni laboratorijski stabilizator napona i struje 0-25v i 0-2a. i jos raznoraznih drugih stvari i nikada nisam imao problema. Gonio sam ih i sa atmelom i sa picom. Neznam sta moze biti sada problem.              Pozdrav Svima...

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Futog
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Zdravo clanovima. Nov sam clan od skora pa bih zamolio za pomoc. Naime poceo sam da pravim ovaj punjac i posle programiranja pic-a na displeju sam dobio ovo kao na slikama. Menja funkcije sto se vidi ali natpisi na displeju su mi sve u ovim znakovima. neznam gde gresim, koristim Pickit2 , Picpgm , Winpic800 i picprog2009. Sa bilo kim uvek isto ispisuje. Gde gresim . molim pomoc...attachicon.gif20150929_181430.jpgattachicon.gif20150929_181453.jpgattachicon.gif20150929_181512.jpg

 

Moraš sve dobro da prekontrolišeš i ako ustanoviš da je sve tačno po šemi odrađeno, da su elementi dobro postavljeni, da su dobri lemovi, ožičenje, onda možeš da probaš još da zameniš 4094 i 4538. Ja sam takođe imao problem sa hiroglifima, da sam čak i drugi displej kupio  :stabre:  na kraju se ispostavilo da je u problemu bio, e sad da li je 4094 ili 4538 hebem li ga, uglavnom kad sam ubacio nove sve je normalno radilo. Iovako koštaju možda 200 din oba pa ako ti se Joška ne javi sa rašenjem možeš da probaš da ih zameniš.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: nis
  • Motocikl: yamaha

Menjao sam cd. U Nisu imam nekoliko prodavnica poput     Proelektronic ,  M&G elektronic . Hit Elektronic  , SD elektronic i jos par sitnijih. CDovi su po komadu 30 - 40 din pa i 45 din. uzimao sam i cd i hef i sa oznakama 14094  14538 . napravio sam mali magacin sa CD. Cak sam i 3 kom PIC 12f675 u tri prodavnice. cena mi je nebitna. kako god odradim programiranje uvek isto prikazivanje na displeju. mislim da nesto gresim prilikom programiranja. USPUT sa mojih 55god.zivota i samouk u programiranju mogucnost postoji da nesto i neznam.   Pre vise godina napravio sam Pickit2-clone. i on mije najomiljeniji. Prosle godine sam napravio original Pickit2 sa memorijama spreman za TO-GO funkcionisanje. sada sam napravio par D9 programatora pa i weleman k4084. skinuo vise razlicitih programa za progamiranje.nikako ne uspevam da isprogramiram ovaj pic ili sta vec. Radio sam dosta raznoraznih stvari sa ovim LCD .  sa atmegom8. 32 Tiny2313, PIC16f876 , PIC16f877..... ali ovaj pic sumnjam da NEZNAM da isprogramiram. Cak na kraju skinuo sam i winpicprog koji ganja willeman k8048 a u njemu  ima i  internal RC No clock . uvek isto ispisivanje na displeju. A menja programe prilikom stiskanja tastera. VEROVATNO negde gresim prilikom programiranja. NEZNAM STA... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Daj neki kod da vidimo. Meni liči da šalješ 16-bitne kodove. Pošalji samo jedan 8-bitni znak (npr. slovo A) i vidi da li ispisuje 2 znaka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: nis
  • Motocikl: yamaha

Eh kada bi ja to znao. Programiranje nisam ucio kroz skolu pre 40 godina. Sve ovo malo sto znam sam licno od pre 5 ili 6 god. poceo da ucim sam.Tako da mnoge stvari su mi nepoznate.Ajos pogotovu nepoznavanje engleskog. Mozda bih i uspeo kada bi mi neko objasnio u nekom od ovih programa sta i gde treba staviti kvacicu, gde ukloniti. Elektronikom se bavim od svoje 15 godine ali pojacala ispravljaci... mikroprocesori su poceli eto od pre 5,6 god. da me zanimaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: nis
  • Motocikl: yamaha

Zdravo drugovima i prijateljima. Veliki pozdrav Svima iz Nisa.Konacno je i meni proradio punjac, ali imam neke male probleme... Kada ukljucim punjac prvo mi upali gornji red na displeju sve kockice ali sa smanjenim kontrastom a zatim posle par sekundi 5-6-7 nisam merio izbaci  stisni dugme ... zatim kada stisnem taster predje u rezim sporo punjenje posle toga ide u brzo punjenje pa regeneracija i na kraju odrzavanje. problem mi se javlja u rezimu brzog punjenja. Na pin 5 pic-a ne daje napon za brzo punjenje. Zato molim nekog da mi objasni dali treba da prvo pali gornji red u kockicama i zasto nema izlaz na pin5 za brzo punjenje. verovatno opet nesto oko programiranja neznam da odradim. Kada sam prikljucio jedan neispravan akumulator napisao je  AKUMULATOR JE PUN ILI JE U PREKIDU. Po svemu on radi sem sto nema izlazni napon iz PICa za brzo punjenje. 

post-37863-0-14571000-1444428372.jpg

post-37863-0-94569200-1444428413.jpg

post-37863-0-61248500-1444428448.jpg

post-37863-0-30272600-1444428482.jpg

post-37863-0-11692800-1444428518.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja