Jump to content

Moto Zajednica

Punjac akumulatora sa mikrokontrolerom

Recommended Posts

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Banja Luka

Mozda greska I nije u upisivanju kontrolera nego u serijsko/paralelnom sklopu (4094 I 4538 integralci) ?

Kada se sklop ukljuci na displeju treba odmah da se prikaze "Stisni dugme"

Ne bi bilo lose proveriti nekim dvokanalnim osciloskopom, da li se podaci salju iz kontrolera do displeja.

Treba proveriti data I clock linije.

Clock ide u paketima od po 8 impulsa(salje jedan bajt podataka), a uz svaki clock impuls se prenosi jedan bit podataka koji moze biti 0 ili 1.

Nakon 8 clock impulsa 4538 generise jedan kratak impuls za 4094 koji ce primljeni bajt podataka da postavi na svoje izlaze.

Clock impuls dobijaju oba integralca,dok data ide samo u 4094(shift registar).

Proverite plocu na kojoj se nalaze ova dva integralca. Mozda ima negde neki prekid ili kratak spoj?

Da nisu pomesani vodovi data I clock?

A sto se programiranja kontrolera tice, sve zavisi sa kojim hardverom se programira...

Ako je jdm programator, onda preporucujem ICProg.

Sutra ce se pojaviti osoba koja godinama radi te stvari, pregledacemo sve to sto si napisao, javicu sta smo uradili.

Glavna ploca je tvoja sa prve stranice a ploca za displej je od laband-a zbog displeja koji sam nasao.

Hvala na odgovoru, popu12 takodje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ako su se pojavili neki znakovi na displeju,moguce je da tajming nije u redu u sklopu 4538.

Prvi monostabil u 4538 treba da promeni nivo na izlazu pojavom prvog clock impulsa i da odrzi taj nivo do zadnjeg clock-a.

Pokusajte staviti kondenzator veceg kapaciteta. Drugi monostabil se setuje kada se ovaj prvi vrati u mirovanje posle zadnjeg clock-a.Generise jako kratak impuls koji sluzi (vec sam napisao u prethodnom postu) da 4094 postavi vrednosti na svoje izlaze.

Ako se u toku prijema jednog bajta(8 clock impulsa) prvi monostabil vrati u mirovanje pre zadnjeg clock-a,4094 nece primiti data kako treba,ali ce ono sto je primio postaviti na svoje izlaze,a to nije podatak koji displej ocekuje.

To moze da se desi ako je vreme monoflopa krace od vremena izmedju dva clock signala. Treba pripaziti i da vreme ne bude duze od vremena izmedju dva paketa od 8 clockova...

Vremena ne zavise samo od vrednosti R-C komponenti,nego i od tehnologije integralaca(74HC ili 74HCT ili CD,ili HEF4538...)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Banja Luka

Da, definitivno je ponovo aktuelno. Prekjuce sam ponovo sklopio punjac i testirao ga na starom akumulatoru. Lepo radi. Hvala Joska.  :)

Trebalo bi da ga skucim ovih dana. Za sada se drzi na zicama...

 

5079023005_3befd60072.jpg

 

Kako si uspio na kraju? Kod mene se isto ponasa kao kod tebe dok si imao problem, joska mi je poslao pic i sve je isto.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: Pegaso Strada

Sklopio sam punjac al imam problem. Merim prvo 5V imam kod kontrolera to je ok. Kad spojim da podesim da na izlaz imam 15,5V nemogu da napon spustim ispod 22V. Trafo je 18V i posle grec imam 25V? Gde gresim?

EDIT: Resio sam problem problem je bio u LM317

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: Pegaso Strada

Imam drugi problem, pratim uputstvo sklopi sam sve podesio 15,5V na normalno punenje ono sa 5V kad dovedem na izlaz ona plocica displeja. i tako je sve ok ko da imam normalno punjenje, al kad namestim plocicu displeja i PIC onda nema normalno punenje, pokazuje rezim sporo punenje al LED ne sveti i punjac ne puni. Sve ostalo regeneracija i takvi stvari radi...Sta bi moglo da bude?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova

hvala ti najvise.Htio bi da malo sredim ispis na ekranu prema mojim potrebama pa cu da ga malo prekompajlovam i malo doteram :)Ima da bude ko da je bio na frizeraj.Salim se naravno,projekat je jako dobar i svidja mi se nacin rada.Javim kad budem gotov.Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Bitno je da ima jako mali RDSon i da je P type. Mozda bi mogao IRF9540, ali mu je otpor veci za jednu magnitudu od 4905.

 

Imaju ga inace u "Kelco" http://kelco.rs/katalog/komponente.php?q=irf4905&search=

 

A ni ovaj nije los: http://www.mikroprinc.com/proizvodi/poluprovodnici/tranzistori/fet/irf5210/index.php

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova

sklopio sam ured.Nesto radi ali displej JOK.Pojma nemam zasto.Zamenio integralce opet isto.Imam donji red samo kockice a gore jako malo neki kontrast ali nisto.Kad idem na taster sa prikaceni akum. na izlaz onda trepti dioda za brzo punjenje.Pre toga sam ga lepo kalibrisao i sredio ali ovaj displej nikako da proradi.Programiram pic na microburn i do sad sam radio vise njih nije bilo problem.Ali ovaj me ozbiljno zanervira.Joska daj neku ideju jer sam poceo da vrtim u krug i nemam bas ideju gde sta da trazim.Lcd sam promenio integralce promenio,prekontroliso plocu 235 puta i vise nista ne vidim.

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova

Nista.Ne treba pomoc.Skolski primer kako profesionalac gresi.Znaci plocice su radjeni po tvoji primer.Na semi si ti ispravio sda scl ali na plocici su ostali isto.Ja sam to sve sklopio i naravno ne radi.Citam temu iz pocetka i doso do tvoj post gde kazes da trebaju se promeniti mesta d i c ....klasika....Kad nesto ne ispratis do kraja.Da rezimiram,uredjaj sklopljen radi puni i za sad je na stolu da ga testiram.Pozdrav do clanova foruma :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ★★★★★, 654 postova
  • Lokacija: Ruma

Da ne otvaram novu temu posto vidim da se ljudi u ovoj temi razumeju oko punjaca akumulatora..

 

 

Imam Inelco keepower Micro punjac, kad ga ukljucim u struju ispusta cudan zvuk, vidi se sve na snimku.

 

Punjac sam koristio samo jednom u februaru ove godine kad sam kupio nov akumulator prilikom formiranja i radio je bez ikakvih problema, sad kad ga nakacim na ovaj stari akumulator koji se ne koristi vec nekih 6 meseci ispusta cudan zvuk..

 

Pitanje je da li je punjac crko ili je akumulator propao skroz pa zato nece da ga puni, nemam voltmetar da izmerim napon na akumulatoru...

 

:stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ★★★★★, 654 postova
  • Lokacija: Ruma

Ne znam nisam probao, morao bi vaditi akumulator koji mi je sad u motoru, ali on je pun, za ovaj sam siguran da se ispraznio jer se ne koristi..

 

Inace zelena lampica na punjacu treba da sija kad je akumulator pun, a zuta svetli prilikom punjenja ako je accu prazan, a ovde trepere obe lampice kao da punjac ne moze da se odluci da li da ga puni ili ne :neznam:

 

Iznad ima jedna crvena lampica koja se pali ako dodje do neke greske, mada ona se ne pali kad priljucim ovaj akumulator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja