Jump to content

Moto Zajednica

Pokazivac polozaja menjaca

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 147 postova

radim pomalo te neke stvari,amater sam ali solidno znam,samo oko tih prekidaca ,to mi malo nejasno...

Bice da je tebi mnogo toga nejasno,i da si ti daleko od amatera :D:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 287 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kawasaki ER-5

radim pomalo te neke stvari,amater sam ali solidno znam,samo oko tih prekidaca ,to mi malo nejasno...

Bice da je tebi mnogo toga nejasno,i da si ti daleko od amatera :D:takoje:

 

1jee1.gif sobzirom da nemam koga da pitam i nema ko da mi pokaze znam neke stvari, neke za nekog proste verovatno da ne znam ,sta cu,a nemam bas toliko vremena da sad sve znam i ucim 0namigivanje.gif valjda nije sramota pitati?! 0cool.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Malecni Sprint Eagle i Suzuki GSX750F
snapback.pngArakis, on 01 July 2011 - 07:11 AM, said:

 

Hex fajl služi za programiranje PIC mikrokontrolera bez koga neće da radi :)

 

to treba i da se programira?kako to? 0stabre.gif

0

  • add.png

Mikrokontroleri kad se kupe su "prazni" i ne znaju da li treba da kontrolisu klimu, ves masinu, da li da budu daljinski za televizor ili pokazivac polozaja menjaca. Zato je potrebno da neko sedne i da napise program sta i kako taj MCU (mikrokontroler krace) treba da radi, pa se to kompajlerom pretvara u fajl koji je pogodan za prenosenje u MCU, a to je taj neki.hex fajl. Onda se na racunar prikljucuje programator u koji se ubacuje taj prazni MCU i kada se u njega upise .hex on pocinje da radi tacno to sto je programer zamislio. Ovih programatora ima i za racunar i onih "stand-alone" i drugaciji su za razne familije i proizvodjace MCU.

Ukoliko t je potreban samo ovaj jedan PIC (MCU koji je ovde koristen) za pokazivac, moj predlog ti je da se obratis Joski pa da ti on spremi jedan gotov za ugradnju,inace ces imati silne glavobolje kao i ja nekad na pocetku, a ako zelis da se bavis time onda je pred tobom dug put.

Nadam se da sam malkice razjasnio taj MCU, a da nisam udavio.1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

@ Šćepa 0takoje.gif:) Odlicno objasnjeno!

A ti kondenzatori uopste nisu kriticni,mogu da budu i 10uF,bitno je samo da ih ima.

Sto manji kapacitet,to je manja i dimenzija.A kako se ceo uredjaj montira u malu kutijicu,pozeljno je da su i elementi malih gabarita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 242 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 750 1995, Cagiva Mito 125 1992-na prodaju

Kada bi moglo da se napravi ovako nesto, to bi bilo jos bolje od Hall senzora jer je direktno povezano na prenosnu sipkicu od saltalice do same osovine menjaca (naravno na motorima koji to poseduju)

 

new_quick_shifter_on_bike.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 736 postova
  • Lokacija: Kisac kod Novog Sada 13 i po km.
  • Motocikl: Yamaha XJ 900 diversion

Samo da se pohvalim... evo kako poklopac moze da se sredi. Malo sam mu oborio ivice i prefarbao ga kako bi se sve ujednacilo. Meni izgleda mnogo lepse.

 

4550862093_26c2c3e5c9.jpg

 

4550866011_7e368bbee9.jpg

 

Sa donje strane se postavlja crveni filter koji omogucava da prikaz bude citljiv i na dnevnom svetlu. Obavezno postaviti filter! Filteri koji mogu da se kupe u Kelco su nerealno skupi, ali Galenika Klirit ima u ponudi providnocrveni akril koji je idealan za ovu namenu. Malo je deblji (3mm) ali uredno staje u kuciste. ;)

 

Na slici je filter nalepljen na jedan drugi probni poklopac koji sam napravio takodje od akrila.

 

4551502886_42e04f99a0.jpg

pozdrav posto vidim jos jednu korisnu spravicu pitao bi dal je jos uvek izrada aktuelna ako jeste molim cenu na pm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

А одакле сигнал добијају мотори који фабрички имају показивач степена преноса?

Јел би се могло тако "збуџити" нешто на тај фазон, без сензора за мрдање горе доле?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Verovatno iz ECU_a, Zna kojom brzinom se kreće pri odredjenom broju obrtaja, te prepoznaje brzine i prenose koje su prethodno mapirane...Može na nekima da se zbudži, ali mene interesuje, šta će vam to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemam ja kratak fitilj...Nego brzu reakciju na vas a sranja...ol, 382 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: TDM900

Kako moze da se dimuje displej da ne smeta nocu a danju da radi ful.kao navigacija naprimer .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Novi Sad - okolina
  • Motocikl: GSXR-750

Potrebna je jos neka elektronika osim potenciometra. Najbolje je zameniti sijalice le diodama i onda ugraditi elektroniku koja ce da regulise nivo osvetljenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Potrebna je jos neka elektronika osim potenciometra. Najbolje je zameniti sijalice le diodama i onda ugraditi elektroniku koja ce da regulise nivo osvetljenja.

:staa2:  :stabre:  :zbunjen:  :neznam:

Mikrokontroler radi na pet volti. On pali i gasi LEDove u displeju koji je takodje povezan na 5 volti. Prema tome nema sta da se zameni za ledove,jer su vec prisutni.

Jedino moguce resenje je dodavanje fotodiode ili ldr-a za detekciju osvetljaja okoline,i pwm za upravljanje osvetljenjem displeja,i naravno sve softverski jer

16F628 nema integrisani pwm kontroler.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Novi Sad - okolina
  • Motocikl: GSXR-750

Ja koliko znam nemaju svi motori LED u satu, neki imaju i sijalice ;)

 

Izgleda da ne mislimo na istu stvar. Ja sam pogresno protumacio da on zeli da dimuje ceo sat(kilometar, obrtomer).

Ako je mislio samo na displej od pokazivaca, opet mislim da nije potreban mikrokontroler.

Promenio član Stexman

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV650n

Pažljivo sam pročitao temu i stvari o kojima nemam pojma su elektronika i cela ta ujdurma , ali zašto se jednostavno na kućište displeja ne bi ugradila neka vrsta preklopa od dim klirita, folije i sl za noćnu vožnju, a danju nek pegla ful intenzitetom? Šta je teško podići ili spustiti tu maskicu ručno, kad već nema rešenja putem senzora ili šta već navedoste kao razlog?

P.S. lično sam zaineresovan za gedžet pa ako može cena na PP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

цена?

 

овај мој (да куцнем у дрво) за 12$ ферцера сасвим коректно већ скоро годину дана.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Krcedin-Indjija
  • Motocikl: Suzuki K5 750,Yamaha majesty 150,250,400, xs 400,xintian kinroad 200ccm, suzuki gsx650f,dr 650, honda cbr f2, crf 250, apenac 6

Gde da kupim to? Ko bi to mogao da namesti precizno na motor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja